Noah Gordon

Noah Gordon

Yazar
9.0/10
147 Kişi
·
387
Okunma
·
22
Beğeni
·
1701
Gösterim
Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11 Kasım 1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.
-Her dinin nasıl olup da sadece kendisinin Tanrı’nın kalbi kuşağı olduğunu öne sürebildiğini hiç düşünmüş müydün? Biz, siz ve Müslümanlar, hepimiz gerçek dinin kendimizinki olduğuna inanıyoruz. Üç din de haklı olabilir mi?

-Belki de hepimiz haklıyız.
Acıkmış bebeğin ağlaması konserlerini kestiginde kendi çıkarttıkları seslerin zehirleyici güzelliğiyle sarhoş olmuş haldeydiler.
736 syf.
9 yaşında, Londralı bir çocuk olan Rob'un hayatını anlatıyor. Başına gelen olaylar ve doğuştan gelen garip bir özelliği onu Londra'dan İsfahan'a sürükleyecek ve hekimler hekimi İbni Sina'nın talebesi yapacaktır.

Ön planda bu hikaye varken, Noah Gordon arka planda o dönemdeki coğrafyanın ekonomik, kültürel, siyasal ve dini portresini çizer. Dinler arası diyalog ne alemdedir, insanlar binli yıllarda ne koşulda yaşamaktadır, varlık alemi hakkında dünya ne kadar şey bilmektedir, din yanlış yorumlanırsa bilimin önünde nasıl engeller oluşur, nasıl vahşetler yaşanır gibi her biri başlı başına bir konu olan bu başlıkların cevaplarını, hikayeyle öyle güzel harmanlamış ki hayran kalmamak elde değil. Sanki o dönemde yaşamış da bu çağa dönmüş gibi oluyorsunuz. Kitap bir yandan böyle bilgilendirirken düşündürmeler yapadursun, bir yandan da sizi insanın çekebileceği acıların ve tadabileceği mutlulukların tonları arasında dolaştırıyor.

Ayrıca kitabın bana verdiği derslerden biri; bir tıp talebesi olarak bugünki imkanların kıymetini bilmem gerektiği oldu. Çünkü o zamanlarda hekimlik eğitimi almak ve hekimlik sanatını icra edebilmek hem hayatını ortaya koymayı gerektiriyor, hem de bilgiye ulaşmanın bilgiyi keşfetmekten geçtiği bir dönem.

Keyifli okumalar..
690 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Kızılderili Halkının toprak uğruna nasıl katledilişini, tüm hastalara çare bulurken kendi oğlunun sağırlığına çare bulamayan, köleliğe karşı direnen bir doktorun mücadelesini anlatıyor kitap.

Siyah Atmaca Savaşının askeri ve siyasi ayrıntıları,1800 'lü yılların Tıp eğitimi ve tedavi yöntemleri (Doğum kontrol yöntemleri, idrar yolu enfeksiyonu,ters gelen bebeğin doğumu, çiçek aşısı vs.ayrıntılar öyle güzel ve etkileyici ki....) ve Şamanizm hakkında bilgi veren çok yönlü bir kitap.

Yazarın "Hekim" kitabı ile de benzerlikler taşıyor. ( O da çok etkilendiğim kitaplardan biridir.)

Zaten kitabın Sonsözündeki yapılan araştırmaları görünce ne kadar okunması gereken bir kitap olduğunu anlıyorsunuz.Tam bir ayda sürekli araştırarak sindire sindire zevkle okuduğum bir kitap oldu. Tavsiye ediyorum
690 syf.
·9/10
Kitapta; insanların toprak hırsı yüzünden, Kızılderili halkını nasıl katlettiklerini, onlara acımasızca davranmalarını ve bu zulümlere karşı sessiz kalmayan, Kızılderililerin dostu olan bir doktorun hayatını konu ediniyor. Bu doktorun çocuğu bir hastalık sonucu sağır kalıyor. Babası insanların hastalıklarına şifa olurken ne yazık ki kendi çocuğunun sağırlığına tüm uğraşlarına rağmen bir çözüm bulamıyor. Oğlunun sağırlığını iyileştiremeyen baba, çocuğunu iyi yetiştirmeye ve topluma kazandırmaya çalışıyor. Olumsuz şartlar ve eleştirilere rağmen çocuk tüm hayallerini gerçekleşiyor. İmkansız bir durumun olmadığını, istenildiği zaman yapılamayacak hiçbir şeyin olmadığını anlatan güzel bir kitap. Sayfa sayısı biraz fazla olsa da kitap konu bütünlüğünü güzel bir şekilde işlediği için akıcı bir şekilde okunuyor. Tavsiye ederim.
736 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle bana bu kitabı kazandıran, değerini yazmakla bitiremeyeceğim lakin kıymetini bilemediğim, yüreği gökyüzü kadar açık ve sonsuz olan, gözleri bu kitap kadar uzun bir yolculuğa çıkaran, o güzel insana teşekkür ediyorum...


Çok değerli 1k okurları, bu kitapta hayatın başlangıcı ile sonu arasında yaşanılabilecek her şeyi bulacaksınız. Yaşanılması güç olan çok şeyle karşılaşıp kimi yerde ise mucizelere inanmayı seçeceğiniz, yüzünüzde tebessümü oluşturacak olaylarla karşılaşacaksınız. Umut insanın içinde ölene kadar var olmaya devam edecek. Bunu kitabın içinde sizlerde bulacaksınız. Uzun ama bir o kadarda çağlayanlar kadar hızlı akan ve sizi susatmayan yani kuru bir anlatımı olmayan bir macera yolculuğunda olacaksınız. Ve sonunda, bütün gün bir işte çalışıp evenize geldiğinizdeki o rahatlığı hatırlayın, kitabın sonunda size bu rahatlığı hissettirecek olan bu eseri sadece kitaplığınıza katmakla değil hayatınızda bir yer bulması dileğiyle...
736 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Selam herkese

Uzun bir yorum olacak, pişman olmayacaksınız.

Okumaktan büyük keyif aldığım ve sanki beni uzun bir yolculuğa çıkardığını hissettiğim en sevdiğim kitaplar arasında yerini alan bir eser oldu İbni Sina’nın Talebesi Hekim.

Yüzyıllar boyunca gerek batıda gerek doğuda tıp alanının ilk ve tek başvuru kaynağı olan El-Kanun fi’t-Tıbb’ ı yazan “Hekimlerin Hekimi” olarak bilinen İbn-i Sina’ya düştü yolum yine. En son Hay bin Yakzan okurken kaleminin gücüne kelamının derinliğine vakıf olduğum bu alimi isminin geçtiği her yerde ayrı bir lezzet ve şevkle okuyorum.

Ailesini kaybettikten sonra bir gezici berber ile yolları birleşen Rob içindeki tıp ateşinin farkına varıyor ve bu ateşin ancak bir şekilde söneceğini anlıyor: Hekimler Hekimi İbn-i Sina’nın talebesi olacak ve bu tıp aşkını O muhterem zatla taçlandıracaktır. 735 sayfalık müthiş bir yolculuk.

“11.asrın başlarında karanlık çağlarını yaşayan Avrupa’dan bilgeliğin kaynağı şark dünyasına yapılan zorlu bir yolculuğun romanı” diyor giriş kısmında.
Rob J. İngilterede güçlükle hayatta kalmaya çalışan bir ailenin ortanca çocuğu. Tam da bahsettiği gibi Avrupa gerçek bir karanlığın içinde. Ekmek yok temizlik yok insanlar açlıklarını bastırmakta büyük güçlük çekiyor.
Bunların yanı sıra hekimler sadece üst tabaka insanlara hizmet veriyor. Hastane yok. Gezici berber denen kişiler çok basit bilgilerle köy köy dolaşıp hastaları muayene ediyor kendi yaptıkları ilaçları satıyorlar. Yani siz hastaysanız yapacağınız şey gezici berberin gelmesi için dua etmek!

Rob şans eseri bir gezici berber ile yolu kesişince tıbba olan aşkını keşfedip aylar süreceği çöller aşacağı bir yolculuk yapacak ve Dünya’nın öbür ucunda İbni Sina isimli bir hekime talebe olacaktır. Bu öyle bir hekim ki ona herkes “Hekimler Hekimi” der ve tıp başta olmak üzere felsefe, astronomi, hukuk, matematik, geometri, metafizik, şiir, Doğu düşüncesi, filoloji alanında başvurulan kişidir. Bu yeteneğindeki ve başarısından ötürü ona “İkinci Öğretmen” ünvanı verilir(Birincisi Hz. Muhammed (s.a.v)). Doğu ve Batı Halifeliklerinin en önemli hekimiydi İbni Sina.
Bütün varlığına nüfuz etmiş olan bilimsel bilgisine rağmen dine inanmış ve Allah yolunda hizmet etmiş bir aydın alim Hekimler Hekimi.

Rob uzun ve zorlu geçen aylarını alan yolculuktan sonra İbni Sinaya ulaşması için çektiği acıları onu daha da hekime bağlar ve onun tutkulu hayranı olur. Buradan sonra da bize tıp ateşi ile yanan bir gencin ve Hekimler Hekiminin tıp alanında neler yapabileceğini ve ne tür çaresiz hastalıklar karşılacağını okuyoruz. Bununla birlikte geçtiği her toprağın alışkanlıkları, halkın yaşadığı zorluklar, İran başta olmak üzere diğer ülkelerin de yönetim biçimi ve krallıklarla halkın birbirine hem siyasi hem dinsel çatışması çok yönlü bir okuma yapmanızı sağlıyor.

2013 yılında sinemaya uyarlanmış. Kitap biter bitmez filmini de izledim. Her ne kadar değişiklik yapılmış olsa da ayrı ayrı düşünülünce filmi de çok iyiydi

Benim ısrarla okunması gerektiğini düşündüğüm kitaplar arasında yerini aldı.

İngiltere karanlığından İran İsfahan’a değin süren bir tıp serüveni Hekim.

Size yine Hay bin Yakzan’ı okuyun diyeceğim. Neden mi? Çünkü İbni Sina’yı tanımamız gerek! O alimin en maharetini tıp alanındaki eşsiz başarısını herkes bilmeli.
424 syf.
·14 günde·Puan vermedi
"Merhabalar "
Öncelikle Herkese Bu kitabı Tavsiye ediyorum. En kısa zamanda bulun okuyun bulamazsanız da bana ulaşın lütfen.Bu kitapta Yahudilerin Neden dışlandig,Neden Yıllarca Göçe maruz kaldığıni ve Neler yaşadığını Çok sürükleyice anlatıyor en sevdiğim kitap bu diyebilirim.genellikle kalın kitaplardan sıkılıyorum ama bu kitap bir harika Efendiler....Iyi Okumalar
736 syf.
·Beğendi·10/10
İbni Sina ve onun tıp okulu hakkında çok çarpıcı bilgiler içeren bir dönem hikayesi. Ortaçağ Avrupasından İstanbul’a oradan Bağdat’a uzanan bir öykü. Betimlemeler olağanüstü. Sizi bir kervanla ortaçağın karanlık Avrupasından aydınlık Orta Doğuya götürüyor... Geçmişte hekimlik mesleği ile iç içe bir yolculuk...
736 syf.
·25 günde·Beğendi·6/10
Bir berber cerrahın yanında işe başlayıp önce berber cerrah olmak ve sonrasında ismime hayranlık duyduğu Hekimlerin Sultanı İbni Sina'nın yanında eğitim görebilmek ve Hekim olmak gibi bir gaye peşinde koşan ve sonunda istediği konuma ulaşan bir genç...Öğretici ve devrin eğitim-sosyal toplum-kültürü vs. yansıtan güzel bir roman.
736 syf.
·Beğendi·10/10
Noah Gordon'dan İbni Sina'nın Talebesi Hekim küçük yaşta ailesini kaybeden ve kardeşlerinden ayrılmak zorunda kalan Rob'un hikayesini anlatır.Tanıştığı berber cerrah sayesinde hayatı değişir ve içinde büyüyen bir tıp tutkusu oluşur.O dönemin tarihi, dini ve tıp bilgileri hakkında müthiş bilgiler öğrenilecek bir kitap...
736 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
9 yaşında bir çocuk Rob J. ve hayatın tüm zorluklarına rağmen kendine bir gelecek çizerek, hedefleri doğrultusunda Londra'dan İsfahan'a uzanan mücadelesinin kitabı HEKİM...
Bu tarihi roman, çok geniş bir coğrafyaya değindiğinden farklı din ve kültürlere yer veriyor. Dinlerin, dönemin insanlarının bakış açıları ve yaşam tarzları üzerindeki etkilerini başarılı bir şekilde aktarıyor. Bunun yanında bir yaşamın gayesini ve bu zorlu yolda mücadelesini öylesine özümsetiyor ki 736 sayfanın nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Yazarın biyografisi

Adı:
Noah Gordon
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 11 Kasım 1926
Noah Gordon (d. 11 Kasım, 1926 Worcester, Massachusetts), ABD'li yazar.

Kitaplarinda tıp tarihi ve tıp etiğini işleyen yazar, son eserlerinde daha çok engizisyon ve Yahudi kültürü tarihi ile ilgilenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 387 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 166 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.