Zamanımızın Bir Kahramanı

8,3/10  (31 Oy) · 
75 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.512 gösterim
Zamanımızın Bir Kahramanı, genç yaşta düelloda hayatını kaybeden tutkulu bir yazarın dünya edebiyatına parlak bir armağanı.Zamanımızın Bir Kahramanı genç ve yakışıklı subay Grigoriy Aleksandroviç Peçorin'in hikâyesini anlatıyor. Servetinin kibriyle kalp kırmaktan çekinmeyen, hayata alaycı bir vurdumduymazlıkla yaklaşan, samimiyetten uzak bu kahraman, kötücül duygularının farkında olsa da, herhangi bir rahatsızlık veya vicdan azabı duymaz. Adeta zevk için kötülük eder, başkalarının mutsuzluğu için çabalar. Lermontov'un tek romanı olan Zamanımızın Bir Kahramanı unutulmaz Peçorin karakteriyle, bugün dünya edebiyatının başyapıtları arasında sayılıyor. Psikolojik çözümlemeleriyle 19. yüzyıl Rus romancılar kuşağına ilham veren roman, iyilikle kötülüğün, masumiyetle kirlenmişliğin çatışmasını derinlemesine bir şekilde ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789750514364
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 09 Şub 10:49 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Kitap yakışıklı, zeki ve yapacak iş bulamadıkça hadi insanları üzeyim, onların duygularıyla oynayım da bir değişiklik olsun anlayışında olan Peçorin'in hikayesini anlatıyor. İlk kısımda onu yakından tanıyan biri, bir başkasına (dağlarda sohbet edilecek şeyler de az olduğundan) bir zamanlar birlikte vakit geçirdiği Peçorin'in anılarından bahsediyor. Bu kişi Peçorin'in bir Çerkez bir kızın hayatına girişini ve onunla yaşadığı ilginç denebilecek şeyleri anlatıyor. Okuyan her hanım kişinin düşüneceği gibi ben de ''aşk da hevesini alana kadar, dikkat et'' sirenlerinin çaldığını duydum. Derken bu anlatıcı bey amca Peçorin'le uzun zaman sonra bir yerde karşılaşıyor ve zalım Peçorin kendisiyle pek ilgilenmiyor, amca çok bozuluyor. Peçorin'in hikayesini anlattığı 3. kişi de bu duruma şahit oluyor. Amca söz söylemeye fırsat bulduğu aralıkta Peçorin'e elindeki ona ait belgeleri ne yapması gerektiğini soruyor, Peçorin "ne yaparsan yap" diyor. 3. Kişi Peçorin'in hikayesini çok ilginç bulduğu için bu bey amcaya belgelerin ne olduğunu soruyor. O da defterleri diyor, anılarının olduğu defterleri. Onları bana verir misin diye sorunca da bey amca da Peçorin'e duyduğu kızgınlıkla defterleri ona veriyor.

Ve 3. kişi günlükleri okuyor: Peçorin herkes tarafından yakışıklı bulunan bir erkek. Bir insanı nasıl kandıracağını da sanki şeytani bir içgüdüyle biliyor. Ve ilgi çekmeyi o kadar iyi biliyor ki karşısına çıkan kızın ona dikkat etmemesi mümkün değil. Eğer kalbi biri için çarpmıyorsa aşık olmaması da mümkün değil. Çünkü kızlar serseri sever :) Hadi kızlara bunu yapıyorsun, arkadaşlarına yahut bir yerde denk geldiği adamlara irili ufaklı oyunlar oynuyor, onların hayalleri ile çaktırmadan dalga geçiyor, planlarını bozuyor. Ve her nasılsa her işin içinden sıyrılıyor. Çok gıcık oldum.

Benim için okumasam da olur sınıfındaki kitaplardandı.

Heathcliff Andrew Ledger 
 14 Eyl 09:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Lermontov ismine Dostoyevski'nin kitaplarında geçen şiirlerinden dolayı kulak aşinalığım vardı. İlk defa kendisiyle tanışma fırsatını yakaladım Zamanımızın Bir Kahramanı'yla. Ve sanırım Lermontov'la ilişkimiz de burada sona erecek. Çünkü yazdığı tek roman. E insan 27 yaşında düello sonucunda ölünce daha fazla eser vermesi beklenemez kendisinden! Yazık çok yazık. Tolstoy'la Dostoyevski'yle beraber anılmak varken böyle kıyıda köşede kalmak yakıştı mı sana Lermontov? Sen de belki kendi Anna Karenina'nı, kendi Budala'nı yazabilecekken, nasıl ölürsün böyle bir sebeple?

