Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883061
Orijinal adı:
Hamlet
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hamlet
Hamlet
Hamlet (Stage 5)
Hamlet And Other Stories (Stage 2)
Hamlet
Hamlet
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)
Günlerdir okuduğum 2 kitap var. Birisi Rus edebiyatına ait ağır bir kitap, diğeri de felsefi ve siyasi bakımdan oldukça ağır ve sindirmesi zor bi kitap. Ve ben bunların arasında gidip gelirken biraz dinlenmek için "hafif" bir kitap okuyum diyerek Hamlet'i okumaya başladım.
Ne kadar da hafifmiş meğerse(!)
Shakespeare in okuduğum ilk kitabiydi açıkçası.
Sizlerin de bildiği gibi hayatta amacsizca övülen şeyler vardır.
Oreo yahut star wars gibi. Bunları neden övdüklerini hiç anlayamadım. Sizler için de bu örnekler değişebilir ama herkes bir şey için bunu neden övmüşler acaba diye sormustur kendisine.
Açıkçası ben Shakespeare in de bu amacsizca övülenlerden olduğunu sanıyordum. Ama okumaya başladığım zaman ben böyle güzel bi dil gormedim. Kelimeler sanki bir ipligin ardına sıralanmış gibi art arda geliyor ve hepsi öyle bi ahenk barındırıyor ki...
Demek istediğim şey şu. Kitabı yarısına geldiğim anda bile çok beğenmiştim ki direk 10 puan verdim :)
Övgüyü sonuna kadar hak eden bi kitap ve yazar.
Bütün kitaplarını kitapligimda gururla sergilemek isterim.
Demem o ki ben Hamlet'i çok begendim herkese de tavsiye ederim. Tiyatroyu çok seven bi birey olarak da sahlenirse ve izlemek nasip olursa keyifle izleyeceğim.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
Hamlet, babasının öldürüldüğünü bir hayaletten öğrendikten sonra, intikam planları yapmaya başlar. Etrafında dönen türlü türlü desiselere karşı uyanık olmak zorundadır.Tam bir intikam tragedyası şaheseri. Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı bu büyük eseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz.

Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Klasiklerin şahı denebilecek kadar önemli bir kitap olan Hamlet'in göz ardı edilmesi çok büyük bir kayıp olur. Shakespeare'in bütün eserleri okunmalı ama hamlet defalarca okunmalı.
Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.
Spoiler içerebilir!
Hamlet, Shakespeare'in belki de en ünlü romanı. İntikam ve ihanet üzerine kurulu bir trajedi. Günümüzde de hâlâ var olan iktidar hırsının hicivli bir anlatımı.
Hamlet, Danimarka Kralı'nın oğludur. Kral'ın, kardeşi Cladius tarafından kalleşçe öldürülmesiyle yerine geçmesini bir şekilde öğrenen Hamlet, durumu vicdanen kabul edemeyip amcasına intikam planları yapar. Babasına da bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını da hazmedememektedir.
Cümleler etkili bir biçimde kullanılmış. Şiirsel anlatımla uzun tiratlara yer verilmiş. Her biri altı çizilecek süslü cümleler tekrar tekrar okunmaya değer. Her konuşmadan uzun anlamlar ve ders çıkartılabilecek güzel bir eser. Kitabın yüzyıllar boyunca bu kadar popüler olması tesadüf değil.
Okurken Hamlet'in kıvrak zekasına ve Shakespeare'in tam anlamıyla bir söz sanatı yaptığına, kelimelere hükmettiğine şahit olacaksınız.
Büyük bir sabırsızlıkla yapacağım ilk inceleme olacak sanırım. Ne yazık ki ne kadar cümleler sarfetsek de buraya yazılan her şey "Shakespeare" ve "Hamlet" için yetersiz kalacak. Şimdiye kadar böyle bir başyapıtı okumadığım için hayıflanıyorum doğrusu. Tek kelime ile muhteşem. Yarattığı karekterler, yazarın şairâne dokunuşları ve akıllıca kurulan oyunlar entrikayı bile sevimli kılacak hâlde desem yanlış olur mu bilmem, ama yazarın başarısını da ancak bu mübalağa ile dile getirebilirim. Ve "Hamlet" sen sadece doğruluğun bir sembolü olarak değil, dillerden düşmeyen eşsiz bir kahraman olarak yüzyılar boyu anılacaksın. Bir eserde sadece karekter olarak kalmak haksızlık sayılır senin için. Sen yazılacak bütün eserlere konu olmalısın.
Harikaydı!
William Shakespeare den okuduğum ilk tiyatro. Devamı da gelecek gibi. :)
Devlet Ana okurken biraz sıkılmıştım. Az bir canlılık katmak istedim okumama. Şiir mi tiyatro mu derken tiyatroda karar kıldım ve iyiki tiyatro seçmişim.
Bir çok kitap okudum ama bu kısacık tiyatro harika şeyler kattı bana. Hayat felsefesinden tutun da zekice cevaplar nasıl olurmuş,kime güvenilip kime güvenilmezmiş, "yahu o hayatta yapmaz" dediklerimiz neler de yaparmış...
Hamlet okunmalı ve okutulmalı.
Anladım ki tiyatro okumak hakikaten zevkli.
Vay be! Ne oyun ama.

Kitap tek kelimeyle muhteşemdi. Sosyoloji, psikoloji, aşk, dram, ihanet ne ararsanız sonunu kadar bulabileceğiniz bir eser. Shakespeare harikulâde bir yazar, bilmiyorum bunu sadece bir eserini okuduktan sonra söylemek ne kadar doğru? Ama bana böyle hissettirdi. Bu eserinde en çok üzerinde durduğu olay "ölüm ve ihanet" ki bu da yaşamın en kaçınılmaz ve en gerçek olgusudur. Kral da olsak soytarı da, kupkuru toprağa girip atomlarımıza kadar parçalanmak, ortak kaderimizdir. Kitabı okurken keşke yılda bir defa bile olsa, şehir tiyatrolarında sergilense dedim. Azıcık analiz etme yeteneği olan her insan sergilenmesi gereken bu oyundan kendi yaşamına çok şey katacaktır diye düşünüyorum.=}

Yine çok okumak isteğim bir eserdi. Sebebiyse çok fazla duymuş olmam, TV de, okul edebiyat derslerinde illa atıfda bulunulan ve bir çoğumuzun bildiği, üzerine binlerce parodi yapılan, meşhur repliğin ("olmamak ya da olmamak. Mesele bu") nerede, niçin ve kimin için söylendiğini anlamak. :}

Tüm samimiyetimle söylüyorum "mutlaka okumalısınız" Çünkü "mükemmel" kelimesini sonuna kadar hak eden bir tragedya...
Dev sanatçı. Shakespeare! Gerçekten aklımdan asla çıkmayacak, cümleleriyle beni durup düşündüren mükemmel eser. Okurken bitmesin istediğim nadide bir kitap. Eğer derin ve zekice işlenmiş cümleler okumak ve hikayenin akışında kaybolmak istiyorsanız mutlaka Hamlet’i okumalısınız!
Ah William Shakespeare..
Öncelikle kitap kardeşim sayesinde tanıştığım ilk tiyatro eseri HAMLET oldu demeliyim. @NurayAydın sana sonsuz teşekkürler.
Kitap incelemesine ise şu şekilde devam edeceğim.
Babası amcası tarafından öldürülen bir erkek evlat , aynı zamanda bu ölüme inanmayan ve cinayet olduğunu sürekli kendine söyleyen bir erkek evlat HAMLET.
William Shakespeare'in ' Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesela bu!' felsefesiyle karşımıza çıkan bir HAMLET.
Çevresine akli dengesini kaybetmiş gibi gösteren ama aslında bir zeka timsali olan HAMLET.
Size bu eserle Sevgili William Shakespeare herşeyi sorgulatıyor. İşlenen günahı unutmak için daha ne günahlar işlendiğini, kazılan kuyulara nasıl düşüldüğünü, varlık meselesini, var olup olmamak hakkında küçük nüansları bile...
Şiddetle tavsiye ediyorum ki öylesine sarıyor asla asla bırakmak istemiyorsunuz. O trajedi, o duygular, o buhran, o zekilik nasıl içinize işliyor anlamıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz kitap bitmiş..
Ah William Shakespeare..

Keyifli okumalar.!
Cennetin gözü derken güneşi kasteden, Ophelia derken neleri kastediodu:) ? Subliminal mesajlar genelde direk gece vakti 4 te kitap başında da fiziki halde gelebilir...Işığınız loş, vizyonunuz sonsuz, misyonunuz ön yargısız ve de diliniz Kiril olsun :) Bu kitaptan etkilenin , etkileyin ....
Hamlet, beş perdelik bir oyundur. Shakespeare'in en çok alıntılanan satırlarından biri ,"Olmak ya da olmamak, şu soru!" İntikam tarafından tüketilen bir prensin karanlık bir hikayesidir.

Shakespeare’in Hamlet adlı oyunundaki  en belirgin tema “intikam” ve “ kin “ duygusudur.  İhtiras, ihanet ve aşk oyundaki diğer önemli temalardır. Hamlet ile Kral Claudius'’un ihtirasları uğuruna ağabeyini öldürmesi, yeğeni Hamlet’i de öldürtmeye kalkması İhtiras duygusunu öne çıkarmaktadır. Hamlet ile  Ophelia arasındaki aşk ise diğer duygulara göre biraz sönük kalmaktadır. Hamlet’in yakın arkadaşı Horatio ise “fedakârlık, arkadaşlık, dostluk, bağlılık, güven, cesaret” gibi kavramları çağrıştıran eylemler ve duygular içindedir. 

İnsanlık adına, ver o kupayı bana; bırak.
Tanrı aşkına, ver şunu!
Oh Tanrım! Horatio, anlasana.
Ne denli yaralı bir isim kalır ardımda,
Her şeyi anlatacak kimse olmazsa geride.
Eğer yüreğinde bir parça yerim olduysa,
Uzak tut kendini bu mutluluktan
Ve bu haşin dünyada,
Acıyla soluk almaya devam et
Ki, hikayemi anlatabilesin.

Keyifli okumalar...
Shakespeare' i tanıdığım kitaptı diyebilirim :) Kitapta olayları yavaş yavaş anlatıp bir anda sonuca bağlayıp beklenmeyen sahneler çizdi. Bir solukta okuduğum bu tiyatro metni okuduğum ilk tiyatro metni değildi tabi ki. Okurken yasatan eserler vardır ya bu eserde onlardan biriydi. Belki mutlu sonla bitmedi ama ben bu kitabı da okuyup bitirdiğim için mutlu bir son yaptım kendime :) sizlere de iyi okumalar dilerim ;)
''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''
Her düşünceni dile getirme,
Sana yakışmayan hiçbir düşünceyi hayata geçirme.
Samimi ol fakat asla basit davranma.
"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883061
Orijinal adı:
Hamlet
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hamlet
Hamlet
Hamlet (Stage 5)
Hamlet And Other Stories (Stage 2)
Hamlet
Hamlet
Shakespeare'in ölümsüz eserlerinin başında gelen "Hamlet" bütün dünyada ünlü tiradlarıyla bilinmektedir. Türkiye de bu başeseri gözden kaçırmamış, her dönem sahnelerine taşımıştır. Danımarka Prensi kimliğiyle sahnede görülen Hamlet, hırçın ve zeka gücüyle amcası ile annesinin ihanetlerini ortaya serer ve oyun boyunca direnen muhteşem bir karakter sergiler. Yüzyılları aşarak günümüze kadar gelen bu hikâye her çağda ayakta alkışlanmış ve hâlâ alkışlanmaktadır. Oyuncular değişse de Shakespeare'in tiradları kim bilir daha kaç asır alkışlanmayı sürdürecek.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.751 okur

  • Pelin Anılan
  • Erdi Gürbüz
  • Atalay Özer
  • Tarık mahi
  • Z T
  • Deniz Berkay
  • Sena
  • Aydın Beyhan
  • Mevlut Bayazan
  • Muhammed Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%10.1
18-24 Yaş
%29.2
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.5
Erkek
%36.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (313)
9
%27.6 (216)
8
%19.4 (152)
7
%8.3 (65)
6
%2.3 (18)
5
%0.9 (7)
4
%0
3
%0.4 (3)
2
%0.3 (2)
1
%0.4 (3)

Kitabın sıralamaları