Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883061
Orijinal adı:
Hamlet
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)
Günlerdir okuduğum 2 kitap var. Birisi Rus edebiyatına ait ağır bir kitap, diğeri de felsefi ve siyasi bakımdan oldukça ağır ve sindirmesi zor bi kitap. Ve ben bunların arasında gidip gelirken biraz dinlenmek için "hafif" bir kitap okuyum diyerek Hamlet'i okumaya başladım.
Ne kadar da hafifmiş meğerse(!)
Shakespeare in okuduğum ilk kitabiydi açıkçası.
Sizlerin de bildiği gibi hayatta amacsizca övülen şeyler vardır.
Oreo yahut star wars gibi. Bunları neden övdüklerini hiç anlayamadım. Sizler için de bu örnekler değişebilir ama herkes bir şey için bunu neden övmüşler acaba diye sormustur kendisine.
Açıkçası ben Shakespeare in de bu amacsizca övülenlerden olduğunu sanıyordum. Ama okumaya başladığım zaman ben böyle güzel bi dil gormedim. Kelimeler sanki bir ipligin ardına sıralanmış gibi art arda geliyor ve hepsi öyle bi ahenk barındırıyor ki...
Demek istediğim şey şu. Kitabı yarısına geldiğim anda bile çok beğenmiştim ki direk 10 puan verdim :)
Övgüyü sonuna kadar hak eden bi kitap ve yazar.
Bütün kitaplarını kitapligimda gururla sergilemek isterim.
Demem o ki ben Hamlet'i çok begendim herkese de tavsiye ederim. Tiyatroyu çok seven bi birey olarak da sahlenirse ve izlemek nasip olursa keyifle izleyeceğim.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.749 Oy)18.351 beğeni41.547 okunma2.737 alıntı174.817 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.239 Oy)8.551 beğeni27.465 okunma788 alıntı133.836 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.385 Oy)12.974 beğeni33.201 okunma3.148 alıntı139.584 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.902 Oy)8.848 beğeni24.317 okunma1.646 alıntı112.764 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.580 Oy)8.537 beğeni25.199 okunma2.312 alıntı108.941 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.159 Oy)7.728 beğeni21.743 okunma783 alıntı84.992 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.289 Oy)8.733 beğeni24.307 okunma1.307 alıntı119.805 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.271 Oy)7.621 beğeni20.619 okunma3.727 alıntı123.437 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.479 Oy)5.580 beğeni18.957 okunma777 alıntı96.881 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.792 Oy)6.105 beğeni16.071 okunma2.713 alıntı82.936 gösterim
Hamlet, babasının öldürüldüğünü bir hayaletten öğrendikten sonra, intikam planları yapmaya başlar. Etrafında dönen türlü türlü desiselere karşı uyanık olmak zorundadır.Tam bir intikam tragedyası şaheseri. Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı bu büyük eseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz.

Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Klasiklerin şahı denebilecek kadar önemli bir kitap olan Hamlet'in göz ardı edilmesi çok büyük bir kayıp olur. Shakespeare'in bütün eserleri okunmalı ama hamlet defalarca okunmalı.
Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.
Spoiler içerebilir!
Hamlet, Shakespeare'in belki de en ünlü romanı. İntikam ve ihanet üzerine kurulu bir trajedi. Günümüzde de hâlâ var olan iktidar hırsının hicivli bir anlatımı.
Hamlet, Danimarka Kralı'nın oğludur. Kral'ın, kardeşi Cladius tarafından kalleşçe öldürülmesiyle yerine geçmesini bir şekilde öğrenen Hamlet, durumu vicdanen kabul edemeyip amcasına intikam planları yapar. Babasına da bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını da hazmedememektedir.
Cümleler etkili bir biçimde kullanılmış. Şiirsel anlatımla uzun tiratlara yer verilmiş. Her biri altı çizilecek süslü cümleler tekrar tekrar okunmaya değer. Her konuşmadan uzun anlamlar ve ders çıkartılabilecek güzel bir eser. Kitabın yüzyıllar boyunca bu kadar popüler olması tesadüf değil.
Okurken Hamlet'in kıvrak zekasına ve Shakespeare'in tam anlamıyla bir söz sanatı yaptığına, kelimelere hükmettiğine şahit olacaksınız.
Harikaydı!
William Shakespeare den okuduğum ilk tiyatro. Devamı da gelecek gibi. :)
Devlet Ana okurken biraz sıkılmıştım. Az bir canlılık katmak istedim okumama. Şiir mi tiyatro mu derken tiyatroda karar kıldım ve iyiki tiyatro seçmişim.
Bir çok kitap okudum ama bu kısacık tiyatro harika şeyler kattı bana. Hayat felsefesinden tutun da zekice cevaplar nasıl olurmuş,kime güvenilip kime güvenilmezmiş, "yahu o hayatta yapmaz" dediklerimiz neler de yaparmış...
Hamlet okunmalı ve okutulmalı.
Anladım ki tiyatro okumak hakikaten zevkli.
Büyük bir sabırsızlıkla yapacağım ilk inceleme olacak sanırım. Ne yazık ki ne kadar cümleler sarfetsek de buraya yazılan her şey "Shakespeare" ve "Hamlet" için yetersiz kalacak. Şimdiye kadar böyle bir başyapıtı okumadığım için hayıflanıyorum doğrusu. Tek kelime ile muhteşem. Yarattığı karekterler, yazarın şairâne dokunuşları ve akıllıca kurulan oyunlar entrikayı bile sevimli kılacak hâlde desem yanlış olur mu bilmem, ama yazarın başarısını da ancak bu mübalağa ile dile getirebilirim. Ve "Hamlet" sen sadece doğruluğun bir sembolü olarak değil, dillerden düşmeyen eşsiz bir kahraman olarak yüzyılar boyu anılacaksın. Bir eserde sadece karekter olarak kalmak haksızlık sayılır senin için. Sen yazılacak bütün eserlere konu olmalısın.
Dev sanatçı. Shakespeare! Gerçekten aklımdan asla çıkmayacak, cümleleriyle beni durup düşündüren mükemmel eser. Okurken bitmesin istediğim nadide bir kitap. Eğer derin ve zekice işlenmiş cümleler okumak ve hikayenin akışında kaybolmak istiyorsanız mutlaka Hamlet’i okumalısınız!
Ah William Shakespeare..
Öncelikle kitap kardeşim sayesinde tanıştığım ilk tiyatro eseri HAMLET oldu demeliyim. @NurayAydın sana sonsuz teşekkürler.
Kitap incelemesine ise şu şekilde devam edeceğim.
Babası amcası tarafından öldürülen bir erkek evlat , aynı zamanda bu ölüme inanmayan ve cinayet olduğunu sürekli kendine söyleyen bir erkek evlat HAMLET.
William Shakespeare'in ' Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesela bu!' felsefesiyle karşımıza çıkan bir HAMLET.
Çevresine akli dengesini kaybetmiş gibi gösteren ama aslında bir zeka timsali olan HAMLET.
Size bu eserle Sevgili William Shakespeare herşeyi sorgulatıyor. İşlenen günahı unutmak için daha ne günahlar işlendiğini, kazılan kuyulara nasıl düşüldüğünü, varlık meselesini, var olup olmamak hakkında küçük nüansları bile...
Şiddetle tavsiye ediyorum ki öylesine sarıyor asla asla bırakmak istemiyorsunuz. O trajedi, o duygular, o buhran, o zekilik nasıl içinize işliyor anlamıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz kitap bitmiş..
Ah William Shakespeare..

Keyifli okumalar.!
Shakespeare'in okuduğum ilk kitabı. Şimdiye kadar böyle bir başyapıtı okumadığım için hayıflanıyorum doğrusu. Hamlet'i bir aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Konusundan bahsetmem gerekirse ; Hamlet in babası kraldır ve amcası tarafından sinsice öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Babasına bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını Hamlet hazmedememektedir.Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet ile konuşur ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler.Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır.
Shakespeare'in yarattığı karekterler ile en yakınına dahi güvenmemeyi , aşkı ,iktidar hırsını konu ediniyor.Akıp giden şairane kelimelerden oluşan, hoş bir anlatıma sahip Hamlet. Bize çok şey katacak ince göndermeler barındıran bu eserin neden bu kadar çok sahnelendiğini insan okuyunca daha iyi anlıyor.
Beğendiğim ve tavsiye edebileceğim güzel bir kitap oldu Hamlet.
Kim dayanabilir zamanın kırbacına?
Zorbanın kahrına,gururun çiğnenmesine,
Sevgisinin kepaze edilmesine,
Kanunların bu kadar yavaş
Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine.

-Hamlet
Cennetin gözü derken güneşi kasteden, Ophelia derken neleri kastediodu:) ? Subliminal mesajlar genelde direk gece vakti 4 te kitap başında da fiziki halde gelebilir...Işığınız loş, vizyonunuz sonsuz, misyonunuz ön yargısız ve de diliniz Kiril olsun :) Bu kitaptan etkilenin , etkileyin ....
Shakespeare' i tanıdığım kitaptı diyebilirim :) Kitapta olayları yavaş yavaş anlatıp bir anda sonuca bağlayıp beklenmeyen sahneler çizdi. Bir solukta okuduğum bu tiyatro metni okuduğum ilk tiyatro metni değildi tabi ki. Okurken yasatan eserler vardır ya bu eserde onlardan biriydi. Belki mutlu sonla bitmedi ama ben bu kitabı da okuyup bitirdiğim için mutlu bir son yaptım kendime :) sizlere de iyi okumalar dilerim ;)
''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''
"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."
Her düşünceni dile getirme,
Sana yakışmayan hiçbir düşünceyi hayata geçirme.
Samimi ol fakat asla basit davranma.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883061
Orijinal adı:
Hamlet
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 3.133 okur

 • by_literature
 • Nalin Keskin
 • Fmb302
 • Baran Terzi
 • ece alpargun
 • Dilara Kara
 • Ediz Tuna Ayata
 • Emel Karadayı
 • Bahar Özmen
 • Berna Vanlı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%29
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.5 (363)
9
%27.2 (244)
8
%19.5 (175)
7
%8.6 (77)
6
%2.2 (20)
5
%0.9 (8)
4
%0
3
%0.2 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları