Gizli Yüz

·
Okunma
·
Beğeni
·
3126
Gösterim
Adı:
Gizli Yüz
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750832048
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Orhan Pamuk'un yazdığı, Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz, Türk sinemasının sıra dışı, unutulmaz filmleri arasındadır.

Pamuk 'un Kara Kitap'tan alıp geliştirdiği bir hikâyeye dayanan bu film, gösterime girdiği 1991 yılında Antalya Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Senaryo, Montréal Yeni Sinema Festivali'nde ise En İyi Film Ödülleri'ni kazandı.

Gizli Yüz'ün metnini, filmden seçilmiş fotoğraflarla birlikte, Orhan Pamuk'un senaryonun oluşumunu anlatan önsözüyle birlikte yayımlıyoruz.

"Kimlik, hatırlamak ve aşk konularındaki bu hikâyeyi kurarken, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan öğe, konucuk, tema, kişi, eşya, yer, ıvır zıvır kalemimin ucuna kendiliğinden geldiler: Unutulmuş kasabalar, çayhaneler, masalar, saat kuleleri, hayatta karşılaştığım tuhaf insanlar, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galip'ten mısralar, ağaçlar...

Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazandırabilmenin sevinci olmalı."
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bir Orhan Pamuk senaryosu. 1990 yılında yazılıp , 1991'de Ömer Kavur tarafından film haline dönüştürülüyor. Bu senaryoyu Kavur , arkadaşı Pamuk'tan kendisi için bir senaryo yazmasını isteyerek bir nevi ısmarlamış olur. Bu sırada Pamuk , Kara Kitap isimli romanını yazmaktadır ve bu romandaki bir kısımdan yola çıkarak bir senaryo yazar.

Kitaplaştırılması ise 1992 yılında oluyor , elimdeki baskı ise Şubat 2019 ve içinde filmden de çeşitli fotoğraf kareleri var , oldukça güzel bir halde.

Kitabın açılışı bir epigrafla şöyle başlıyor ,

"Binlerce binlerce sır bilinecek
O gizli güz gösterince kendini"

Feridüddin Attar
.....

Bu kitabın yani senaryonun merkezinde , "zaman" kavramı var , dolayısıyla filmin de elbette. Önce kitabı okuyup sonra da filmini izledim. Bu arada Ömer Kavur pek çok kıymetli filme imza atmış bir yönetmen , belki de henüz yeterince keşfedilmedi onun filmleri.

Orhan Pamuk'un mevcut 10 adet romanının tamamını okuduktan sonra bu senaryoyu da okumak ihtiyacı hissettim ve yanılmadım , pişman olmadım.

Zamanın geçişini saatler üzerinden anlatan , insanı da bu zaman kavramına paralel olarak anlatan , yer yer gerçeküstü , bazen hayatın ta kendisi olarak işlenen masal-gerçek bir hikaye. Ve rüyalar yoluyla da anlatılan , bir hikaye - rüya karışımı adeta , bir alıntı ;

"Rüyalar tamamlanmaz ki hiç... Hikayeler tamamlanır..."

Birbirini arayıp bulmaya çalışan insanlar.. Bu arayışta zamanın rolü , birbirini bulabilmenin yolları.

Bu senaryo yazıldıktan 15 sene sonra Zuckerberg diye biri , Facebook yani Yüz Kitabı'nı armağan etti dünyaya. Yine bu senaryodan 22 sene sonra ise Hacı Seydaoğlu diye biri 1000kitap- 1K ile tanıştırdı dünyamızı , en azından başlangıçta ülkemizi :)

Birbirini arayan insanlar birbirini nasıl bulabilirdi ? İşte en önemli soru buydu..

Senaryo - filmin içinde insan yüzleri , fotoğraflar , videolar ve çeşit çeşit saatler var. Yani teknoloji , zaman ve insan var..

Çok fazla şey söylenebilir ama bu kadarla yetineyim. Okumayı ve filmini de izlemeyi tavsiye ediyorum. İyi okumalar , iyi seyirler..

Gizli Yüz : https://www.youtube.com/watch?v=zDQ89w1TM1M
128 syf.
·2 günde·Beğendi
#heraybirorhanpamuk serüvenimizin 5. ve mayıs kitabı Gizli Yüz. Kitap inceleme videom :
https://youtu.be/v5Ce0w0BU6E
Orhan Pamuk’un Kara Kitap’taki “Karlı Gecenin Aşk Hikayeleri” bölümünde pavyon fotoğrafçısının anlattığı bir hikayeden uyarlanan ve geliştirilen senaryo çalışması. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo, Montréal Yeni Sinema Festivali’nde de En İyi Film Ödülleri’ni kazanmış.
Kitabı okuduktan sonra filmi de izledim. Fikret Kuşkan, Rutkay Aziz ve Zuhal Olcay’ın başrolleri paylaştığı sanatsal ve düşünsel anlamda başarılı bir filmdi benim için de.
Fotoğrafçı, yüzlerden hikayeler okuyan gizemli bir kadın, zamanın felsefesini çözmüş saatçi, eskiciler, fotoğraflar, İstanbul sokakları ile yine bir arayış ve gizemli hikâye okudum. Grubumuzla sohbeti merakla bekliyorum.
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
128 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitap 1991 yılında filme çekilmiş ve 19991 yılında Antalya film festivalinde en iyi film ,senaryo ödüllerini kazanmış Kitap aslında Kara Kitap adlı yapıtındaki bir hikayesinin genişletilmiş hali. Kapak fotoğrafı da ayrı nastoljik ve hoş doğrusu. İyi okumalar. Var olun
128 syf.
·1 günde·10/10
Gizli Yüz, senaryosunu Orhan Pamuk'un yazdığı, yönetmenliğini Ömer Kavur'un yaptığı 1991 yapımı Türk filmidir. Pamuk senaryoyu Kara Kitap'taki "Karlı Gecenin Aşk Hikâyeleri" adlı bölümde bahsi geçen bir hikâyeden yola çıkarak yazmış ve 1992 senesinde kitap haline getirmiştir.

Film 1991 yılında Antalya Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini, yine aynı yıl Montreal Yeni Sinema Festivali'nde en iyi film ödülünü almıştır.

Zaman, mekân, rüyalar ve birbirini arayan insanlar üzerine güzel bir senaryo...
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Orhan PAMUK'un eseri olan "Gizli Yüz" eserini okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bana hissettirdikleri çok derindendi.
Adeta bu eserde geçen bir çok yüzden biri olmak istedim.
Bende saatimi yanıma alıp içimden geçenleri anlatmak isterdim.
Tıpkı eserde geçen teyze gibi evim yokuş yukarısı değil de aşağıda bir yerlerde olsaydı belki daha az yorulurdum diye yakınmak isterdim.
Bilmiyorum.
İçim'e İçim'e işledi.
Belki bu yüzden fotoğraflardaki bir çok yüzden biri olmak istedim.
Konuşmak istedim.
Anlatmak istedim.
Ne olduğunu öğrenmek için rüyadan uyanmak istedim.
Anlamak istedim.

Piyangocunun biletin üstündeki kıza aşık olması, herkesin alay etmesi, oysa o kızdan başka bir ey düşünemiyor olması.
Kitabın deyimi ile çarklar arasında olan ruhlarımızı arayarak anlamımıza kavuşabiliriz sanırım.

Kitap beni derin bir hüzne boğdu. Anlamlı olan bir hüzün.
Hala kederliyim.
Şiddetle tavsiye ediyorum.

Ömer Kavruk yönetmenliğinde olan bu senaryonun filme dönüşmüş hali de var ki. Eseri okuduktan sonra hızla filme koştum. Bu incelememi de filmi izledikten sonra yazmak istedim.
Filmi kitabı okumadan önce izleseydim eğer büyük ihtimalle anlamayacaktım ya da çok azını gerilerek anlayacaktım. Eseri okuduğum için senaryoyu ezberlemiş gibiydim. Bu yüzden kafamdaki sahneler ile filmdeki sahneleri bütünleştirmek heyecan veriyordu.

Velhasıl şiddetle önce okumanızı sonra hemen ardından filmini izlemenizi tavsiye ediyorum.

Son olarak hala satırlarında gezindiğim kısmı yazarak bitirmek istiyorum.
....
Harita diye birbirimizin yüzüne bakıyoruz
Hikaye diye ruhlarımızı masaya koyuyoruz
....
128 syf.
·8/10
Okuduğum ilk senaryo kitabı, anlaşılır ve hayal edilebilir olması, üstelik hiç beklemediğim bir şekilde beni düşündürmesi ile hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Küçük bir alıntı; "Onun kelimeleri yoktu sanki. Bazı insanlar vardır, hikaye anlatırlar sana. Eve döndüğünde kafan bu hikayelerle doludur, ama adamın söylediği tek kelimeyi hatırlayamazsın."
128 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı ve okuduğum ilk senaryo kitabı. Sade anlaşılır dille yazılmış bir senaryo okurken sanki sizde sokağın kenarından olayları izliyorsunuz. Bir solukta okunabilir ki ben de bir solukta okudum. Çok değişik ve anlamakta güçlük çektiğim bir konusu var.
128 syf.
·6/10
Bilirsiniz ki bir çok kitabın filmleri olduğu gibi gizli yüzünde filmi çekilmişti lakin ben herzaman filmden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim nedeni ise kitap kurgusu daha etkileyici ve bi o kadar ilgi çekici gelir bana ..çoğu çekilen filmlerin kitapla alakası bile olmuyor bu sebebten filmden önce kitabı okuyup yutup bitirmenizi tavsiye ederim.
Ben kitabı okuduktan sonra youtube'de göz attım güzel çekilmiş bir film Lâkin kitap yerini alamıyor gibi geldi bana yani tavsiyem %100 öncelikle kitap kitabı okuma tavsiyesi ise %90
128 syf.
·10/10
Kalpler Şehri, Ölüler Şehri, Garipler şehrinde geçen hikaye. Duran, akan bol saatli, zamanlı zamansız bir hikaye... Ömer Kavur ' un sinemaya aktardığı Orhan Pamuk' un kaleminden çıkan kasvetli fakat ilginç ve okunası bir senaryo. Okuyunuz...
128 syf.
·Beğendi
Kara Kitap'ın içinden çıkan bir senaryo. Yönetmen sinemasının usta ismi, aynı zamanda Anayurt Oteli'ni de başarıyla beyaz perdeye uyarlayan Ömer Kavur'un yönettiği film ve aynı filmin senaryo kitabıdır bu. Esrarengiz bir kadının peşinden giden, bu uğurda küçük servetini harcamaktan çekinmeyen, taşrada zaman öldüren, zamanı kurcalayıp anlamaya çalışan ilginç bir adamın hikayesi. Düş gezgininin tuhaf hikayesi. Karşılıksız aşk, durağan insan ilişkileri, yalnızlık ve iletişimsizlik üstüne modern bir hikaye.
128 syf.
·4/10
Gizli Yüz ince bir kitap... Bir solukta okurum diyorsunuz ama... bir şey sizi dürtüyor ve "Yavaş oku yoksa büyü bozulacak heyecan kaçacak acele etme keyfini çıkar diye" fısıldıyor.
“Şimdi kimse saat nedir farkında bile değil...Belki bunun için insanlar kederli, belki bunun için hikayelerini bile anlatmıyorlar. Akreple yelkovan arasında nasıl bir can vardır hissetmiyorlar bile...İnsanlara saatlerin sırrını anlatabilmek isterdim...O zaman uykudan uyanır gibi dünyaya gözlerini açarlardı...Kederlerinden kurtulur, belki kendi hikayelerini anlatabilirlerdi...”
"Hüzünle savaşmazsan bütün hayatın boyunca yakanı hiç bırakmaz... korkunç bir hastalık gibi... Boynunu bükersen hüzün adamı yer bitirir..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizli Yüz
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750832048
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Orhan Pamuk'un yazdığı, Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz, Türk sinemasının sıra dışı, unutulmaz filmleri arasındadır.

Pamuk 'un Kara Kitap'tan alıp geliştirdiği bir hikâyeye dayanan bu film, gösterime girdiği 1991 yılında Antalya Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Senaryo, Montréal Yeni Sinema Festivali'nde ise En İyi Film Ödülleri'ni kazandı.

Gizli Yüz'ün metnini, filmden seçilmiş fotoğraflarla birlikte, Orhan Pamuk'un senaryonun oluşumunu anlatan önsözüyle birlikte yayımlıyoruz.

"Kimlik, hatırlamak ve aşk konularındaki bu hikâyeyi kurarken, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan öğe, konucuk, tema, kişi, eşya, yer, ıvır zıvır kalemimin ucuna kendiliğinden geldiler: Unutulmuş kasabalar, çayhaneler, masalar, saat kuleleri, hayatta karşılaştığım tuhaf insanlar, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galip'ten mısralar, ağaçlar...

Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazandırabilmenin sevinci olmalı."

Kitabı okuyanlar 280 okur

  • Hatice Yeşilbaş
  • Aslı Kaya
  • Çağla
  • Murat Cihangir
  • Mehmet Furkan
  • Okan Çelik
  • bahadır saygın
  • ayşe memiş
  • Ra
  • Şengül TUTAL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%20
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.8
Erkek
%46.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22 (20)
9
%13.2 (12)
8
%23.1 (21)
7
%15.4 (14)
6
%6.6 (6)
5
%7.7 (7)
4
%2.2 (2)
3
%3.3 (3)
2
%0
1
%2.2 (2)