Romeo ve Juliet

8,6/10  (296 Oy) · 
1.403 okunma  · 
277 beğeni  · 
6.166 gösterim
Romeo ve Juliet

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Romeo ve Juliet’de birbirinden farklı pek çok toplumda benzerleriyle karşılaşılan trajik bir ilişkiyi, düşman ailelerin çocukları arasında doğan aşkı ele alır. Romeo ile Juliet’in umutsuz aşkını romantik örgüsünün yarı karanlık örtüsüyle sarmalayan eser, buna rağmen insan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla gözler önüne serer.

Özdemir Nutku (1931): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9789944888004
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
11 Eyl 02:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sözlerle anlatılabilir mi, bir acının derinliği... Konuşabilir miyiz hissedemediklerimizi... Romeo ve Juliet gibi delicesine sevmişsek birini.

Tarih boyunca iki düşman aileye mensup, sevgililerin ölümsüz aşkları dolanmıştır dilimize. Aslı ile Kerem, Leylâ ile Mecnun misâli. Romeo ve Juliet'de ailelerin düşmanlığına rağmen, baş koymuşlardır aşkın yoluna. Bu öyle bir aşktır ki, anlatılmaz. Onlar gönül verseler de birbirlerine, bakalım kader yollarını birleştirecek mi?

Ah! Ebeveynler... Hep kendi pencerelerinden bakarlar dünyaya. Düşünmezler mi, evlatları mutlu olsunlar. Huzurlu bir yuva kursunlar. Keşke engel olabilsek öfkeli düşüncelerimize... Öfkeli düşüncelerimizin adaletsiz bencilliğinden yaşanmaz mı, bütün bu kavgalar. Hep bir isyan, hep bir başkaldırı. Ne var ki bunda, iki genç birbirini sevdiyse. Neden rahat bırakmayız onları. Destek olacağımıza, köstek oluruz acımasızca.

" Sevgi olmasaydı, dünya donardı. " diyen, Mevlânâ Celaleddin Rumi'ye inat, sevgi yerine nefret dağıttığımız halde, geleceğe dair umutluyum yine de. Bir gün kan davaları bitecek, sevenler sevdiklerine kavuşacak.
Sanmayın ki, bütün aşklar yarım kalacak. Elbette bu atmosferde, vuslatın mahşere ertelenmediği kavuşmalarda olacak.

Shakespeare'in eşsiz kaleminden, muhteşem bir eser. " Bir yapıtın ölmezliği işin öyküsünde değil, o öykünün yazarı tarafından ele alınışında var olur. " der, Özdemir Nutku. Shakespeare hakkında bütün dile getirmek istediklerimi diğer eserlerin incelemelerinde ifade etmiş olsam da, keskin nükte ve kelimelerle oynamasına değinmeden geçemiyorum. Hele ki, Romeo ve Juliet'i ışık imgelemine benzetmesi, Shakespeare'den başka hangi yazarın aklına gelir.

Harry Potter serisini bilmeyen yoktur. Şimdi dikkat edin bakalım, bu cümle size bir yerden tanıdık gelecek mi!
" Ya duyarsam topraktan sökülen adamotlarının çığlıklarını? ( sayfa: 108 ) " Benim gibi sizde, J. K Rowling'in adamotları imgelemini Shakespeare'den aldığını anladınız, değil mi?

" Doktor olmasak da, reçetemiz şudur:
Öfkeyle kalkan zararla oturur.
Unutun,
Bağışlayın,
Barışın,
Ve anlaşın. "
Shakespeare ( 2. Richard- 7 )

" Daha acıklı öykü yoktur, bunu böyle bilin
Bu öyküsünden, talihsiz Romeo ile Juliet'in. "

Hakan TEKİN 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Anlaşılır, bir o kadar da derin ifadelerle, ilk görüşte başlayan karşılıklı aşkın acıklı hikayesini dinliyorsunuz tiyatronun bu efsaneleşmiş kaleminden.
Okunması gereken bir başyapıt. İzlemek nasip olursa mutlu olacağım bir eser, gerek tiyatroda gerekse sinema filmini.
Sanatın her dalı her yaprağı her meyvesi ne güzel şey, bu sanat denen şey ne güzel bir ağaç.
Yaşasın sanat ve artsın sanatseverler...

Rabia 
30 Nis 20:43 · Kitabı okudu · 3 günde

William Shakespeare'nin Romeo ve Juliet kitabı kaç gündür işlerimden dolayı bitirememiştim, yazarın kalemini çok severek okudum kendini okutuyor herkes okumalı bence william shakespeare'yi kalemi ağır değil yazdıkları çok anlamlı.

Onur Erol 
04 Mar 20:30 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Shakespeare meşhur tragedyası Romeo ve Juilet en iyi Rönesans oyunlardan biridir. Shakespeare'in bir şiirden esinlendiği ancak bir çok yerini değiştirdiği oyun nefes kesecek kadar heyecan dolu. Romeo'nun önce Rosaline diye bir kadını severken bir dans gecesinde Juilet'i görüyor, tutulup aşık oluyor, aşkına aynı anda karşılık alıyor. Oyunda bir çok karakterin gerçekçiliği ile dikkat çekmesi şüphesiz Shakespeare'in dehasından kaynaklanıyor.

Shakespeare bu oyununda yine özlü sözler var ama Hamletteki kadar yoğun ve etkileyici olduğunu söylemek çok zor. Hamlet'i okuduğumda gerçekten çok beğenmiştim. Bu oyunu da beğenerek zevkle okudum. Shakespeare seviyorsanız veya tanışmak istiyorsanız Hamlet veya Romeo ve Juliet oyunundan başlamak en güzeli olur.

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanırım herkes hayatında bir kere de olsa Romeo Ve Julliet'i duymuştur. Oyunu birkaç kez izlesem de okumak da şimdiye kısmet oldu :)

Romanlarda sinemaya uyarlanınca nasıl kopukluk oluyorsa bu eserde tam tersi oldu. Oyuncular oyuna can verdikçe eser bambaşka bir boyut kazanıyor.
Replikleri o kadar güzel ve ustaca yazılmış ki kitabı elimden bitirmeden bırakamadım. İlk defa bu kitapta gördüğüm için şunu da belirtiyorum. Şiir şeklindeki betimlemeleri de çok seviyormuşum meğerse ben. Bu kitaba kadar böyle bir şeyin farkında değildim tabi :)

Böyle bir eser daha doğrusu böylesi bir aşk daha yazılabilir mi bilemiyorum ama şahsen oyumu aksi yönde kullanırım :)

İsmail Altunbüker 
08 Oca 01:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

William Shakespeare Tiyatro edebiyatının hem klasik hem popüler olmuş zamanının Çılgın ama şimdinin bile Ustaların dan Romeo ve Juliet onun en Popüler eserlerinden hüzünlü biten bir aşk masalı öyle dillere destan oldu ki bu kısacık öykü filmlerde kitaplarda hep konu oldu zengin kız fakir oğlan mı desek Leyla ile Mecnun mu desek her yerde karşımıza çıktı sene ne olursa olsun şu an sahi 2017 de belki 100 yıl sonra yine hayatımızın konusu olacak öyle sevdi ki Romeo Juliet'ini o öldü ise ben nasıl yaşarım deyip sapladı kalbine hançeri hem kendini öldürdü hemde kalbindeki büyük aşkı Juliet'i ama hala yaşıyor Juliet'lerin kalbinde Romeo ölmedi bedenlerimizi sardı büyük yüreğinin çılgın sevgisi daha çok konu olacak bu ölmez sevgi belli daha ne Romeo'lar çıkacak ne Juliet'ler sizde bu unutulmaz aşk masalına şahit olmak istiyorsanız William Shakespeare güzel kaleminden yazılmış sıcacık yüreğinden dökülmüş bu eseri alın okuyun okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Büşra 
08 Nis 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Verilecek en güzel dersi verdi Romeo ve Juliet in yüreği... Bi kere daha aşka inancınız kırılıyo ne yazık ki. Gelen barış gec kalmasa ne olurdu sanki. Çabuk elde edilenin tadı damakta kalırdı kitaplarda bile demek ki...

berna noviç 
26 Nis 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan güzel ve imkânsız bir aşk var mı?
Hep güzel aşklar mı böyle imkansız olur yoksa imkansız aşklar mı güzeldir?
Birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını , o aşkın zorluklarını , büyük aşk için yapilan fedakarlıkları ve buna rağmen kavuşmaya çalışırken yine kavuşamadan ölmelerini anlatan efsanevi , büyüleyici , kesinlikle ağlatıcı , iç geçirten , bayanlara "keşke Romeo gibi birini bulabilsem" dedirten , beylere "Juliet gibii seveni var mı?" diye sordurtan mükemmeliyette zirve yapmış bir eser

angelsbooks 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Klasik okuyamıyorum diyenlere kesinlikle Shakespeare tragedyalarını tavsiye ederim. Biraz arayıp taradım ve 2014'te Orlando Bloom'un Romeo'yu canlandırdığı 2 saatlik oyunu buldum YouTube'ta, izlemek isteyebilirsiniz :)

Bana kalırsa, medar-ı iftiharımız, tarihçilerin piri, fesli üstadımız gadir missiroli'nin, Şeyh Pir'in bizden olduğu inancını iyice pekiştiren eserdir Romeo ve Juliet. Neden derseniz hikayede bizden ne ararsanız mevcut. Kan davası var, birbirinden nefret eden iki ailenin, birbirini delice seven, hem sevmek hem de baş kaldırmak zorunda olan iki evladı var (hala bunun ekmeğini yiyen dizilerimiz de var), ayrıca küçük yaşta everilmeye çalışılan bir de çocuk gelin var. Hikaye Verona'da geçmiş ne yazar? Belki de Verona değil de Viranşehir'dir oranın adı kim bilir? Neyse... Hikaye bizim gibi, bağrından nice aşk hikayeleri çıkarmış bir milleti çok da etkilemese de, Shakespeare'in şiir gibi anlatımı için okunabilir.

4 /

Kitaptan 218 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BENVOLIO: Beni dinle ve onu düşünme, unut!

ROMEO: Öğret bana, nasıl unutulur düşünmek?

Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Serpil Ağ 
10 Eyl 14:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Denizler gibi derin sana olan sevgim.
Sana ne kadar verirsem, o kadar çoğalıyor bende kalan,
Sonsuz çünkü ikisi de.

Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası)Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası)