Al Midilli

7,1/10  (18 Oy) · 
56 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.216 gösterim
Gündelik yaşamın çelişkilerini, sıradan insanlarının acı ve sevinçlerini, umudu ve ayakta kalma mücadelesini gözlem yeteneğiyle birleştiren, anlatısındaki küçük ayrıntılarla okuru derinden yakalamayı başararak dünya edebiyatında özel bir yer edinen John Steinbeck, bu kez Jody’ye odaklanıyor.
Doğanın kâh çetin kâh teskin edici koşulları, Salinas Vadisi’nin engin topraklarındaki mütevazı bir çiftlik evinde yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerini de belirlemektedir kuşkusuz. Otoriter babasının sürpriz bir biçimde hediye ettiği al midilli de Jody için yeni bir dünyanın kapılarını açar. Steinbeck, Jody’nin beklenti ve hayalkırıklığı, sorumluluk ve kaygı, sabır ve hüsran gibi yetişkinler dünyasının alışıldık halleriyle ilk karşılaşmalarını doğa ve hayvan sevgisiyle bütünleşmiş bir biçimde resmederek hüzünlü ve bir o kadar gerçek bir anlatı çıkarıyor ortaya. Yaşanan toplumsal kırılmaların sesi ise her satırda kendini hissettiriyor…
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789755707396
 • Orijinal Adı:
  The Red Pony
 • Çeviri:
  Bülent Doğan
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
15 Oca 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın kitabı yaşadığı ya da şahit olduğu bir olay üzerine kaleme aldığı kanaatindeyim. Kitabın adı Al Midilli. Ben Al Midilli'nin hikâyesidir diye düşündüm kitabın ismine bakarak. Ancak kitap küçük Jody'yi anlatmakta. Al Midilli Jody'nin hayatında kısa bir kesite sahip. Okunabilir ancak pek şaşaalı bir kitap değil açıkçası. Kitap harici bir yorumda bulunmak istiyorum. Bu tarz kitaplar insana bir konuda yardımcı olur: Mesela ben bir yazarın tüm kitaplarını okurum. Bunun sebebi bir kitabını okuyarak bir yazarı iyi ya da kötü ilan etmem haksız bir yergi ya da övgü olur. Böyle bir huyum olmasa idi, John Steinbeck için orta ya da kötü diyebilirdim. Ancak tüm kitaplarını okuyacağım. Bir yazar için objektif bir değerlendirme için tüm kitaplarını okumak gerekir.

Busrabayr 
08 Oca 15:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Hikaye yazarın doğup, büyüdüğü California da ki salinas kentinin ciftliklerinde geciyor. Tahminim yazar bu kitapta yaşamış yada şahit olduğu bir olayı hikayelestirmiş.

Kitapta 10 yaşındakı jody'nin babasının hediye etmiş olduğu küçük midilliyi yetistirmesini anlatıyor. Jody cok yaramaz ama ailesinin sözünü dinleyen bir çocuk. Ama bir gun midilli ihmal sonucu ölüyor. Hikaye burda bitmiyor jody babasının hediyesi olan baska bir atı yetistiriyor. kitabin adı al midilli ama asıl kahramanı jody. Keyifli bir çocuk kitabı uzun soluklu kitaplardan sonra kısa bir hikaye kitabı okumak isterseniz öneririm. Cok iyi bir kitaptı diyemiyecegim. Ama ben atları cok sevdigim icin keyiflenerek okudum.

Salihsevindik 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap küçük Jody nin hayatından kısa kesitleri anlatıyor.Biraz sıkılabilirsiniz kısır bir döngüsü var ve sonuçlar çok tahmin edilesi buna rağmen hikaye devam ederken farkında olmadan bazı konularda düşünmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

Burak Akgün 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Steinbeck bir çok farklı işte çalışmış bir yazar.Bunlardan bir tanesi de çiftlik işleri. Çalıştığı bu yerleri, bu yerlerde karşılaştığı insan tiplerini eserlerinde başarıyla kullandığını görüyoruz. Kim bilir belki Al Midilli' de o günlerden kalma bir anısıdır, belki de kendi kurgusu ama her ne ise çok gerçekçi.

Kitaptan 3 Alıntı

Salih Çermik 
15 Oca 19:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Orada bir şeyler olduğunu biliyordu. Harika bir şey vardı, çünkü bilinmiyordu.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 46 - Sel Yayınları - 1. Baskı)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 46 - Sel Yayınları - 1. Baskı)
Busrabayr 
07 Oca 20:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Düşersen kesinlikle hayal kırıklığına uğrayıp vazgeçme. İnsan ne kadar usta olursa olsun onu sırtından atacak bir at mutlaka vardır.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 23)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 23)
Salihsevindik 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Başına ne geleceğini kimse bilemez. Ne sen, ne ben, ne de bir başkası.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 383)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 383)