Lord Arthur Savile'in Suçu (Babil Kitaplığı #10)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2721
Gösterim
Adı:
Lord Arthur Savile'in Suçu
Alt başlık:
Babil Kitaplığı #10
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658263
Orijinal adı:
Lord Arthur Savile's Crime The Canterville Ghost The Happy Prince The Nightingale and the Rose The Selfish Giant
Çeviri:
Fatih Özgüven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Alfonso Reyes'in İspanyolca'ya La Importancia del Ser Severo adı altında başarıyla çevirdiği 'Ciddi Olmanın Önemi Üzerine' adlı eseri gibi Lord Arthur Savile'in Suçu da İyi ve Kötü'nün ötesinde bir yapıt. Bir cinayetin öyküsünü anlatır; ama cinayet, uçarılığından dolayı Binbir Gece Masalları'nda kasten yaratılan fantastik ortamdan daha az gerçek olmayan bir dünyada işlenir. Bu benzerliği vurgulamak için Stevenson ve Chesterton'ınkilerle kıyaslanabilecek düşsel bir Londra'da geçen öyküye İslam dinine özgü kader anlayışının hâkim olduğunu eklemek gerek Dünyevi komedyalarında olduğu gibi bu öyküde de Wilde karşımıza aptal kahramanlar çıkarır, ancak bu kahramanların aptallığı iğneleyicidir, çünkü bunlar aslında yazarın gülümseyen maskeleridir. Hüzünlü bir yazgısı ve neşeli bir ruhu olan bu büyük İrlandalı bizim çağdaşımız ve gelecek kuşakların da çağdaşı olacak.

-Jorge Luis Borges-
139 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Az ilgi görmesinin sebebini bilmiyorum ama Oscar Wilde'ı Dorian Gray'in Portresini okuyanlar bilirler. Müthiş bir yetenektir. Diyaloglar o kadar etkileyicidir ki, film izler gibi okursunuz onu. Ciddi anlamda okuduğum yazarlar içinde belki de diyalogları en iyi yazan yazar olarak görürüm kendisini. Her sahne gerçektir.

Kitaba gelirsek; Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor. Kurgu, anlatım olayın akışı ve bağlantılar çok çok iyiydi. Konu kısaca şöyle; Lord Arthur bir davette el okuyucusu ile karşılaşır ve gizemli bir şekilde okuyucunun söyledikleri karşısında dehşete düşer. Daha sonra olaylar birbirini izler ve finalde müthiş bir şekilde hayrete düşersiniz.

İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir aile bir perili bir ev satın alır. Aile reisi Mr. Hiram bunu bile bile yaptığı söyler. Hortlak herkes tarafından rahatça görülmektedir. Kızları Virginia hortlakla bir şekilde diyaloğa girer ve olaylar birbirini izler. Gerilim ve dramın bir arada işlendiği hikaye nefes kesiciydi gerçekten.

Masallara gelecek olursak; Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Özellikle Mutlu Prens'e bayıldım. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Okuduğum versiyon Kırmızı Kedi yayın evine aitti. Keyifle okudum tavsiye ederim.
132 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Jorge Luis Borges'in hazırladığı Babil Kitaplığı dizisini okumaya devam ediyorum.Oscar Wilde'ın Lord Arthur Savile'in Suçu kitabında, seçme hikâyeleri ve masalları bulunuyor.Geçen gün İş Bankası Kültür Yayınları'nda bu kitapta yer alan hikâye ve masalların da bulunduğu, Oscar Wilde'ın tüm hikâyeleri ve masallarının toplandığı bir kitap gördüm.Sanırım onu da alıp, okuyacağım.Aklınızda bulunsun.️

