B, Bira

7,6/10  (11 Oy) · 
29 okunma  · 
6 beğeni  · 
622 gösterim
Çocuklar için bira kitabı mı?

Evet, ister inanın ister inanmayın, öyle! Ama aynı zamanda yetişkinler için de bir kitap B, Bira. Üstelik her yazdığı tüm dünyada satış listelerinin üst sıralarında yer almış, ciddi konularda ciddi fikirler verirken eğlendirmeyi de çok iyi bilen bir yazarın kaleminden çıkmış.

Bir varmış bir yokmuş, tam da şimdiki zaman içinde, bir gezegen varmış ve bu gezegende yaşayan canlı türü, insan denen iki ayaklı varlık her yıl otuz altı milyar galon bira içiyormuş. (İnanmazsanız internetten araştırın!) Bu azgın tüketimin renginden, kabarcığından, köpüğünden, geğirtisinden, kısacası huyundan ve suyundan etkilenenler arasında zeki mi zeki bir kız çocuğu, bir de bu kızın şaşkın annesi, duyarsız babası ve çılgın amcası varmış. Çekici olduğu kadar yıkıcı da olabilecek yukarıdaki dört karakter bir araya gelir ve okur B, Bira'yla, gerçekliğin sınırlarına, çocukların yaman zekâsına ve elbette bazılarına göre at sidiği bazılarına göre ise altın sarısı rengindeki bu tuhaf içeceğin nihai anlamına doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755395975
 • Orijinal Adı:
  B İs For Beer
 • Çeviri:
  Aysun Babacan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ezgi K. 
 18 Oca 20:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sophie'nin Dünyası adlı eserde de karşılaştığımız içsel keşif örneklerinden birisi. Kitabın muhatap aldığı kesimin bir yaşı yok, herkes okuyabilir ama sanki Tom Robbins yüzlerce çocuğu gözlemleyip, onların iç sesi gibi tanımlamalar yaptığı için bu kitabı en çok çocuklar anlamlandıracaktır.
Yaşı itibariyle dünyayı, evreni ve etrafında olup bitenleri sorgulamak adına taramalı bir tüfek hızında sonsuz soru soran çocuklar için yazılmış yüz gülümseten bir hikaye. Bu sonsuz soru döngüsü, bu sefer birayla şekilleniyor. Bira nedir, nasıl oluşur, babalarımız neden bira içer, bira içince beden ve zihin nereye gider gibi soruların cevabını bir çocuğa anlatırken, yetişkinlerin de kendinden bir şeyler bulup gülümsemesi sağlanmış. En azından bira deneyimi, bu gülümseme için belirleyici bir kıstas. Kitapta mühim olan; hikayeden çok, tanımlamalar ve bir çocuğa ulaşabilmek adına bilgilerin anlamını yitirmeden çocukların anlayabileceği seviyeye inmesindeki mükemmel yazım dili ve mizaç. Yer yer yapılan postmodern düzenine alaycı iğnelemeler, yetiştinlerin de eğlenerek okuyabileceğini göstermekte. Tom Robbins'in kendine özgü dili de sanki hayalgücü yüksek bir animasyon filminin metin halini okuyormuş hissi veriyor.

(Not: Kitap Amerikan ve Alman aile profilini çok net olarak çiziyor, buzdolabında bira değil de yoğurdu eksik etmeyen bir millet olduğumuz için onlar kadar içselleştirmemizin mümkün olduğunu sanmıyorum.)

Kitaptan 3 Alıntı

Eğer birisi size "yaratık" ya da "delinin teki" falan derse, o kişinin gizli gizli size âşık olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 99)B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 99)
Ezgi K. 
18 Oca 20:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Alışveriş merkezine her gidişinde, ruhundan bir parça yitirirsin içinde."

B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 60 - Ayrıntı)B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 60 - Ayrıntı)
Ezgi K. 
18 Oca 20:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hep böyle cesur olacağına dair bana söz vermeni istiyorum. Devlet memuru kılığındaki sömürgenler seni abartılmış, içi boş tehlikelerden koruyacağız dediklerinde arkanı dönüp kaçacaksın. Seyahat etmekten, senden farklı insanlardan, örümceklerden, yarasalardan, serserilerden, dişçilerden, avukatlardan, akranlarının baskısından, zevksizlikten, toplum tarafından dışlanmaktan korkmayacaksın. Sakın seni korkutmasın emniyetsizlik hissi ya da şeker cinleri... Unvan sahibi adamların karşısında el pençe divan durmayacaksın ve en önemlisi sevmekten korkmayacaksın, sevginin karşılıksız kalabileceğini düşünsen bile. "

B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 88 - Ayrıntı)B, Bira, Tom Robbins (Sayfa 88 - Ayrıntı)