Öteki Renkler (Seçme Yazılar ve Bir Hikaye)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2506
Gösterim
Adı:
Öteki Renkler
Alt başlık:
Seçme Yazılar ve Bir Hikaye
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750825934
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Öteki Renkler
Öteki Renkler
Other Colours
"Öteki Renkler", Orhan Pamuk’un “Pencereden Bakmak” adlı hikâyesiyle, 1980’lerin sonundan 1990’ların sonuna dek yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dergilere yazdığı yazılardan, yaptığı söyleşilerden, günlük parçalarından, yerli ve yabancı birçok yazar üstüne yazdıklarından ve politik makalelerinden oluşan zengin bir seçki. Yazarın romanlarını sevenler için onu daha yakından tanıma, yazara yabancı olanlar içinse Pamuk’un dünyasına iyi bir giriş sayılabilecek "Öteki Renkler", yıllar boyunca tekrar tekrar dönülüp okunacak bir kitap.

Pamuk kişisel ve edebi dünyasını okurlarına içtenlikle açıyor...
"Öteki Renkler" Orhan Pamuk’un çocukluk anılarından mutluluk saatlerine, romanlarını nasıl yazdığından gezi notlarına, sevdiği yazarlar ve kitaplar hakkındaki eleştirilerinden kişisel itiraflarına, şikâyetlerine, siyasi öfkelerine, kültür ve gündelik hayat konusundaki heyecanlarına uzanıyor ve yazarın yalnız romanda değil, düzyazıda da ne kadar usta olduğunu kanıtlıyor. Kaleme aldığı makalelerden, tuttuğu defterlerden, verdiği röportajlardan yapılan bu titiz seçmede, Pamuk kızı Rüya ile olan arkadaşlığını, sigarayı bırakışını, gençlik bunalımlarını, günlük hayatını, sinema zevkini, Boğaz yangınlarını, bildiği İstanbul’u, yalnızlık ve mutlulukla ilgili takıntılarını, toplumun ve kendisinin korkularını ve paranoyalarını anlatıyor. Yazar kitabında ayrıca Dostoyevski’den Tanpınar’a, Kemal Tahir’den Oğuz Atay’a pek çok yazarı ve kitaplarını tartışıyor; roman kuramı, Doğu ve Batı, milliyetçilik ve Avrupa üzerine düşüncelerini açıyor. Nişantaşı’nda geçen ve bir çocuğun gözünden anlatılan “Pencereden Bakmak” adlı uzun hikâye ile birlikte bu kitap, Orhan Pamuk’un Nobel Ödülü’ne uzanan başarılı yolculuğunda renkli dünyasına ışık tutuyor.

“Pamuk yaşayan en büyük yazar.”
LE POINT

“Pamuk dünyanın en iyi yazarlarından biri.”
THE NEW STATESMAN
440 syf.
·29 günde
#heraybirorhanpamuk okuma etkinliğimizin ağustos kitabıydı. İçerisinde röportajlardan alınan parçalar, seçme yazıları ve Pencereden Bakmak isimli bir hikaye mevcut.
Orhan Pamuk’un birçok eserini okuyup, bu kitabını okumamak büyük bir eksiklik olurdu. Edebiyata bakış açısını, sanat anlayışını, hayata , ülkesine, ailesine dair hisleri, bunları romanlarına nasıl yansıttığını, çocukluk ve gençlik yıllarındaki düşüncelerini, dünya ve Türk edebiyatında onu etkileyen yazarları ve kitapları bulabileceğiniz harika bir derleme olmuş. Çok keyif alarak, bu keyfi uzatarak okudum. Orhan Pamuk okurlarına mutlaka okumalarını tavsiye ederim.
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
472 syf.
·4 günde·9/10
Orhan Pamuk’u yakından tanımak isteyenler için uygun bir kitap. Çocukluğu, gençlik yılları, yazarlığı, okul dönemleri, ailesi gibi birçok konuyu kendisinden öğreniyoruz. Kitabın arka kapağındaki yazı kitabın içeriğini tam olarak anlatmış aslında. Kendisinin de söylediği gibi “renk verdiği” yazılardan oluşuyor.

Roman sanatı bölümünde, türk romanı, tarihi roman ve modern roman tekniklerinden bahsetmiş. Daha sonra kendi kitaplarının yazım sürecini, kitaplarını yazarken etkilendiği olay ve kişileri, bunların türk ve dünya edebiyatındaki etkilerini anlatmış. Merak ettiğim konulardan biriydi bu.

Yazarlar ve kitaplar bölümünde, Tanpınar’dan Dostoyevski’ye, Milan Kundera’dan Oğuz Atay’a kadar birçok usta yazar hakkındaki düşünceleri var Orhan Pamuk’un. Özellikle “Yaşar Kemal’in iki dünyası” adlı yazıyı hayranlıkla okudum. Ve hakkında pek bilgi sahibi olmadığım dünyaca ünlü yazarların da fikirlerini, bakış açılarını ve kullandıkları teknikleri keyifle okudum.

