Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler

7,8/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
714 gösterim
"Dünya Nimetleri"nin daha ilk satırlarında, "Andre Gide": "Utanmadan, hiçbir yapmacığa kaçmadan kendimi koydum bu kitaba" der. Böylece, bir yandan sınırsız içtenliğini kesinlerken, bir yandan da başlıca konusunun kendi benliği, kendi deneyimleri, kendi düşleri olduğunu belirtir. "Dünya Nimetleri"nden yaklaşık kırk yıl sonra yazdığı" Yeni Nimetleri"nde ortaya koyduğu temel yönelimleri yansıtır.
(Arka Kapak)

IDeEFIXE'in Notu:
Kitap iki ayrı eserden oluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  1989
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755100883
 • Orijinal Adı:
  Les Nourritures Terrestres
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
17 Haz 19:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok ilginç,çok garip ve çok farklı bir kitap.Başka bir örneğinin olduğunu sanmıyorum böyle bir kitabın. Neden diye sorarsanız,her yönüyle çok çok farklı diyeceğim.

Öncelikle kitap aslında iki farklı zamanda(38 yıl arayla) yazılmış,iki ayrı kitaptan oluşmakta.''Dünya nimetleri'',yazarın 20 li yaşlarında yazdığı ve 1897 yılında yayınladığı bir kitap,''Yeni Nimetler'' ise yazarın 1935 yılında 60 lı yaşlarda yazdığı aynı konuyla ilgili diğer kitap.Yaklaşık 40 yıl arayla aynı konu üzerine iki ayrı bakış açısı.

Kitabın yazılım şekli daha da ilginç.Hem şiirsel,hem nesirsel,hem ikisi birarada içiçe geçmiş olarak, hatta bazen nesir gibi gözüken şiir özelliği taşıyan şekliyle de okuyucuya sunuluyor.

Konu, aslında yazarın,hayat hakkındaki düşüncelerini anlatması.Bu anlatım da çok ilginç ve farklı bir şekilde yapılmış.Yazar ,kitabı,sanki sadece Nathanael isminde bir dostuna mektup değilde bir kitap yazmış gibi gösteriyor ve ona okuduktan sonra,kitabı atmasını ve her şeyi unutmasını tavsiye ediyor.

Kitapta yazılanlar, yazarın,yaşam hakkındaki, düşüncelerini, lirik,mistik,bilgelik içinde bazen birbirine bağlantılı olarak, bazen ise hiç alakası olmayan arka arkaya gelen cümlelerle, adeta birer bilmece gibi, anlatmak istediğini bize çözdürecek şekilde, yazıp anlatmasıdır. Yazılanlardaki ana tema ise insanların mutlu olması için her şeyi ama gerçekten her şeyi özgürce yaşamalarının gerektiğinin savunulmasıdır. Ayrıca doğadaki hayvanların,bitkilerin,tüm doğa olaylarının,tüm coğrafya şekillerinın hepsinin bir güzellik taşımakta olduğu ifade edilerek; bunlar, bazen gerçek bir gezi yazısı şeklinde yerinde olarak,bazen ise hayali olarak, muhteşem bir şekilde tasvirlerle anlatılmaktadır.Tüm bunların ise Tanrı'nın eseri olduğu hatırlatılmaktadır.

Kitabı okumak kolay değil.Bunun üzerine basa basa söylemek isterim..Ayrıca yoruma çok açık bir şekilde yazıldığından dolayı, anlatılmak istenenleri her okuyucu farklı farklı algılayabilir.Kitabı okuyanların beğenileri ve puanlamaları da çok farklı olabilir.Ben bu kitaba 10 puan verenlerin olabileceği gibi sıfır puan vereceklerinde olabileceğinden eminim.Bundan dolayı kimseye okuyun veya okumayın gibi bir tavsiye de bulunamam.Ama muhteşem nitelikteki sözler ve doğa tasvirleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İki kitaptan oluşmaktadır. Dünya nimetleri yazarın 1897 yılında 28 yaşında yazdığı ve hayat görüşünü ortaya koyduğu bir bildiri niteliği taşır. Yeni Nimetler yazarın 1935 yılında Dünya Nimetleri’nden 38 yıl sonra 66 yaşında yazdığı eseridir.

Yazar İki eser arasında düşünce farklılıklarının olmasını ise, insanın kendisini tanıyarak, ilerleme sürecinde aldığı yol, oluş’um olarak görmek gerekir demiştir.

Kitaptan 41 Alıntı

mehmet temiz 
17 Haz 15:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tanrıya inanmamak, sanıldığından çok daha güçtür. Doğa'ya hiçbir zaman gerçekten bakmamış olmak gerekir.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 170 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 170 - can yayınları-mart-2015)
Noir 
07 Eyl 01:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam, insanların razı olduklarından daha güzel olabilir. Bilgelik mantıkta değil, aşktadır.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André GideDünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide
mehmet temiz 
17 Haz 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ama ölüm yaşamını doldurmamış kişi için çok acıdır.
Din ona: ''Aldırma. Öbür yanda başlar her şey, ödüllendirileceksin,''de dese, boşuna.
Bu dünyada başlamalı yaşamaya.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 201 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 201 - can yayınları-mart-2015)
mehmet temiz 
16 Haz 00:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

..böcekleri uçuşlarından, kuşları şarkılarından, kadınların güzelliğini kumdaki ayak izlerinden tanımasını öğreniyorduk.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 64 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 64 - can yayınları-mart-2015)
Noir 
07 Eyl 01:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çağımla bağıntım pek yok, çağdaşlarımın oyunları da hiçbir zaman fazla oyalamadı beni.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André GideDünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide
mehmet temiz 
17 Haz 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların tarihi vardır, bir de çok doğru olarak doğa tarihi diye adlandırılan tarih vardır. Doğa tarihinde Tanrı'nın sesine kulak vermesini bil. Onu belirsizce dinlemekle de yetinme; kesin sorular sor Tanrı'ya, sonra onu kesin yanıtlar vermeye zorla. Bakmakla yetinme; incele.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 204 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 204 - can yayınları-mart-2015)
mehmet temiz 
17 Haz 00:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah ! Gençlik....- İnsan yalnız bir zaman sahip olur ona, yaşamının geri yanında da onu çağırıp durur.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 133 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 133 - can yayınları-mart-2015)
mehmet temiz 
16 Haz 00:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bildiğiniz her şeyi tanıdım: baharı, toprağın kokusunu, tarlalarda otların çiçeklenişini, ırmak üstünde sabah sislerini, sonra çayırlar üstünde akşam buğusunu.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 61 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 61 - can yayınları-mart-2015)
mehmet temiz 
16 Haz 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutlu olduğunu söyleyen ve düşünen kişi, gerçekten güçlü kişidir.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 45 - can yayınları-mart-2015)Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide (Sayfa 45 - can yayınları-mart-2015)
Noir 
06 Eyl 22:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra da bütün insanlık, uyumak için yatağında dö­nüp duran, - dinlenişi arayan, uykuyu bile bulamayan bir hasta gibi göründü bana.

Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André GideDünya Nimetleri ve Yeni Nimetler, André Gide
5 /