Al Midilli

7,6/10  (38 Oy) · 
92 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.561 gösterim
Gündelik yaşamın çelişkilerini, sıradan insanlarının acı ve sevinçlerini, umudu ve ayakta kalma mücadelesini gözlem yeteneğiyle birleştiren, anlatısındaki küçük ayrıntılarla okuru derinden yakalamayı başararak dünya edebiyatında özel bir yer edinen John Steinbeck, bu kez Jody’ye odaklanıyor.
Doğanın kâh çetin kâh teskin edici koşulları, Salinas Vadisi’nin engin topraklarındaki mütevazı bir çiftlik evinde yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerini de belirlemektedir kuşkusuz. Otoriter babasının sürpriz bir biçimde hediye ettiği al midilli de Jody için yeni bir dünyanın kapılarını açar. Steinbeck, Jody’nin beklenti ve hayalkırıklığı, sorumluluk ve kaygı, sabır ve hüsran gibi yetişkinler dünyasının alışıldık halleriyle ilk karşılaşmalarını doğa ve hayvan sevgisiyle bütünleşmiş bir biçimde resmederek hüzünlü ve bir o kadar gerçek bir anlatı çıkarıyor ortaya. Yaşanan toplumsal kırılmaların sesi ise her satırda kendini hissettiriyor…
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789755707396
 • Orijinal Adı:
  The Red Pony
 • Çeviri:
  Bülent Doğan
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Delfin Ö. 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

| Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

Merhaba,
Tiflin ailesini dört farklı hikayede yalın bir dille anlatan eserde, çiftlikte büyüyen Jody adlı küçük bir çocuğun ailesinde olan bitenleri gözlemlemesi ele alınıyor. Kimi zaman kendisine hediye edilen tayla hayvan sevgisini ve gösterdiği fedakarlığı,
kimi zaman büyüklerin acımasızca tutumlarıyla tanışıp yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle masum öfkesine şahit oluyorsunuz. Steinbeck,kendi çocukluğundan esinlenerek yazdığı hikayede "büyüklerin" dünyasına adım atarken hissettiklerimizi ele almasını anlatırken tercih ettiği olaylar bana kalırsa gayet gerçekçi. Özellikle son hikayeyle kalbimde yer ettin altın sarısı saçlı, güzel kalpli Jody.

Necmettin Zafer 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

1930’lu yılların başı, Büyük Buhran döneminde Kaliforniya’nın Salinas Vadisi’nde uzanan, biraz dış dünyadan kopuk, küçük bir çiftlik ve bu çiftliği her türlü zorluklara rağmen idare ettirmeye çalışan bir aile. Çiftlikte yaşam zordur ama her şey son derece düzenlidir. Yapılan her işte tam bir disiplin hâkimdir. Disiplin her duygunun önüne geçmektedir. Kitapta 10 yaşındaki Jody Tiflin’in yaşamından alınan 4 farklı öykü yer alıyor. Dört hikâyede de Jody umudu, sevinci, hayal kırıklığını, sorumluluğu, hayatın zorluklarını öğreniyor. Hikâyeler tamamıyla Jody’nin duygusal olgunluğunun ne şekilde geliştiği, çevresindekilerle ilişkileri ve etrafındaki dünyayı anlamlandırma çabası içinde yaşadıkları olaylarla ilgili. Jody büyümeyi öğreniyor, hayatın kelebek ve gökkuşaklarıyla dolu olmadığını öğreniyor. Hayatın içinde ölüm, acı, keder, öfke, mutsuzluğun da var olduğunu öğreniyor. Hayat her zaman mutlu sonlarla bitmez, hayatın içinde adaletsizlikler de vardır. Çok sevdiğimiz, tanrılaştırdığımız her şey bir gün bizi yüz üstü bırakacaktır. Steinbeck günlük yaşamın trajedilerini ve hayal kırıklıklarını (Jody’nin gözünden) okura çok etkili ve adeta kelimelerle resim yaparcasına anlatmayı başarabilen az sayıda yazarlardan biri bence.

Salih Çermik 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın kitabı yaşadığı ya da şahit olduğu bir olay üzerine kaleme aldığı kanaatindeyim. Kitabın adı Al Midilli. Ben Al Midilli'nin hikâyesidir diye düşündüm kitabın ismine bakarak. Ancak kitap küçük Jody'yi anlatmakta. Al Midilli Jody'nin hayatında kısa bir kesite sahip. Okunabilir ancak pek şaşaalı bir kitap değil açıkçası. Kitap harici bir yorumda bulunmak istiyorum. Bu tarz kitaplar insana bir konuda yardımcı olur: Mesela ben bir yazarın tüm kitaplarını okurum. Bunun sebebi bir kitabını okuyarak bir yazarı iyi ya da kötü ilan etmem haksız bir yergi ya da övgü olur. Böyle bir huyum olmasa idi, John Steinbeck için orta ya da kötü diyebilirdim. Ancak tüm kitaplarını okuyacağım. Bir yazar için objektif bir değerlendirme için tüm kitaplarını okumak gerekir.

siyami tatlıcıbaşı 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok sevdiğim bir dostumun 14. doğum günümde armağan ettiği Al Midilli kitabını aynı gün okumaya başladım ve iki haftada bitirdim.. hâlâ kütüphanemin en güzide eserlerindendir..

Ezgi 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Middilisine birşey olucak mı? Atı sağlıklı doğum yapıcak mı? Babası yaptığı işi begenicek mi? Annesi duygularını anlayabilecek mi? Billy sözünü tutabilecek mi? Jody'nin çevresinde olup biten herşeye ve kalbine dokunabilen herkese dair çok sıcak bir hikaye. Küçük bir çocuğun gözünden hayaller ve umutlara dair şiirsel bir hikaye olmuş.
Steinbeck duygusallıktan yine içimi delik deşik etti desem yeridir. Bayıldım.

Busrabayr 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hikaye yazarın doğup, büyüdüğü California da ki salinas kentinin ciftliklerinde geciyor. Tahminim yazar bu kitapta yaşamış yada şahit olduğu bir olayı hikayelestirmiş.

Kitapta 10 yaşındakı jody'nin babasının hediye etmiş olduğu küçük midilliyi yetistirmesini anlatıyor. Jody cok yaramaz ama ailesinin sözünü dinleyen bir çocuk. Ama bir gun midilli ihmal sonucu ölüyor. Hikaye burda bitmiyor jody babasının hediyesi olan baska bir atı yetistiriyor. kitabin adı al midilli ama asıl kahramanı jody. Keyifli bir çocuk kitabı uzun soluklu kitaplardan sonra kısa bir hikaye kitabı okumak isterseniz öneririm. Cok iyi bir kitaptı diyemiyecegim. Ama ben atları cok sevdigim icin keyiflenerek okudum.

Salihsevindik 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap küçük Jody nin hayatından kısa kesitleri anlatıyor.Biraz sıkılabilirsiniz kısır bir döngüsü var ve sonuçlar çok tahmin edilesi buna rağmen hikaye devam ederken farkında olmadan bazı konularda düşünmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

Burak Akgün 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Steinbeck bir çok farklı işte çalışmış bir yazar.Bunlardan bir tanesi de çiftlik işleri. Çalıştığı bu yerleri, bu yerlerde karşılaştığı insan tiplerini eserlerinde başarıyla kullandığını görüyoruz. Kim bilir belki Al Midilli' de o günlerden kalma bir anısıdır, belki de kendi kurgusu ama her ne ise çok gerçekçi.

Kitaptan 6 Alıntı

"Bana başka hikaye anlatamayacak mısın?" dedi jody
"Tabii ki anlatacağım, ama sadece insanların dinlemek isteğinden emin olduğum zaman."
"Ben dinlemek istiyorum, Büyükbaba."
"İstiyorsun elbette, ama sen daha küçüksün. Yapılan işleri erkekler başardı, ama sadece çocuklar dinlemek istiyor."

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 104 - Sel)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 104 - Sel)
Salih Çermik 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Orada bir şeyler olduğunu biliyordu. Harika bir şey vardı, çünkü bilinmiyordu.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 46 - Sel Yayınları - 1. Baskı)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 46 - Sel Yayınları - 1. Baskı)
Busrabayr 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Düşersen kesinlikle hayal kırıklığına uğrayıp vazgeçme. İnsan ne kadar usta olursa olsun onu sırtından atacak bir at mutlaka vardır.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 23)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 23)
Salihsevindik 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Başına ne geleceğini kimse bilemez. Ne sen, ne ben, ne de bir başkası.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 383)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 383)
Erkan Akdemir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...
Ama sonraları askerlerin gelip Kızılderilileri avlaması, çocukları vurması ve çadırları yakması senin fare avından pek farklı değildi.

Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 96 - Sel Yayınları)Al Midilli, John Steinbeck (Sayfa 96 - Sel Yayınları)