Kürt Sorunu

8,0/10  (27 Oy) · 
88 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.483 gösterim
Kürt Sorunu… Ülkemizin kanayan yarası… Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana mal oldu, binlerce köy boşaltıldı, milyonlarca insan yerinden oldu. Onlarca söz söylendi, kararsız bazı adımlar atıldı, ancak yeterli irade gösterilemedi, çabalar yarım kaldı.

Kalıcı ve gerçekçi çözüm bambaşka bir perspektif gerektiriyordu çünkü. Bölgenin hemen her karışını bilen ve hayatını bu sorunun çözümüne adayan ünlü Kürt aydını Altan Tan yılların birikimini kaleme aldı.

Altan Tan düşünce ve siyaset dünyasının aşina olduğu bir isim.12 Eylül sonrasında insanlık dışı muamelelerin adeta karargâhı durumuna gelen Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde gördüğü işkence sonrasında hayatını kaybeden babası Bedii Tan'ın acısı belki de Güneydoğu ve Kürt sorununa farklı bir gözle bakmasına yol açtı.

Türkiye'deki muhafazakâr ve dindar hareketlerin Kürt Sorununa ısrarla uzaktan ve resmi görüş çizgisinden bakmaları Altan Tan'a göre sorunun kangren hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri.1991 seçimleri öncesinde Güneydoğu'da ciddi bir destek devşirmiş, ümit verici bir zemin yakalamış olan RP'nin MÇP ile ittifaka girmesi sebebiyle ciddi bir fırsat kaçırılmış oldu. Oysa yazara göre sorunun çözümü tam da buradan, İslami anlayıştan neşet edebilir; İslam dini içindeki ümmet anlayışı, tüm milletlerin dilsel ve kültürel haklarını koruma altına alan barışçıl yorumuyla sadece bizim ülkemizin değil, tüm bölgenin etnik problemlerini çözebilirdi; ve hâlâ da çözebilir.

Altan Tan geç kalmış bir Kürt ulusalcılığına da mesafeli duruyor. Bir yüzyıl öncesinin gözde kavramlarının bugünkü koşullara uygulanmasını gereksiz ve Kürt halkını geriye götürecek bir çaba olarak görüyor. Bununla birlikte Kürt ulusalcılığının kapsamlı bir tarihçesini vermekten de geri durmuyor.

600 sayfayı aşkın bir kaynak kitap hüviyetindeki çalışma Türkler ve Kürtler arasındaki ilk münasebetlerden Osmanlı dönemindeki özerk yapılanmaya, Kürt edebiyat ve folklorundan isyanlarına, II. Meşrutiyet'in Kürtler nezdinde ki etkilerinden İttihat ve Terakki yönetimine, Cumhuriyet dönemi olaylarına, Kürtlerin Türkiye'deki sağ ve sol düşünce içinde siyaset yapma biçimlerinden İslami bir Kürt hareketinin mecra bulma imkânına, 'federasyon mu, bağımsızlık mı, yoksa demokratik Cumhuriyet'te entegrasyon mu? ' tartışmalarına uzanan kuşatıcı bir inceleme sunuyor.
Sarya 
23 Oca 18:31 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 3/10 puan

Ben daha ilkokula gider iken babamın elinde gördüğüm bu kitap daha o zamanlardan merak uyandırmıştı. Tabi büyüdük ve Altan Tan'ı sevmemeyi de öğrendik ama merakım geçmedi tabi o ayrı.


Alıntılarıyla tartışmalara sebep oldu yeri geldi engelle beni uleen diye mesajlar aldım, yeri geldi benim bu sitede ne işim var deyip hesabımı kapattım.


Kitaba gelecek olursak Tan bey bana göre çooook islami açıdan yaklaşmış soruna (Şimdi yine ne sorunu diye atlayanlar olacak ama ) açıkçası beklentilerimi karşılamadı kitap. Yani devlet ağzıyla yazılmış gibiydi ne bileyim tatmin etmedi beni. Yani bu konuda okumam devam edecek.


Kitap berbat, vasat falan diyemem ciddi bir emek var ama objektifliğin yanından dahi geçmiyor. Konu hakkında hiç olmazsa bir fikrim olsun diyorsanız okuyun derim ama öyle efsane bir kaynak değil bunu da belirteyim.


Keyifli okumalar...