Peçorin garip bir adam. Ne iyi ne kötü. Zaten umurunda da değil iyi olmak. Zamanında denedi de ne oldu? İnsanları inandıramadı bile. Çünkü insanlar dürüstlüğe alışkın değildir, Mışkin'e bile budala derler bunlar. O yüzden Peçorin böyle farklı bir yol çiziyor kendine çoğu kişinin etik olmadığını düşündüğü.

Düello sahnesi çok etkileyiciydi. Müthiş betimlenmişti. Düello'nun gerçekleşeceği yeri bile doğa sanki günler öncesinden hazırlamıştı.

Peçorin kitapta sadece bir kişiyi gerçekten seviyor, o da Vera. Vera, Peçorin'nin saf yanını, kimsenin bilmediği masum kalan yanını temsil ediyor çünkü.

Yazarın ara sıra benimle konuşması çok hoşuma gitti. Bu, içtenliğin en büyük kanıtıdır. Hikayeye o kadar dalıp gidiyor ki insan, gerçek hayattan bir belirti insanın garibine gidiyor:)

Daha kitabın kapağını açar açmaz yazar kulağımı çekti.Yazar'ın salık vermesiyle bundan sonra bir eseri okumaya başladığım zaman mutlaka önsözünü okuyacağım:) Çünkü orası eserin ilki ve sonudur. Yazık ki dediği kişilerden olmayacağım Lermontov'un!

Mehmet Deligöz 
17 Eyl 01:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

27 yaşında düello sonucu hayatını kaybetmese Lermontov ismi Dostoyevski'den önce anılır mıydı bilinmez.Çok iddialı oldu ama bu eser beni darmaduman etti adeta.
Sahafta tanıştığım yürüyen, nefes alıp veren bi kütüphane olarak gördüğüm sevgili bir abimin müthiş ısrarı üzerine tanıştım Çağımızın Bir Kahramanı'yla(Benim okuduğum çeviride bu şekilde-Cem Yayınevi-Çeviri:Nedim Önal)
Karakteriyle okurunu bu kadar bütünleştiren eserler çok fazla yazılmamıştır heralde.Ben Peçorin'im Peçorin ben artık.Uzun bir süre de Peçorin kalmak için kitaplarıma bir süre ara vermek istiyorum.Doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama Peçorin kalmaya değer kanaatimce.
Velhasıl sözün özü herkes bu kahraman Peçorin'i tanısın.Herkes o olmasın ama kıskanırım.Gerçi ben de 27 yaşındayım ne kadar Peçorin kalırım "alınyazısı" artık..

vurkan i 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aslında Lermontov bilmediğim bir yazardı.Kitaba o yüzden pek de hevesle başlamadım ama başladığımda sayfaların aktığını gördüm.Ve üç saat gibi bir sürede bitirdim.Gerçekten sürükleyici ve aynı zamanda etkileyici idi.Roman Gürcistan dağlarında başlıyor aslında anlatıcının ismi de yok zaten daha sonra cismi de kalmıyor anlatıcı da değişiyor.Bu yolculukta tanışılan Maksim Maksimiç 'in ağzından olaylar ilerliyor onun hatıralarında Peçorin karşımıza çıkıyor.Onun Tatar kızı Bella' yı kaçırması ve daha sonra onu elde ettikten sonra sıkılması ve bir nevi onun ölümüne sebep olması.Sonra da bir şey olamamış gibi davranması.Ve ikinci bölümde yazarımız Peçorin'in günlüklerini ele geçiriyor ve onun hatıraları anlatılıyor.Peçorin hayatının her döneminde aslında kızları bıraktığının farkında.Bunu yapıyorum ama vazgeçemiyorum diyor.Bir nevi huyum diyor.Arkadaşının peşinde koştuğu Prenses Meri 'yi de ayartır ve yine ona da sevmediğini söyler.Aynı zamanda eski sevgilisi evli Vera 'yı da yeniden baştan çıkarır.Sonunda Prenses'in namusu için düello etmiş gibi görünür ama yine bu düello da kendi gururu içindir.Belki de "tip" e dönüşebilecek bir kişi Peçorin.Kitabın içinde alıntı yapılabilecek bir çok kısım var.Ve sonunda kader sorgulması yapıyor yazar.

Kelebek;)) 
24 Ağu 02:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Değişik bir kitaptı.Güzel betimlemeleri vardı.Özelliklede son bölümleri heyecen vericiydi.Kısa ama değişik bir kitap ama bir daha okumam gerekecek, akıcı bir kitaptı ama kendimi kitaba pek veremediğim için çok iyi sonuçlar çıkaramadım:))

BİROL COŞKUN 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuyanın pişman olmayacağına eminim. Peçorin sıra dışı bir kahraman, etkileyici bir karakter...

Ladyinblack 
31 Ağu 18:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Rus edebiyatının ilk psikolojik romanı. Yazıldığı zamana göre modern bir eser. Ve Peçorin; gereksiz adam tipinin en iyi betimlemelerinden biri. Peçorin iyi ya da kötü biri değildir. İyi ve ya kötü biri olmak da umrunda değildir. Maymun iştahlı, başladığı işi bitirmeyen, bencil, sorumsuz adamın biridir. Böyle bir insana dönüştüğü için yaşadığı toplumu suçlar.
Rusya topraklarında yaşayan üst tabakanın eleştirisi sert bir dille yapılır. Okuyun, Peçorin'in yerdiği üst tabaka çok tanıdık gelecek.

SAKINCALI PIYADE 
12 Tem 18:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zamanımızın bir kahramanı Rus edebiyatının geçiş eserlerinden biridir. Zira eser realist ve romantik ögeleri bir arada taşımaktadır eser sıkıcı bir dille yazılmış değil ancak alışılmışın dışında tamlamalar dile hakim olmayanları zorlaya bilir. Ayrıca metin tarihi özelikler ve bilgilerde taşımaktadır. Genel tanıya gelirsek eğer ki Lermatov erken yaşta ölmemiş olsa Dostoyevski ve Tolstoy ile anılırdı

Kitaptan 110 Alıntı

Belki yarın öleceğim!.. Dünyada beni tam olarak anlamış hiçbir yaratık kalmayacak. Bazıları beni olduğumdan kötü, bazıları olduğumdan iyi sanır. Bazıları iyi bir adamdı, öbürleri, rezilin tekiydi, diyecekler. İkisi de yanlış olacak. Böyleyken, yaşamaya değer mi zaten? Yine de insan yaşıyor - merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor... Saçma, sinir bozucu bir durum!

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Can Yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Can Yayınları)
Kübra 
09 Şub 13:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan bir şeyin üstünde çok kafa yorsa, bir de bakar ki, hayat uğrunda tasalanmaya değmiyor...

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov

Karşı çıkmak, vazgeçemediğim bir tutkumdur, zaten bütün hayatım üzücü ve kırıcı bir karşı çıkmalardan ibaret, gerek duygularıma gerek mantığıma.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 93 - Can Yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 93 - Can Yayınları)

Ne olacak yani? Öleceksem öleceğim! Dünyanın büyük kaybı olmayacak bu işte, üstelik ben de yeteri kadar usandım. Baloda esneyip de, sırf arabası kapıya gelmemiş diye yatağına gidemeyen bir adama benziyorum. Ama artık arabam hazır... hoşça kalın!..

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Can Yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Can Yayınları)

Bir daha karşılaşmamacasına ayrılıyoruz; senden başka kimseyi sevmeyeceğimi bilmelisin: Ruhum olanca hazinesini, gözyaşlarını ve umutlarını senin uğrunda tüketti.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 168 - Can Yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 168 - Can Yayınları)
Duygu 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bütün dünyayı sevmeye hazırdım. Beni kimse anlamadı; nefreti öğrendim."

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov
tabula rasa 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Uzun zamandır kalbimle değil, aklımla yaşıyorum. Tutkularımı, davranışlarımı sıkı bir dikkatle ölçüp biçiyorum, ama hep dışarıdan, içine girmeden. İki insan var benim içimde: Biri sözcüğün tam anlamıyla yaşıyor, öteki ise onu düşünüyor ve yargılıyor. ”

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov
Kelebek;)) 
23 Ağu 00:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendisi gülerken gözleri hiç gülmüyorlardı! Bazı insanlarda buna benzer acayip çelişmelere rastladınız mı hiç? Ya kötü bir huyun ya da derin, sürekli bir acının belirtisidir bu.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Milliyet yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Milliyet yayınları)
Kübra 
05 Şub 19:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Geçmiş, dünyada hiçbir insanı, beni etkilediği kadar etkileyemez. Geçmiş bir hüznü, ya da sevinci hatırlatan her şey ruhumu derinden sarsar ve eski günleri geri getirir... Salakça bir yaradılışım var, hiçbir şeyi unutmam, hiçbir şeyi!

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov