Geri Bildirim
Noah Gordon

Noah Gordon

8.7/10
42 Kişi
·
112
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.213
Gösterim
Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11/11/1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.
Zafer kazanmak için dua etmedi. Çocukken, Zeki Ömer ona gerekenleri öğretmişti: "Bir koşucunun her adımı aslında zafer için yapılan bir duadır. Allah aşkına ne kafa karıştırıcı bir şey! Tanrı'dan sadece sürat ve dayanıklılık bahşetmesini istemek ve bunlardan zaferin de yenilginin de sorumluluğunu üstlenmek için yararlanmaya çalışmak, zafer için dua etmekten daha iyidir."
Biz ,siz ve müslümanlar, hepimiz gerçek dinin kendimizinki olduğuna inanıyoruz.Uc dinde haklı olabilir mı?
Mirdin, "cennet ile hayatı birbirinden bir nehrin ayırdığını düşünüyorum" dedi. "Eğer nehrin üzerinde bir çok köprü varsa, Tanrı yolcunun hangi köprüden geçeceği ile çok ilgilenir mi?"
"Sanmıyorum " diye yanıtladı bu soruyu Rob
9 yaşında, Londralı bir çocuk olan Rob'un hayatını anlatıyor. Başına gelen olaylar ve doğuştan gelen garip bir özelliği onu Londra'dan İsfahan'a sürükleyecek ve hekimler hekimi İbni Sina'nın talebesi yapacaktır.

Ön planda bu hikaye varken, Noah Gordon arka planda o dönemdeki coğrafyanın ekonomik, kültürel, siyasal ve dini portresini çizer. Dinler arası diyalog ne alemdedir, insanlar binli yıllarda ne koşulda yaşamaktadır, varlık alemi hakkında dünya ne kadar şey bilmektedir, din yanlış yorumlanırsa bilimin önünde nasıl engeller oluşur, nasıl vahşetler yaşanır gibi her biri başlı başına bir konu olan bu başlıkların cevaplarını, hikayeyle öyle güzel harmanlamış ki hayran kalmamak elde değil. Sanki o dönemde yaşamış da bu çağa dönmüş gibi oluyorsunuz. Kitap bir yandan böyle bilgilendirirken düşündürmeler yapadursun, bir yandan da sizi insanın çekebileceği acıların ve tadabileceği mutlulukların tonları arasında dolaştırıyor.

Ayrıca kitabın bana verdiği derslerden biri; bir tıp talebesi olarak bugünki imkanların kıymetini bilmem gerektiği oldu. Çünkü o zamanlarda hekimlik eğitimi almak ve hekimlik sanatını icra edebilmek hem hayatını ortaya koymayı gerektiriyor, hem de bilgiye ulaşmanın bilgiyi keşfetmekten geçtiği bir dönem.

Keyifli okumalar..
Kızılderili halkına yapılan haksızlıklar ve toprak uğruna katledilmelerini, başarılı ve mesleğini seven bir doktorun hem insanlara şifa kaynağı olup hem de insanların hayatını değiştiren güzel dokunuşlarda bulunup onlara yardım etmesini, oğlunun küçükken geçirdiği bir hastalık sonucu sağır kalmasını, babasının ve çevresindeki insanların çocuğu hayata kazandırmaya çalışmalarını, sağır çocuğun amacı uğruna tüm zorluklara göğüs gerip zaferine ulaştığını anlatan güzel bir roman. Tavsiye ederim.
Bir berber cerrahın yanında işe başlayıp önce berber cerrah olmak ve sonrasında ismime hayranlık duyduğu Hekimlerin Sultanı İbni Sina'nın yanında eğitim görebilmek ve Hekim olmak gibi bir gaye peşinde koşan ve sonunda istediği konuma ulaşan bir genç...Öğretici ve devrin eğitim-sosyal toplum-kültürü vs. yansıtan güzel bir roman.
Kitap çok uzun. Lakin bu sizi korkutmasın. Okuduğum en muhteşem kitaptı. Farklı dinler farklı inanışlar ve akıl almaz bir sentez. Özellikle tip alanındaki göndermeler, müslümanlığın ölüme ve cesede bakisi çok güzel işlenmiş.
Farklı ve guzel bir açıdan ibni Sina'yi anlatan bir kitaptı. Dünyaya mal olan bir adamın yaşamının bilinmeyenlerini bulacaksınız . Kitabın 700 küsür sayfa olması insanın gözünü korkutsa da sonu gerçekten iyiki okudum dedirtecek ender eserlerdendir. Ibni Sinayi daha çok sevdirdi bana onun hayatını konu alan Noah Gordon..!
Tarihi roman okumaktan hoslaniyorsaniz, guzel bir secenek olabilir bu kitap. Okudugum donemden sonra da uzun sure hafizamda canli kalan kitaplardan. Kimsesiz bir cocugun hayat yolculugunda kendi yetenekleriyle yukselerek ibni sinanin yardimciligini yapacak seviyeye gelisini, bu surecte ve sonrasinda basindan gecen olaylari ele aliyor .
Amerikanın yerli halkının yabancı insanlar tarafından sırf toprak uğruna nasıl acımasızca yok edildiği,çoğu hastasını tedavi edip sağlığına kavuşmasını sağlayan bir doktorun çocuğunun bir hastalık sonrası sağır olması ve sağırlığını geri döndüremeyip çocuğunu tekrardan yaşama topluma kazandırmak için nasıl mücadele ettiğini anlatan çok güzel bir eser...beğendim

Yazarın biyografisi

Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11/11/1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 112 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 54 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.