7,7/10  (26 Oy) · 
79 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.098 gösterim
Özünde bir başkaldırının destanı olan Taras Bulba, Rus edebiyatının öncülerinden Nikolay Vasilyeviç Gogol'ün sıradışı eserlerinden biri. Gözüpek savaşçı Taras Bulba ile oğullarının Kazak Ordusu'ndaki yiğitliklerini ele alan bu roman, Gogol'ün edebiyatını anlamak için önemli ipuçları içeriyor.

Yalnızca "can verip şan almak" için yaşayan Kazakların hem Türkler, Tatarlar, Lehler gibi diğer etnik gruplarla hem de birbirleriyle giriştikleri şiddetli çatışmaları anlatıyor Taras Bulba. Rus edebiyatının babası Gogol, diğer eserlerindeki şiirselliği koruyarak, ama bir savaş epiğine uygun bir anlatımla işliyor eserini.

Gogol'ün Kazak kültürüne duyduğu sevgi ve özlemin bir ürünü olarak görülebilecek olan Taraş Bulba, Rus edebiyatının olduğu kadar dünya edebiyatının da başyapıtlarından biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789752898592
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Yerde hareketsiz yatan bir kadın... Başının iki yanından inen örgülü saçları boynuna dökülüyordu. Yanındaki küçük bir çocuk, elleriyle annesinin pörsümüş göğüslerini tutmuş, ancak süt içemediği için öfkeyle ağlıyordu. Bitkinlikten onun da öleceği anlaşılıyordu... "

Evet bu satırları okurken benden nefret ettiniz evet ben de , alıntıyı yaptığım için kendimden nefret ettim , insanlıktan nefret ettim. Bu bir romandı, evet tarihi bir savaş romanıydı.
Ama şavaşlar hala devam ediyor. Keşke o lanet olası savaşlar romanlarda hapis olsaydı!
Keşke analar, çocuklar ağlamasaydı! Ama şu an dünyada analar ağlıyor, çaresizlikten yurtlarını terk etti, gurbet ellerde ağlıyor!
Göç ettikleri yerden, insan yerine konmadıkları için denizleri aşıp , "insan" yerine konulacaklarını düşündükleri başka bir yere , bir lastik botla gecenin kör karanlığında kucağında bebekleriyle ölüm yolculuğuna çıkarlar,
ve yıl 2016 , çocuklar yaralı ,ama hastaneleri bombalandığı için, acı çığlıklar atmaya devam ediyor!!!

Halbuki hiçbir ideoloji, bir çocuğun bir ananın tek gözyaşı damlasına değmez!

Gogol burada çok ciddi , yüreği tırnaklarıyla yırtan bir anlatım dili kullanmıştı. O bildiğim Gogol , mizahlı, dokundurmalı Gogol değildi...

uğur öztürk 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eski savas dönemini çok güzel dille anlatmış biraz daha uzun olsaydı süper olurdu savaşan insanların zalimliği akla hayale gelmez işkenceleri bir babanın savaşdan başka birşey düşünmemesi ve oğlunu gözünü kırpmadan öldürmesi o duyguyu vermesi gerçekten etkileyiciydi...

Ümit güder 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir baba iki oğul arasında ki ilişkiler üzerinden zamanın tarihini de anlatıyor

Kitaptan 6 Alıntı

Ebru Hacıalioğlu 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Birçok yakını kılıçtan geçirilen ve sürekli aynı tehlikelerle burun buruna yaşayan bir insanın sonunda katı yürekli bir insan olup çıkmasında daha doğal bir şey olamazdı."

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12)
Ebru Hacıalioğlu 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Doğanın acımasız, sert insanlar haline getirdiği bu savaşçılar toplumunda, kadın anlamsız bir şeydi."

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 17)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 17)
Ebru Hacıalioğlu 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Avrupa'nın, dünyanın altını üstüne getirmeye kararlı bu acımasız Moğol saldırılarından, çetin bir yaşama alışmış Kazaklar tarafından kurtarıldığını tüm tarihçiler yazar."

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 13)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 13)
seher 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir erkek gönlünü bir kıza kaptırdı mı, suya basılmış pabuç köselesine benzer. İstediğin gibi eğer, bükersin onu.

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 75)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 75)
seher 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bataklıklardan kalkan bir güz sisine benzer gelecek denen bilinmezlik. O sisin içinde güvercin atmacayı, atmaca güvercini tanımaksızın boşlukta döner dururlar... Ölüme kıl payı yaklaşmışken bile tehlikeyi göremezler...

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 50)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 50)
seher 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gün gelir, aksakalı göğsüne inen yaşlı bir ozan eline bandurasını alır; sözlerinden de, ezgisinden de mertlik taşan bir destanla o savaşı anlatır. O zaman Kazakların ünü yeryüzünü kaplar, gelecek kuşaklarda dilden dile dolaşır. Çünkü bakıra saf gümüş katılarak yapılan, usta işi kilise çanı insanları nasıl kutsal yakarıya çağırırsa; ozanın güçlü sesi de kentlere, köylere, evlere yayılarak güzel sözlerini onlara duyurur.

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 94)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 94)