Babil Kitaplığı, #6

Lord Arthur Savile'in Suçu

Oscar Wilde

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
139 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Az ilgi görmesinin sebebini bilmiyorum ama Oscar Wilde'ı Dorian Gray'in Portresini okuyanlar bilirler. Müthiş bir yetenektir. Diyaloglar o kadar etkileyicidir ki, film izler gibi okursunuz onu. Ciddi anlamda okuduğum yazarlar içinde belki de diyalogları en iyi yazan yazar olarak görürüm kendisini. Her sahne gerçektir. Kitaba gelirsek; Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor. Kurgu, anlatım olayın akışı ve bağlantılar çok çok iyiydi. Konu kısaca şöyle; Lord Arthur bir davette el okuyucusu ile karşılaşır ve gizemli bir şekilde okuyucunun söyledikleri karşısında dehşete düşer. Daha sonra olaylar birbirini izler ve finalde müthiş bir şekilde hayrete düşersiniz. İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir aile bir perili bir ev satın alır. Aile reisi Mr. Hiram bunu bile bile yaptığı söyler. Hortlak herkes tarafından rahatça görülmektedir. Kızları Virginia hortlakla bir şekilde diyaloğa girer ve olaylar birbirini izler. Gerilim ve dramın bir arada işlendiği hikaye nefes kesiciydi gerçekten. Masallara gelecek olursak; Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Özellikle Mutlu Prens'e bayıldım. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Okuduğum versiyon Kırmızı Kedi yayın evine aitti. Keyifle okudum tavsiye ederim.
Lord Arthur Savile'in Suçu
Lord Arthur Savile'in SuçuOscar Wilde · Kırmızı Kedi Yayınları · 2016848 okunma
Reklam
132 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Jorge Luis Borges'in hazırladığı Babil Kitaplığı dizisini okumaya devam ediyorum.Oscar Wilde'ın Lord Arthur Savile'in Suçu kitabında, seçme hikâyeleri ve masalları bulunuyor.Geçen gün İş Bankası Kültür Yayınları'nda bu kitapta yer alan hikâye ve masalların da bulunduğu, Oscar Wilde'ın tüm hikâyeleri ve masallarının toplandığı bir kitap gördüm.Sanırım onu da alıp, okuyacağım.Aklınızda bulunsun.️ Kitaptaki gotik özellikler taşıyan, Canterville Hortlağı'nı çok beğendim.Kahkahalar atarak okudum.Bu hortlak maalesef, insanları korkutma konusunda başarısız.Evin sahibi olan aile, hortlağı ciddiye almayan, hatta onu korkutmayı başaran bir aile. Bencil Dev, Mutlu Prens, Bülbül ve Gül çocukluğumu bir kez daha yaşattı bana.
Lord Arthur Savile'in Suçu
Lord Arthur Savile'in SuçuOscar Wilde · Kırmızı Kedi Yayınları · 2016848 okunma
132 syf.
·
Puan vermedi
Oscar Wılde keşke daha uzun yaşadaydı daha çok kitap yazsaydı derin bir insan. Oscar Wılde’ın bu eseri 5 kısa öyküden oluşuyor. Bu öyküler içerisinde en çok ‘Mutlu Prens’ adlı hikayeyi beğendim. Bu öykü yazarın hümanist yönünü görmemi sağladı. Hikayeye merhamet sinmişti, rahmet değmiş gibiydi. Amerika seyahatinde beyan edeceği bir şeyi olup olmadığını sorduklarında : “ Deham dışında hiçbir şey.” Oscar Wılde Bu cevabı iyi anlıyorum. Kalemi dehasına şahit kelimelerle parıldıyor.
Lord Arthur Savile'in Suçu
Lord Arthur Savile'in SuçuOscar Wilde · Kırmızı Kedi Yayınları · 2016848 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.