Bir Dinozorun Anıları

8,5/10  (151 Oy) · 
727 okunma  · 
124 beğeni  · 
3.835 gösterim
İngiliz edebiyatı duayenimiz Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarında açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü...Oğuz Atayı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca miyaaav diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde tanıştığımıza memnunum deyince şaşırıp kaldım.Mina Urganın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  353
 • ISBN:
  9789753638326
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayçagül Akar 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayata bakışına, değer yargılarına, dik duruşuna hayran kaldığım bir Cumhuriyet kadını Mina Urgan.

Urgan anılarını, yaşadığı dönemin siyasal olaylarını, hayatına dahil olan birçok sanatçıyı samimi bir dille anlatıyor okurlarına.

Okumakta geç kaldığım, dopdolu kaliteli bir hayatı bizlere sunan muhteşem bir anı kitabi diyebilirim.

BİROL COŞKUN 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mina Urgan'ın hayatını, anılarını, dostlarını, çevresini, dönemine damgasını vurmuş bir çok olayı ve şahsiyetleri akıcı bir anlatımla günümüze aktardığı okunası bir eser. Hiç sıkılmadan, bazen şaşırarak, bazen merakla hızla okuyacağınız güzel bir kitap

Birsen Ergün 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mina Urgan'ı 80'li yaşlarında anılarını ve ardından gezilerini yazana kadar tanımazdık pek. Iyi ki de yazmış. Türk edebiyatında Fecr-i Ati topluluğunun önde gelen ismi Tahsin Nahid'in kızı. Babası genç yaşta vefat edince annesi Falih Rıfkı Atay ile evlenir. Böyle bir ailede zamanın neredeyse bütün edebiyatçılarının bilmediğimiz, kitaplarından öğrenemeyecegimiz yönlerine tanık olur. Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Aziz Nesin ve daha kimler... Mizahi üslubu, akıcı anlatımı ile keyifle okuyacağınız otobiyografik anı tarzında bir roman denilebilir. Eserlerini okuduğunuz sanatçıları başka gözle öğrenebilirsiniz.

emembi 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

mina urganın gözünden türk edebiyatında yer alan bazı değerli şahısların yaşamları anlatılmış.oldukça samimi bir uslupla yazılan bu eserin okuması çok keyifli

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıcı bir dille yazılmış, Cumhuriyetimizin ilk yıllarından günümüze manzaralar sunan güzel bir anı kitabı. Kitabın içinde kimler yok ki, isim vermeyeceğim okuyup keşfetmeli.

Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Katılmadığınız görüşler ya da farklı fikirleriniz kitabı okumaktan alıkoymasın sizi. Genel kültür ve geçmişimiz adına çok şey katan bir kitap gerçekten.

Melike Koyaş 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sahane bir otobiyografi, kesinlikle cok keyifle okudum ve tavsiye ediyorum

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mien Urgan ın kendisini anlattığı otobiyografik romandır.Anılarını anlatırken , Abidin Dino, Halide Edip Sait Faik, Necip Fazıl gibi değerli sanatçılarla ilgili anılarda yer almaktadır.Dikkatimi çeken bölümlerden birisi de Necip Fazıl'In , ' sen bir gün ipe gideceksin, sonun bu olacak" der Mina Urgan'a. Ve Mina kendine Urgan soy adını öyle alır.'

Musarra_beyit 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmeldi. Hele de şairlerimizin ve yazarlarımızın hayat hikayelerini okumak bambaşkaydı. Bir Mina Urgan eseri. Öyle güzel bağlanıyorsunuz ki kitaba elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Mutlaka okumalısınız.

Gözde Uysal 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken çok ama çok keyif aldığım bir kitap. Mina Urgan bana bir kez daha ''Ah, keşke o zamanlarda yaşamış olsaydım.'' dedirtti. Bir Dinozorun Gezileri'ni de bir an önce okumak istiyorum. Ve herkesin bu kitabı okumasını içtenlikle tavsiye ediyorum.

3 /

Kitaptan 38 Alıntı

BİROL COŞKUN 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum: "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak. Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?" demiş Fethi Naci.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)
BİROL COŞKUN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan ne denli üstün zekalı ve bilgili olursa olsun, eğer duyarlılıktan yoksunsa; kafa açısından görkemli bir dev, duygu açısından zavallı bir cüceyse, ben neyleyim böyle bir adamın dostluğunu?

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)

Bellek
Belleğim de hiç güçlü değildir. Bunun nedeni, birçok şeyi kafamdan tamamiyle silmek istememdir belki de. Çünkü bizi derinden yaralayan olayları hiç anmamak, tümüyle unutmak, daha doğrusu unutmuş gibi davranmak zorundayız yaşamaya devam edebilmek için.

Bir Dinozorun Anıları, Mina UrganBir Dinozorun Anıları, Mina Urgan
Kafkaslı 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)
Çiğdem Aksoy 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sosyalizmden, sevgiden, kardeşlikten, aydınlıktan yanayım.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)
Damla Taşkın 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bernard Shaw, yaşını açıkca söyleyen bir kadından korkulması gerektiğini; çünkü bunu açıklayan bir kadının her şeyi açıklayabileceğini söyler.."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)
BİROL COŞKUN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlıkların en kötüsü, başkalarının arasında çekilen yalnızlıktır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)
Ayçagül Akar 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..."yüreğim temizdir; çünkü onu her akşam rakıyla yıkarım"...

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 79)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 79)
Çiğdem Aksoy 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biliyorsundur ki, kendini öldüren her insan, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, çevresini
suçlamaktadır. “Beni anlamadınız, bana yardım etmediniz; işte bu yüzden ölüyorum”
demektedir sanki. Onu sevenler de, kendilerini sorgulayıp suçlamaya başlarlar. “O gün şöyle demeyecektim; şu gün onu aramam gerekirdi; neden bunu yapmadım, neden şunu yapmadım” diye acı çekerler. İntihar edenler, yalnız kendilerini değil, onları sevenleri de öldürürler bir bakıma. Kaldı ki, kendini öldürmek kolaydır. Anlık bir cesaret meselesidir sadece. Asıl zor olan yaşamaktır. Bunca felâket arasında, fazla rezil olmadan yaşamak gücünü bulmaktır asıl zor olan.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 37)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 37)
Ayçagül Akar 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tek ölümsüzler sanatçılardır, şairlerdir, yazarlardır, düşünürlerdir. Şimdi ünlü olmasalar bile, ileride değerleri anlaşılacaktır. Çamurlu bir su birikintisine, bembeyaz, ışıl ışıl ışıldayan çok güzel bir çakıltaşı atmışlardır onlar. Çamurlu sular nasıl olsa bir gün çekilecek, o güzel çakıltaşı gün ışığına çıkacaktır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 9)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 9)
4 /