Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik

Kürt Sorunu

Altan Tan

Kürt Sorunu Konusu

Kürt Sorunu… Ülkemizin kanayan yarası… Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana mal oldu, binlerce köy boşaltıldı, milyonlarca insan yerinden oldu. Onlarca söz söylendi, kararsız bazı adımlar atıldı, ancak yeterli irade gösterilemedi, çabalar yarım kaldı. Kalıcı ve gerçekçi çözüm bambaşka bir perspektif gerektiriyordu çünkü. Bölgenin hemen her karışını bilen ve hayatını bu sorunun çözümüne adayan ünlü Kürt aydını Altan Tan yılların birikimini kaleme aldı. Altan Tan düşünce ve siyaset dünyasının aşina olduğu bir isim.12 Eylül sonrasında insanlık dışı muamelelerin adeta karargâhı durumuna gelen Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde gördüğü işkence sonrasında hayatını kaybeden babası Bedii Tan'ın acısı belki de Güneydoğu ve Kürt sorununa farklı bir gözle bakmasına yol açtı. Türkiye'deki muhafazakâr ve dindar hareketlerin Kürt Sorununa ısrarla uzaktan ve resmi görüş çizgisinden bakmaları Altan Tan'a göre sorunun kangren hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri.1991 seçimleri öncesinde Güneydoğu'da ciddi bir destek devşirmiş, ümit verici bir zemin yakalamış olan RP'nin MÇP ile ittifaka girmesi sebebiyle ciddi bir fırsat kaçırılmış oldu. Oysa yazara göre sorunun çözümü tam da buradan, İslami anlayıştan neşet edebilir; İslam dini içindeki ümmet anlayışı, tüm milletlerin dilsel ve kültürel haklarını koruma altına alan barışçıl yorumuyla sadece bizim ülkemizin değil, tüm bölgenin etnik problemlerini çözebilirdi; ve hâlâ da çözebilir. Altan Tan geç kalmış bir Kürt ulusalcılığına da mesafeli duruyor. Bir yüzyıl öncesinin gözde kavramlarının bugünkü koşullara uygulanmasını gereksiz ve Kürt halkını geriye götürecek bir çaba olarak görüyor. Bununla birlikte Kürt ulusalcılığının kapsamlı bir tarihçesini vermekten de geri durmuyor. 600 sayfayı aşkın bir kaynak kitap hüviyetindeki çalışma Türkler ve Kürtler arasındaki ilk münasebetlerden Osmanlı dönemindeki özerk yapılanmaya, Kürt edebiyat ve folklorundan isyanlarına, II. Meşrutiyet'in Kürtler nezdinde ki etkilerinden İttihat ve Terakki yönetimine, Cumhuriyet dönemi olaylarına, Kürtlerin Türkiye'deki sağ ve sol düşünce içinde siyaset yapma biçimlerinden İslami bir Kürt hareketinin mecra bulma imkânına, 'federasyon mu, bağımsızlık mı, yoksa demokratik Cumhuriyet'te entegrasyon mu? ' tartışmalarına uzanan kuşatıcı bir inceleme sunuyor.
Yazar:
Altan Tan
Altan Tan
Tahmini Okuma Süresi: 17 sa. 0 dk.Sayfa Sayısı: 600Yayınlanma Tarihi: 2009Yayınevi: Timaş
ISBN: 9789752638846Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

810 üzerinden
83 Puan · 11 İnceleme

Kürt Sorunu Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Keça kurda

Keça kurda

@t_r_n
·
10 Nisan 13:07
10/10 puan verdi
Altan Tan
Altan Tan
Osmanlı döneminin özerk yapılandırmasıyla başlayarak 2009'a kadar ki isyanları, Cumhuriyet dönemi olaylarını, kürtlerin sağ ve sol düşüncelerini objektif bir şekilde aktarmıştır. Kitaba başlamadan önce yorumlara şöyle bir göz attığımda yazarın Kürt kökenli olduğu için taraf tuttuğu
21 etkileşim
MYÇ65

MYÇ65

@Mst_yldrmckr
·
01 Aralık 2022 22:19
Puan vermedi
Yazar 1850’li yılarında ve iki bine kadar Kürt sorunu irdeliyor ve şu soru ile ne oldu ki Kürtçe yasaklandı, yer isimleri Kürtçe’den Türkçe’ye çevirildi, gibi konuları ele alıyor. Okurken herkesin kendine empati kurup ve ön yargılarında sıyırıp tekrar düşünmesi lazım!
5 etkileşim
Mahfuz Sahaf