Kitapta ayrıca Orhan Pamuk’un Cumhuriyet ve kültür, bayrak ve milliyetçilik, darbeler, devlet sanatçılığı gibi siyasi konulardaki yazıları, röportajları var.
Kitaplarında sık sık yer verdiği İstanbul’un satıcıları ve çarşıları hakkındaki yazıları oldukça samimiydi. Orhan Pamuk üzerindeki etkilerini daha iyi anlamış oldum.
Keyifli okumalar…
440 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Orhan Pamuk genel olarak eğitici öğretici bir kitap siyasetten kültüre, yazarımızın kendi hayatından başka diğer yazarlarımızın hayatına, yazdıkları kitaplarına kadar kısa kısa bahsedilmiş.Bazı bölümlerini okurken sıkılsamda genel olarak beğendim. Tavsiye ederim.
440 syf.
·Puan vermedi
Bir yazarın çekmecesi karıştırmak gibi bir şey bu kitabı okumak. Bir hikaye ile röportajlardan ve farklı amaçlarla başka başka yerlere yazılmış yazılardan, parçalardan oluşan değişik bir içeriği var. Karışık bir çalışma masası çekmecesi gibi.

Kitabın başlangıcındaki hikayeyi çok sevdim. Bir çocuğun gözünden yazılan bu hikaye ve kitabın içindeki Orhan Pamuk'un kızı Rüya'nın gözünden yazdığı yazı, yazarın çocuk gözüyle yazma konusunda epeyce başarılı olduğunu gösteriyor. Beni şaşırttı aslına bakarsanız. Orhan Pamuk'un ağır karakterlerinden sonra ondan bir çocuk zihni okumak ilginç bir deneyim.

Kitapları hakkında yazdıklarının olduğu bölüm de benim okumayı en sevdiğim içeriklerden olduğu için ilgimi çekti. Yazarların yazma süreçlerini ve vermeye çalıştıklarını anlattıkları yazıları seviyorum. Sanat eseri iki kez doğar malum: Sanatçısının elinde ve alıcısının elinde. Yazarın vermek istediği ve okurun aldığı arasında şekil değiştirir kitap da. Ben okuduğumu bir de yazarından dinlemeyi seviyorum bu anlamda. Benim aldığım ve onun vermeye çalıştığı arasındaki benzerlikleri ve farkları görmek hoşuma gidiyor. Bu nedenle her türlü eleştiriyi sevmekle birlikte yazarın kendi elinden çıkmış yazma hikayelerini daha çok seviyorum.

Kendini inşa ediş sürecindeki edebiyatçılar, kitaplar, çevre ve toplumsal olayları anlattığı bölümler de keza aynı lezzeti içeriyor.

Aslına bakarsanız ben bu düz yazılarda çok başarılı buldum Orhan Pamuk'u. Cevdet Bey ve Oğullarından sonra en zevk aldığım kitabı olabilir yazarın.

#orhanpamuk
#ötekirenkler
#iletişimyayınları

#birannedoğdukitap
#birannedogdukitap
440 syf.
·5/10
Kaçıncı Orhan Pamuk kitabım bilmiyorum ama en beğenmediğimdi diyebilirim. Belki kızabilirsiniz, şaşırabilirsiniz ama kitap gerçekten hiç akıcı değil. Okuduğum en kötü denemeydi diyemem ama yinede hiç keyif alarak okuduğum bir kitap olmadı. Tabiki şahsi fikrim. Çevremde kitabı okuyup çok beğenen arkadaşlarım, tanıdıklarım da var.
440 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10
Orhan Pamuk’u ve onun İstanbul’unu, Türkiye’nin geçirdiği bazı tarihsel ve toplumsal süreçlerdeki bakış açısını öğrenmek istiyorsanız okumanızı önereceğim bir kitap. Eğer gerçekten Bir Orhan Pamuk hayranı iseniz (ben öyleyim:)) severek ve merakla okursunuz bence.
Aynı zamanda bu tarihe kadar yazmış olduğu kitapları hakkında da parantezler açtığı bir kitap. Okumayı, tavrını sevdiği yazarlarla ilgili de güzel bir bölüm eklemiş. Bu bölümde bende okunacaklar listeme birçok kitap ve yazar ekledim. :)
Ben oldukça kapsamlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Uzuun bir inceleme yazabilmek isterdim bunun üzerine ama bu yeteneği henüz kendimde bulamıyorum.
440 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orhan pamuk benim için çok özel ve başarılı bir yazar bu kitabında okuma zevkinden kitaplarını nasıl yazdığından kendi çocukluk anılarından ülkemize ve topluma olan eleştirel bakış açısını yazmıştır çok beğendim ayrıca ufkumu açtı bazı konulardaki görüşleri ve bundan sonra da tüm kitaplarını okuma gibi bir hedef koydum kendime herkese tavsiye ederim.
472 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Orhan Pamuk'un bir hikayeyle başlayıp, içinde bin bir çeşit içerikle devam eden kitabı. Kitabı tesadüfen bulup okumuştum ve o zamana kadar daha Pamuk'un sadece bir tane kitabını okumuştum. Kendi anılarını, düşüncelerini, diğer yazarlar hakkındaki görüşlerini, Dünya ve Türk Edebiyatı'na ait değerlendirmelerini, kitaplarını yazarken karşılaştıklarını, kitaplarına karşılık aldığı tepkileri yani romanları dışındaki öteki renkleri anlatıyor bize. Ben okurken çok zevk almıştım ve bence her yazarın bu tarz kitaplar çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem genç yazarlara yol gösterir hem de bizim gibi edebiyat meraklılarına kamera arkası da gösterilmiş olur. Keyifli okumalar...
472 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Öteki Renkler okuduğum ilk kitabıydı Orhan Pamuk’un. Anlatım dilinin bu kadar hoşuma gideceğini düşünmemiştim. Düşüncelerini anlatış şekliydi hoşuma giden.
Aşk birisine şiddetle sarılma, onunla aynı yerde olma özlemidir. Onu kucaklayarak, bütün dünyayı dışarıda bırakma arzusudur. İnsanın ruhuna güvenli bir sığınak bulma özlemidir.
Ahlakçı romanlarda kahramanları yalnızca ayıplar, yargılarız. Oysa iyi romanlar insanları ayıplamak, yargılamak için değil anlamak için yazılır.
Bizim geleneksel romancılarımız tasvir etmeyi biliyorlar, gözlemeyi de biliyorlar. Fakat bu gözlemleri genel bir derin dünya görüşünün genel bir anlamın içine oturtmayı ya da o anlama hizmet eden ayrıntılar olarak görmeyi beceremiyorlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öteki Renkler
Alt başlık:
Seçme Yazılar ve Bir Hikaye
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750825934
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Öteki Renkler
Öteki Renkler
Other Colours
"Öteki Renkler", Orhan Pamuk’un “Pencereden Bakmak” adlı hikâyesiyle, 1980’lerin sonundan 1990’ların sonuna dek yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dergilere yazdığı yazılardan, yaptığı söyleşilerden, günlük parçalarından, yerli ve yabancı birçok yazar üstüne yazdıklarından ve politik makalelerinden oluşan zengin bir seçki. Yazarın romanlarını sevenler için onu daha yakından tanıma, yazara yabancı olanlar içinse Pamuk’un dünyasına iyi bir giriş sayılabilecek "Öteki Renkler", yıllar boyunca tekrar tekrar dönülüp okunacak bir kitap.

Pamuk kişisel ve edebi dünyasını okurlarına içtenlikle açıyor...
"Öteki Renkler" Orhan Pamuk’un çocukluk anılarından mutluluk saatlerine, romanlarını nasıl yazdığından gezi notlarına, sevdiği yazarlar ve kitaplar hakkındaki eleştirilerinden kişisel itiraflarına, şikâyetlerine, siyasi öfkelerine, kültür ve gündelik hayat konusundaki heyecanlarına uzanıyor ve yazarın yalnız romanda değil, düzyazıda da ne kadar usta olduğunu kanıtlıyor. Kaleme aldığı makalelerden, tuttuğu defterlerden, verdiği röportajlardan yapılan bu titiz seçmede, Pamuk kızı Rüya ile olan arkadaşlığını, sigarayı bırakışını, gençlik bunalımlarını, günlük hayatını, sinema zevkini, Boğaz yangınlarını, bildiği İstanbul’u, yalnızlık ve mutlulukla ilgili takıntılarını, toplumun ve kendisinin korkularını ve paranoyalarını anlatıyor. Yazar kitabında ayrıca Dostoyevski’den Tanpınar’a, Kemal Tahir’den Oğuz Atay’a pek çok yazarı ve kitaplarını tartışıyor; roman kuramı, Doğu ve Batı, milliyetçilik ve Avrupa üzerine düşüncelerini açıyor. Nişantaşı’nda geçen ve bir çocuğun gözünden anlatılan “Pencereden Bakmak” adlı uzun hikâye ile birlikte bu kitap, Orhan Pamuk’un Nobel Ödülü’ne uzanan başarılı yolculuğunda renkli dünyasına ışık tutuyor.

“Pamuk yaşayan en büyük yazar.”
LE POINT

“Pamuk dünyanın en iyi yazarlarından biri.”
THE NEW STATESMAN

Kitabı okuyanlar 273 okur

  • Bilal Işık
  • Özlem Ataünal
  • Ahmet Tosun
  • Dlrch
  • Bekir ÇAVUŞ
  • Açıkhava ozanı
  • Rümeysa ⠀ོ
  • Eylül Yılmaz
  • Kevser
  • özcan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%31.4
35-44 Yaş
%31.4
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.3
Erkek
%57.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.7 (15)
9
%5.3 (4)
8
%18.4 (14)
7
%17.1 (13)
6
%11.8 (9)
5
%2.6 (2)
4
%5.3 (4)
3
%0
2
%0
1
%3.9 (3)