Noah Gordon

Noah Gordon

Yazar
8.9/10
53 Kişi
·
137
Okunma
·
13
Beğeni
·
1.257
Gösterim
Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11 Kasım 1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.
Zafer kazanmak için dua etmedi. Çocukken, Zeki Ömer ona gerekenleri öğretmişti: "Bir koşucunun her adımı aslında zafer için yapılan bir duadır. Allah aşkına ne kafa karıştırıcı bir şey! Tanrı'dan sadece sürat ve dayanıklılık bahşetmesini istemek ve bunlardan zaferin de yenilginin de sorumluluğunu üstlenmek için yararlanmaya çalışmak, zafer için dua etmekten daha iyidir."
Biz ,siz ve müslümanlar, hepimiz gerçek dinin kendimizinki olduğuna inanıyoruz.Uc dinde haklı olabilir mı?
"Başka nereye gidebilirdim ki? Ailem bir hekimin yanında çıraklık yapmamı istemiyordu. Çünkü üzülerek söylüyorum ki, Avrupa'nın her tarafında hekimlik yaptığını söyleyerek dolaşan bir sürü asalak dolandırıcı var. Paris'te büyük bir hastane var, Hotel Diev. Burası yoksulların götürüldüğü baş belası bir yer. Buraya gelen hastalar çığlıklar içinde ölüme sürükleniyorlar. Salerna'da da bir tıp okulu var. Burası da üzüntü verici bir yer.
Babam öteki Yahudi tacirlerle kurduğu ilişkilerden Doğu'da Arapların tıp bilimini bir sanat haline getirdiklerini öğrenmiş. Müslümanlar ISFAHAN'da hastaları gerçekten tedavi eden bir hastane kurmuşlar.
İşte İbni Sina'nın hekimlerini eğittiği küçük akademi bu hastanede.
Noah Gordon
YKY 6.Basım 2015 Ankara Çvr. : Oktay Etiman
Dünya'nın en önemli hekimidir o. "İbn-i Sina". Arapça adı Ebu Ali El Hüseyin İbn-i Abdullah İbn-i Sina'dır.
Noah Gordon
Yurt Kitap Yayın 6.Basım 2015 Ankara Çvr. : Oktay Etiman
Çok eskiden bir kişi bir İran hükümdarının gözüne girerse, hükümdar ona bir Helat bahşedermiş. Hükümdarın elbisesinden bir parça o kişiye verilirmiş. Yüzyıllar boyunca bu gelenek hükümdarlığın tercihinin bir işareti olarak süregelmiş. Günümüzde, hükümdara ait eşya, para, bir çok elbise, bir ev ya da bir at olabiliyor.
Noah Gordon
Yurt Kitap Yayın 6.Basım 2015 Ankara Çvr. : Oktay Etiman
Aralarında sadece yaşlı bir din adamı itirazda bulundu. "Kimsenin vücudundan kan çıkartmayacaksın."dedi sert bir şekilde emir verircesine." Elbette" diye onayladı Berber hemen çünkü, Başpiskopos Theodore'un yazdıklarına göre ay ışığının çoğaldığı ve suların iyice yükseldiği dönemlerde vücudun kanaması çok tehlikelidir.
Noah Gordon
Yurt Kitap Yayın 6.Basım 2015 Ankara Çvr. : Oktay Etiman
Mirdin, "cennet ile hayatı birbirinden bir nehrin ayırdığını düşünüyorum" dedi. "Eğer nehrin üzerinde bir çok köprü varsa, Tanrı yolcunun hangi köprüden geçeceği ile çok ilgilenir mi?"
"Sanmıyorum " diye yanıtladı bu soruyu Rob
"Bizim St. Sofia (Ayasofya) katedralimizi ziyaret etmek ister misiniz? " diye sordu papaz. Rob gülümseyip başını iki yana sallayınca çok şaşırdı. "Ama dostum, buradan ayrılmadan önce orayı mutlaka ziyaret etmelisin. Mutlaka! Çünkü dünyanın en mucizevi kilisesidir. İnşa emrini bizzat Kostantin vermiştir. İnşasından sonra katedrale ilk girişinde diz üstü çöküp, "Süleyman'dan sonra en iyisini inşa ettirdim." demiştir.
Noah Gordon
Yurt Kitap Yayın 6.Basım 2015 Ankara Çvr. : Oktay Etiman
9 yaşında, Londralı bir çocuk olan Rob'un hayatını anlatıyor. Başına gelen olaylar ve doğuştan gelen garip bir özelliği onu Londra'dan İsfahan'a sürükleyecek ve hekimler hekimi İbni Sina'nın talebesi yapacaktır.

Ön planda bu hikaye varken, Noah Gordon arka planda o dönemdeki coğrafyanın ekonomik, kültürel, siyasal ve dini portresini çizer. Dinler arası diyalog ne alemdedir, insanlar binli yıllarda ne koşulda yaşamaktadır, varlık alemi hakkında dünya ne kadar şey bilmektedir, din yanlış yorumlanırsa bilimin önünde nasıl engeller oluşur, nasıl vahşetler yaşanır gibi her biri başlı başına bir konu olan bu başlıkların cevaplarını, hikayeyle öyle güzel harmanlamış ki hayran kalmamak elde değil. Sanki o dönemde yaşamış da bu çağa dönmüş gibi oluyorsunuz. Kitap bir yandan böyle bilgilendirirken düşündürmeler yapadursun, bir yandan da sizi insanın çekebileceği acıların ve tadabileceği mutlulukların tonları arasında dolaştırıyor.

Ayrıca kitabın bana verdiği derslerden biri; bir tıp talebesi olarak bugünki imkanların kıymetini bilmem gerektiği oldu. Çünkü o zamanlarda hekimlik eğitimi almak ve hekimlik sanatını icra edebilmek hem hayatını ortaya koymayı gerektiriyor, hem de bilgiye ulaşmanın bilgiyi keşfetmekten geçtiği bir dönem.

Keyifli okumalar..
Bir berber cerrahın yanında işe başlayıp önce berber cerrah olmak ve sonrasında ismime hayranlık duyduğu Hekimlerin Sultanı İbni Sina'nın yanında eğitim görebilmek ve Hekim olmak gibi bir gaye peşinde koşan ve sonunda istediği konuma ulaşan bir genç...Öğretici ve devrin eğitim-sosyal toplum-kültürü vs. yansıtan güzel bir roman.
Kitap çok uzun. Lakin bu sizi korkutmasın. Okuduğum en muhteşem kitaptı. Farklı dinler farklı inanışlar ve akıl almaz bir sentez. Özellikle tip alanındaki göndermeler, müslümanlığın ölüme ve cesede bakisi çok güzel işlenmiş.
Son 15 yıl içinde okuduğum en iyi kitap .İkinci kez okudum .11.yüzyılda hekimlik öğrenmek için yapılan yolculuk heyecanla okunuyor.İbni sina 'nın yanına gitmek için tüm çaba.Ayrıca bizim topraklarımızı yabancı gözüyle okumak ayrı bir zevk . Kurgu güzel ,konu güzel ...
Farklı ve guzel bir açıdan ibni Sina'yi anlatan bir kitaptı. Dünyaya mal olan bir adamın yaşamının bilinmeyenlerini bulacaksınız . Kitabın 700 küsür sayfa olması insanın gözünü korkutsa da sonu gerçekten iyiki okudum dedirtecek ender eserlerdendir. Ibni Sinayi daha çok sevdirdi bana onun hayatını konu alan Noah Gordon..!
Tarihi roman okumaktan hoslaniyorsaniz, guzel bir secenek olabilir bu kitap. Okudugum donemden sonra da uzun sure hafizamda canli kalan kitaplardan. Kimsesiz bir cocugun hayat yolculugunda kendi yetenekleriyle yukselerek ibni sinanin yardimciligini yapacak seviyeye gelisini, bu surecte ve sonrasinda basindan gecen olaylari ele aliyor .
Amerikanın yerli halkının yabancı insanlar tarafından sırf toprak uğruna nasıl acımasızca yok edildiği,çoğu hastasını tedavi edip sağlığına kavuşmasını sağlayan bir doktorun çocuğunun bir hastalık sonrası sağır olması ve sağırlığını geri döndüremeyip çocuğunu tekrardan yaşama topluma kazandırmak için nasıl mücadele ettiğini anlatan çok güzel bir eser...beğendim
Noah Gordon diğer kitaplarında da olduğu gibi akıcı bir dille okuyucuyu kaleme aldığı romanın zamanına alıp götürüyor. Bir tarafta azimli bir doktor adayı ve hocası İbn-i Sina diğer tarafta ise bağnazlık... Kitap hacimli görünse de bir çırpıda tüketiyor kendini....
Okuyup bitirmesi yaklaşık bir ayımı alan 735 sayfalık hayli hacimli bu kitabı bitirmenin hazzını yaşadım sonunda. Kitap çok akıcı olmasına rağmen bir ayda bitirmiş olmam tamamen benimle alakalı. Adından da anlaşılacağı gibi hekim olmak isteyen ve daha sonra Ibni Sina'nın öğrencisi olacak olan Rob adlı Hıristiyan bir adamın çocukluğundan başlayarak yetişkin olduğu döneme kadarki hayat hikayesini, Ingiltere'den Isfahan'a yolculuğunu ayrıntılı bir biçimde öğreniyoruz bu kitapla. Ayrıca o dönem Ingiltere, Iran ve Anadolu'nun siyasî ve sosyal yapısı hakkında da birçok bilgi edineceğiniz iyi bir kitap. Benim için unutulmayacaklar arasında yerini alacak olan bu kitabı mutlaka okuyun derim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11 Kasım 1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 137 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.