Yasemin A.'ın Kapak Resmi
Yasemin A., 2017 okuma hedefini güncelledi.
17 Kas 12:31
2017 Okuma Hedefi: 65 Kitap
2017'de 65 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 59 kitap okudu.
6 günde 1 kitap okumalı
Yasemin A. tekrar paylaştı. 16 Kas 23:07
Yasemin A., bir alıntı ekledi.
16 Kas 12:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

18. yüzyılda kadın
Böylece çok garip ve karışık bir varlık çıkıyor ortaya. Hayal edildiğinde çok önemli; pratikte ise tamamıyla önemsiz. Şiir kitaplarını baştan sona istila etmiş, tarihte ise adı geçmiyor. Kurmacalarda, kralların ve fatihlerin hayatlarına hükmediyor; gerçek hayatta ailesinin parmağına zorla yüzük taktığı herhangi bir delikanlının kölesi. Dudaklarından, edebiyatın en ilham verici sözcükleri, en derin duygularından bazıları dökülüyor, gerçek hayatta okuması yazması neredeyse yok, zor heceliyor sözcükleri ve kocasının malı durumunda.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 48 - E kitap)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 48 - E kitap)
Yasemin A. tekrar paylaştı. 15 Kas 22:30
Yasemin A., Bir Uyuyup Uyanalım'ı inceledi.
 11 Nis 12:41 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

İçinde bulunan karakterlerden, en az biri ile gerçek hayatta karşılaştığınız bir roman okumaya hazır mısınız? "Bir Uyuyup Uyanalım". Bu, hepimizin romanı.
http://birtutamkarinca.blogspot.com/...rfan-degirmenci.html
Ekranların sempatik yüzlerinden olan İrfan Değirmenci’nin 499 sayfalık romanı.
Eski bir haber spikerinin romanı olduğu için kitabın siyasi mesajlar ile bezendiğini düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.

Kitabı okumaya başladığımda çocukluğumun dizisi olan "bizimkiler" geldi aklıma. Tüm farklılıklarına rağmen birbirini seven ve birbirine bağlı olan insanların hayat hikayeleri...
İşte kitapta bunlardan bahsediyor. Sokakta gördüğümüz zaman burun kıvırdığımız, belki de hor gözle baktığımız insanların iç dünyalarını yansıtıyor. Aslında herkesin bir birey olarak ne kadar değerli olduğu gerçeğini gösteriyor.
Bunları anlatırken, Türkiye’nin siyasi tarihinden, bireylere yapılın haksızlıklardan, ötekileştirmenin ne kadar kolay olduğundan, asıl zor olanın insanı anlamaktan olduğundan dem vuruyor İrfan Değirmenci.

Yasemin A. tekrar paylaştı. 15 Kas 01:17
Yasemin A., bir alıntı ekledi.
23 Ağu 14:58 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ah yarabbi!, hayat bir türlü yakamı bırakmıyor, nereye gitsem peşimde!

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 19 - E kitap)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 19 - E kitap)
Yasemin A. tekrar paylaştı. 15 Kas 01:16
Yasemin A., Damızlık Kızın Öyküsü'ü inceledi.
 04 Eyl 11:06 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Ağır bir distopya. Veya bir kadın olarak okuduğum için ağır kelimesini başa eklemek istediğim distopya.
Yazarın olay betinlemeleri tüyler ürpertecek cinsten. Özgürüz! Bu bizim hakkımız. Benim bedemin benim kararım deriz.
Bu kitap; özgürlük kavramının kısa bir sürede yerle yeksan edilişini gözler önüne seriyor. Doğanın kadınlara bahşettiği en kutsal özellik olan doğurganlığın nasıl bir zülüme dönüştüğünü, parçalanan hayatları ve acımasız bir iktidarı okumaya hazırsanız, Damızlık Kızın Öyküsü’nün sayfalarını çevirmeye başlayabilirsiniz. Geçmişe (özgürlüğe) duyulan özlem başka hiçbir kitapta böyle etkili anlatılmamış olabilir.

Yasemin A. tekrar paylaştı. 15 Kas 01:16
Yasemin A., Suskunlar'ı inceledi.
10 Eyl 21:47 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Virgüllerin efendisidir İhsan Oktay Anar. Uzayıp giden cümlelerinde, betinlemeleri öyle güzel yapar ki; kitaplarını okurken kendinizi tam olarak anlattığı yerde bulursunuz.
Suskunlar, bir tanışma kitabı olarak ağır olabilir. Lakin İhsan Oktay Anar’ın üslubuna alışkın olanlar için harika bir okuma keyfi ile karşı karşıya bırakır insanı.
Osmanlıca kelimelerin fazlalığı bile akıcı giden hikayeden dolayı sizi bunaltmaz ve kitap biterken kulağınızda musikinin en güzel seslerinden olan bir ney sesi baki kalır.

Yasemin A., Uzayda Piknik'i inceledi.
14 Kas 13:59 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Ştrugatski kardeşlere yakışır bir bilim kurgu kitabı daha. Kısa bir mola için yerküreyi ziyaret edildiği düşünülen uzaylıların insan üzerindeki etkilerini güzel ve akıcı bir dille okuyucuya aktarılmış. Bu kitabı okuduğunuz zaman insanoğlunun merakı ve çıkarı için neler yapabileceğine şahitlik etmiş oluyorsunuz.