Kürt Edebiyatı Antolojisi

10,0/10  (2 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
759 gösterim
Dil ve edebiyat, bireyin ve topluluğun ruh halini en iyi yansıtan aynadır. Elinizdeki antolojiyi bu konudakı bilgi eksikliğini aşabilmek için atılmış bir adım olarak da değerlendirmek mümkün. Sayılamaycak kadar çok zorluğa rağmen, bin bir güçlüğü bertaraf ederek atılan bir ilk adım. Yeni ve daha güçlü adımlarla devam etmesi gereken bir ilk adım.

Mehmed Uzun, çağdaş Kürt yazarları içinde, kuşkusuz en önde olanı. Çok uzun zamandır yok edilme tehdidi altındaki bir dilin rönesansı için çok şey yaptı o.
Joyce Blau
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9752733572
 • Orijinal Adı:
  Antolojiya Edebiyata Kurdî
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mahmut yiğiter 
31 May 03:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dil, edebiyat, kültür, müzik, kimlik, kültür Kürtler`i anlayabilmek için çok önemli olan bu alanların öne çıkması engelleniyor ya da çok arka planlarda kalıyordu. Bir halkı ve eğer varsa sorunlarını anlayabilmek için başvurulması gereken en önemli veriler bunlardir. Dil ve edebiyat, bireyin ve topluluğun ruh halini en iyi yansıtan aynadır.
Bu antolojiyi bu konudaki bilgi eksikliğini aşabilmek için atılmış bir adım olarak da değerlendirmek gerekir. . Sayılamayacak kadar çok zorluğa rağmen, bin bir güçlüğü bertaraf ederek atılan ilk adımdır .

Kitaptan 7 Alıntı

Sen büyük yıldız! Ne olurdu halin,aydınlattıkların olmasaydı, o zaman görkemin,güzelliğin ve büyüklüğün ne işe yarardı.

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - Bildiklerinizi topluma indirgeyin,yoksa boşuna bilirsiniz)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - Bildiklerinizi topluma indirgeyin,yoksa boşuna bilirsiniz)
mahmut yiğiter 
16 Ağu 12:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kürtçe 'yi Öğrenmek isteyen arkadaşlara gelsin ;
Biz Kürtler de başka halklar gibi, özgür bir alfabeye sahip olduğumuzdan beri, dilimizde okumak ve yazmak çok kolay hale geldi. Dersler göstermiştir ki bireyin çalışkanlığına göre, bir fert bir hafta ile dört hafta arasında kendi dilinde okuma ve yazma öğrenebilir .

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
16 Ağu 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kürtçe yazmayan ya da yazamayan çok sayıda Kürt kökenli yazar ve şair var.Bunlar kendilerini edebi olarak Türkçe, Arapça ve Farsça ifade ediyorlar ve çoğu zaman büyük bir sessizlikle karşılanıyorlar.

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
16 Ağu 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Celadet Ali Bedirxan ana dili dışında Fransızca, ingilizce, Almanca ,Yunanca Türkçe, Arapça ve Farsça yi da çok iyi bilen bir aydındı . Hal böyleyken Kürtçe ye daha çok önem veriyordu. Her ne kadar değerli aydin Xelîl Xeyali, Latin alfabesini ilk defa Kürtçe de kullanmışsa da pratiğe geçiren Celadet Ali Bedirxan olmuştur

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
16 Ağu 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dedik ki ölü ve diri diller. Hakikaten de yaşam açısından dil de insanlar ve diğer canlılar gibi doğar, yaşar ve ölür.

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 24 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 24 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
16 Ağu 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu antoloji, 1980 lerin ortasında, sürgünde hazırladı.Modern Kürt edebiyatıyla ilgili gelişme de ancak o tarihlere kadar gelebildi. 1985 lerden sonra modern Kürt edebiyatıhızlı bir ivme kazandı ve önemli edebi sesler ,isimler ortaya çıktı.

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 10 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 10 - İthaki Yayınları)

Mahmud Baksinin fikirleri
içimdekileri kusmak istedim.Bazı insanlar içlerindeki ezikliği,kimliksizliği,nefreti,şarkılarla, bazıları yazıyla, bazılarıda silahla dışa vurur.

Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 247)Kürt Edebiyatı Antolojisi, Mehmed Uzun (Sayfa 247)