Müfettiş

Nikolay Gogol

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
129 syf.
9/10 puan verdi
·
19 saatte okudu
"Benim memurum işini bilir."
Pablo Picasso: "Sanatçı, her yandan gelen duyguları algılayan bir anten gibidir," demiş. Bana göre de bir sanatçının olmazsa olmaz denebilecek özelliklerinden biri "algılarının açık olması"dır. Yaşadığı toplumdan tamamen bağımsız eserler veren ve toplumun sorunlarını görmezden gelen kişi tam anlamıyla sanatçı değildir. Tabii bu
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
Reklam
129 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
"Kimi zaman çok zeki olmak, aptal olmaktan beterdir."
Hicvine sağlık Gogol...Yine çok güldüren, güldürürken de düşündüren bir Gogol kitabı okudum. Gogol korkusuzca bürokrasiyi eleştirmiş ve bunu harika bir mizah ile yapmış. O dönemin kokuşmuş bürokrasisini, devlet adamı ve memurların rüşvet, adam kayırma gibi çirkinliklerini ironi yoluyla ortaya koymuş. Bazı yazarlar vardır kendinize
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
131 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 saatte okudu
Yozlaşmış Siyaset ve Bürokratlara, Çıkarcı Halka Dair Bir Hiciv: Müfettiş
“Bunca olay yetmezmiş gibi, alaycı yazarın biri de, bundan kendisine bir komedya çıkaracak.” (sayfa 127) 1. Gogol Kimdir? Kısaca Hayatı Rus Edebiyatı dendiğinde akıllara gelen imge genelde dramdır. Elbette trajik öyküler Rus yazarların bir anlatı geleneği haline geldiği için, onları andığımızda aklımızda bu şekilde yer etmiş olmaları doğaldır.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
9/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
Klasik veya klasik diyebildiğimiz eserlerin en dikkatimi çeken özelliği, eskimeyen ve her devir açısından baktığımızda güncelliklerini koruyor olmalarıdır. "Müfettiş" için bugün söyleyeceklerimle beş yıl sonra söyleyeceklerim genel itibariyle yine aynı olacaktır. Yani "modası" geçmeyecektir. Tabii ki, farklı zamanlarda okurken alacağım (kitabın vereceği demiyorum,, benim alacağım) zevk ve mesajlar farklı olabilir. Ki, olmalıdır da! "Müfettiş" dokunaklı bir eser (piyes). Çünkü okuduğumuzda bize toplumsal özeleştiri ve dolayısıyla bireysel özeleştiri yaptıracaktır. 'Sen nasıl isen sana öyle muamele yapılır' perspektifini açık şekilde hissettiriyor. Rusya'daki toplum ve otorite ilişkilerini en canlı, en doğru, en iyi şekilde gözler önüne seren bir eserdir "Müfettiş". Ver bana korkuyu, vereyim sana rüşveti. Bu durumun zamanla yaşam tarzımıza dönüşmesi... Zaman ve mekan açısından Sovyetler'in "ortasını" olmasa da "kenarını" yaşamışlığım vardır. Çocukluk yıllarımı hatırlayarak bu piyesin belli bir kısımlarına örnekler verebilirim. Revizyor'un (Müfettiş) köyümüze gelişini babamın telaşı ve akşam eve geç saatlerde gelişinden anlıyordum. Arabamızı kendisininmiş gibi kullanmasından, kendisine gönderilen yemeklerden, kesilen kurbanlardan... "Müfettiş" noktası ve virgülüne kadar gerçekleri anlatıyor. Rus klasikleri <<sadelikte büyüklük>> çizgisine sadıktırlar. Gogol da bu sadıklardan. Bu da onu alkışlamam için yeterli bir [edebi] sebeptir.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
Reklam
129 syf.
8/10 puan verdi
Çomak Sokulamayan Çark
Hani Kemal Sunal’ın, yanında bir akıl hastasıyla birlikte akıl hastanesinden kaçıp, sığındıkları köyde kaymakam zannedildiği bir film var ya, hah işte, bu kitapla o film aynı kafadan çıkan iki farklı eser. Tek farkı kaymakam değil de müfettiş zannediliyor. Ha bir de kitap karakteri, Kemal Sunal gibi iyiye değil kötüye kullanıyor yetkilerini. Hem trajedi hem komedi… Devlet dairelerinin ve kamu görevlilerin kanuna aykırı iş ve eylemleri, yolsuzlukları, rüşvetleri, dalkavuklukları, ne ararsanız var. Bunlar her devirde olan ve olmaya da devam edecek ahlaksızlıklar olduğu için kitaplara ve filmlere konu olmaya devam edecekler ve modaları hiç geçmeyecek. Okurken bir taraftan, oturdukları koltuklara güvenip halka çektirmediği eziyet kalmayan bu memurların, müfettiş tarafından kandırılmalarına “Oh iyi oldu” diyorsunuz, bir taraftan da “Müfettiş de onlardan farklı değil, olan yine halka oldu” deyip üzülüyorsunuz. Ama okurken hep çok eğleniyorsunuz o hiç değişmiyor. 2-3 saatte okunacak, okuduğunuza pişman etmeyecek tiyatro türünde bir eser. Gogol’le tanışmayanlar için de iyi bir tanışma kitabı. Okuyacak herkese keyifli saatler dilerim:)
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
·
Puan vermedi
·
18 saatte okudu
Gogol çok beğendiğim bir yazar. Tiyatro eserlerini okumayı sevdiğimden kendisinin 5 perdelik oyunu Müfettiş'i okumayı tercih ettim. Küçük bir Rus kentine müfettiş geleceği haberi ulaşır.Yozlaşmış devlet görevlileri yaptıkları hukuksuzlukların ortaya çıkacağı telaşıyla ne yapacaklarını şaşırmışken hiç olmadık birini müfettiş sanırlar ve oyun böylece başlar. Gogol, toplumun çarpık yönlerini hicivleriyle ustaca ele alan bir yazar; bu eserinde de bürokrasiye çok yerinde eleştiriler yapıyor. Kitabın en vurucu cümlelerinden biri var ki durup düşünmeden edemiyor insan. "Dikkatli ol!Rütben kadar çalmıyorsun pek!"(s.19) Tiyatro türünde okumayı seven,sevmeyen tüm okurlara tavsiyemdir.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 saatte okudu
Nikolay Vasilyeviç Gogal'ın "Müfettiş" adlı oyunu beş perdelik bir eserdir. Romanda yozlaşmış bürokrasiyi eleştiren bir komedidir. Görevliği olduğu kentte kılık değiştirerek bir müfettiş geleceğini öğrenen Kaymakam, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde karşılanmasını ister. Yozlaşmış bürokratik ilişkiler içindeki yöneticiler ne yapacaklarını şaşırır ve yöneticilerin hepsi aksayan işlerin üzerini örtüp en iyi işleri kendilerinin yaptığına inanılacak şekilde işe koyulurlar. Aynı şekilde bir handa konaklayan düzgün giyinimli Hlestekov'u müfettiş sanarlar ve olaylar başlar kitabı burda özet şeklinde vermek istemiyorum okuyucunun kafasında bir şablon oluşturup okuduklarından etkilenmesini istemediğimden sadece kısa bir başlangıç yaptım. Kitabı okurken çok beğendim ilk defa bir oyunu bu kadar keyif alarak okudum sanki tiyotro değilde roman gibiydi okurken hep merak içerisindeydim sonunu çok merak ettim ve hemen okudum. Dili gayet akıcı, okurken sıkılmayan, oyunda geçen kişileri karıştırılmadan okunan, o dönemin yozlaşmış bürokrasini eleştirel şekilde yazılan güzel bir kitap. Ben çok beğendim umarım sizde beğenirsiniz güzel okumalar.:)))))
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
8/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
"İyi de kimi zaman çok zeki olmak, aptal olmaktan beterdir." Selamlar Gogol'un paltosundan çıkanlar. Rus Edebiyatının trajik öykülerle bütünleştiğini biliriz. Gogol bu trajediye komedi de ekleyip eserler vermiştir. Bu eserde de müthiş bir toplumsal eleştiri ,harika bir edebi kalemle karşı karşıyayız. Cahil bırakılmış bir halk, kanuna aykırı işler yapan bürokratlar ve yozlaşmış bürokrasi. Yolsuzlukların ve rüşvetlerin ironik bir dille yüzümüze çarptığı bir eser. "Dikkatli ol! Rütben kadar çalmıyorsun pek!" Yazılanların gerçek olmadığı gerekçesiyle oyun yasaklansa da yoğun ilgi nedeniyle oynanmaya devam etmiştir. “Seyirciler umumiyetle oyundan memnun kaldılar. Yarısı piyesi çok iyi karşıladı. Yarısı da bastı küfrü. Ama bu küfrün sebebi sanatla ilgili değildir. Piyesin tesiri büyük ve gürültülü oldu. Herkes benim aleyhimde..." Gerçeklerin sonuna kadar yüzümüze çarpıldığı, çoğu zaman eğleneceğiniz, politik bir mizah okuyacaksınız. İyi okumalar.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
Reklam
129 syf.
9/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Gülüp geçmemek lâzım
Gogol’un, içinde yaşadığı toplum ve Rus otoritesinin yaralarını ilmek ilmek işlediği müthiş bir mizah ile ortaya serdiği bir oyundur, Müfettiş. Oyunda açık açık bir dalga geçme olsa da o dönemin toplumu tarafından oldukça tutulmuş ve defalarca izlenmiştir. Buna karşın toplumun temelini sarstığı (!) gerekçesiyle devlet görevlilerince büyük bir tepkiyle karşılaşır. Oyun; bozulmuş bürokrasiyi, rüşveti, adam kayırmayı, görevini kötüye kullanmayı ve bunların normalleşmesini gibi toplumdaki sorunlara ayna tutuyor. Süregelen yaralar olduğu için hem gülüp hem de olayların içinde, yaşadığınız toplumdan izler bulabiliyorsuz. Oldukça anlamlı bir oyun olan Müfettişi okurken bir Aziz Nesin tadı aldım. Oyun içindeki yanlış anlaşılmalar yönüyle de William Shakespeare’in ‘Yanlışlıklar Komedyası’ oyununa benzettim. Tabi sadece yanlış anlaşılma yönüyle benzer olduğunu tekrar vurgulamak isterim. Çünkü ‘Müfettiş’ içinde barındırdığı mesajlar ile sadece gülüp geçeceğimiz bir eser olmamalıdır kanaatindeyim. İnternette olan oyunlara bir göz attım ama kaliteli bir çekim bulamadım. Çok güzel radyo tiyatroları da mevcut. Bir gün tiyatro sahnesinde de izlemek oldukça güzel olacaktır. Eleştirebilmek, eleştirmeyi bilmek oldukça önemli. Üslup hepsininden daha önemli. Bu güzel eser, toplumlardaki mevcut yaralar iyileşmediği sürecek ayna olamaya devam edecektir.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
2 saatte okudu
Rus edebiyatının güldüren güldürürken de düşündüren yazarı
Nikolay Gogol
Nikolay Gogol
dönemin Rus bürokratlarını tiye almış, ve her şekilde devletin içindeki benlik ve ikiyüzlülüğünü mizah yoluyla okuyucuya aktarıyor. Şunu söylemek isterim ki okurken Kemal Suna'ın sineme filmi deli deli küpeli filmini gözümde canlandırdım. Ve sevdiğim kitaplarda ki yerini aldı. Kitaba gelecek olursak beş perdeden oluşuyor, Kaymakam, uzun yıllar görevde olan bir devlet adamıdır. Rüşvet, dolandırıcı, kavgacı bir olan Kaymakam günün birin de devlet tarafından bir mektup alır ve gizli bir devlet memuru olan bir Müfettiş in teftişe gelecektir. Kaymakam Müfettişin kim olduğunu nasıl biri olduğunu düşüne dursun, yanlışlıkla beş parasız biri olan babasından aldığı parayla geçinen kumarbaz Hlestakov'u müfettiş sanır kaymakam olayların fitilini de ateşlemiş olur. Üçkağıtçı Hlestakov ne olduğunu önceleri anlamasa da zamanla gerçekleri idrak etmeye başlar ve bu durumu fırsata geçirir. Bütün şehrin memurlarını dolandırdı ve en büyük darbeyi de Kaymakama vurur. Son yapraklarda çok güldüm güzel bir eser okucuyu bekliyor. Ben severek okudum, okumak isteyen kitap dostlarıma tavsiye ediyorum. Kitapla kalın
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
18 saatte okudu
Trajikomik bir oyun Gogol’un Müfettiş’i.. Ağlanacak halimize gülüp geçmeyelim. Hiyerarşik olarak bir yapının çürümesi.. yine fazlasıyla tanışıklığımızın olduğu bir konu. Kaymakamı, memuru, yargıcı, esnafı,müdürü hepsi.. düzene dair ne varsa insanla temsil olunan hepsinin ceplerine bereket ve ne müthiş bir koltuk sevdası. Beş perdelik bir oyun ile
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
98 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
16 saatte okudu
Bataklık
"Ocak devlet içindir anlayışı zaman içinde devlet ocak içindir anlayışına dönüşmüştür" ifadesini herkes mutlaka tarih derslerinde duymuştur. Yeniçeri ocağının bozulmasını ve devlet için zararlı bir kurum haline gelmesini anlatan bu ifadenin benzerini, "devlet halk için vardır anlayisinin zaman içinde halk devlet için vardır
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
8/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Hikayedeki konu aslında derin ve halen toplumların kanayan yarısı; lakin Gogol’un anlatımı ile işin içine mizah giriyor. Sayfaları çevirdikçe gülümsüyorsunuz. Rüşvet, adam kayırma, birbirinin arkasından konuşma. Hayatımınız içinde var olan kelimeler değil mi? Bunlar toplumumuzda var oldukça, bu eserler bizim için bir kurgu olmaktan çıkıp, gerçek hayat kesitleri okuyormuşuz hissi yaratmaya devam edecek.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
129 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 saatte okudu
Okuduğum ilk tiyatro eseri olur kendisi ve çok beğendim. Sanırım kolayca güncelliğini uzun uzun süreler boyunca yitirmeyecek bir eser çünkü okurken ben bunlara benzer şeyler çevremde görüyorum diyeceksiniz. Birkaç saat içinde okuyacağınız okurken eğlenceli ve düşündürücü bir takım olaylar bulacağınız akıcı, anlaşılır bir dili olan bu kitapta ince eleştiriler, ironiler ile sizi keyifli bir okuma bekliyor.
Müfettiş
MüfettişNikolay Gogol · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20214,845 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.