Parfümün Dansı

8,7/10  (105 Oy) · 
320 okunma  · 
97 beğeni  · 
3.877 gösterim
“Oyunculuk uçarılık değil, bilgeliktir” diyerek çılgınlık derecesinde “oyuncul” romanlar yazan Tom Robbins, bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeye ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatıldığı düşsel/tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi.Batı’dan Doğu’ya, oradan da Yeni Dünya’ya uzanan, ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı, acı çekmeyi seven, mantığa, bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğu, aşka, boş zamana, münzeviliğe, bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya’da ise sadece “başarı” ve hırs vardır.

Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklı, zevk ve bereket tanrısı Pan’dır. Pan, insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvarçekmeleri; yaşamak yerine, cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans, müzik ve aşklailgilenmek yerine, doğru ve yanlışla uğraşan Aristo, İsa ve Descartes’a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksız, Bay İçgüdü, Bay Hayvani Sır, Bay Çingene, Bay Koku, Bay Aydedeye Havlayan, Bay Şaşırtıp Kaçan, Bay Mastürbasyon, Bay İnatçı Güç, Bay Küstahlık, Bay Doğa En İyisini Bilir...dir.
Pan’ın en yakın arkadaşları ise, “insanın kalbiyle yaşamasını” savunan kendi kendinin kralı Alobar ve Kama-Sutra’yı bütün incelikleriyle bilen koku bilgesi Kudra’dır.Bugün Pan’ın, Alobar’ın ve Kudra’nın izleyicileri günahlarından pişman olmayan günahkârlar, inançsızlar, şehvetli kadınlar, müzisyenler, âşıklar, asiler, şairler ve delilerdir.
Bu kitapta hayatlarını bir “deney” olarak yaşayanlar anlatılmaz.Onların okumalarına da gerek yoktur!..
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789755391014
 • Orijinal Adı:
  Jitterbug Perfume
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet çok özel ve güzel bir kitap daha. Çok etkileyici bir kitap en başta bunu demek istiyorum. Uzun süredir aklımda ama eser çokluğundan beklemedeydi. Çoğu listede görebiliriz bu eseri beğenilenler arasında.

Gelelim kitaba. Çok farklı bir eser okudum. Kurgusu muazzam derecede güzel, dil akıcı. Yazarı çok ama çok beğendim. Okuduğum kitaplar arasında Martin Eden hariç ilk on sıralamasında şu an Parfümün Dansı. Yazarın betimlemeleri çok güzel. Göz önünde canlandırıyor romanı.

İçerik kısmını kısa cümlelerle geçeceğim. Felfefe, mitoloji ve psikoloji grifti çok harika. İç içe harika kurgularla akıyor kitap. Farklı şehirlerde ve farklı bölümlerden oluşmakta. Ana tema koku ve buruna dayalı; daha doğrusu parfüm diyelim biz ona. Gelecek ve geçmiş arasında kurulan bir sentez olarak sürüyor roman. Arzuları sorguluyor, inanç değerlerimizi sorguluyor. Din ve felsefe konuları çok güzel harmanlanmış ve romanın çoğu bölümü bununla ilgili. Yine aynı şekilde tarihten de alıntılar çok güzel. Hem yakın geçmişteki hem de uzak geçmişteki kişileştirmeleri çok iyi yapmış yazar. Gerçekten çok güzel bir kurgu. Örn: Albert Einstein…
Koku duygusu ile erotizm çok üst seviyede seyrediyor. Erotizmle ilgili olarak Kamasutra konuları da romanın içinedeydi. Sağlıklı seks hayatı da romanın içinde yer almakta.

Son bölümlerinde hep akıl veriyor ve doğruyu gösteriyor. Mantık ve aklı sorgulaması çok güzeldi. Konusu koku olan bu romanın asıl teması ise uzun yaşamın, sağlıklı ve mutlu yaşamın nasıl olabileceği. Kişisel gelişim romanı mı, tarih mi, felsefe mi ? Gerçekten çok özel bir eser. Herkese tavsiye ederim.
Hayata pozitif bakmak ve olumsulukları düşünmemek için mükemmel bir eser.

Kesinlikle favori kitaplarımın arasında diyebilirim.Kurgusuyla olayların akışıyla çok etkiliyeci.Tom Robbıns zekasına ,hayal gücüne ve yaratıcılığına hayran kalmamak mümkün değil.Felsefe ve mitolojiden hoşlananların okumasını tavsiye ederim.

ESRA KADIOGLU 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok uzun zamandır okumak için bekliyordum ve şimdi iyi ki okudum diyorum. Çok eğlendim, çok sevdim karakterleri.. Hem düşündürdü, hem gülümsetti beni. Arkadaşlarımın yorumlarındaki kadar güzel. Ölümsüzlük ve koku bu kadar güzel mi anlatılır. Alobar ile zaman geldi ölümsüzlüğü istedim, Kudra ile ölümü , Pan gibi çılgın olmayı.... Okumayan arkadaşlara tavsiye ederim :) Sevgiyle kalın...

M. 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Bana fantastik dünyayı sevdiren ilk kitap!
Tanrılarla ve parfümle başlayan, ölümsüzlük ile devam eden bir hikâye. Ne kadar çok imkansızlık var ise yazar o kadar eğlendiriyor sizi. Kitabı sevdim, yazarın o minik dokunuşlarına bayıldım. Tavsiye ederim :)

Gülay 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle favori kitaplarımın arasında diyebilirim.Kurgusuyla olayların akışıyla çok etkiliyeci.Tom Robbıns zekasına ,hayal gücüne ve yaratıcılığına hayran kalmamak mümkün değil.Felsefe ve mitolojiden hoşlananların okumasını tavsiye ederim.

Melisa Bulmuş 
02 Oca 00:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okurken pancar kokusu aldığım, az biraz Simyacı'yı anımsatan, ölümsüzlüğü sıkça sorguladığım güzel, mistik bir kitaptı. Kitapta en sevdiğim Pan'ın bölümleri oldu. Alobar ve kudra' nın yüzyıllar süren aşkını imrendiğimde çok oldu. Kısaca başarılı bulduğum, severek okuduğum, tavsiye edebileceğim güzel bir kitap oldu.

Emre Ağaoğlu 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kesinlikle çok iyi bir kitap. Harika bir kurgu ve hayal gücüyle felsefik ve sosyolojik olguları gayet başarılı bir şekilde işliyor. Zaman-mekan kullanımı ve işlediği konu itibariyle alışılmışın dışında. En iyi kitaplarınızın arasına girmeye aday.

fatma 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnsan oğlunun belkide en çok peşinden gittiği konudur ölümsüzlük.Peki gerçekten ölümsüzlük var olabilir mi?Ölümsüzlüğü bulma yolundan giden bir kadın ve bir erkek.Bunların geliştirdiği bir parfüm.Pancarların bir araya getireceği parfüm üreticileri.Ve bunların meydana getirdiği sürükleyici ve ilginç bir hikaye

Esma Saatçı 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Değişik bir kurgu, mitoloji ve psikolojinin güzel bir harmanı.

Mujurey 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 8/10 puan

Amerikalı yazar Tom Robbins'in okuduğum ilk kitabı. Kapaktaki Pan figürünün kaynağı ise kitabın ön sayfasında yer alan anıda anlatılmış. Benim için çok hoş bir ayrıntı oldu bu.

