Adı:
Müfettiş
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
129
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753853736
Orijinal adı:
Ревизор (The Inspector General)
Çeviri:
Koray Karasulu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Müfettiş
Müfettiş
Müfettiş
 
Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna'da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Arabeskler ve Mirgorod Öyküleri'nde mizahın yanı sıra, yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşüncelerini ortaya koydu. Ölü Canlar adlı romanı feodal toprak mülkiyeti ve serfliği ele alan bir başyapıttır. Gogol, büyük bir komedi olan Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya almıştır.
129 syf.
·10 günde·9/10
Klasik veya klasik diye bildiğimiz eserlerin en dikkatimi çeken özelliği, eskimeyen olmaları ve her devir açısından baktığımızda güncelliklerini koruyor olmalarıdır. "Müfettiş" için bugün söyleyeceklerimle beş yıl sonra söyleyeceklerim genel itibariyle yine aynı olacaktır. Yani "modası" geçmeyecektir. Tabii ki, farklı zamanlarda okurken alacağım (kitabın vereceği demiyorum,, benim alacağım) zevk ve mesajlar farklı olabilir. Ki, olmalıdır da!

"Müfettiş" dokunaklı bir eser (piyes). Çünkü okuduğumuzda bize toplumsal özeleştiri ve dolayısıyla bireysel özeleştiri yaptıracaktır. 'Sen nasıl isen sana öyle muamele yapılır' perspektifini açık şekilde hissettiriyor. Rusya'daki toplum ve otorite ilişkilerini en canlı, en doğru, en iyi şekilde gözler önüne seren bir eserdir "Müfettiş". Ver bana korkuyu, vereyim sana rüşveti. Bu durumun zamanla yaşam tarzımıza dönüşmesi...

Zaman ve mekan açısından Sovyetler'in "ortasını" olmasa da "kenarını" yaşamışlığım vardır. Çocukluk yıllarımı hatırlayarak bu piyesin belli bir kısımlarına örnekler verebilirim. Revizyor'un (Müfettiş) köyümüze gelişini babamın telaşı ve akşam eve geç saatlerde gelişinden anlıyordum. Arabamızı kendisininmiş gibi kullanmasından, kendisine gönderilen yemeklerden, kesilen kurbanlardan...

"Müfettiş" noktası ve virgülüne kadar gerçekleri anlatıyor. Rus klasikleri <<sadelikte büyüklük>> çizgisine sadıktırlar. Gogol da bu sadıklardan. Bu da onu alkışlamam için yeterli bir [edebi] sebeptir.
129 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Puşkin için "Puşkin olağanüstü bir olaydır." demiştin. Puşkin ile henüz tanışmadım ama sen kesinlikle benim için yeri çok farklı bir yazarsın dostum.

Herkesin çok sevdiği, kendinden birşeyler bulduğu, okurken samimi bir dostuyla sohbet eder gibi hissettiği bir yazar vardır. Benimki de Gogol. Heyecanıyla, muzipliğiyle, ince zekasıyla, samimiyetiyle yazar-okur ilişkisini benim açımdan çok farklı bir seviyeye taşıdı kendisi. Artık aramızdaki bağ o kadar kuvvetlendiki arada özler oldum hoş sohbetini. Bazı günler bugun dıyorum cok bunaldım dostuma gideyim bakalım neler anlatacak. Gerçekten de butun dertlerimden, sıkıntılarımdan kurtarıyor beni. Farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. Gel bak diyor, sana neler anlatacağım, neler göstereceğim. Kendi dertlerimi bırakıyorum, 1800 lü yıllardaki Rus memurların aldığı rüşvetleri, mujiklerin dertlerini dert ediniyorum kendime. Tabi bunları anlatırken de bir hayli güldürüyor beni. Ortalığı birbirine katıyor, müziplikler, sakarlıklar Vs.

Yine stresli bir gün, yine dertlerim, sıkıntılarım ve yine dostuma gidişim. Bu sohbette neler geçti derseniz, ben anlattığından zıyade dostumun sohbetinden aldığım zevkin onemli olduğunu söylerim.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
129 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
HANİMİNİ HÜPPEN DENZİGİ BANNA RAP RAP
KEFEŞTE TAYYÜŞ İLLE DE KITMİR RAP RAP

Perde kapanır, oyun biter, ben gülmekten yerlere yatarım, karnıma ağrılar girer, kimi haykırarak güler, kimi puskurarak, Stalin domuz gibi, Hitler soykırarak güler.

ALAVARE DALAVARE KİM ALA DA KİM VERE RAP RAP
KÖŞELERİ MÖŞELERİ DÖN BABA DÖNELİM RAP RAP

Sok parayı cebine... sok, sok dedim yan cebime. Ama borç bu ona göre yoksa şart olsun selamı sabahı keserim. Maşallah ne kadar iyi, cömert insanlarsınız. Allah sizi milletin başından eksik etmesin. Başından dediysem de siz efendi değil hizmetkar olmuşsunuz. Sizi sevmeyen ölsün, ölmeyen sürüm sürüm sürünsün. Hain oğlu hain onlar. Zaten Allah sizinle beraber.

RAPTİYE RAP RAP ZAPTİYE ZAP ZAP RAP RAP
BAKINIZ ÇOK ENTERESAN GENE GELDİ LAMBA RAP RAP

Üf baba bu ne be trafo patladı uah uah uah uah. Çal baba çalalım oyları moyları, yargıç Lyapkin-Tyapkin topla bakalım arkamızı markamızı. Mühürlü mühürsüz hepsini bize yaz oy oy oy. Adaleti madaleti tesis ederim kendime göre, sıkıysa itiraz et, orada Silivri'nin kazığı uah uah uah uah. Aah benim yerli ve milli Dobçinski-Bobçinski'm.

LİBERAL MİBERAL MALI KAP GÖTÜR AL RAP RAP
ERİYOR LİRALAR EURO KAP DOLAR AL RAP RAP

Maaşta gırtlak gırtlak gırtlağa millet,
Nasıl taksın koluna Philippe Patek.

Herkes önüne yatamaz, büyük adam olmalı,
Her cuma mesajıyla Allah rezası almalı.

Gitti sevdiceğin ellere yar oldu,
Babasını da sevmezdim zaten
Hain oğlu hain oldu.

İncelemeyi burda yasaklasak da mı saklasak
Oh George
İncelemeyi yoksa yasaklamasak da mı saklasak
Oh George


Battık buruna kadar, Cafer getir peçete...
129 syf.
·7 günde·8/10
Hikayedeki konu aslında derin ve halen toplumların kanayan yarısı; lakin Gogol’un anlatımı ile işin içine mizah giriyor. Sayfaları çevirdikçe gülümsüyorsunuz. Rüşvet, adam kayırma, birbirinin arkasından konuşma. Hayatımınız içinde var olan kelimeler değil mi? Bunlar toplumumuzda var oldukça, bu eserler bizim için bir kurgu olmaktan çıkıp, gerçek hayat kesitleri okuyormuşuz hissi yaratmaya devam edecek.
129 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Gogol sen nasıl da keyif verici bir yazarsın. Muziplikleri, şakaları, adaletsizliģi harmanlayıp böylesine güzel bir yapıt ortaya koymuşsun. Okurken her an aklımdan Müfettiş'in tiyatrosu oynansa da gidebilsem keşke diye geçirdim. Ne kahkaha atardım sonunda diye hayal ettim. O salondan yüzüm keyifle çıkar, oyuncuları ve tabiki de seni ellerim ağrırcasına alkışlardım.

Devletlerin; 7., 8. ve 9. dereceden, nişanlar ve plaketler almış memurların ne derece boş olabileceklerini göstermiş. Denetlenmeyen toplulukların iç düzenlerinde rüşvet, adaletsizlik, tembellik gibi durumların her zaman olabileceğini yıllar öncesinden mizahla anlatmış Rusya'nın üstadı.

Dipnot; Hlestakov nasıl bir karaktersin ki hem Anna'ya hem de Marya'ya aynı anda ilan-ı aşk edebiliyorsun.(Anna:Anne, Marya:Kızı)
129 syf.
·Beğendi·8/10
Gogol’u bir de tiyatro eserinde görün derim, en az romanda/hikayede olduğu kadar burada da iyi, ama bu daha çok sosyal bir konuyu içeriyor, klasik müfettiş gelir, herkes her şey mükemmelmiş gibi davranır kurgusuna trajikomik bir açıdan bakmış.
129 syf.
Toplum hayatını yozlaşmayı, yönetenlerin aymazlıĝını espirili bir dille anlatmış.İnsanların ve yönetenlerin hiç değişmediĝine güzel bir örnek bence.
129 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gogol dunya edebiyatının tam anlamıyla efsanedir. Anlatımın muhteşem akıcılık ve araya sıkıştırdığı mizah anlayışı ile dünya durdukça okunacak eserlere imza atmış bir yazar. Rus Edebiyatında bürokrasi yergisi denince akla ilk o gelir.
Kaymakam Hlestakova’ya o kadar iyi davranır ki Hlestakov hemen uyanmaz ama şaşırır. Kaymakam Anton Antonoviç Skvoznik-Dhumanovk, Hlestakov’u evinde kalmaya davet eder. Kaymakam’ın eşi Anna Andreyevna ve kızı Marya Antonovna ile tanışan Hlestakov onlara da büyük komplimanlar düzer. Hatta iyice abartır kendisini övmeyi. Karşısındakiler sonradan görme olduklarından fark etmezler bile. Sonra Hlestakov odasında dinlenmeye çekildiğinde uşağı Osip bahşişleri götürür, o da renk vermez. Mizahi Gogol adeta Rusya’nın Aziz Nesin’i. Aziz Nesin’in kıvrak ve sivri mizah zekasını Gogol’un benzetmelerinde de buluyor gülümseyerek, gülerek okuyorum

Kaymakam şehrin ileri gelenlerini çağırır. Müfettişi tavlamak için her müdürün onunla rüşvet seansını ayrı yapmasının iyi olacağında karar kılarlar.

 Sonra sırasıyla Yargıç Ammos Fyodoroviç, Postane Müdürü Şpekin, Lise Müdürü Luka Lukiç Hlopov, Yoksulları Koruma Kurumları Müdürü Artemi Filippoviç ve zengin esnaflardan Bobçinski ile Dobçinski Hlestakov’a nakit olarak sözüm ona borç para verirler.

  Hlestakov bu yanılsamadan son derece memnundur ("Beni bir devlet görevlisi sandılar galiba. Dün akşam gözlerini epey korkuttum herhalde.)Uşağı Osip artık oradan ayrılmaları gerektiğini söylemektedir. Hlestakov bir gün daha kalacağını söyler ve St. Petersburg’daki yazar arkadaşı Tryapiçkin’e durumu anlatan bir mektup yazar. Ona bunu gazetede yayınlamasını önerir. Bu mektubu postaneye yollarlar.

Hlestakov kaymakamın evinde kızı Marya’yla karşılaşınca ona ilanı aşk eder. Sonra o diz çökmüşken annesi Anna odaya girer ve Marya’yı yollar, bu sefer Hlestakov Marya’nın annesine Anna’ya ilanı aşk eder. Diz çökmüşken kızı Marya odaya girer ve işler karışır. O sırada kaymakam da gelince Hlestakov Marya’yı babasından ister ve kabul edilir. Nişanları kente ilan edilir.

  Bu arada kentin esnafı Hlestakov’a Kaymakamın despot ve çıkarcı tutumunu şikayet ederler. Hlestakov ani bir işi olduğunu bahane ederek kendisine tahsis edilen şık bir arabayla yola çıkar.

Arkasından kaymakam nişan için tebrikleri alırken Posta Müdürü gelip Hlestakov’un gayri kanuni bir şekildemühürünü bozup açıp okuduğu mektubu herkese gösterir. Mektupta Hlestakov tüm ileri gelenlere giydirmekte, onlarla alay etmektedir. Bunu duyunca kaymakam ve diğer memurlar sinirden köpürürler.

Müfettiş, bir kentte bulunan ileri gelen memurların rüşvetle/despotlukla sürdürdükleri yaşamın ve ayıbın karşısında sıkışıp da zor durumda kaldıklarında paçalarını kurtarmak için neler yapmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Bunu anlatma tarzı öyle eğlenceli ve komik ki aslında bir trajedi olabilecek bir hikayeyi gülerek, gülümseyerek okuyoruz.
Kesinlikle okuyun
129 syf.
·1 günde·5/10
Gogol'un sahneleri çok hızlı ve heyecanlı geçen bir oyunu. Konusu şöyle; Bir ilçeye habersizce müfettiş gelmesinin beklenmeyen sonuçlarını en aza indirmeye çalışan kaymakam efendi ve bu müfettişin o bölgeye geliş sebebi üzerine kafa yoran toplumun her kesimindeki insan. Tabi bu müfettişten en çok korkan rüşvet almasıyla ünlü kaymakam. Yozlaşmış postane müdürünü kullanarak onu kimin gammazladığını bulmaya çalışıyor. Ama nafile bu sırada herhangi bir memuru müfettiş sanıyorlar ve ona olağanüstü saygı gösteriyorlar. Rütbe sıralamasının sıradan bir insanı, nasıl çok önemli biriymiş gibi gösterdiğini anlatıyor Gogol. Okumasanız da çok bir şey kaybetmezsiniz.

İyi okumalar diliyorum.
129 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir baş yapıt için söylenecek çok da fazla bir şey yoktur zaten. Bir klasiği yeniden okuduğumuzda farkeden şey zamanın bizdeki farkıymış. Klasikler her zaman favorim.
129 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çok güvendiğim bir arkadaşım sayesinde başladım Gogol kitaplarına ve arka arkaya 3 kitabını okudum. Müfettişi okumak ayrı bir keyif benim için. Uzun zamandır gülerek okuduğum bir kitap var mı hatırlamıyorum. Tiyatro oyunu olan Müfettiş tam bir yanlış anlaşılmayla herkesin ipliğini pazara çıkarıyor aslında. Gogol un ince zekası, yaptığı espiriler verdiği mesajlar öyle güzel ve yerinde ki hiç sıkılmadan okuyabilirsiniz. Yazar her zamanki gibi işleyişi eleştirilmiş. Tiyatro oyunu olarak ilk sergilendiğinde Gogol için çok sıkıntılar olmuş. Baskı yapıldığı için yurt dışına çıkmış ve sansür uygulanmış bazı sahnelere. Netice de hayatın sıkıcılığına ve aynı zamanda gerçeklere çok güzel değinmiş. 1836 da yazılan bir eser hâlâ günümüzü anlatabiliyorsa ve bizde bunu algılayabiliyorsak klasikler arasına girmeyi hak ediyor demektir. İyi ki okumuş dedim.
Kitap bana rahmetli Kemal Sunal’ın akıl hastanesinden kaçıp kaymakam sanıldığı filmi hatırlattı.
Müfettiş Nikolay Vasilyeviç Gogol
129 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Nikolay Vasilyeviç Gogol'un, 1836 yılında yayımlanan ve sahnelenen dev eseri, Müfettiş. İnsanın yaratıcılık gücünün sınırsız olabileceğini ve mizah yeteneğinin dev doruklara ulaşabileceğini kanıtlıyor, Müfetttiş'in dahi yazarı, Gogol.

Evrensel bir eser, Müfettiş. İnsan ilişkileri denen şeyin aslında ilişki falan olmadığı, yalanın, aldatmacanın, çıkarın, sadece boyanmış duygular ve davranışlarla süslendiği , ve bunların herşeyin üstünde tutulduğunu anlatan bir döneme tanıklık ediyoruz. Hoş, sadece o dönemlerde kalsa keşke böyle şeyler. Günümüzde sadece daha modern şekillerde insanlar birbirlerini aldatıyor, çıkarını daha modern bir şekilde sağlıyor. Adam kayırmanın, bulunduğu makamı ve mevkiyi sömürenlerin alçaklığı sadece geçmişte ve Rusya'da olmadı. Şu zamanda da var ve çok uzaklara bakmaya gerek yok! İşte bu yüzden evrensel, Müfettiş.

Tiyatro türünü pek sevmemem, uzak durmama rağmen, Gogol'un adeta " Sen, beni okumadın daha!" dercesine gerçekleri yüzüme çarptığı bir eser oldu, Müfettiş. Oyun okumak konusunda kararsızlık yaşıyorsanız veya tiyatroyu sevmek istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, Müfettiş kararsızlığınıza karar olacaktır...
Akıllı adam, ya sarhoş oluyor ya da azizlerin bile katlanamayacağı bir yüz ifadesi takınıyor.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yaşamak öyle sıkıcı oldu ki kardeş, insan biraz da ruhunu beslemek istiyor.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 125 - İş bankası kültür yayınları
Zaten bence, nezaket çok da gerekli değil. Size saygı duyulması, içtenlikle sevilmeniz yeterli, öyle değil mi?
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Gerçekten de benim bakışlarımda karşımdakini utandıran bir şeyler vardır. En azından hiçbir kadının bu bakışlara dayanamadığını biliyorum, öyle değil mi?
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 76 - İş Bankası
Puşkin'le çok iyi dostuz. Ona sık sık "Ne haber Puşkin kardeş?" diye sorarım; o da "Bildiğin gibi kardeş, geçinip gidiyoruz işte..." diye yanıt verir. Çok ilginç bir adamdır.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 57 - İş Bankası
İnsan içti mi, içindeki her şeyi dışarı döker; yüreğindeki her şey diline vurur. Biraz atar elbette; ama atmadan da konuşulmaz ki.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Müfettiş
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
129
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753853736
Orijinal adı:
Ревизор (The Inspector General)
Çeviri:
Koray Karasulu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Müfettiş
Müfettiş
Müfettiş
 
Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna'da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Arabeskler ve Mirgorod Öyküleri'nde mizahın yanı sıra, yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşüncelerini ortaya koydu. Ölü Canlar adlı romanı feodal toprak mülkiyeti ve serfliği ele alan bir başyapıttır. Gogol, büyük bir komedi olan Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya almıştır.

Kitabı okuyanlar 333 okur

  • Selvi Pınar KANIK AYDEMİR
  • BETÜL GKDMR
  • Mehmet KUZ
  • Ayşenur Coşkun
  • Didem Bozkurt
  • Serpil Baş
  • Aykut Karatas
  • Yaren Türker
  • f.m. dördüncü
  • gece

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%22.3
25-34 Yaş
%34.8
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.5
Erkek
%68.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (37)
9
%27.1 (36)
8
%18.8 (25)
7
%15.8 (21)
6
%4.5 (6)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%1.5 (2)
2
%0
1
%0