1000Kitap Logosu
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba

Taras Bulba

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
370 Kişi
1.137
Okunma
264
Beğeni
10,9bin
Gösterim
180 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 6 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Bordo siyah yayınları · Karton kapak · 9789758688357
Diğer baskılar
İlk bakışta gerçek tarihsel bir coğrafyada ve dönemde geçtiği izlenimi veren bir aşk, ihanet öyküsü Gogol’ün elinde Shakespeare benzeri bir tragedyanın özelliklerine bürünüyor. Geçmişe yönelik romantik bir yüceltme, okuru masalsı bir dünyaya götürüyor; hayatının bütün anlamını iki oğluna yüklemiş yaşlı Kazak beyi Taras Bulba, insani duygulara yenik düşen oğlu Andrey’in ardından kendi dünyasının da yıkılmasını önleyemiyor.
5 mağazanın 23 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,31
7.8
10 üzerinden
370 Puan · 60 İnceleme
merve ören
Taras Bulba'yı inceledi.
Henüz başlıyorum, Rus edebiyatından devam. Bu sefer de Gogol'u anlayacağım. Heyecanlıyım. Genel olarak Rus edebiyatını seviyorum fakat daha önce gogol okumadım, umarım beğenirim. (Ki büyük ihtimalle öyle okacak:))
Taras Bulba
7.8/10
· 1.137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Anıl
Taras Bulba'yı inceledi.
171 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ukrayna'da yaşayan Kozak halkının kültürel yapısını ve davranışlarını,onların nasıl savaşçılar olduğunu başarılı bir şekilde okuyucuya sunmuş yazar.Diğer yandan aynı bölgede yaşayan Tatarların,Lehlerin ve bütün Avrupa'da bir takım ayrımcılıklara ve ön yargılara maruz kalan Yahudilerin o dönem için toplumda nasıl bir role sahip olduğunu çok iyi öğrenebiliyoruz.Tarihle ilgilenen,özellikle Rus tarihi ve kültürü ile ilgilenen arkadaşların incelemesini tavsiye ederim.
Taras Bulba
7.8/10
· 1.137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Gökhan Aşkın BEKTAŞ
Taras Bulba'yı inceledi.
219 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Harika bir kitap; hıncın kinin nasıl kitleselleşebildiğini hatta ırksallaşabileceğini görüyorsunuz. Ve daha çarpıcı olanı ise bütün bunların nasıl 180 derece değişebileceğini de… Bütün mesele bir kişinin zayıflığı ile başbaşa kalması ve bunu nasıl telore ettiği ile ilgilidir esasında. Mazlum zalim olur, son anda hayata tutunan ise katilliğe meyyaldir zira insan yaşadığını yaşatmak ister. Ölecek olmanın acziyeti ile ezilen insan o duyguyu unutamaz ve hayatta kaldığı her an bunu hiç yaşamamış insanları hor görmeye başlar.Zira artık insanlar onun verdiği geçtiği sınava girmeye bile cesaret edemeyecek zavallılardır sadece; karakterde zalimliği bu şekilde inşa ediyor azmi ve hitabeti ile en nihayetinde düşman yaratarak bir ırk temeline oturttuğunda kitleselleşiyor ama yolda yaşadığı değişim ve bu değişimden sonra yarattığı “hükümranlığa” bakışı tek kelime ile harikaydı… Şahane bir kitap şiddetle tavsiye edilir.
Taras Bulba
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hilal
Taras Bulba'yı inceledi.
180 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Merhaba sevgili okur, Taras Bulba bir savaş romanı. Kitap ismini baş kahramanından almıştır.Anti kahraman desek de olur.Kazakların kültürlerini, yaşam anlayışlarına, inançlarını, yönetim şekillerini, savaş azimlerini açıkça anlatıyor. Kitabın ilk yarısında bunlara oldukça fazla yer verdiği için biraz yavaş ilerledi ancak ikinci yarısı fazlasıyla sürükleyiciydi. Hikaye savaşın yanı sıra, bir tür sarı gelin hikayesini de içinde barındırıyor. Kitabın kapağı dinsel inanışlar ile ilgili olsa gerek. Kitabın içeriği ile ilgili çok daha güzel hazırlanabilirdi. * Savaş Kazakların hayatlarının en önemli olayı. Adeta sadece savaşmak için yaşayan Kazaklar onuruna ve gururuna çok düşkün. Rus milliyetçiliği ve Hristiyanlık güzellemesi kitaba hakim olan özelliklerdi. Bu sebeple okurken bir miktar rahatsız edici olabilir. * Türklerden, Tatarlardan, Müslümanlardan, Yahudilerden hatta Ortadoks olmayan Hıristiyanlardan bile nefret ediyorlar. Özetle Rus ve Ortadoks olmayan herkese karşılar. Türkleri ve Tatarları döveceğiz diyerek gidip Polonyalılarla savaşıyorlar. * 2009 yapımı filmini çok beğendim özellikle filmin müziklerine bayıldım. Kitaptaki tüm olaylara hemen hemen yer verilmiş. Hatta okurken hissettiklerimden daha derin duygularla izledim diyebilirim. * Bundan sonraki kısım okumayanlar için tat kaçıran bilgi içerir. Sadece kitabı okuyanlar ya da film izleyenler okusunlar lütfen. Uyguladıkları cezalar çok ilginç geldi bana ayrıca tütün olayı hakkında ne düşünüyorsunuz, bana biraz fazla ironik geldi. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Taras Bulba
OKUYACAKLARIMA EKLE
10