Romeo ve Juliet

8,5/10  (213 Oy) · 
1.060 okunma  · 
173 beğeni  · 
4.626 gösterim
Romeo ve Juliet, William Shakespeare’ın en ünlü oyunudur. Adeta onunla özdeşleşmiş bir yapıttır.

Romeo ve Juliet’in aşkı birçok esere de ilham kaynağı olmuştur. Dünya klasik oyunlarının en başında yer alan bu kitap bir Shakespeare uzmanı olan Bülent Bozkurt’un özenli çevirisi ve açıklayıcı sunuşuyla…
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789751415271
 • Çeviri:
  Bülent Bozkurt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Anlaşılır, bir o kadar da derin ifadelerle, ilk görüşte başlayan karşılıklı aşkın acıklı hikayesini dinliyorsunuz tiyatronun bu efsaneleşmiş kaleminden.
Okunması gereken bir başyapıt. İzlemek nasip olursa mutlu olacağım bir eser, gerek tiyatroda gerekse sinema filmini.
Sanatın her dalı her yaprağı her meyvesi ne güzel şey, bu sanat denen şey ne güzel bir ağaç.
Yaşasın sanat ve artsın sanatseverler...

Rabia 
30 Nis 20:43 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

William Shakespeare'nin Romeo ve Juliet kitabı kaç gündür işlerimden dolayı bitirememiştim, yazarın kalemini çok severek okudum kendini okutuyor herkes okumalı bence william shakespeare'yi kalemi ağır değil yazdıkları çok anlamlı.

Onur Erol 
04 Mar 20:30 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Shakespeare meşhur tragedyası Romeo ve Juilet en iyi Rönesans oyunlardan biridir. Shakespeare'in bir şiirden esinlendiği ancak bir çok yerini değiştirdiği oyun nefes kesecek kadar heyecan dolu. Romeo'nun önce Rosaline diye bir kadını severken bir dans gecesinde Juilet'i görüyor, tutulup aşık oluyor, aşkına aynı anda karşılık alıyor. Oyunda bir çok karakterin gerçekçiliği ile dikkat çekmesi şüphesiz Shakespeare'in dehasından kaynaklanıyor.

Shakespeare bu oyununda yine özlü sözler var ama Hamletteki kadar yoğun ve etkileyici olduğunu söylemek çok zor. Hamlet'i okuduğumda gerçekten çok beğenmiştim. Bu oyunu da beğenerek zevkle okudum. Shakespeare seviyorsanız veya tanışmak istiyorsanız Hamlet veya Romeo ve Juliet oyunundan başlamak en güzeli olur.

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanırım herkes hayatında bir kere de olsa Romeo Ve Julliet'i duymuştur. Oyunu birkaç kez izlesem de okumak da şimdiye kısmet oldu :)

Romanlarda sinemaya uyarlanınca nasıl kopukluk oluyorsa bu eserde tam tersi oldu. Oyuncular oyuna can verdikçe eser bambaşka bir boyut kazanıyor.
Replikleri o kadar güzel ve ustaca yazılmış ki kitabı elimden bitirmeden bırakamadım. İlk defa bu kitapta gördüğüm için şunu da belirtiyorum. Şiir şeklindeki betimlemeleri de çok seviyormuşum meğerse ben. Bu kitaba kadar böyle bir şeyin farkında değildim tabi :)

Böyle bir eser daha doğrusu böylesi bir aşk daha yazılabilir mi bilemiyorum ama şahsen oyumu aksi yönde kullanırım :)

Büşra 
08 Nis 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Verilecek en güzel dersi verdi Romeo ve Juliet in yüreği... Bi kere daha aşka inancınız kırılıyo ne yazık ki. Gelen barış gec kalmasa ne olurdu sanki. Çabuk elde edilenin tadı damakta kalırdı kitaplarda bile demek ki...

berna noviç 
26 Nis 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan güzel ve imkânsız bir aşk var mı?
Hep güzel aşklar mı böyle imkansız olur yoksa imkansız aşklar mı güzeldir?
Birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını , o aşkın zorluklarını , büyük aşk için yapilan fedakarlıkları ve buna rağmen kavuşmaya çalışırken yine kavuşamadan ölmelerini anlatan efsanevi , büyüleyici , kesinlikle ağlatıcı , iç geçirten , bayanlara "keşke Romeo gibi birini bulabilsem" dedirten , beylere "Juliet gibii seveni var mı?" diye sordurtan mükemmeliyette zirve yapmış bir eser

angelsbooks 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Klasik okuyamıyorum diyenlere kesinlikle Shakespeare tragedyalarını tavsiye ederim. Biraz arayıp taradım ve 2014'te Orlando Bloom'un Romeo'yu canlandırdığı 2 saatlik oyunu buldum YouTube'ta, izlemek isteyebilirsiniz :)

İsmail Altun 
08 Oca 01:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

William Shakespeare Tiyatro edebiyatının hem klasik hem popüler olmuş zamanının Çılgın ama şimdinin bile Ustaların dan Romeo ve Juliet onun en Popüler eserlerinden hüzünlü biten bir aşk masalı öyle dillere destan oldu ki bu kısacık öykü filmlerde kitaplarda hep konu oldu zengin kız fakir oğlan mı desek Leyla ile Mecnun mu desek her yerde karşımıza çıktı sene ne olursa olsun şu an sahi 2017 de belki 100 yıl sonra yine hayatımızın konusu olacak öyle sevdi ki Romeo Juliet'ini o öldü ise ben nasıl yaşarım deyip sapladı kalbine hançeri hem kendini öldürdü hemde kalbindeki büyük aşkı Juliet'i ama hala yaşıyor Juliet'lerin kalbinde Romeo ölmedi bedenlerimizi sardı büyük yüreğinin çılgın sevgisi daha çok konu olacak bu ölmez sevgi belli daha ne Romeo'lar çıkacak ne Juliet'ler sizde bu unutulmaz aşk masalına şahit olmak istiyorsanız William Shakespeare güzel kaleminden yazılmış sıcacık yüreğinden dökülmüş bu eseri alın okuyun okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Bana kalırsa, medar-ı iftiharımız, tarihçilerin piri, fesli üstadımız gadir missiroli'nin, Şeyh Pir'in bizden olduğu inancını iyice pekiştiren eserdir Romeo ve Juliet. Neden derseniz hikayede bizden ne ararsanız mevcut. Kan davası var, birbirinden nefret eden iki ailenin, birbirini delice seven, hem sevmek hem de baş kaldırmak zorunda olan iki evladı var (hala bunun ekmeğini yiyen dizilerimiz de var), ayrıca küçük yaşta everilmeye çalışılan bir de çocuk gelin var. Hikaye Verona'da geçmiş ne yazar? Belki de Verona değil de Viranşehir'dir oranın adı kim bilir? Neyse... Hikaye bizim gibi, bağrından nice aşk hikayeleri çıkarmış bir milleti çok da etkilemese de, Shakespeare'in şiir gibi anlatımı için okunabilir.

elif bayram 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile harikaydı . Harika kelimesini kitap dahilinde tanımlayacak olursak en başta maili manili giden konuşmalardan biraz sıkılıyor gibi oluyorsunuz ancak sonra sizi Shakespeare etkiliyor ve kitabın içine dahil ediyor. Romeo ve julıeti kıskanmamak elde değil tüm o trajediye rağman çünkü sadıklık ve sevgi üzerine konuşulacak, özenilenecek her şeye sahipler.

3 /

Kitaptan 122 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BENVOLIO: Beni dinle ve onu düşünme, unut!

ROMEO: Öğret bana, nasıl unutulur düşünmek?

Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hakan TEKİN 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Gözleri gökte öyle parıltılarla geçerdi ki havadan,
kuşlar ötüşürdü gece bitti sanarak."

Romeo ve Juliet, William ShakespeareRomeo ve Juliet, William Shakespeare
Yunus Emre Dilsizmen 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgilimden güzel biri ha! Her şeyi gören güneş
Onun benzerini görmedi dünya yaratılalı beri.

Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)