Öteki Renkler Seçme Yazılar ve Bir Hikaye

6,3/10  (21 Oy) · 
77 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.121 gösterim
Öteki Renkler, Orhan Pamuk'un "Pencereden Bakmak" adlı hikâyesiyle, 1980'lerin sonundan 1990'ların sonuna dek yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dergilere yazdığı yazılardan, yaptığı söyleşilerden, günlük parçalarından, yerli ve yabancı birçok yazar üstüne yazdıklarından ve politik makalelerinden oluşan zengin bir seçki. Yazarın romanlarını sevenler için onu daha yakından tanıma, yazara yabancı olanlar içinse Pamuk'un dünyasına iyi bir giriş sayılabilecek Öteki Renkler, yıllar boyunca tekrar tekrar dönülüp okunacak bir kitap.

Pamuk kişisel ve edebi dünyasını okurlarına içtenlikle açıyor...
Öteki Renkler Orhan Pamuk'un çocukluk anılarından mutluluk saatlerine, romanlarını nasıl yazdığından gezi notlarına, sevdiği yazarlar ve kitaplar hakkındaki eleştirilerinden kişisel itiraflarına, şikâyetlerine, siyasi öfkelerine, kültür ve gündelik hayat konusundaki heyecanlarına uzanıyor ve yazarın yalnız romanda değil, düzyazıda da ne kadar usta olduğunu kanıtlıyor. Kaleme aldığı makalelerden, tuttuğu defterlerden, verdiği röportajlardan yapılan bu titiz seçmede, Pamuk kızı Rüya ile olan arkadaşlığını, sigarayı bırakışını, gençlik bunalımlarını, günlük hayatını, sinema zevkini, Boğaz yangınlarını, bildiği İstanbul'u, yalnızlık ve mutlulukla ilgili takıntılarını, toplumun ve kendisinin korkularını ve paranoyalarını anlatıyor. Yazar kitabında ayrıca Dostoyevski'den Tanpınar'a, Kemal Tahir'den Oğuz Atay'a pek çok yazarı ve kitaplarını tartışıyor; roman kuramı, Doğu ve Batı, milliyetçilik ve Avrupa üzerine düşüncelerini açıyor.
Nişantaşı'nda geçen ve bir çocuğun gözünden anlatılan "Pencereden Bakmak" adlı uzun hikâye ile birlikte bu kitap, Orhan Pamuk'un Nobel Ödülü'ne uzanan başarılı yolculuğunda renkli dünyasına ışık tutuyor.

"Pamuk yaşayan en büyük yazar."
-Le Point-

"Pamuk dünyanın en iyi yazarlarından biri."
The New Statesman-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789750825934
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
08 Oca 16:48 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Orhan Pamuk’u yakından tanımak isteyenler için uygun bir kitap. Çocukluğu, gençlik yılları, yazarlığı, okul dönemleri, ailesi gibi birçok konuyu kendisinden öğreniyoruz. Kitabın arka kapağındaki yazı kitabın içeriğini tam olarak anlatmış aslında. Kendisinin de söylediği gibi “renk verdiği” yazılardan oluşuyor.

Roman sanatı bölümünde, türk romanı, tarihi roman ve modern roman tekniklerinden bahsetmiş. Daha sonra kendi kitaplarının yazım sürecini, kitaplarını yazarken etkilendiği olay ve kişileri, bunların türk ve dünya edebiyatındaki etkilerini anlatmış. Merak ettiğim konulardan biriydi bu.

Yazarlar ve kitaplar bölümünde, Tanpınar’dan Dostoyevski’ye, Milan Kundera’dan Oğuz Atay’a kadar birçok usta yazar hakkındaki düşünceleri var Orhan Pamuk’un. Özellikle “Yaşar Kemal’in iki dünyası” adlı yazıyı hayranlıkla okudum. Ve hakkında pek bilgi sahibi olmadığım dünyaca ünlü yazarların da fikirlerini, bakış açılarını ve kullandıkları teknikleri keyifle okudum.

Kitapta ayrıca Orhan Pamuk’un Cumhuriyet ve kültür, bayrak ve milliyetçilik, darbeler, devlet sanatçılığı gibi siyasi konulardaki yazıları, röportajları var.
Kitaplarında sık sık yer verdiği İstanbul’un satıcıları ve çarşıları hakkındaki yazıları oldukça samimiydi. Orhan Pamuk üzerindeki etkilerini daha iyi anlamış oldum.
Keyifli okumalar…

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Orhan Pamuk'un bir hikayeyle başlayıp, içinde bin bir çeşit içerikle devam eden kitabı. Kitabı tesadüfen bulup okumuştum ve o zamana kadar daha Pamuk'un sadece bir tane kitabını okumuştum. Kendi anılarını, düşüncelerini, diğer yazarlar hakkındaki görüşlerini, Dünya ve Türk Edebiyatı'na ait değerlendirmelerini, kitaplarını yazarken karşılaştıklarını, kitaplarına karşılık aldığı tepkileri yani romanları dışındaki öteki renkleri anlatıyor bize. Ben okurken çok zevk almıştım ve bence her yazarın bu tarz kitaplar çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem genç yazarlara yol gösterir hem de bizim gibi edebiyat meraklılarına kamera arkası da gösterilmiş olur. Keyifli okumalar...

Kitaptan 14 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
06 Oca 16:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bir yerlerde bir gerçek olduğu duygusu artık çok uzak bir yerlerde. "

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 123 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 123 - İletişim Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
05 Oca 23:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bazen, martılar hep birlikte ağır ağır göğe yükselirler. O zaman kanatlarının uğultusu yağmurun uğultusuna benzer."

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 56 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 56 - İletişim Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
06 Oca 13:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yanlış anlaşılmaktan korktuğumuz zamanlar her şeyi söylemeye kalkarız. Bu korku da bize herkesin söylediği şeyleri söyletir."

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 78 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 78 - İletişim Yayınları)

“Romanlar, okunurlarken ve daha çok da yazılırlarken içlerine mutlulukla girdiğimiz yeni dünyalardır: Aklımızın kurmak istediği hayalleri kolaylıkla taşısın diye şekillenmişlerdir.”

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Noir 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İki türlü Oğuz Atay okuru vardır. 1.’Ah canım Selim!’ duyarlılığına ilgi duyan kültür ve melodram düşkünü okur. 2.’Bat dünya bat!’ sinizmini seven alaycı okur.
Ben ikinci takımdanım ve birincilerin Oğuz Atay’dan pek bir şey anladıklarını sanmıyorum.”

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Fırat Çağlar MANTAŞ 
05 Oca 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"En büyük mutluluk insanın kendi pisliği ve sefaletiyle başbaşa kalması. Kimseye gözükmemek de en büyük mutluluk. "

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 54 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 54 - İletişim Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
06 Oca 13:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Kararsızlığımızı geçici bir hastalık değil de, bir yaşama biçimi olarak görenlere yakınlık duyarız."

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 66 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 66 - İletişim Yayınları)
Merve K. 
28 May 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siyaset, insanların argo anlamıyla "yazdıkları" şeyler gerçekmiş ve siz bu gerçeğin önemli bir parçasıymışsınız gibi davranabilme sanatıdır.

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Fırat Çağlar MANTAŞ 
06 Oca 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Çünkü çekici olan şey bir yol seçmek değil, galiba bütün yolları seçebileceğimiz bir yerde olmaktır."

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 65 - İletişim Yayınları)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 65 - İletişim Yayınları)
2 /