8,8/10  (235 Oy) · 
981 okunma  · 
207 beğeni  · 
5.365 gösterim
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789944883061
 • Orijinal Adı:
  Hamlet
 • Çeviri:
  Sabahattin EYÜBOĞLU
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası
 • Kitabın Türü:
Ali AYDIN 
16 May 21:29 · 10/10 puan

Yüreğinde sinen leke'nin her ne kadar acısı dinsede zaman'la; Virüsü beyninin bütün hücrelerini mesken tutar...
Gözlerini onunla açar onunla kaparsın.Onunla Dalar onunla uyanır onunla uyursun. Anımsatan yüzlerin gözlerinin içine bakarken tebessüm eden ızdırabın cehenneminde yanarsın...
Alı koyar seni herşeyden; Güvenden, Saygı'dan, Sevgi'den, gerçeğin erdeminden.........
Çok kıymetli hocam'ın tavsiyesiyle okudum bu olağanüstü kitabı...Tuzağa düşürülmüş bir kralın en yakınından yediği hancer ve zavallı hamlet'in intikam hikayesi...
Kitabı okurken empati duygumun ruhum bedenimi bertaraf ederek herşeyimi imha etmesini kelimelerle izah etmem mümkün değil...
insanoğlunun bitmek bilmez amaç'larının gaye'lerinin arzu'larının ardı kalan enkazının bedeli inanın çok ağırdır..
Solar herşey, Öğrendikçe gelir mutsuzluk, gittikçe yanlızlaşır dünyan. Ve artık Güneşin ihtişamı Başka iklimler için doğar Senin için......
İsterim; mesela gece uyuyamayan kader mahkumunun pencereden sıçrayan ay ışına bakarken düşlediği Umudu olmak...
Yetimhanede yaşayan bir çocuğun uyumadan yatağın kenarına yazdığı dört harfle rüyasında görmek için dilediği duası olmak...
Kaybettiğinin yıllardır hasretini çeken Sabah beş çiminde ıslanan bir gül misali Anne'nin içindeki özlem ve acısı olmak...
Issız ile Üstadın arasındaki mesafelerden yoksun olan köprüsü olmak...
Gercek anlamıyla sahip olamayacağımız varlıklara sahip olabilmek icin değermi soyut varlığımızı hiçe saymak? Değermi Sonsuz bir leke, sonsuz bir keder olmak...
Bu cümlelerimi en kalabalık anımın yalnızlığında yazarken; Kendim ile hislerimin arasına tel örgü çekerek; İkinci bir Shakespeare'in kitabını okumanın mutluluğunu yaşatamaya vesile olan çok kıymetli Hocam'a saygılarımı sunar kıymetli ellerinden öperim. Bu olağanüstü kitabı herkese muhakkak tavsiye ederim Saygılarımla...

Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.

Bekir İstanbul 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.

Şeyma çelik 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Shakespeare bu kitabı yazarken üç kaynaktan etkilenerek yazdığı düşünülüyor
Bunlardan ilki Kuzey masallarından 13.yüzyıldan kalma bir metin olan Amiothi, ikincisi 1580 yıllarında Belleforest adlı bir Fransız derlemecisinin Trajik Hikayeleri, diğeri ise 12.yy latince yazılıp 1514'te Paris'te yayımlanmış olan Danimarkalı Saxo Grammaticus'un Danimarka Tarihi adlı kitabıdır.
Hamlet kitabının konusu kısaca Danimarka kıralının kardeşi tarafından zehirlenerek öldürülmesi ve tahta geçerek kıraliçe ile evlenmesidir fakat kimse ölen kıralın bu şekilde öldürüldüğünü bilmemektedir. Ölen kıralının oğlu Hamlet babasının bu şekilde öldürüldüğünü öğrenmesi üzerine intikam almak için harekete geçer.
Hamlet erdemli bir insanı simgeleyen bir karakterdir.Claudıus(yeni kıral) kıraliçe ile evlenmek ve iktidara geçmek için kardeşini öldüren duygularının esiri olmuş bir kahramadır.Shakespeare Claudıus'un kardeşini öldürmesi ile insanlığın ilk günahı olan Hz. Adem in oğulları olan Habil ile Kabil hikayesini hatırlatır.İnsanların sosyal statüleri ne olursa olsun herkesin öleceği ve bir gün aynı durumda olacağı bu nedenle hırsların,mal mülk kavgalarının, insanların kendilerini üstün görmelerinin bir anlamı olmadığı anlatılmaya çalışılır.
Shakespeare bu eseri ile aşk,akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunun birbirini izleyen cinayetler örgüsünde ele alır.
Aynı zamanda eserde şiirsel bir dil kullanmıştır. Kullanılan dil sayesinde çok derin anlamların çıkarılacağı bir tiyatro oyunudur.Kitabı okuduktan sonra bu tiyatro eserinin üzerine çok fazla kitap yazılmasının sebebini anlıyosunuz.

Onur Erol 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı şaheseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz. Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Has bir klasik olan Hamletin göz ardı edilmesi kayıp olur. Bütün eserlerini okuyup doymak lazım gelen biricik eseri olan Hamleti okuyun derim !

Yavuz selim zık 
01 May 13:01 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okudum seni.
Kilitledim aklıma.
Anahtarlarını verdim hayalete...
Neden? Ne var korkacak ?
Hayatım toplu iğne bile etmez gözümde.
Ruhimda, madem ölümsüzdür onun gibi.
Ne yapabilir ki ruhuma ?
Çağırıyor yine !
Gideceğim !

cosmos 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında bir oyun olmasına karşın roman gibi okunabilen, çok akıcı bir dile sahip başyapıt. Bu kadar çok konuşulmasına karşın bugüne kadar okumamıştım. Müthiş aforizmalar içeriyor. Keşke daha önce okusaydım dedirtecek bir kitap. Tavsiye ederim.

şule uzundere 
11 May 21:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar o kadar özel ki insan ne söylesem ne yazsam diye düşünüyor. Hamlet yüzyıllardır okunan, en çok oynanan, en bilinen tiyatro eserlerinden biri. Şimdi ben bu kitapla ilgili ne yorum yapabilirim ki. Dilim döndüğünce ne kadar beğendiğimi anlatmaya çalışacağım.

Klasikler, boşuna klasik olmuyor. Hamlet’i okurken her sayfasından ayrı zevk aldım. 400 yıl önce yazılan bir kitabın bu kadar güncel olması, 2017’de bile beğeniyle okunması inanılmaz. Bunu da Shakespeare gibi bir yazar başarabilirdi.

Edebi değeri yüksek ama sıkıcı olmayan bir kitap okumak istiyorsanız ve Hamlet’i henüz okumadıysanız mutlaka okuyun. Shakespeare’nin diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.

Cavanşir Gadimov 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Edebiyatçı olmanıza gerek yok. William Shakespeare ismini dünyada duymaya yoktur. Hatta o kadar duymuşuz ki, kitaplarını okumayan bile ya bir şekilde kitaplarından uyarlanan bir filmi izlemiş, bir öyküsünü bir şekilde duymuştur. Peki, Shakespeare’i Shakespeare yapan nedir?

Bence en başta işlediği konular ve oyunlarında bahsettiği konuların zaman geçse de hiç değişmemesi. Hamlet için de bu geçerli. Belki günümüzde krallıklar, imparatorluklar yok olmuş ya da sembolik hale gelmiştir ancak güç ve iktidar çekişmesi ve bu uğurda yapılan çeşitli oyunlar, hileler, aldatmacalar, can yakmalar devam ediyor.

Shakespeare’in Hamlet’i yazmasından 4 asırdan fazla bir süre geçmiştir. Ancak anlattığı şeylerden görüyoruz ki, maalesef dünyada bazı şeyler hiç değişmemiştir. Bunları aşağıdaki bir kaç alıntıdan görebiliriz.

Şiir gibi bir anlatım, hafızaya kazınacak ibretlik sözler ve acınası bir bayağılığın yerden yere çalınışı, nitekim sonu mutlu bitmeyen bir hikaye Hamlet. Kim kazanmış kim kaybetmiş mukayesesi de yapmanın mantığı kalmıyor, böyle bir sonun ardından. Nihai sonuç, her bir karakteri aynı potada eritiyor. Üstüne çok söz söylemeye gerek yok, özellikle mezarlık sahnesi ve orada geçen konuşmalar çok hoşuma gitti. O meşhur kurukafalı sahne de mezarlıkta geçiyormuş, öğrenmiş oldum.

4 /

Kitaptan 223 Alıntı

Ali AYDIN 
15 May 20:26 · İnceledi · 10/10 puan

fakat bağışlanmam için nasıl dua etmeliyim ki kabul edilsin.Benim bu çirkin cinayetimi affet'mi desem? Olamaz...çünkü o cinayetle elde ettiğim şeylere, tacıma, mülküme, kraliçeme hala sahip bulunuyorum. Insan hem günahının semeresini muhafaza eder, hem de affa mazhar olabilir mi?

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Aysel 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Zihnin neler kurduğunu, insanın yüzünden anlayacak hiçbir sanat yoktur.”

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ferah 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kötü işler gömülse de yerin dibine
Çıkar bir gün insanların gözü önüne.''

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Ali Yalçın 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."

Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)Hamlet, William Shakespeare (Sayfa 75)

Nedir insan dediğin,
Ömründen bütün biçtiği uyku ve yeme içme ise,
En fazla bir hayvan, değil daha ötesi.
Bizi böylesine özene bezene yaratan,
Bu yeti ve tanrılara yaraşır muhakeme gücünü
Vermemiştir hiç kuşkusuz
Durduğu yerde küflensin diye.

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Aysel 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadınlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuşkuları da varsa aşırı var. Yoksa hiç yoktur."

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare