8,6/10  (45 Oy) · 
65 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.081 gösterim
Ali ve Nino; Leyla ve Mecnun, Romeo ve Juliet ya da Dr. Jivago gibi sarsıcı bir aşk hikayesi... Çevirisi Amerika'da yayınlandığında hakkında, "Erich Segal'in 'Aşk Hikayesi'ni gölgede bırakabilecek bir eser" diye yazılmıştı. Azerbaycan Türkü, Müslüman bir aristokrat genç olan Ali Han ile Gürcü, Hıristiyan bir prenses olan Nino'nun aşkının hikayesi, 1917-1918 yıllarında Bakü'de, 70 yıl sürecek Bolşevik işgalinin arifesinde geçiyor...

27 dile çevrilmesiye ve koleksiyoncuların eski bir baskısı için avuç dolusu parayı gözden çıkarabilmesiyle tanınan bir kitap Ali ve Nino. Azerbaycan'ın milli romanı... Gelenekle modernliği, Doğu ile Batı'yı İslam ve Hıristiyanlığı aşk adına ortak bir zeminde buluşturma çabasıyla, aslında bütün zamanları ve bütün kültürleri ilgilendiriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2005
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9799752560443
 • Orijinal Adı:
  Ali və Nino
 • Çeviri:
  Azat Ağayev
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Inci DERYA 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitab çoxlarının bir sevgi romanı və ya eşq mecarası kimi qəbul etsə də məncə bu kitab qədər həmin dövrlərdə-kitabda baş verən hadisələrin cərəyan etdiyi zaman kəsiyin nəzərdə tuturam- Azərbaycanda və eyni zamanda onun yaxın-həmsərhəd qonşularında baş verən ictimai-siyasi hadisələr əhalinin yaşayışı, gündəlik həyat tərzi. düşüncəsi dəqiq təsvir olunmuş ikinci bir kitab yoxdur. Ən azından mənim rastıma çıxmayıb... Məhz buna görə "Əli və Nino" belə məşhur və əvəzolunmazdır...

Cavid Necefov - Azer oglu 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitaba adi bir edebi eser kimi baxmaq duz deyil elbetde- bu hemde yazildigi dovrun heyat heqiqetlerini ozunde eks etdiren tarixi selnamedir... bu yaxinlarda hardasa , yeqinki internetde olub en cox sevdiyim, deyer verdiyim yazarlardan Zaur USTAC-in bele bir fikirin oxudum; - "Terefsiz yaradilmish bedii numune dovrunun en deqiq tarixi melumat qaynagidir"- mence bu deyim mehz "Ali ve Nino" ucun de kecerlidir.

Hanna 
09 Nis 23:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ana karakterler Ali ve Nino. Kitapta birbirine çok uzak kültürlerin çocuklarını, Doğu ve Batı'nın uyumsuz ilişkisini ve her zorluğa ve aykırılığa rağmen yine de bu iki zıt karakterin birbirlerine duydukları aşkı anlatıyor. Kitabı okurken kendinizi o dönemde ve anlatılan yörelerde hissedeceksiniz. Kitapta bir hikayeden fazlası var; dönemin kültürel ve siyasal yapısı ve toplumun sosyal hayatı da anlatılıyor. Ayrıca kitabın 2016 yapımı aynı isimde filmi de var.

muxtar hebibli 
03 Haz 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapda güzel ve hüzünlü bir aşk hikayesi ile birlikde islamın güzellikleri, doğu ve batının iyi ve kötü yanlarından, ermenilerin hainlikleri, vatan sevgisi ve daha onlarca konudan bahs edilmektedir.

Muzaffar Pashazade 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eski zamanlardan kalma bir aşkın hikayesi. Medeniyetlerin karışması, bir biriyle sık bağ kurmasını anlatan bir hikaye sanki. Savaşı da içine katarsan şayet daha güzel bir manzara olmaz mıydı? Yaşamak için savaşmak, savaşmak için sevmek. Yaşamak için sevmek, ve ya, yaşamak için sevmeyi anlatan bir savaş hikayesi.

Gül Yıldız 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir donemi cesitli acilardan ele alip, yabancisi oldugumuz, cok tanidik bir cografyanin panoramasini sunuyor. Bunu biraz acelecilikle yapiyor, okuyucu sıkılmıyor ama arada bilinmesi gereken baska bir cok detay oldugunun farkina variyor. Dil, din, irk, farkliliklarina sahip insanlar ayni cografyada ne sartlarda yasam suruyor, bunlar nasil degisiyor ve demokratik insanlar bu sureci ne sekilde geciriyor bir ask hikayesi isigi altinda aktariliyor

Fatima Abbasova 
21 Haz 12:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çox gözəl sevgi romanı. 20-ci əsr Azərbaycanında daxili münaqişələr, vətən uğrunda mübarizə, müxtəlif xalqların bir-biri ilə daxili ziddiyətlər, Azərbaycanın milli adət-ənənələri, o dövrdə Azərbaycanın Asiya və Avropa arasındakı gedib gəlinləri və bütün bunların içərisində möhtəşəm bir məhəbbət

Kitaptan 5 Alıntı

Inci DERYA 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çubuğun iki başı var. Biri yuxarı, biri aşağı. Çubuğu çevirəndə başlar deyişir. Ancaq çubuqda heç nə dəyişmir..."

Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 69)Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 69)
Gül Yıldız 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Akıllı bir insan, hem övgüye hem de nefrete karşı soğukkanlılıkla davranmasını bilmelidir.

Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 104)Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 104)
Gül Yıldız 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"... ne siyah vardır, ne de beyaz. Çünkü siyahta beyaz, beyazda ise siyah bulunur. Bu yüzden şunu tavsiye edebilirim: Öyle işler yapalım ki yeryüzünde kimse zarar görmesin. Çünkü her bir insanda bizden bir zerre, bizde de her bir insandan bir zerre vardır."

Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 161)Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 161)

"Ey Han, kudretli dedelerimiz, bir gün kendilerine büyük ün, etrafa korku veren isim yapacakları bu ülkeye ilk ayak bastıkları zaman, 《Kara Bağ... işte karlar göründü!》diye haykırmışlardı. Dağlara varıp onları örten balta girmemiş ormanları gördükleri zaman da 《Karabağ》diye bağırdılar. Gerçekten siyah bir bağ gibiydi dağların yamaçları. O günden sonra Karabağ adı verildi bu ülkeye. Daha önce Sünik denilirdi buralara, daha önce de Avar. Çünkü şunu söylemek gerek, Han'ım, çok eski, çok ünlü bir diyardır bizimki."

Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 65 - Hürriyet yayınları)Ali ve Nino, Yusuf Vezir Çemenzeminli (Sayfa 65 - Hürriyet yayınları)