Kitap dolu dolu ve yoğundu. Benim için uzun bir yolculuk diyebilirim. Okuması zaman aldı. Hikaye bir kaç koldan ilerliyor ve güzel bir sonuca ulaşıyor. Kurgu başarılıydı ancak yer yer dağılmalar, duraklamalar vardı. Alobar ile Kudra'nın en sevilen karakterler olarak anılmasını ise aralarındaki mistisizme bağlıyorum. Benim en etkilendiğim karakter ise sanırım tavşan Marcel le Fever oldu.
Kitapta merak unsurunun çok zayıf olduğunu düşünüyorum. Pancarın akıbeti, Alobar ile Kudra'nın ölümsüzlük yolculuğu, Bandaloop'ların gizemi... Bunlar sürükleyici kılıyor örgüyü ama gene de bir şeyler eksik gibiydi. Tabii, bütün o uçuk, zekice ve gülümseten betimlemeler ise bu eksiği kapatıyor.
Bir farkındalık katıyor kitap, ölüm üzerine. Üzerinde düşünülüp tartışılması gereken bir felsefe var. Beni uyandıran paragraflar.

Koku, belki de beş duyu arasında en gizemli olanı. Yazar ise kokuyu ölümsüzlüğün ipi olarak resmetmiş. Bir bağ.

Elif Tintas 
12 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kesinlikle okuduğum en sıradışı en güzel kitaplardan biri idi. Yazarın zekasına hayran kalacaksınız.

2 /

Kitaptan 146 Alıntı

-Dönmeyi planlıyorsun demek, öyle mi?
-Eğer dünya yuvarlaksa, başka çarem var mı?

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 55)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 55)
KeMâL 
 10 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Geceleri karanlıkta biz kendimiz de gölge oluruz.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları)
Songül Özcan 
 29 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm sabırsız ve düşüncesiz davranıyor.. Benim içimde bir heves var, kendim olma hevesi.. canım istediğinde ölmek.

Parfümün Dansı, Tom RobbinsParfümün Dansı, Tom Robbins
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğduğumuz zaman yuvarlak, keskin, saf bir yüzümüz vardır. Ama yavaş yavaş bizi ana babalar yer, okullar yutar, sosyal kuruluşlar emer, kötü alışkanlıklar kemirir, yaş ise tüketir. Sindirildiğimiz zaman tıpkı ineklerdeki gibi altı mideden geçtiğimiz zaman, pis bir kahverengi tonunda çıkarız.

Parfümün Dansı, Tom RobbinsParfümün Dansı, Tom Robbins
M. 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aşkın en yüce işlevi, sevilen insanı özgün ve yeri doldurulamaz biri yapmasıdır. Ama aşıklar yine de kavga eder.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 146)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 146)
KeMâL 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bundan bin yıl sonra bir gün, bazı insanlar ölümü yalnızca zekâyla yenmeye kalkışacaklar. Yaşlılığa ve ölüme karşı birtakım ilaçlar vasıtasıyla savaş açacaklar. Zekâlarının bulduğu, icat ettiği iksirleri, tıbbi silahları kullanacaklar. Yaşlılık ve ölüm onlardan ve onların ilaçlarından kaçacak, gerileyecek. Ama ne yazık ki, yalnızca mantıkla mücadele ettikleri, ruh ve kalp konusunda ilerleme kaydetmedikleri için gerçek ölümsüzlük onlara nasip olmayacak. Ne var ki, zihinsel yeteneklerinin sağladığı sahte ölümsüzlük bile verilmemeli onlara. Verilirse çok büyük çapta kötüye kullanılacaktır. Bu yüzden, bugünden yemin etmeniz gerek. Eğer bu olaylar yer aldığında hâlâ yaşıyorsanız, onlarla mücadele etmeye, zihni kadar kalbini ve ruhunu da işe katmayan kimselere ölümsüzlük sağlanmaması için çalışmaya ahdetmelisiniz.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 197 - Ayrıntı Yayınları)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 197 - Ayrıntı Yayınları)
M. 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eskiden insanları mikroplar öldürürdü. Şimdi ise kötü alışkanlıklar öldürüyor.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 304)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 304)
KeMâL 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Günümüz aydınlarının en büyük başarısızlığı, mizahı ciddiye almaktaki yetersizliği olmuştur.”

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 373 - Ayrıntı Yayınları)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 373 - Ayrıntı Yayınları)