8,8/10  (181 Oy) · 
806 okunma  · 
148 beğeni  · 
4.815 gösterim
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789944883061
 • Orijinal Adı:
  Hamlet
 • Çeviri:
  Sabahattin EYÜBOĞLU
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası
 • Kitabın Türü:

Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.

Bekir İstanbul 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.

Şeyma çelik 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Shakespeare bu kitabı yazarken üç kaynaktan etkilenerek yazdığı düşünülüyor
Bunlardan ilki Kuzey masallarından 13.yüzyıldan kalma bir metin olan Amiothi, ikincisi 1580 yıllarında Belleforest adlı bir Fransız derlemecisinin Trajik Hikayeleri, diğeri ise 12.yy latince yazılıp 1514'te Paris'te yayımlanmış olan Danimarkalı Saxo Grammaticus'un Danimarka Tarihi adlı kitabıdır.
Hamlet kitabının konusu kısaca Danimarka kıralının kardeşi tarafından zehirlenerek öldürülmesi ve tahta geçerek kıraliçe ile evlenmesidir fakat kimse ölen kıralın bu şekilde öldürüldüğünü bilmemektedir. Ölen kıralının oğlu Hamlet babasının bu şekilde öldürüldüğünü öğrenmesi üzerine intikam almak için harekete geçer.
Hamlet erdemli bir insanı simgeleyen bir karakterdir.Claudıus(yeni kıral) kıraliçe ile evlenmek ve iktidara geçmek için kardeşini öldüren duygularının esiri olmuş bir kahramadır.Shakespeare Claudıus'un kardeşini öldürmesi ile insanlığın ilk günahı olan Hz. Adem in oğulları olan Habil ile Kabil hikayesini hatırlatır.İnsanların sosyal statüleri ne olursa olsun herkesin öleceği ve bir gün aynı durumda olacağı bu nedenle hırsların,mal mülk kavgalarının, insanların kendilerini üstün görmelerinin bir anlamı olmadığı anlatılmaya çalışılır.
Shakespeare bu eseri ile aşk,akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunun birbirini izleyen cinayetler örgüsünde ele alır.
Aynı zamanda eserde şiirsel bir dil kullanmıştır. Kullanılan dil sayesinde çok derin anlamların çıkarılacağı bir tiyatro oyunudur.Kitabı okuduktan sonra bu tiyatro eserinin üzerine çok fazla kitap yazılmasının sebebini anlıyosunuz.

Onur Erol 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı şaheseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz. Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Has bir klasik olan Hamletin göz ardı edilmesi kayıp olur. Bütün eserlerini okuyup doymak lazım gelen biricik eseri olan Hamleti okuyun derim !

cosmos 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında bir oyun olmasına karşın roman gibi okunabilen, çok akıcı bir dile sahip başyapıt. Bu kadar çok konuşulmasına karşın bugüne kadar okumamıştım. Müthiş aforizmalar içeriyor. Keşke daha önce okusaydım dedirtecek bir kitap. Tavsiye ederim.

Cavanşir Gadimov 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Edebiyatçı olmanıza gerek yok. William Shakespeare ismini dünyada duymaya yoktur. Hatta o kadar duymuşuz ki, kitaplarını okumayan bile ya bir şekilde kitaplarından uyarlanan bir filmi izlemiş, bir öyküsünü bir şekilde duymuştur. Peki, Shakespeare’i Shakespeare yapan nedir?

Bence en başta işlediği konular ve oyunlarında bahsettiği konuların zaman geçse de hiç değişmemesi. Hamlet için de bu geçerli. Belki günümüzde krallıklar, imparatorluklar yok olmuş ya da sembolik hale gelmiştir ancak güç ve iktidar çekişmesi ve bu uğurda yapılan çeşitli oyunlar, hileler, aldatmacalar, can yakmalar devam ediyor.

Shakespeare’in Hamlet’i yazmasından 4 asırdan fazla bir süre geçmiştir. Ancak anlattığı şeylerden görüyoruz ki, maalesef dünyada bazı şeyler hiç değişmemiştir. Bunları aşağıdaki bir kaç alıntıdan görebiliriz.

FDY 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünmek, keyif almak, içeri girmek ve karakterlerle beraber olayları yaşamak istiyorsanız ikinci işiniz hemen Hamlet'i okumak olsun.

Birinci işiniz ne mi olacak? Tabii ki de bu zamana kadar okumamış olduğunuz için evveliyat ile dizlerinizi biraz hırpalamak olacak.

Ya da ziyanı yok. Ben dedim diye yapmayın. Zaten kitap bittiğinde, bunu kendi hür iradenizle yapacaksınız! :)

Mazlum İlhan 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Shakespeare'in bütün yapıtlarında insanın zihnine kanat takan o akıcı dili, hazırcevaplılığı, şiirselliğin en yoğun hissedildiği cümleler kurmadaki ustalığı bu eserinde de kendini hemen belli ediyor. Shakespearenin sanatına doymak olmaz.!

Muharrem Armağan 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sheakespeare'i mutlaka çoğunuz duymuşsunuzdur ve ünü bana hep abartı gibi gelmiştir birazda bu yüzden belki okumaya karar verdim ve şimdi ününü hakkettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Öncelikle belirtmek istediğim anlatımındaki şiirselliğe hayran kaldım ve Türkçemizdeki kelimelerden dolayı da orjinal dili kadar olmasa da anlatımdaki şiirselliği farketmemek imkansız bu yüzden dilimizle de bir kez daha gurur duydum(sanırım bu konuda dünyanın en şanslı diline sahibiz bu yüzden özellikle dublajlarda Dünya'nın en iyisiyiz). Kitaba tekrar dönecek olursak kendimi tiyatroda gibi hissettim daha önce tiyatro kitabı okumadığım için bu yönden de Sheakespeare'le başlamak mükemmeldi.

Okuduğum ilk kitabıydı Shakespeare'in! Shakespeare neden Shakespeare imiş,Hamlet neden yüzyıllar boyunca okunur,oynanır ve bu denli yitiremezmiş kendini zamana karşı,anlamış oldum.Bir edebiyat severin muhakkak sahip olması,okuması ve kütüphanesinde barındırması gereken bir kitap,bir şaheser.Başdöndürücü şiirsel anlatımıyla sizi kendini bağlayan ve olayların içine sürükleyip o sahneyi size orada izlettirmek durumunda kılan yaşayan bir şaheser.Başınızı döndürücek ve Hamlet'in zekasına - dolayısıyla Shakespeare'in zekasına - hayran kalacağınız bir metin aynı zamanda.Keyifli okumalar herkese..

3 /

Kitaptan 134 Alıntı

Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Aysel 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Zihnin neler kurduğunu, insanın yüzünden anlayacak hiçbir sanat yoktur.”

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kötü işler gömülse de yerin dibine
Çıkar bir gün insanların gözü önüne.''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare

Nedir insan dediğin,
Ömründen bütün biçtiği uyku ve yeme içme ise,
En fazla bir hayvan, değil daha ötesi.
Bizi böylesine özene bezene yaratan,
Bu yeti ve tanrılara yaraşır muhakeme gücünü
Vermemiştir hiç kuşkusuz
Durduğu yerde küflensin diye.

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ali Yalçın 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."

Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)
Aysel 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadınlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuşkuları da varsa aşırı var. Yoksa hiç yoktur."

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Cansu Koçak 
29 Oca 16:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sözlerim uçuyor havaya, ama düşüncem yerde;
Öz olmayınca söz yükselmiyor göklere!"

Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 97 - Kültür)Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 97 - Kültür)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız