Gizli Yüz

7,3/10  (17 Oy) · 
53 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.008 gösterim
Orhan Pamuk'un yazdığı, Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz, Türk sinemasının sıra dışı, unutulmaz filmleri arasındadır.

Pamuk 'un Kara Kitap'tan alıp geliştirdiği bir hikâyeye dayanan bu film, gösterime girdiği 1991 yılında Antalya Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Senaryo, Montréal Yeni Sinema Festivali'nde ise En İyi Film Ödülleri'ni kazandı.

Gizli Yüz'ün metnini, filmden seçilmiş fotoğraflarla birlikte, Orhan Pamuk'un senaryonun oluşumunu anlatan önsözüyle birlikte yayımlıyoruz.

"Kimlik, hatırlamak ve aşk konularındaki bu hikâyeyi kurarken, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan öğe, konucuk, tema, kişi, eşya, yer, ıvır zıvır kalemimin ucuna kendiliğinden geldiler: Unutulmuş kasabalar, çayhaneler, masalar, saat kuleleri, hayatta karşılaştığım tuhaf insanlar, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galip'ten mısralar, ağaçlar...

Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazandırabilmenin sevinci olmalı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750832048
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okuduğum ilk senaryo kitabı, anlaşılır ve hayal edilebilir olması, üstelik hiç beklemediğim bir şekilde beni düşündürmesi ile hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Küçük bir alıntı; "Onun kelimeleri yoktu sanki. Bazı insanlar vardır, hikaye anlatırlar sana. Eve döndüğünde kafan bu hikayelerle doludur, ama adamın söylediği tek kelimeyi hatırlayamazsın."

Hatice Kılıç 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bilirsiniz ki bir çok kitabın filmleri olduğu gibi gizli yüzünde filmi çekilmişti lakin ben herzaman filmden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim nedeni ise kitap kurgusu daha etkileyici ve bi o kadar ilgi çekici gelir bana ..çoğu çekilen filmlerin kitapla alakası bile olmuyor bu sebebten filmden önce kitabı okuyup yutup bitirmenizi tavsiye ederim.
Ben kitabı okuduktan sonra youtube'de göz attım güzel çekilmiş bir film Lâkin kitap yerini alamıyor gibi geldi bana yani tavsiyem %100 öncelikle kitap kitabı okuma tavsiyesi ise %90

Celal Salik 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Kara Kitap'ın içinden çıkan bir senaryo. Yönetmen sinemasının usta ismi, aynı zamanda Anayurt Oteli'ni de başarıyla beyaz perdeye uyarlayan Ömer Kavur'un yönettiği film ve aynı filmin senaryo kitabıdır bu. Esrarengiz bir kadının peşinden giden, bu uğurda küçük servetini harcamaktan çekinmeyen, taşrada zaman öldüren, zamanı kurcalayıp anlamaya çalışan ilginç bir adamın hikayesi. Düş gezgininin tuhaf hikayesi. Karşılıksız aşk, durağan insan ilişkileri, yalnızlık ve iletişimsizlik üstüne modern bir hikaye.

Kâmil 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Gizli Yüz ince bir kitap... Bir solukta okurum diyorsunuz ama... bir şey sizi dürtüyor ve "Yavaş oku yoksa büyü bozulacak heyecan kaçacak acele etme keyfini çıkar diye" fısıldıyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Filinta 
03 Haz 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anlamlı Yüz
Anlamlı bir yüzün hep bir hikaye anlatacağını söylerdi babam.

Gizli Yüz, Orhan PamukGizli Yüz, Orhan Pamuk
Filinta 
03 Haz 22:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hikaye
"Onun kelimeleri yoktu sanki. Bazı insanlar vardır, hikaye anlatırlar sana. Eve döndüğünde kafan bu hikayelerle doludur, ama adamın söylediği tek kelimeyi hatırlayamazsın."

Gizli Yüz, Orhan PamukGizli Yüz, Orhan Pamuk
Filinta 
 04 Haz 04:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazmak
Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazandırabilmenin sevinci olmalı.

Gizli Yüz, Orhan PamukGizli Yüz, Orhan Pamuk
Filinta 
03 Haz 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korkutucu
Karalar içinde iriyarı korkutucu iki kişi bahçeye girer. Yanlarında bir tabut, omuzlarında ip, askı... Gelin pencereden onları görür.

Gizli Yüz, Orhan Pamuk (Sayfa 41)Gizli Yüz, Orhan Pamuk (Sayfa 41)
Filinta 
04 Haz 04:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kalemin Ucuna Gelenler
“Kimlik, hatırlamak ve aşk konularındaki bu hikâyeyi kurarken, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan öğe, konucuk, tema, kişi, eşya, yer, ıvır zıvır kalemimin ucuna kendiliğinden geldiler: Unutulmuş kasabalar, çayhaneler, masalar, saat kuleleri, hayatta karşılaştığım tuhaf insanlar, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galip’ten mısralar, ağaçlar...

Gizli Yüz, Orhan PamukGizli Yüz, Orhan Pamuk
Celal Salik 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

"bir zamanlar uzak bir ülkede bir hırsız yaşarmış. hayal hırsızı. geceleri mışıl mışıl uyuyanların rüyalarına girer, hoşuna gidenleri torbasına doldurur çalarmış. sabah da uyananlar içlerinde bir huzursuzluk hissederlermiş, bir eziklik..."

Gizli Yüz, Orhan PamukGizli Yüz, Orhan Pamuk