Geri Bildirim

Bir Dinozorun AnılarıMina Urgan

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.241
Gösterim
Adı:
Bir Dinozorun Anıları
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
353
ISBN:
9789753638326
Kitabın türü:
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İngiliz edebiyatı duayenimiz Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarında açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü...Oğuz Atayı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca miyaaav diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde tanıştığımıza memnunum deyince şaşırıp kaldım.Mina Urganın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.
Hayata bakışına, değer yargılarına, dik duruşuna hayran kaldığım bir Cumhuriyet kadını Mina Urgan.

Urgan anılarını, yaşadığı dönemin siyasal olaylarını, hayatına dahil olan birçok sanatçıyı samimi bir dille anlatıyor okurlarına.

Okumakta geç kaldığım, dopdolu kaliteli bir hayatı bizlere sunan muhteşem bir anı kitabi diyebilirim.
Öyle bir hayat ki Mina Urgan'ın ki.. Burda anlatacaklarım hakkında denizde kum tanesi kalır. Kimseye nasip olmayan, her şeyin (illa ki onun da acıları, üzüntüleri tabi ki olmuş) zamanına denk gelmiş, şahane bir hayat yaşamış. Ailesinden gelen şansın yanısıra, İstanbul'un İstanbul olduğu o güzelim yıllarına tanıklık etmiş, eğitimin en mükemmelini deneyimlemiş. O dönemde İngiliz Edebiyatından çok önemli çeviriler yapmış; Thomas More-Ütopya, Shakespeare, D.H.Lawrence, Virginia Woolf...Komünistliğinden hiç ödün vermeden, yapabileceği şeyleri bir yere kadar yapabilmiş.
Yaşamı o kadar zengin insanlarla dolu ki eminim kimseye kısmet olmaz kolay kolay; Mustafa Kemal ile dansetmiş, onunla sohbet etmiş, Cumhuriyet'in adım adım büyümesini görmüş, geçirmiş Mina Urgan. Falih Rıfkı Atay üvey babası olmasına rağmen bir öz baba kadar yakınmış onunla. Ailesinin anaerkilliğinden söz etmiş hep. Erkekler geri plandaydı diye anlatmış. Cahit Irgat ile olan evliliği, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Sait Faik, Ahmet Haşim, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Halet Çambel, Behice Boran ile olan arkadaşlıkları, tanışıklıkları... Necip Fazıl ile Yahya Kemal hakkında da çarpıcı gerçekleri hiç çekinmeden yazmış. Necip Fazıl'ın nasıl gösteriş meraklısı, sonradan görme bir dinciye dönüştüğünü, Yahya Kemal'in ise mebusluk için nasıl ayak öptüğünü!.. Okuduğumda çok şaşırdım. Yalan söyleyeceğine inanmadım çünkü anlattığı insanlarla ailece yemekler yeniyor, birbirlerinde kalıyorlarmış.
Anılarını anlatırken kimi zaman da mizahsen bir dil kullanmış Mina Urgan. İçinden geldiği gibi anlatmış. Tüm hayatını korkmadan, saklamadan, büyük bir açıklıkla ifade etmiş. Bu tatlı dinazorun, bu korkusuz ufacık kadının hayatı okunmaya o kadar değerki..

Benzer kitaplar

 • Kelebek
  8.9/10 (385 Oy)343 beğeni920 okunma154 alıntı8.056 gösterim
 • Türkan
  8.9/10 (206 Oy)191 beğeni857 okunma85 alıntı3.090 gösterim
 • Angela'nın Külleri
  8.7/10 (248 Oy)230 beğeni908 okunma82 alıntı6.310 gösterim
 • Kızım Olmadan Asla
  8.7/10 (246 Oy)199 beğeni1.032 okunma42 alıntı5.427 gösterim
 • Füreya
  8.4/10 (317 Oy)267 beğeni1.508 okunma180 alıntı6.586 gösterim
 • Arı Kovanına Çomak Sokan Kız
  8.9/10 (352 Oy)312 beğeni1.317 okunma32 alıntı5.307 gösterim
 • Elif
  6.9/10 (293 Oy)208 beğeni1.136 okunma176 alıntı5.651 gösterim
 • Goriot Baba
  8.1/10 (372 Oy)300 beğeni1.397 okunma427 alıntı8.072 gösterim
 • Bit Palas
  7.3/10 (172 Oy)110 beğeni961 okunma46 alıntı4.144 gösterim
 • Araf
  7.1/10 (233 Oy)204 beğeni1.234 okunma101 alıntı8.870 gösterim
Mina Urgan'ın hayatını, anılarını, dostlarını, çevresini, dönemine damgasını vurmuş bir çok olayı ve şahsiyetleri akıcı bir anlatımla günümüze aktardığı okunası bir eser. Hiç sıkılmadan, bazen şaşırarak, bazen merakla hızla okuyacağınız güzel bir kitap
Mina Urgan'ı 80'li yaşlarında anılarını ve ardından gezilerini yazana kadar tanımazdık pek. Iyi ki de yazmış. Türk edebiyatında Fecr-i Ati topluluğunun önde gelen ismi Tahsin Nahid'in kızı. Babası genç yaşta vefat edince annesi Falih Rıfkı Atay ile evlenir. Böyle bir ailede zamanın neredeyse bütün edebiyatçılarının bilmediğimiz, kitaplarından öğrenemeyecegimiz yönlerine tanık olur. Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Aziz Nesin ve daha kimler... Mizahi üslubu, akıcı anlatımı ile keyifle okuyacağınız otobiyografik anı tarzında bir roman denilebilir. Eserlerini okuduğunuz sanatçıları başka gözle öğrenebilirsiniz.
mina urganın gözünden türk edebiyatında yer alan bazı değerli şahısların yaşamları anlatılmış.oldukça samimi bir uslupla yazılan bu eserin okuması çok keyifli
İçerik bakımımdan hiç tereddüt etmeden aldığım bir kitaptı. Nitekim beni hiç yanıltmadı. Su gibi akıp gitti tüm sayfalar ve ben o sayfalarda kayboldum . Öncelikle Minâ Urgan'ın şansı ve hayatından talep ediyorum senden hayat,yoksa külahları bozuşuruz! Okurken hayatını bir film gibi gözümden geçirdim ve "Böyle dinozora can kurban be" diyerek tamamladım kitabı. Bir yaşantı ne kadar anlamlı olabilecekse o kadar anlamlı ve manidar kılınmış yazılırken. Mustafa Kemal Atatürk'ten,Abidin Dino'ya,Yaşar Kemal'den,Sait Faik'e birçok mihenk taşı bulabilirsiniz bu yapıtta. Söylenecek çok şey var aslında ama ben sessizliğe gömülüp başka bir zamanda tekrar okumak üzere başucuma kaldırıyorum.


Çok sevdiğim kısımla bitireyim ozaman;


"İyi ihtiyarlamak için yiğit olmak gerekir!"
70 yaşına geldiğinde kendini dinozor diye adlandıran mîna urgan, kendi dilinden çocukluğunu, çocukluğunda tanıma fırsatı bulduğu bir çok yazarı, sanatçıyı ve Ataturk'le olan anılarını anlatıyor. o dönemde ki çevreyi, toplumu ve insanların dünden bugüne nasıl değiştiğini, siyasetteki yöneticilerin bunda nasıl etkili olduğunu yüzümüze çarpıyor. realist bi' o kadar da duygusal olan mîna urgan'in bu eseri kesinlikle okunmayi hak ediyor. ^^
Kitaplığımda öylece dururken uzun süre bakışmayıp okumaya başladığım sayılı kitaplardan. İyi ki de bekletmemişim diyorum. Görüşünü , duruşunu, anılarını... Akıcı , gerçekçi ve mizahi bir şekilde o kadar güzel anlatmış ki Dinozor hanım.
Keyifle okumamak elden değil.
Okunmaya değer bir kitap , tavsiye edilir.
Seneler sonra baktığımda iyi yaşlanmış bir kadın olmalıyım; bolca hatalar yapmış, annesinin sözünden hep çıkmış, gönlünce aşık olmuş, hep güvenmiş, güvendikçe aldatılmış, yere defalarca düşüp her seferinde yeniden kalkmış ama gülmeyi, sevmeyi ve eğlenmeyi hiç unutmamış bir kadın... Sezen Aksu'nun dediği gibi "Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim." Bir yerde okuduğum bu sözler sanki yazar için yazılmıştı :)
Kitap, edebiyatımızın çakıl taşlarının yaşadıkları dönemdeki gizlerini biraz magazin biraz sohbet tadında okuyuculara aktarıyor.Sonunu merak ettiren kitaplardan değil ,zaten her sayfasında o tadı veriyor.
üniversite yıllarımda okuduğum ve hala etkilendiğim kadın mina urgan.. çok nezih yıllar.. tam cumhuriyet çocukları.. zarefetiyle, inceliğiyle kendilerine hayran bırakan bir kuşak olduklarını düşünüyorum açıkçası.. iyi ki okumuşum. keşke tanıma fırsatım olsaydı..
Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum: "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak. Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?" demiş Fethi Naci.
Bir insan ne denli üstün zekalı ve bilgili olursa olsun, eğer duyarlılıktan yoksunsa; kafa açısından görkemli bir dev, duygu açısından zavallı bir cüceyse, ben neyleyim böyle bir adamın dostluğunu?
Belleğim de hiç güçlü değildir. Bunun nedeni, birçok şeyi kafamdan tamamiyle silmek istememdir belki de. Çünkü bizi derinden yaralayan olayları hiç anmamak, tümüyle unutmak, daha doğrusu unutmuş gibi davranmak zorundayız yaşamaya devam edebilmek için.
"Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin."
Mina Urgan
Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları
Ben tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sosyalizmden, sevgiden, kardeşlikten, aydınlıktan yanayım.
Televizyona karşı olduğumu sanmayın. Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin. Doğru dürüst yayın yapan, iyi konserler, güzel filmler, ilginç belgeseller, aptalca olmayan siyasal konuşmalar ve tartışmalar sunan aklı başında bir televizyon ne kadar yararlı bir şey olurdu.
Bernard Shaw, yaşını açıkca söyleyen bir kadından korkulması gerektiğini; çünkü bunu açıklayan bir kadının her şeyi açıklayabileceğini söyler.."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Dinozorun Anıları
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
353
ISBN:
9789753638326
Kitabın türü:
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İngiliz edebiyatı duayenimiz Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarında açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü...Oğuz Atayı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca miyaaav diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde tanıştığımıza memnunum deyince şaşırıp kaldım.Mina Urganın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.

Kitabı okuyanlar 1.255 okur

 • İlkay Şal
 • Elif Yavuz
 • Atakan Okatan
 • Birsen Öztürk
 • Arzu Gurer
 • Seçilmiş
 • Yücel
 • Özgür Ozan
 • Çağatay Taşcı
 • Melek Işık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%9.1
25-34 Yaş
%23.4
35-44 Yaş
%41.9
45-54 Yaş
%17.8
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77
Erkek
%23

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.9 (115)
9
%22.1 (75)
8
%24.8 (84)
7
%11.5 (39)
6
%3.2 (11)
5
%1.8 (6)
4
%0.6 (2)
3
%0
2
%0.6 (2)
1
%1.5 (5)

Kitabın sıralamaları