1000Kitap Logosu
Resim
Ara Güler

Ara Güler

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
65 Kişi
219
Okunma
90
Beğeni
6,2bin
Gösterim
Unvan
Ermeni Asıllı Türk Fotoğrafçı, Fotoğraf Muhabiri ve Yazar
Doğum
Beyoğlu, İstanbul, Türkiye, 16 Ağustos 1928
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 17 Ekim 2018
Yaşamı
1928'de Beyoğlu, İstanbul'da doğdu. Çocukken sinemadan çok etkilendi. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi'nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul'un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam ediyordu. Ancak fotoğrafçı ve gazeteci olmaya karar verdi. 1961 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961'de İngiltere'de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye'den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD'de, Almanya'da, Paris'te çeşitli sergiler açtı. Bu arada, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı. 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan, Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989'da Hil Yayınları Ara Güler'in Sinemacıları kitabını yayınladı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992'de Fransa'da Edition Arthaud, ABD ve İngiltere'de Thomas and Hudson, Singapur'da Archipelago Press tarafından Turkish Style başlığıyla, Fransa'da ise Albin Michel yayınevi tarafından Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayınlandı. Dünya Şirketler Grubu 1994'te Eski İstanbul Anıları, 1995'te Yitirilmiş Renkler kitabını yayınladı. Ana Yayıncılık ise 1994'te Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun ve 1995'te Yüzlerinde Yeryüzü adlı kitapları yayınladı. Ara Güler'in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya'da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünmektedir. 18 Ağustos 2018 günü 90.doğum gününde İstanbul'da Ara Güler Müzesi açılmıştır. Ara Güler 17 ekim 2018 günü saat 23.30'da yoğun bakımda bulunduğu Florance Nightingale hastanesinde vefat etmiştir.
93 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Mutlu Sabahlar! Bol resimlerle bezenmiş, Ara Güler ile Samih Rıfat’ın soru cevap şeklinde, sohbet havasında ilerleyen, adeta bir müze gözüyle baktığım ve büyük ihtimalle içindeki siyah beyaz fotoğrafları çektirenlerin çoğunun ilk ve tek fotoğrafları olduğunu düşündüğüm, fotoğraf albümü gibi bir eseri geride bıraktık. İçerik olarak belirli bir konudan bahsetmek imkansız olsa da içinde geçen belli başlı kişilerden bahsedelim: Imogen Cunningham (Amerikan’ın önde gelen kadın fotoğrafçılarından, araştırmanızı tavsiye ederim, kitapta 1834’de doğdu şeklinde belirtilmiş ama 1976’da öldüğünü öğrenince araştırdım ve gerçek tarih 1883, 150 yıl yaşayacak hali yok ya); Eugene Atget; Charles Puyo; Robert Leon Demachy; Edward Jean Steichen; Andre Kertesz; Dimitri Kessel; George Rodger; Henri Cartier Bresson; Eliot Elisofon; Robert Doisneau; Robert Capa; Ernst Haas; Inge Morath; Marc Riboud; Edouard Boubat; Fulvio Roiter; Jean Mounicq; Ian Berry şeklinde devam eden uzun bir liste. Hepimize iyi okumalar, güzel bir resim galerisi ziyafeti dilerim..
Okuyacaklarıma Ekle
125 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Hayırlı Sahurlar! Ara Güler. Rahmetli, sanırım tarihimizin en büyük fotoğrafçısı olma özelliğine sahip. Hikayeciliği de varmış bu ayaklı kütüphanenin. Tam 90 yıl yaşanmış hayata sığdırdığı siyah beyaz yüzlerce binlerce kare bizim hayatımızı renklendirdi. Tabi onun sözleriyle ilerlersek 1996 yılında yazdığı giriş kısmında son öyküsünü tam 37 yıl evvel, ilk öyküsünü de 42 yıl evvel yazmış olduğunu belirtiyor. Bu da ortalama 1959 – 1954 arası hikayeler kaleme aldığını gösterir bizlere. Bu da 26 - 31 yaşları arasında yani gençken yazdığı öykülerdir. Öykülerini tanımlaması da oldukça özeldir bence. Çünkü gençlik dönemi yazdığı bu yazılar onun için bir görsellik taşır ve ileri zamanlarda da bunu çektiği resimlerle kanıtlar zaten. Önce anı yakalamış, sonra onu yaşamış yetmemiş bize de yaşatmış. En güzel ve en doğal pozların da bir anda çekilenler olduğunu, özellikle verilen pozların ani çekimler kadar güzel olmadığını savunan düşünceme de +1 puan eklemeyi ihmal etmedim buradan çıkardıklarımla. Yazıyla görselliğin ortak bir anlatımını savunur yazar. Yoksa sinema sanatı nasıl doğacaktı değil mi? Bu düşünceyle ilerler büyük usta. Toplam 13 öyküsünü ekler kitaba. Zaten kitabın sayfa sayısı da bellidir. Garip Bir Yılbaşı Gecesi, Karganın Dönüşü, Levrekler, Tepeden İnen Adam, Köprüdeki Sinekler, Bir Tuhaf Vuruşlar, Lamba Sayılar ve Aşk, Sofya – Zagrep, Babil’den Sonra Yaşayacağız, Pazarlık, Yirmi Dokuz Numaralı Oda, Çölde Ay, Babamın Öyküsü ise içindeki hikayeler. Öykülerin bazıları biraz psikolojik durumlar içermektedir. Şimdi savaş olmuş 1945’te de sona ermiş. 10 sene sonra nasıl izi kalmış gibisinden düşünceler olmamalı. Çok seneler sonra o savaşta savaşan insanlara bir asker şapkası gösterildiğinde bile girdikleri durumlar o kadar net anlatılıyor, video kayıtlarından her şey o kadar iyi anlaşılıyor ki. Adeta yaşayan ölüler gibi gözlemliyoruz onları. Zorlu bir durum. Tabii ki bunun bir psikolojisi olacaktı. Şimdi Ukrayna’da yaşayan halkın barış olduğunda (sonsuza kadar savaşacak değiller ya) hiçbir şey olmamış gibi davranacaklarını beklemekle aynı şey olurdu aksi bir düşünce. Bu arada kitap 100₺ barajını aşmış. Bu da üzücü bir durum. Tabi bu kardeşiniz davasında son hızıyla devam ediyor. Kim isterse, ne zaman isterse bana ulaşsın. Ben elimden geleni yapıyorum be dostlar. İyi okumalar dilerim..
Okuyacaklarıma Ekle
216 syf.
·
9/10 puan
Ara Güler ismi biz genç nesillerin hafızasına çok da iyi kazınmadı sanki. 2018 yılında 90 yaşında bir çınar iken kaybettik onu. • Özellikle İstanbul temalı o kadar çok fotoğrafın altında imzası var ki.. • Burada da onun edebiyat ve sanat çevresiyle ilişkili olan 100 güzel insanı fotoğrafladığı anlara tanık olacaksınız. • Nazım’dan Orhan Veli’ye, Sait Faik’ten Asaf’a o bilindik fotoğraflarını gördüğünüzde bunu da mı Ara Güler çekmiş diyeceğinizden eminim. • Yapı Kredi’nin ‘ciltsiz’ özel baskı serilerinden. Kuşe kağıda siyah beyaz yaptığı yerleştirmeler fazlasıyla etkileyici.
100 Yüz
9.5/10 · 42 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.