Al Midilli

John Steinbeck

Al Midilli Konusu

Gündelik yaşamın çelişkilerini, sıradan insanlarının acı ve sevinçlerini, umudu ve ayakta kalma mücadelesini gözlem yeteneğiyle birleştiren, anlatısındaki küçük ayrıntılarla okuru derinden yakalamayı başararak dünya edebiyatında özel bir yer edinen John Steinbeck, bu kez Jody’ye odaklanıyor. Doğanın kâh çetin kâh teskin edici koşulları, Salinas Vadisi’nin engin topraklarındaki mütevazı bir çiftlik evinde yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerini de belirlemektedir kuşkusuz. Otoriter babasının sürpriz bir biçimde hediye ettiği al midilli de Jody için yeni bir dünyanın kapılarını açar. Steinbeck, Jody’nin beklenti ve hayalkırıklığı, sorumluluk ve kaygı, sabır ve hüsran gibi yetişkinler dünyasının alışıldık halleriyle ilk karşılaşmalarını doğa ve hayvan sevgisiyle bütünleşmiş bir biçimde resmederek hüzünlü ve bir o kadar gerçek bir anlatı çıkarıyor ortaya. Yaşanan toplumsal kırılmaların sesi ise her satırda kendini hissettiriyor…
Çevirmen:
Bülent Doğan
Bülent Doğan
Tahmini Okuma Süresi: 3 sa. 4 dk.Sayfa Sayısı: 108Yayınlanma Tarihi: Ağustos 2015İlk Yayınlanma Tarihi: 1933Yayınevi: Sel YayıncılıkOrijinal Adı: The Red Pony
ISBN: 9789755707396Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.610 üzerinden
414 Puan · 81 İnceleme

Al Midilli Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Sena Karaca

Sena Karaca

@kitapzonia
·
24 Mayıs 21:35
Puan vermedi
Al Midilli Steinbeck; insan doğasını, karmaşık duygularını kendi çocukluk anılarından esinlenerek kaleme almıştır. Çiftlik hayatı, gündelik işler, doğa ve insan ilişkileri on yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılmıştır. Olaylar, Steinbeck denilince akla gelen Salinas Vadisi'nde geçmektedir. On yaşındaki Jody, anne babası ve yardımcıları Billy Buck ile çiftlikte yaşamaktadır. Duygularını çok fazla ifade edemeyen baba, oğlu için bir midilli alır ve eğer bakımını iyi yapmazsa geri alacağı şartı ile oğluna hediye eder. Jody, Billy'nin yardımıyla midilliye nasıl bakacağını ögrenir, artık sabahları zil çalmadan uyanır ve doğruca midillisinin bakımını yapmaya gider... Anne baba ne kadar çocuklarını sevseler de ikisi de sevgilerini çok fazla belli edemez. Baba sorumluluk ve sabır karşısında verdiği hediyeler ile sevgisini ifade etmeye çalışır. Jody de sahiplendiği hediyeler ile sabretmeyi, sorumluluk almayı, bir canlıya bakmayı öğrenir. Bir solukta okuyacağınız bir Steinbeck eseri. Her kitabında bizi ayrı hayatlara götürüyor. Bu kitabında Jody ile birlikte sabah zilini duydum, al midilliyi gördüm, Salinas Vadilerinde dolaştım :) Genel olarak kitabın havasını, yazarın üslûbunu sevdim. Birkaç konu havada kaldı onlar da güzel işlenseydi çok daha iyi olurdu.
11 etkileşim
okuyan.öğretmen

okuyan.öğretmen

@Ceydafd
·
08 Ocak 14:41
Puan vermedi
Küçük bir çiftlikte yaşayan Jody isimli bir çocuğun ailesi, çevresi ve doğa ile olan ilişkilerini anlatıyor. Konu akışı oldukça güzel. Başlıklar halinde Jody'nin başına gelenler anlatılıyor. Yazar bazı sahneleri öyle net çizmiş ki mide bulantısından, hüzne bir çok farklı tepkiyi vermeme sebep oldu. Akıcı ve güzel bir kitaptı.. Çapraz okumalar olunca okumam biraz vakit aldı benim ama nor alde bir oturuşta ve bir buçuk iki saatte bitecek bie kitap.
6 etkileşim
Özdenokur

Özdenokur

@ozdenokur
·
02 Temmuz 16:30
8/10 puan verdi
"Al Midilli" kitabında, California'da Salinas Vadisi'nde bir çiftlikte yaşayan Jody adlı on yaşlarındaki bir çocuğun gözünden doğa ve hayvan sevgisi, sorumluluk duygusu gelişimi, çocukluğun ve gençliğin umutları, beklentileri konuları işleniyor. Steinbeck, sıradan insanların yaşadığı acıları, sevinçleri, umudu, hayatta kalma mücadelesini okuyucuya çok iyi bir şekilde aktarıyor. Kitapta 4 bölüm var: 1.Armağan 2.Yüce Dağlar 3.Vaat 4.Halkın Lideri Al Midilli hikayesi, 1.bölüm olan "Armağan"da anlatılıyor. Diğer bölümlerde ise yer ve kişilerin aynı olduğu fakat olayların farklı olduğu hikâyeler anlatılıyor.
1 etkileşim
Necip Fazıl

Necip Fazıl

@Biryolcu47
·
18 Mart 07:53
Puan vermedi
Doğanın kâh çetin kâh teskin edici koşulları, Salinas Vadisi’nin engin topraklarındaki mütevazı bir çiftlik evinde yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerini de belirlemektedir kuşkusuz. Otoriter babasının sürpriz bir biçimde hediye ettiği al midilli de Jody için yeni bir dünyanın kapılarını açar. Steinbeck, Jody’nin beklenti ve hayalkırıklığı, sorumluluk ve kaygı, sabır ve hüsran gibi yetişkinler dünyasının alışıldık halleriyle ilk karşılaşmalarını doğa ve hayvan sevgisiyle bütünleşmiş bir biçimde resmederek hüzünlü ve bir o kadar gerçek bir anlatı çıkarıyor ortaya. Yaşanan toplumsal kırılmaların sesi ise her satırda kendini hissettiriyor…"Bir özlem okşadı tenini, öyle keskindi ki ağlayarak atmak istedi onu göğsünden".
8 etkileşim
Gncokuyor

Gncokuyor

@Gncokuyor
·
17 Eylül 2021 18:48
Puan vermedi
✍DİPÇE : Yazar, 1962 yılı  Nobel konuşmasında "Günümüzde tanık olduğumuz evrensel korku, bilgimizin birdenbire çok gelişmesinin ve fiziksel dünyadaki kimi tehlikeli etkenlerin manipüle edilmesinin bir sonucudur. Anlamanın öteki yönlerinin bu büyük aşamaya yetişemediği doğrudur. Fakat bu
35 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 60.5
Erkek% 39.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

John Steinbeck
John SteinbeckYazar · 47 kitap
John Steinbeck, (27 Şubat 1902 - 20 Aralık 1968) ABD'li yazar. 27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı. Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı.1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Al Midilli Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Duygu Ongün

Duygu Ongün

@dyguongn
·
12 Temmuz 15:05
Adını koyamadığı bir hüzün vardı içinde.
9 etkileşim
Duygu Ongün

Duygu Ongün

@dyguongn
·
12 Temmuz 14:58
Ölmek için yabancıların yanına gidilmez.
21 etkileşim
Bertha Mason

Bertha Mason

@Berthamason
·
08 Aralık 2022 23:38
Bir özlem okşadı tenini, öyle keskindi ki ağlayarak atmak istedi onu göğsünden.
36 etkileşim
Bertha Mason

Bertha Mason

@Berthamason
·
08 Aralık 2022 21:59
“Gösteri atlarını sevmem. Atlara numara yaptırmak haysiyetlerine zarar verir. Gösteri atı artistlere benzer – haysiyetsizdir, kendine ait bir karakteri yoktur.”
22 etkileşim
Elif Pınar K.

Elif Pınar K.

@Edgudi
·
31 Temmuz 00:07
"Şayet düşersen kesinlikle hayal kırıklığına uğrayıp vazgeçme.İnsan ne kadar usta olursa olsun,onu sırtından atacak bir at muhakkak vardır."
8 etkileşim

Al Midilli İletileri

Tümünü gör
Ne zaman kütüphaneye gitsem ilk gittiğim raf Steinbeck rafı oluyor. Şimdiye dek bulduklarım;
Kaygılarımızın Kışı
Kaygılarımızın Kışı
Ben Bir Devrimciyim
Ben Bir Devrimciyim
Al Midilli
Al Midilli
Yukarı Mahalle
Yukarı Mahalle
Mektuplarda Bir Yaşam
Mektuplarda Bir Yaşam
Bitmeyen Kavga
Bitmeyen Kavga
💕💕🥹
Al Midilli
Al Midilli
Steinbeck in yine sürükleyici bir eseri. Gerçekten çok beğendim ancak sanki kitap henüz bitmemeliymiş hissine kapıldım. Sanki yarım kalmış...