Mustafa Adem, bir alıntı ekledi.
05 Şub 03:52 · Kitabı okudu

Gogol
Bizim için hangisi daha güçlüdür: Tutku mu, alışkanlık mı? Güçlü atılımlarımız, arzularımız, içimizi yakan bütün o tutkular gençlik yıllarımızın ürünü müdür acaba? Onun için mi öylesine derin ve sarsıcı geliyorlar bize?

Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 26 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı _ 2013)Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 26 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2. Baskı _ 2013)
Burak Yılmaz, Taras Bulba'yı inceledi.
02 Şub 10:52 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Ukrayna'nın Dinyeper Nehri bölgesinde, savaşçı bir halk olan Kazaklardan Taras Bulba'nın ve iki oğlunun hikayesi anlatılıyor. Hikayede anlatılan Kazaklar, savaşmadıkça vakitlerini boşa geçirmiş sayıyorlar ve tüm yaşamlarını buna göre geçiriyorlar. Ancak bu işin sonunda hem ölmek var hem öldürmek...

Âh Muhsin Erol, bir alıntı ekledi.
26 Oca 12:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Taras Bulba: Katılaşmış yüreklerin acımasız savaşı.
Doğanın acımasız, sert insanlar haline getirdiği bu savaşçılar toplumunda, kadın anlamsız bir şeydi.

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç GogolTaras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol
ezgican cinar, bir alıntı ekledi.
 15 Oca 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Haksızlığın, saygısızlığın, kalleşliğin olmadığı; fabrika bacaları ve araba egzozlarından çıkan dumanların çocukları zehirlemediği, insanların betona tapmadığı, menfaatleri uğruna kimsenin birbirinin kuyusunu kazmadığı bir yerde yaşamalıydım. insan doğup insanlıktan utanacağıma belki de bir kuş olup uçmalıydım.. Mesela bir serçe olmalıydım. O zaman da insanların çiğneyip sokağa tükürdüğü sakızı yem zannedip yemeye çalışıp ağzıma yapıştırır, ölürdüm. insanlar yine huzur vermezlerdi. Ya da bir yol bulup alıp başımı gitmeliydim ta eski zamanlara. Atımı doludizgin sürüp, uçsuz bucaksız bozkırlarda dolaşmalıydım."

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (undefined)Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol (undefined)
Arslan Türkmen, bir alıntı ekledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fikirler hayata geçmediği sürece fikir yürütmeyi de sevmem

Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 18 - İş bankası yayınları)Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 18 - İş bankası yayınları)
Üç Renk, Taras Bulba'yı inceledi.
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bir savaşı, bir ihaneti, bir aşkı, bir tükenişi, bir direnişi anlatan Gogol'un romanı. Gerçekten de etkileyici bir dille anlatılmış, savaşın tüm boyutları çok iyi işlenmiş diyebilirim. Dinler çatışması, din boğazlaşması, ırksal direniş üzerinden şekillenen roman bir solukta okunacak tarzda.

Üç Renk, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir erkek gönlünü bir kıza kaptırdı mı, suya basılmış pabuç köselesine benzer. İstediğin gibi eğer, bükersin onu.

Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç GogolTaras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol