Öteki Renkler Seçme Yazılar ve Bir Hikaye

6,4/10  (27 Oy) · 
87 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.183 gösterim
Öteki Renkler, Orhan Pamuk'un "Pencereden Bakmak" adlı hikâyesiyle, 1980'lerin sonundan 1990'ların sonuna dek yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dergilere yazdığı yazılardan, yaptığı söyleşilerden, günlük parçalarından, yerli ve yabancı birçok yazar üstüne yazdıklarından ve politik makalelerinden oluşan zengin bir seçki. Yazarın romanlarını sevenler için onu daha yakından tanıma, yazara yabancı olanlar içinse Pamuk'un dünyasına iyi bir giriş sayılabilecek Öteki Renkler, yıllar boyunca tekrar tekrar dönülüp okunacak bir kitap.

Pamuk kişisel ve edebi dünyasını okurlarına içtenlikle açıyor...
Öteki Renkler Orhan Pamuk'un çocukluk anılarından mutluluk saatlerine, romanlarını nasıl yazdığından gezi notlarına, sevdiği yazarlar ve kitaplar hakkındaki eleştirilerinden kişisel itiraflarına, şikâyetlerine, siyasi öfkelerine, kültür ve gündelik hayat konusundaki heyecanlarına uzanıyor ve yazarın yalnız romanda değil, düzyazıda da ne kadar usta olduğunu kanıtlıyor. Kaleme aldığı makalelerden, tuttuğu defterlerden, verdiği röportajlardan yapılan bu titiz seçmede, Pamuk kızı Rüya ile olan arkadaşlığını, sigarayı bırakışını, gençlik bunalımlarını, günlük hayatını, sinema zevkini, Boğaz yangınlarını, bildiği İstanbul'u, yalnızlık ve mutlulukla ilgili takıntılarını, toplumun ve kendisinin korkularını ve paranoyalarını anlatıyor. Yazar kitabında ayrıca Dostoyevski'den Tanpınar'a, Kemal Tahir'den Oğuz Atay'a pek çok yazarı ve kitaplarını tartışıyor; roman kuramı, Doğu ve Batı, milliyetçilik ve Avrupa üzerine düşüncelerini açıyor.
Nişantaşı'nda geçen ve bir çocuğun gözünden anlatılan "Pencereden Bakmak" adlı uzun hikâye ile birlikte bu kitap, Orhan Pamuk'un Nobel Ödülü'ne uzanan başarılı yolculuğunda renkli dünyasına ışık tutuyor.

"Pamuk yaşayan en büyük yazar."
-Le Point-

"Pamuk dünyanın en iyi yazarlarından biri."
The New Statesman-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789750825934
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Orhan Pamuk'un bir hikayeyle başlayıp, içinde bin bir çeşit içerikle devam eden kitabı. Kitabı tesadüfen bulup okumuştum ve o zamana kadar daha Pamuk'un sadece bir tane kitabını okumuştum. Kendi anılarını, düşüncelerini, diğer yazarlar hakkındaki görüşlerini, Dünya ve Türk Edebiyatı'na ait değerlendirmelerini, kitaplarını yazarken karşılaştıklarını, kitaplarına karşılık aldığı tepkileri yani romanları dışındaki öteki renkleri anlatıyor bize. Ben okurken çok zevk almıştım ve bence her yazarın bu tarz kitaplar çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem genç yazarlara yol gösterir hem de bizim gibi edebiyat meraklılarına kamera arkası da gösterilmiş olur. Keyifli okumalar...

Kitaptan 7 Alıntı

“Romanlar, okunurlarken ve daha çok da yazılırlarken içlerine mutlulukla girdiğimiz yeni dünyalardır: Aklımızın kurmak istediği hayalleri kolaylıkla taşısın diye şekillenmişlerdir.”

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Noir 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İki türlü Oğuz Atay okuru vardır. 1.’Ah canım Selim!’ duyarlılığına ilgi duyan kültür ve melodram düşkünü okur. 2.’Bat dünya bat!’ sinizmini seven alaycı okur.
Ben ikinci takımdanım ve birincilerin Oğuz Atay’dan pek bir şey anladıklarını sanmıyorum.”

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Merve K. 
28 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siyaset, insanların argo anlamıyla "yazdıkları" şeyler gerçekmiş ve siz bu gerçeğin önemli bir parçasıymışsınız gibi davranabilme sanatıdır.

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk

Bir hayalin ayrıntılarına onu gerçekleştirebilecek kadar yaklaşırsanız, korkar başka bir hayalle işe yeni baştan girişirsiniz.

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Noir 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutlu olabilmem için her gün bir miktar edebiyatla ilgilenmem gerekiyor. Bunu özür diler gibi ve durumumu açıklamak için söylüyorum.”

Öteki Renkler, Orhan PamukÖteki Renkler, Orhan Pamuk
Melike Erkan 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

29.4.1994 Üzerine Notlar
Mutluluk belirtileri değildi belki gülüşmeler, ama İstanbul'un gün boyunca hiç dinmeyen uğultusu içinde insanın daha çok karşılaşmak istediği bir çeşit sessizlik anlarıydı sanki.

Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 51)Öteki Renkler, Orhan Pamuk (Sayfa 51)