Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler

·
Okunma
·
Beğeni
·
2641
Gösterim
Adı:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100883
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Nourritures Terrestres
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Dünya Nimetleri
Dünya Nimetlerinin daha ilk satırlarında, Andre Gide: Utanmadan, hiçbir yapmacığa kaçmadan kendimi koydum bu kitaba der.
Böylece, bir yandan sınırsız içtenliğini kesinlerken, bir yandan da başlıca konusunun kendi benliği, kendi deneyimleri, kendi düşleri olduğunu belirtir.
Dünya Nimetlerinden yaklaşık kırk yıl sonra yazdığı Yeni Nimetlerinde ortaya koyduğu temel yönelimleri yansıtır.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok ilginç,çok garip ve çok farklı bir kitap.Başka bir örneğinin olduğunu sanmıyorum böyle bir kitabın. Neden diye sorarsanız,her yönüyle çok çok farklı diyeceğim.

Öncelikle kitap aslında iki farklı zamanda(38 yıl arayla) yazılmış,iki ayrı kitaptan oluşmakta.''Dünya nimetleri'',yazarın 20 li yaşlarında yazdığı ve 1897 yılında yayınladığı bir kitap,''Yeni Nimetler'' ise yazarın 1935 yılında 60 lı yaşlarda yazdığı aynı konuyla ilgili diğer kitap.Yaklaşık 40 yıl arayla aynı konu üzerine iki ayrı bakış açısı.

Kitabın yazılım şekli daha da ilginç.Hem şiirsel,hem nesirsel,hem ikisi birarada içiçe geçmiş olarak, hatta bazen nesir gibi gözüken şiir özelliği taşıyan şekliyle de okuyucuya sunuluyor.

Konu, aslında yazarın,hayat hakkındaki düşüncelerini anlatması.Bu anlatım da çok ilginç ve farklı bir şekilde yapılmış.Yazar ,kitabı,sanki sadece Nathanael isminde bir dostuna mektup değilde bir kitap yazmış gibi gösteriyor ve ona okuduktan sonra,kitabı atmasını ve her şeyi unutmasını tavsiye ediyor.

Kitapta yazılanlar, yazarın,yaşam hakkındaki, düşüncelerini, lirik,mistik,bilgelik içinde bazen birbirine bağlantılı olarak, bazen ise hiç alakası olmayan arka arkaya gelen cümlelerle, adeta birer bilmece gibi, anlatmak istediğini bize çözdürecek şekilde, yazıp anlatmasıdır. Yazılanlardaki ana tema ise insanların mutlu olması için her şeyi ama gerçekten her şeyi özgürce yaşamalarının gerektiğinin savunulmasıdır. Ayrıca doğadaki hayvanların,bitkilerin,tüm doğa olaylarının,tüm coğrafya şekillerinın hepsinin bir güzellik taşımakta olduğu ifade edilerek; bunlar, bazen gerçek bir gezi yazısı şeklinde yerinde olarak,bazen ise hayali olarak, muhteşem bir şekilde tasvirlerle anlatılmaktadır.Tüm bunların ise Tanrı'nın eseri olduğu hatırlatılmaktadır.

Kitabı okumak kolay değil.Bunun üzerine basa basa söylemek isterim..Ayrıca yoruma çok açık bir şekilde yazıldığından dolayı, anlatılmak istenenleri her okuyucu farklı farklı algılayabilir.Kitabı okuyanların beğenileri ve puanlamaları da çok farklı olabilir.Ben bu kitaba 10 puan verenlerin olabileceği gibi sıfır puan vereceklerinde olabileceğinden eminim.Bundan dolayı kimseye okuyun veya okumayın gibi bir tavsiye de bulunamam.Ama muhteşem nitelikteki sözler ve doğa tasvirleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
208 syf.
·Beğendi
"Kendini tanı. Çirkin olduğu kadar da zararlı bir özdeyiş. Kendi kendini inceleyen kişi, gelişmesini durdurur. “Kendini iyi tanımaya” çalışan bir tırtıl, hiç bir zaman kelebek olamazdı."

1960 yılında yazılmış ilk kitabı okudum. Diğerine henüz ulaşma şansım olmadı. Şimdinin modası olan kişisel gelişim kitapları tadında. Tabii ki çok daha nitelikli. Gündemde olan kitaplar farkındalığı desteklerken, yukarıda yaptığım alıntıdan da anlaşılacağı ve benim de inandığım şekilde, farkındalığın yaratıcı gelişmenin önünde engel oluşturduğunu savunmakta.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çünkü dil, yaşamdakinden daha fazla bir mantığa boyun eğdirir; benliğimizin en değerli yanı dile getirilmemiş yanıdır.
Dünya Nimetleri, André Gide ile tanışma kitabım olduğu için benim nazarımda bir hazineYalın, ölçülü, okuru yormayan, değişik kulvarlarda yer alan bir şeçki
Dünya Nimetleri' nden yaklaşık kırk yıl sonra yayımlanan Yeni Nimetler kitabı da bu kitap içerisinde yer alıyor.
İlk kitap olan Dünya Nimetleri, anlatı olarak yazılan, Gide' in kendi kişiliğini, kendi benliğini, kendiyle ilgili kurduğu düşleri aktarılır; ve bunlardan yola çıkarak kendi özgürlüğe kavuşmasının en somut haliyle aktarır. Özellikle doğayı ele aldığı, yaşamın tadını doya doya çıkarmanın güzelliklerini, önemini vurgular. İlk bölüm için okura bir mesaj verir;
"Neyse okuduğun zaman, bu kitabı at- ve çık," der. Sonra da şunları ekler: "Kitabım çıkmak arzusu versin isterdim sana, nereden olursa olsun çıkmak; kentinden, ailenden, odandan, düşüncenden. Yanına alma kitabımı."
Ve ardından kırk yıl sonra yayımlanan Yeni Nimetler ilk kitabını doğrular. Doğaya ek olarak "toplum" ve "ben" yanında "başkası" na ağırlık verir ve yeni nesile bir yol çizer(ikinci kitaba çok sarılacaksınız) Birçok okurun başucu kitabı olarak nitelendirilen bu kitap, belki de yüreğimizin ve düşlerimizin sesi olacaktır.
Okurken sanki "Pessoa" nın #huzursuzluğunkitabı nı anımsattı bana
"Her biçim ancak çok kısa bir süre aynı varlığa bürünür; her birinde sürer, sonra bırakır her birini. Ruhum! Hiçbir düşünceye bağlanma. Enginin teline at her düşünceni, alıp götürsün; hiçbir zaman onu kendi elinde götürmeyeceksin göklere."
Eğer Huzursuzluğun Kitabı nı severek okuduysanız; mutlaka kalbinizde bu kitaba da yer açın derim
(Alıntı yapmak istediğim o kadar çok cümle var kiyorum yapmak yerine hepsini paylaşmak isterdim sizlerle)
192 syf.
·Puan vermedi
Kitabı ilk okumaya başladığım an çok güzel ve farklı bir kitap okuduğumu hissetmiş ve büyük bir coşkuya kapılmıştım. Öyle de devam etti. Kitap anlatı tarzı yazılmış. Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Güzel duygular hissettirmiş ve içindeki olumlu bilgelik dolu sözlerle bakış açımı güzelleştirmişti. Tavsiye mi.. muhakkak okumalısınız..
192 syf.
İki kitaptan oluşmaktadır. Dünya nimetleri yazarın 1897 yılında 28 yaşında yazdığı ve hayat görüşünü ortaya koyduğu bir bildiri niteliği taşır. Yeni Nimetler yazarın 1935 yılında Dünya Nimetleri’nden 38 yıl sonra 66 yaşında yazdığı eseridir.

Yazar İki eser arasında düşünce farklılıklarının olmasını ise, insanın kendisini tanıyarak, ilerleme sürecinde aldığı yol, oluş’um olarak görmek gerekir demiştir.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İncelemem pek mümkün görünmüyor aslında , her cümlesi birer başyapıt, bir kitapın incelemesinde hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim... geç kalınmış bir kitap ama iyi ki de okunmuş.
Kitabı yarıda bırakmamın sebebi benim hoşuma gitmemesi değil aslında. Sebebi kitabın içinde kendimi görememiş olmam.
Şarkılarla anlam yüklü cümleler ilk etapta göze çarpıyor bir yerden sonra bu gözle görünen anlamlar yok oluyor. Şehvet ve Arzu üzerine çok duruyor. İnsanın kendi içindeki mekanizmayı anlamasını sağlıyor.
Hoşuna giden şarkıları durmadan dillendiriyor,İkazlarda bulunuyor devamlı.
İnsanın huzur bulduğu yer hiçbir şeye bağlanmaması.
Sevgi ve Aşk'ın insanı esir ettiği,ve bir yere hapsettiğini anlatıyor. Özgürlükten yana,evlerden nefret ediyor,Ailelerden,Sınır koyan ailelerden.
Herkesin kendi huzurunu ancak kendine sınırlar koyduğu ve diğer insanlardan tamamıyla uzaklaşmaya endeskli bir ilişkinin olduğu gerçeğinden nefret ederek bahsediyor..
Neyse, beni okuduğun zaman bu kitabı at ve çık. -Kitabım çıkmak arzusu versin isterdim sana, nereden olursa olsun çıkmak– Şehrinden, ailenden, odandan, düşüncenden. Yanına alma kitabımı. Ménalque olsam, seni götürmek için sağ elinden tutardım, sol elin bunu bilmezdi, sonra şehirlerden uzaklaşır uzaklaşmaz bırakırdım bu sıktığım eli, sonra sana “beni unut” derdim.
Kitabım kendisinden çok kendi kendinle ilgilenmeyi öğretsin sana –sonra kendi kendinden çok her şeyle ilgilenmeyi.
Tanrıya inanmamak, sanıldığından çok daha güçtür. Doğa'ya hiçbir zaman gerçekten bakmamış olmak gerekir.
André Gide
Sayfa 170 - can yayınları-mart-2015

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100883
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Nourritures Terrestres
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Dünya Nimetleri
Dünya Nimetlerinin daha ilk satırlarında, Andre Gide: Utanmadan, hiçbir yapmacığa kaçmadan kendimi koydum bu kitaba der.
Böylece, bir yandan sınırsız içtenliğini kesinlerken, bir yandan da başlıca konusunun kendi benliği, kendi deneyimleri, kendi düşleri olduğunu belirtir.
Dünya Nimetlerinden yaklaşık kırk yıl sonra yazdığı Yeni Nimetlerinde ortaya koyduğu temel yönelimleri yansıtır.

Kitabı okuyanlar 116 okur

  • Zeynep DENİZ
  • Ahmet Meşe
  • Su
  • Aslı ÖZGÜN
  • Zeynep
  • Ayyüce Sevinç
  • Küçük Kara Balık
  • Sevgi Neslihan
  • Şevket Bıdı
  • marie

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.6 (7)
9
%9.7 (3)
8
%29 (9)
7
%22.6 (7)
6
%6.5 (2)
5
%3.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0