Mahfuz Sahaf

@kuzuumut
·
05 Ocak 2017 13:21
3/10 puan verdi
Yazarın kürt oluşuna kürtlüğüne ve meseleyi tesbit etmesine diyecek bir şey yok... fakat kitap çok sığ... çok yavan... çok basit.. bugünün türkiyesin de devlet ağzı jargonu ile yazılmış... baskısı olan daha iyi metinler mevcut
9 etkileşim
Baver balcı

Baver balcı

@Riaa
·
19 Ağustos 2015 17:30
9/10 puan verdi
Altan TAN,gerçek ve çok derin birikimli bir tarihçi aynı zamanda muhafazakar ve sol görüşlü turkiyede böylesini ilk defa gördüm. Kitabı insanları hatta ortadoğu yu,cevaplanması ve sorulması gereken sorular ve tatmin edici cevaplar barındırıyor. Okuyunuz.
5 etkileşim
İbrahim toprak

İbrahim toprak

@056devrim
·
09 Nisan 2017 13:26
Puan vermedi
Değinilmemiş üstü örtülü bilgileri gün yüzüne çıkaran bir kitap. Empati kurabilen insanlar için güzel bir eser dik kafalı dostlarıma pek önermiyorum ama .
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 32.6
Erkek% 67.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Altan Tan
Altan TanYazar · 8 kitap
Altan Tan (d. 11 Eylül 1958, Batman), Kürt yazar ve siyasetçi. Biyografi 11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakıra bir kısmı ise İstanbula yerleşti. Annesi Türk olan Tan'ın Kürt kökenli olan babası Bedii Tan 12 Eylül sonrasında Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetti.Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'ndan, 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji'nden, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade okulu, Manisa ve Ankara'da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da, 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı. Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak,Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş,Star Gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009'da Timaş Yayınlarından çıktı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.

Kürt Sorunu Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Gülistan☆

Gülistan☆

@Dengbejan
·
17 Nisan 14:05
ez ji xew rabûm ,gul firoşek dî pîr gelek şa bûm ,gul bi dil didi Cegerxwîn
61 etkileşim
Keça kurda

Keça kurda

@t_r_n
·
07 Nisan 17:53
"Kamuya açık yerlerde, çarşıda pazarda Kürtçe konuşulması yasaklandı. Kürt ve Kürt dili yok sayıldı. Doğan çocuklara Kürtçe isim verilmesi yasaklandı. Kürtçe yer isimleri değiştirildi. Bügünlere kadar geldi bu yasaklar. Demokrasinin kolunu kanadını kıran, huzuru zora sokan, hatta bazen barışı kundaklayan yasaklardı bunlar...Bu yasakları, bu aşırı milliyetçi anlayışı bu yüzyılda savunmanın, bu topraklarda barış ve huzura hizmet edeceğini sanmıyorum.
14 etkileşim
Keça kurda

Keça kurda

@t_r_n
·
05 Nisan 11:14
Kürtçenin en fazla konuşulduğu iller Hakkari%88, Van%76,6, Diyarbakır%72,6, Mardin%66,4, Muş%64, Bitlis%62,4, Ağrı %60, Bingöl%56,5 ve Elazığ%52,9 şeklindedir.
19 etkileşim
Keça kurda

Keça kurda

@t_r_n
·
08 Nisan 22:12
Kader bana Türkçeyi az vermiş, hatta hiç vermemiş. Dilim kalbimin lisanını iyi anlamıyor ki, iyi tercümanlık etsin. Hem de derin yerde çıkarıyor manayı ; bazı hakikat parçalanır. Sizin fehm ve dikkatiniz bana yardım etsin.
14 etkileşim
Keça kurda

Keça kurda

@t_r_n
·
08 Nisan 18:14
Bedii Tan çok dayak yedi ve yatağa düştü. Yatağa düşünce gardiyan 'Onu bana getirin' dedi. Götürdük. Bedii Tan ayakta duramıyordu. Kafasından bir bidon soğuk su boşalttılar. Yere yığıldı. Kalkması emredildi. Duvara tutunarak güçlükle kalktı. Kalkmasıyla beraber, gardiyan bir tekvando hareketiyle dönüş yaptı ve botunun tabanını Bedii Tan'ın göğsüne indirdi. Adamcağız kafa üstü yere düştü. Yerde yatan Bedii Bey'in karnına bastılar. Bağırsakları ve böbreği patladı. Bedii Bey, 33 nolu koğuşa girdikten 33 gün sonra öldü.
11 etkileşim

Kürt Sorunu İletileri

Tümünü gör