8,9/10  (320 Oy) · 
1.324 okunma  · 
332 beğeni  · 
7.386 gösterim
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789944883061
 • Orijinal Adı:
  Hamlet
 • Çeviri:
  Sabahattin EYÜBOĞLU
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası
 • Kitabın Türü:

Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.

Bekir İstanbul 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.

Onur Erol 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hamlet, babasının öldürüldüğünü bir hayaletten öğrendikten sonra, intikam planları yapmaya başlar. Etrafında dönen türlü türlü desiselere karşı uyanık olmak zorundadır.Tam bir intikam tragedyası şaheseri. Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı bu büyük eseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz. Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Klasiklerin şahı denebilecek kadar önemli bir kitap olan Hamlet'in göz ardı edilmesi çok büyük bir kayıp olur. Shakespeare'in bütün eserleri okunmalı ama hamlet defalarca okunmalı.

Mathmazel 
 27 Ağu 19:36 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Harikaydı!
William Shakespeare den okuduğum ilk tiyatro. Devamı da gelecek gibi. :)
Devlet Ana okurken biraz sıkılmıştım. Az bir canlılık katmak istedim okumama. Şiir mi tiyatro mu derken tiyatroda karar kıldım ve iyiki tiyatro seçmişim.
Bir çok kitap okudum ama bu kısacık tiyatro harika şeyler kattı bana. Hayat felsefesinden tutun da zekice cevaplar nasıl olurmuş,kime güvenilip kime güvenilmezmiş, "yahu o hayatta yapmaz" dediklerimiz neler de yaparmış...
Hamlet okunmalı ve okutulmalı.
Anladım ki tiyatro okumak hakikaten zevkli.

Gamze Palta 
 30 May 22:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ah William Shakespeare..
Öncelikle kitap kardeşim sayesinde tanıştığım ilk tiyatro eseri HAMLET oldu demeliyim. @NurayAydın sana sonsuz teşekkürler.
Kitap incelemesine ise şu şekilde devam edeceğim.
Babası amcası tarafından öldürülen bir erkek evlat , aynı zamanda bu ölüme inanmayan ve cinayet olduğunu sürekli kendine söyleyen bir erkek evlat HAMLET.
William Shakespeare'in ' Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesela bu!' felsefesiyle karşımıza çıkan bir HAMLET.
Çevresine akli dengesini kaybetmiş gibi gösteren ama aslında bir zeka timsali olan HAMLET.
Size bu eserle Sevgili William Shakespeare herşeyi sorgulatıyor. İşlenen günahı unutmak için daha ne günahlar işlendiğini, kazılan kuyulara nasıl düşüldüğünü, varlık meselesini, var olup olmamak hakkında küçük nüansları bile...
Şiddetle tavsiye ediyorum ki öylesine sarıyor asla asla bırakmak istemiyorsunuz. O trajedi, o duygular, o buhran, o zekilik nasıl içinize işliyor anlamıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz kitap bitmiş..
Ah William Shakespeare..

Keyifli okumalar.!

Yavuz selim zık 
01 May 13:01 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okudum seni.
Kilitledim aklıma.
Anahtarlarını verdim hayalete...
Neden? Ne var korkacak ?
Hayatım toplu iğne bile etmez gözümde.
Ruhimda, madem ölümsüzdür onun gibi.
Ne yapabilir ki ruhuma ?
Çağırıyor yine !
Gideceğim !

insan_okur 
10 Haz 12:22 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Shakespere'den beşinci kitabımı da okumuş oldum Hamlet ile. Beğendiğim bir eser oldu. Kandırmacalarla dolu, intikamın hikayesi.

Hile ile babasının ölümünü bir hayaletten öğrenen Hamlet farklı bir karaktere bürünüyor. Öncesinde bir kıza aşık ama bu intikam yüzünden artık kendini kaybediyor. Annesinin de Kral'ın ölümünden sonra hemence başkasıyla evlenmesine içerlenen Hamlet; yeni Kral'ı öldürmek için planlar yapıyor. Karşılıklı kumpaslarla ilerliyor artık roman. Kral bir şeyler sezse de bu kadar ileri gideceğini bilmiyor ve Hamlet'i öldürmek için planlar yapıyor.

Arada Danimarka ve İngiltere'nin arasında olan ve süreğen şekilde seyreden savaş oluyor. Tiyatro'nun niçin kullanıldığını hem içinde örnekle hem de eseriyle başlı başına bir şaheser. Bir nefretin, intikamın ne derece ve ne kadar akıllıca işlendiğini anlatan çok güzel bir tiyatro eseri. Tavsiye elbetteki ederim.

cosmos 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında bir oyun olmasına karşın roman gibi okunabilen, çok akıcı bir dile sahip başyapıt. Bu kadar çok konuşulmasına karşın bugüne kadar okumamıştım. Müthiş aforizmalar içeriyor. Keşke daha önce okusaydım dedirtecek bir kitap. Tavsiye ederim.

Güler Bilkay Aygün 
17 Haz 16:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okumuştum. Özünde bir intikam hikayesi. Hamlet'in kral olan babası öldürülür ve yerine amcası tahta geçer. Bununla kalmayıp, Hamlet'in annesi yani yengesi ile evlenir. Çok güzel bir kitap. Birkaç kez filmini de izledim.

Cavanşir Gadimov 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Edebiyatçı olmanıza gerek yok. William Shakespeare ismini dünyada duymaya yoktur. Hatta o kadar duymuşuz ki, kitaplarını okumayan bile ya bir şekilde kitaplarından uyarlanan bir filmi izlemiş, bir öyküsünü bir şekilde duymuştur. Peki, Shakespeare’i Shakespeare yapan nedir?

Bence en başta işlediği konular ve oyunlarında bahsettiği konuların zaman geçse de hiç değişmemesi. Hamlet için de bu geçerli. Belki günümüzde krallıklar, imparatorluklar yok olmuş ya da sembolik hale gelmiştir ancak güç ve iktidar çekişmesi ve bu uğurda yapılan çeşitli oyunlar, hileler, aldatmacalar, can yakmalar devam ediyor.

Shakespeare’in Hamlet’i yazmasından 4 asırdan fazla bir süre geçmiştir. Ancak anlattığı şeylerden görüyoruz ki, maalesef dünyada bazı şeyler hiç değişmemiştir. Bunları aşağıdaki bir kaç alıntıdan görebiliriz.

Kitaptan 304 Alıntı

Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Aysel 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Zihnin neler kurduğunu, insanın yüzünden anlayacak hiçbir sanat yoktur.”

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kötü işler gömülse de yerin dibine
Çıkar bir gün insanların gözü önüne.''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ali Yalçın 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."

Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)

Nedir insan dediğin,
Ömründen bütün biçtiği uyku ve yeme içme ise,
En fazla bir hayvan, değil daha ötesi.
Bizi böylesine özene bezene yaratan,
Bu yeti ve tanrılara yaraşır muhakeme gücünü
Vermemiştir hiç kuşkusuz
Durduğu yerde küflensin diye.

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Aysel 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadınlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuşkuları da varsa aşırı var. Yoksa hiç yoktur."

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Cansu Koçak 
29 Oca 16:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sözlerim uçuyor havaya, ama düşüncem yerde;
Öz olmayınca söz yükselmiyor göklere!"

Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 97 - Kültür)Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 97 - Kültür)