Kitaptaki gotik özellikler taşıyan, Canterville Hortlağı'nı çok beğendim.Kahkahalar atarak okudum.Bu hortlak maalesef, insanları korkutma konusunda başarısız.Evin sahibi olan aile, hortlağı ciddiye almayan, hatta onu korkutmayı başaran bir aile.
Bencil Dev, Mutlu Prens, Bülbül ve Gül çocukluğumu bir kez daha yaşattı bana.
139 syf.
·5 günde·8/10
1000kitap.com'da, Dost Kitabevi Yayınları'ndan çıkan örneğinin gösterildiği 'Lord Arthur Savile'in Suçu' başlıklı bu Oscar Wilde kitabını ben, günümüzde artık faal olmayan Bordo Siyah Yayınları'ndan okudum. Yayınevinin bu kitabı, kitap editörünün kapsamlı ve ilgi çekici önsözüyle başlıyor ve ilk hikaye olan sonra kitap başlığına ismini veren 'Lord Arthur Savile'in Suçu' hikayesidir. Bu hikaye olay örgüsü ve psikolojik yoğunluğu bakımından, yazarın kendisinden yaklaşık elli sene sonra faal olacak ünlü yazar Stefan Zweig tarzını andırıyor. İkinci hikaye ise 'Canterville Hortlağıdır' bu hikaye ise doğaüstü olayların hikayeleştirilmesi bakımından yazarın kendisinden yaklaşık elli sene önce faal olmuş ünlü yazar Edgar Allan Poe tarzını andırıyor... Kitap iki kısa hikaye ile devam ediyor...

Yazarın yazmış olduğu ve ün kazanmış oyunlarından aşinası olduğumuz Victoria Dönemi'ndeki sosyetik yaşam tarzlarına geitirilen ağır eleştirilere, buradaki hikayelerde de rastlamak mümkün...

Yazarın bu ve diğer eserlerini tavsiye edeceğim...

İyi okumalar...
132 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
borgesinbabilkitaplığı ndan ayın ikinci okuması ve serinin 6.kitabı Lord Arthur Savile’in Suçu

Oscar Wilde’ ın en bilinen kısa masallarından olan Mutlu Prens’in de yer aldığı kitapta yazarın toplam beş öyküsü var.

Herbirinde bir ders var okuyucuya. Kadere körü körüne inanmanın, mutlu olmayı farklı şeylere bağlamanın yanlışlığından tutun da hortlaklara bile kafa tutabilmenin siyasal ya da toplumsal yorumu mevcut öykülerde.
Gotik roman türünde yazılmış öyküsü olan Canterville Hortlağı’nın siyasi göndermelerle örülü olduğunu düşünüyorum ama yorumunu yapamıyorum :)

Bu okumalar büyük keyifle ilerliyor.
Hepinize tavsiye ediyorum ️
Selam ve dua ile
132 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
#borgesinbabilkitaplığı serisinin 6.kitabı
Her ay iki kitabını okuduğumuz muhteşem seçki her kitapta bana iyi ki dedirtiyor.
.
Oscar Wilde ile ilk kez @isbankasikulturyayinlari ndan çıkan #mutluprens kitabıyla tanışmıştım. O kitapta olan üç öykü burada da yerini almış. Sonra okuduğum #doriangrayinportresi benim enlerim arasına girdi. Bence tüm kitap severler okumalı. Onu okuduktan sonra #oscarwilde nin tüm kitaplarını merak eder oldum. Neyse çok konuştum gelelim kitabımıza;
Her zaman ki gibi #jorgeluisborges in önsözüyle başlayan kitapta beş öykü vardı.
Lord Arthur Savile'in Suçu
Canterville Hortlağı
Mutlu Prens
Bülbül ve Gül
Bencil Dev
Çok naif, ironi dolu, muhteşem betimlemeleri olan bir kitaptı. İnsanın doğasında olan iyi-kötü savaşını ve zıtlığını öyle güzel anlatmış ki hayran olmamak elde değil..İyilik, merhamet, dostluk, sevgi, kibir, bencillik öyle masalsı anlatılmış ki ben çok duygulandım okurken
Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu'nda Lord Arthur'a kızsam mı, üzülsem mi bilemedim.
Canterville Hortlağı'na ve Mutlu Prens' e çok üzüldüm.
Bülbül'ün kendini feda edişi içimi parçaladı. Bencil Dev'de beni üzdü.
Bu muhteşem seçkiyi mutlaka okuyun.
132 syf.
·Puan vermedi
2 tane uzun 3 tane de kısacık öykü var. Fakat o kısa olanlar masal gibiydi, uzun olanlar özellikle kitabın ismini aldığı 'lord arthur savile'nun suçu' isimli öykü harikaydi. İkinci uzun öyküsü 'Canterville Hortlağı ' bir o kadar güzeldi . Hiç korkunç değil fakat beş yaşında gibi hayaletli olan durumlardan korktuğum için kitaptan bahsederken bu öyküden bahsetmemeye çalışıyorum. Mutlaka okunmalı Lord Arthur Savile'in Suçu Oscar Wilde
132 syf.
·2 günde·9/10
En sevdiğim yazarlardan birisi olan Oscar Wilde'ın bu hikayeleri de kesinlikle çok çok çok iyiydi. Bülbül ile Gül'ü daha önce okuduğum için ilk hikaye bana o hikayeyi anımsatırken hikayenin sonunda Bülbül ile Gül'ü tekrar bulundurmaları bana ironik anlamda komik geldi. Kitabı kesinlikle herkese öneriyorum,kırdığım tek puan ise *spoiler içerir* ikinci hikayede ikizlerin iyi bir ders almamasıydı hahaha.
140 syf.
·Beğendi·8/10
İçindeki cümleler oldukça etkileyiciydi. Çeviri çeviri fark ettiği de çok açıktı diyebilirim. Misalen benim okuduğumda (Dost K.) şöyle bir cümle vardı: Dünya bir sahnedir ama roller kötü dağıtılmıştır. Başka bir yayında ise bu laf daha orijinal çevriliyor diyebiliriz: Dünya bir sahnedir fakat oyuncuların seçme hakkı yoktur.

İlk hikayeden sonra gelen Mutlu Prens, Bülbül ve Gül, Bencil Dev hikayeleri oldukça güzeldi ki zaten çocukken de okumuştum. Yeniden okumak iyi oldu diyebilirim. Fazla söze de lüzum yok zaten bitkinim çaktırmıyorum. İyi okumalar dilerim..
140 syf.
·3 günde·7/10
Kitap grubumuz tarafından seçilen bir kitaptı. kitaptaki her öykü güzel olmasa da özellikle Dilenci ile ilgili olan öykü okumaya değerdi
keyifli okumalar
132 syf.
·Puan vermedi
Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor.  Lord Arthur Savile'in Suçu da İyi ve Kötü'nün ötesinde bir yapıt. Bir cinayetin öyküsünü anlatır; ama cinayet, uçarılığından dolayı Binbir Gece Masalları'nda kasten yaratılan fantastik ortamdan daha az gerçek olmayan bir dünyada işlenir.
İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir Amerikalı aile bir perili bir ev satın alır. Amerikalı ailenin hortlaktan korkmayıp onu bezdirmesi ve sonrasında hortlağın hüzünlenmesi güzel ve farklı bir anlatım tadı bırakıyor zihinlerde.
Masallar ise, Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Mutlu Prens'i daha önce okuyup yorumlamıştım, merak edenler oraya bakabilir. Müthiş bir masaldır. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Keyifli okumalar.
132 syf.
·Puan vermedi
#okudumbitti
#oscarwilde
#lordarthursavileinsuçu
.
.
.
"Mutlu olmaya zamanım yok. Daima bana tanıştırılan en son kişiden hoşlanıyorum, ama, kural olarak, insanları tanır tanımaz onlardan bıkıyorum."
.
.
.
"Romantizm, zenginin ayrıcalığıdır; işsiz birinin harcı değildir"

.
.
.
Herkese merhaba uzun zamandır yorum bekleyen kitaplardan #lordarthursavileinsuçu ve uzun zamandır da okunmayı bekliyordu. Sabah başlayıp akşam bitirdiğim çerez tadında bir kitaptı benim için. Kitapta iki uzun öykü ve üç masal var. Bu üç masal #mutluprens #gülvebülbül #bencildev Daha önce başka bir basımda bu üç masalı okuyup zaten çok sevmiştim. Tekrar okumak elbette iyi geldi

.
.
.
Kitaba ismini veren öykü en uzun öyküydü çıkarılan ana metin ve diyalogları sevdim. Bir diğer öykü #cantervillehortlağı beni daha etkiledi diyebilirim. Illa okuyun diyemem ama uzun soluklu okumalardan sonra size nefes aldıracak tarzda bir kitap olduğu için tercih edilebilir. mutlu kalın
192 syf.
·1 günde·10/10
Çok eğlendim okurken kesinlikle tavsiye ederim. Zaten Oscar Wilde okuyanlar bilirler. Eserin icine cekiyor okuyucuyu ve ve yasatiyor resmen hikayeleri.Dört öyküden oluşuyor; Lord Arthur Saville'in Cinayeti, Canterville Hortlağı, Gizi Olmayan Sfenks ve Model Milyoner.
"Mantığın tırnağı bile olamaz.. Çünkü hiçbir şeyi kanıtlamaya yaramıyor ve insana hep gerçekleşmeyecek şeylerden bahsediyor... İnsanı gerçek olmayan şeylere inandırıyor. "
Artık çektiği acıların samimiyeti bunları ona gerçek değilmiş gibi göstermeye başlamıştı. Nasıl olup da kaçınılmaz olan bir şey için bağırıp çağıracak kadar aptallık ettiğine şaştı.
Bencilce yaşamak ile başkaları için yaşamak arasında bir seçim yapmak zorundaydı; sırtına yüklenen görevin ürkütücü olduğuna şüphe yoktu, ama aşkta galebe çalmak uğruna bencillik yapmaması gerektiğini de biliyordu.
Her şey nasıl da tutarsız görünüyordu! Nasıl da her şeyde bir ahenksizlik vardı! Yaşanan günün sığ iyimserliğiyle var olmanın gerçekleri arasındaki aykırılık onu şaşırtmıştı.
Aktörler öyle şanslıdırlar ki! Trajedi mi, yoksa komedi mi oynayacaklar; acı mı çekecekler, yoksa neşeli mi olacaklar; gülecekler mi, yoksa ağlayacaklar mı, kendileri seçebilirler. Ne var ki, gerçek hayatta durum farklıdır. Erkek ve kadınların çoğu yeterli olmadıkları rolleri oynamaya zorlanırlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lord Arthur Savile'in Suçu
Alt başlık:
Babil Kitaplığı #10
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658263
Orijinal adı:
Lord Arthur Savile's Crime The Canterville Ghost The Happy Prince The Nightingale and the Rose The Selfish Giant
Çeviri:
Fatih Özgüven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Lord Arthur Savile
Alfonso Reyes'in İspanyolca'ya La Importancia del Ser Severo adı altında başarıyla çevirdiği 'Ciddi Olmanın Önemi Üzerine' adlı eseri gibi Lord Arthur Savile'in Suçu da İyi ve Kötü'nün ötesinde bir yapıt. Bir cinayetin öyküsünü anlatır; ama cinayet, uçarılığından dolayı Binbir Gece Masalları'nda kasten yaratılan fantastik ortamdan daha az gerçek olmayan bir dünyada işlenir. Bu benzerliği vurgulamak için Stevenson ve Chesterton'ınkilerle kıyaslanabilecek düşsel bir Londra'da geçen öyküye İslam dinine özgü kader anlayışının hâkim olduğunu eklemek gerek Dünyevi komedyalarında olduğu gibi bu öyküde de Wilde karşımıza aptal kahramanlar çıkarır, ancak bu kahramanların aptallığı iğneleyicidir, çünkü bunlar aslında yazarın gülümseyen maskeleridir. Hüzünlü bir yazgısı ve neşeli bir ruhu olan bu büyük İrlandalı bizim çağdaşımız ve gelecek kuşakların da çağdaşı olacak.

-Jorge Luis Borges-

Kitabı okuyanlar 261 okur

  • sebnem al
  • didem
  • ludmilla.
  • Kübra Odabaşı
  • Derya Özkan Lengerli
  • Suuzan
  • Orçun Türk
  • Burak Avar
  • abigail
  • hérissonne

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%14.7
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.9
Erkek
%49.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (5)
9
%10.8 (7)
8
%20 (13)
7
%6.2 (4)
6
%10.8 (7)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0