Bir Dinozorun Anıları

8,5/10  (215 Oy) · 
874 okunma  · 
178 beğeni  · 
4.264 gösterim
İngiliz edebiyatı duayenimiz Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarında açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü...Oğuz Atayı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca miyaaav diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde tanıştığımıza memnunum deyince şaşırıp kaldım.Mina Urganın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  353
 • ISBN:
  9789753638326
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayçagül Akar 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayata bakışına, değer yargılarına, dik duruşuna hayran kaldığım bir Cumhuriyet kadını Mina Urgan.

Urgan anılarını, yaşadığı dönemin siyasal olaylarını, hayatına dahil olan birçok sanatçıyı samimi bir dille anlatıyor okurlarına.

Okumakta geç kaldığım, dopdolu kaliteli bir hayatı bizlere sunan muhteşem bir anı kitabi diyebilirim.

gökçe türkkan 
 08 May 21:22 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öyle bir hayat ki Mina Urgan'ın ki.. Burda anlatacaklarım hakkında denizde kum tanesi kalır. Kimseye nasip olmayan, her şeyin (illa ki onun da acıları, üzüntüleri tabi ki olmuş) zamanına denk gelmiş, şahane bir hayat yaşamış. Ailesinden gelen şansın yanısıra, İstanbul'un İstanbul olduğu o güzelim yıllarına tanıklık etmiş, eğitimin en mükemmelini deneyimlemiş. O dönemde İngiliz Edebiyatından çok önemli çeviriler yapmış; Thomas More-Ütopya, Shakespeare, D.H.Lawrence, Virginia Woolf...Komünistliğinden hiç ödün vermeden, yapabileceği şeyleri bir yere kadar yapabilmiş.
Yaşamı o kadar zengin insanlarla dolu ki eminim kimseye kısmet olmaz kolay kolay; Mustafa Kemal ile dansetmiş, onunla sohbet etmiş, Cumhuriyet'in adım adım büyümesini görmüş, geçirmiş Mina Urgan. Falih Rıfkı Atay üvey babası olmasına rağmen bir öz baba kadar yakınmış onunla. Ailesinin anaerkilliğinden söz etmiş hep. Erkekler geri plandaydı diye anlatmış. Cahit Irgat ile olan evliliği, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Sait Faik, Ahmet Haşim, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Halet Çambel, Behice Boran ile olan arkadaşlıkları, tanışıklıkları... Necip Fazıl ile Yahya Kemal hakkında da çarpıcı gerçekleri hiç çekinmeden yazmış. Necip Fazıl'ın nasıl gösteriş meraklısı, sonradan görme bir dinciye dönüştüğünü, Yahya Kemal'in ise mebusluk için nasıl ayak öptüğünü!.. Okuduğumda çok şaşırdım. Yalan söyleyeceğine inanmadım çünkü anlattığı insanlarla ailece yemekler yeniyor, birbirlerinde kalıyorlarmış.
Anılarını anlatırken kimi zaman da mizahsen bir dil kullanmış Mina Urgan. İçinden geldiği gibi anlatmış. Tüm hayatını korkmadan, saklamadan, büyük bir açıklıkla ifade etmiş. Bu tatlı dinazorun, bu korkusuz ufacık kadının hayatı okunmaya o kadar değerki..

BİROL COŞKUN 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mina Urgan'ın hayatını, anılarını, dostlarını, çevresini, dönemine damgasını vurmuş bir çok olayı ve şahsiyetleri akıcı bir anlatımla günümüze aktardığı okunası bir eser. Hiç sıkılmadan, bazen şaşırarak, bazen merakla hızla okuyacağınız güzel bir kitap

Birsen Erol 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mina Urgan'ı 80'li yaşlarında anılarını ve ardından gezilerini yazana kadar tanımazdık pek. Iyi ki de yazmış. Türk edebiyatında Fecr-i Ati topluluğunun önde gelen ismi Tahsin Nahid'in kızı. Babası genç yaşta vefat edince annesi Falih Rıfkı Atay ile evlenir. Böyle bir ailede zamanın neredeyse bütün edebiyatçılarının bilmediğimiz, kitaplarından öğrenemeyecegimiz yönlerine tanık olur. Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Aziz Nesin ve daha kimler... Mizahi üslubu, akıcı anlatımı ile keyifle okuyacağınız otobiyografik anı tarzında bir roman denilebilir. Eserlerini okuduğunuz sanatçıları başka gözle öğrenebilirsiniz.

emembi 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

mina urganın gözünden türk edebiyatında yer alan bazı değerli şahısların yaşamları anlatılmış.oldukça samimi bir uslupla yazılan bu eserin okuması çok keyifli

damla sarıhan 
29 Mar 14:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

70 yaşına geldiğinde kendini dinozor diye adlandıran mîna urgan, kendi dilinden çocukluğunu, çocukluğunda tanıma fırsatı bulduğu bir çok yazarı, sanatçıyı ve Ataturk'le olan anılarını anlatıyor. o dönemde ki çevreyi, toplumu ve insanların dünden bugüne nasıl değiştiğini, siyasetteki yöneticilerin bunda nasıl etkili olduğunu yüzümüze çarpıyor. realist bi' o kadar da duygusal olan mîna urgan'in bu eseri kesinlikle okunmayi hak ediyor. ^^

Nilay ada 
 10 Ağu 22:06 · Kitabı okudu

Seneler sonra baktığımda iyi yaşlanmış bir kadın olmalıyım; bolca hatalar yapmış, annesinin sözünden hep çıkmış, gönlünce aşık olmuş, hep güvenmiş, güvendikçe aldatılmış, yere defalarca düşüp her seferinde yeniden kalkmış ama gülmeyi, sevmeyi ve eğlenmeyi hiç unutmamış bir kadın... Sezen Aksu'nun dediği gibi "Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim." Bir yerde okuduğum bu sözler sanki yazar için yazılmıştı :)
Kitap, edebiyatımızın çakıl taşlarının yaşadıkları dönemdeki gizlerini biraz magazin biraz sohbet tadında okuyuculara aktarıyor.Sonunu merak ettiren kitaplardan değil ,zaten her sayfasında o tadı veriyor.

üniversite yıllarımda okuduğum ve hala etkilendiğim kadın mina urgan.. çok nezih yıllar.. tam cumhuriyet çocukları.. zarefetiyle, inceliğiyle kendilerine hayran bırakan bir kuşak olduklarını düşünüyorum açıkçası.. iyi ki okumuşum. keşke tanıma fırsatım olsaydı..

Melike Koyaş 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sahane bir otobiyografi, kesinlikle cok keyifle okudum ve tavsiye ediyorum

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mien Urgan ın kendisini anlattığı otobiyografik romandır.Anılarını anlatırken , Abidin Dino, Halide Edip Sait Faik, Necip Fazıl gibi değerli sanatçılarla ilgili anılarda yer almaktadır.Dikkatimi çeken bölümlerden birisi de Necip Fazıl'In , ' sen bir gün ipe gideceksin, sonun bu olacak" der Mina Urgan'a. Ve Mina kendine Urgan soy adını öyle alır.'

4 /

Kitaptan 99 Alıntı

BİROL COŞKUN 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum: "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak. Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?" demiş Fethi Naci.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)
BİROL COŞKUN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan ne denli üstün zekalı ve bilgili olursa olsun, eğer duyarlılıktan yoksunsa; kafa açısından görkemli bir dev, duygu açısından zavallı bir cüceyse, ben neyleyim böyle bir adamın dostluğunu?

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)

Bellek
Belleğim de hiç güçlü değildir. Bunun nedeni, birçok şeyi kafamdan tamamiyle silmek istememdir belki de. Çünkü bizi derinden yaralayan olayları hiç anmamak, tümüyle unutmak, daha doğrusu unutmuş gibi davranmak zorundayız yaşamaya devam edebilmek için.

Bir Dinozorun Anıları, Mina UrganBir Dinozorun Anıları, Mina Urgan
Kafkaslı 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sosyalizmden, sevgiden, kardeşlikten, aydınlıktan yanayım.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)

Televizyona karşı olduğumu sanmayın. Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin. Doğru dürüst yayın yapan, iyi konserler, güzel filmler, ilginç belgeseller, aptalca olmayan siyasal konuşmalar ve tartışmalar sunan aklı başında bir televizyon ne kadar yararlı bir şey olurdu.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42)
Damla Taşkın 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bernard Shaw, yaşını açıkca söyleyen bir kadından korkulması gerektiğini; çünkü bunu açıklayan bir kadının her şeyi açıklayabileceğini söyler.."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)

Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum. "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak.Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?"

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)
Cansu Karakoç 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Psikolojik açıdan kadın erkek ayrımını tamamiyle yanlış buluyorum. Çünkü gerçek bir insan kadın ve erkeğin uyumlu bir karışımıdır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 122)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 122)
BİROL COŞKUN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlıkların en kötüsü, başkalarının arasında çekilen yalnızlıktır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)

Kitapla ilgili 2 Haber