Ağaçkakan

8,0/10  (22 Oy) · 
68 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.077 gösterim
Bir Cemal paketine bakarak neler söyleyebilirsiniz? Aşık değilseniz, o da her nesne kadar anlamsızdır. Ama, "azılı" bir bombacı aklınızı başınızdan almışsa ve aylarca Camel paketi dışında hiçbir şey "okumamışsanız", siz de Prenses Leigh-Cheri gibi kainatın sırlarını çözebilirsiniz belki.
Ağaçkakan, sıradışı kahramanların yaşadığı tutulu bir aşk hikayesi... Tahttan sürülmüş bir kraliyet ailesinin Pranses kızı ile ğögsüne bantlanmış dinamit lokumlarıyla dolaşan meşhur bombacı Bernard, nam-ı değer Ağaçkakan, Hawaii de karşılaşırlar. Ağaçkakan bir kanun kaçağıdır ama sıradan bir suçlu değildir, şerefli bir davası ve saygı değer bir felsefesi vardır. Prenses ise seksin "arsız" çağrısına doğru dört nala koşturan soylu vücudunu ıslah etmeye karar vermiştir. Yüksek toplumsal ve çevresel duyarlılığı Ağaçkakan ın romantik bireyciliğine toslayınca, Prenses bambaşka bir davanın peşinden koşmaya başlayacaktır: Aşk...
Aşk bazen gelir, ama sonra geldiği gibi gider. Robbins in hınzır, dalgavı, hiperaktif dünyasında renkli ve hareketli bir aşk turu atarken, ezeli bir soruya cevap bulma arayışında Prenses ile Ağaçkakan a eşlik ediyoruz: Aşkı akalıcı kılmanın yolu nedir? Bu arayış sırasında, piramitler, kızıl saçlılar, uzaylılar, Ay ın ve Güneş in misyonu ve tabii Camel paketi arasındaki esrarlı ilişkileri keşfetmek de onlara kısmet olacaktır.
Robbins aşkı mı "ti"ye alıyor, yoksa aşk karşısındaki çaresizliğimizi mi? Kendiniz karar verin.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789755392417
 • Orijinal Adı:
  Still Life With Woodpecker
 • Çeviri:
  Fatma Taşkent
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erhan 
15 Eyl 21:01 · Kitabı okudu · 29 günde · 9/10 puan

Tom Robbins biraz Murat Menteş gibi. Onu sevmeyen bunu da sevmez. Ama Murat Menteş'i seven herkesin seveceği birisi de değil. Kitap kırk yıl önce yazılmış olmasına rağmen o yılların popüler ögelerine yapılan göndermeler batmıyor size. Bana batmadı en azından. Bazen sıkılıyorsunuz kitabı olurken, ama o anda bir şey çıkıyor karşınıza, hayran kalıyorsunuz yazara. Mutlu oluyorsunuz bu kitabı okuduğunuz için. Yazar kelime oyununu çok kullandığı için çeviriden kaynaklanan bazı anlam kayıpları da var. Ama ne olursa olsun zeki bir yazardan keyif verici bir kitap okumak isteyen herkes Ağaçkakan'ı okumalı

Kitaptan 13 Alıntı

merve menteş 
07 Haz 12:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

a)insanlar asla mükemmel değil ama aşk mükemmel olabilir, (b) bayağılar ile aşağılık olanları dönüştürebilmenin yegane yolu bu ve (c) bunu yapmak onu yaratır. Sevmek aşkı yaratır. Sevmek kendi kendini yaratır. Mükemmel aşkı yaratmak yerine mükemmel aşığı arayarak boşa zaman harcıyoruz. Aşkı kalıcı kılmanın yolu mükemmel aşkı yaratmak olamaz mı?

Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 128 - Ayrıntı)Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 128 - Ayrıntı)
volkan şentürk 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkı gece yarısı uyandırın.Ona dünyada yangın çıktığını söyleyin. Hızla yatak odasının penceresine koşun ve rahat bir edayla yatağa geri dönün. Aşkı her şeyin yoluna gireceği konusunda temin edin. Uykuya dalın. Sabah uyandığınızda aşkı yanınızda bulacaksınız...

Ağaçkakan, Tom RobbinsAğaçkakan, Tom Robbins

Bazen olmaz ; hayat istediğini sunmaz, sunsa da uymaz.
Ya zaman yanlıştır; ya mekan. Belki de insan.

Ağaçkakan, Tom RobbinsAğaçkakan, Tom Robbins
arden 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Albert Camus, yegane ciddi soru, kişinin kendisini öldürüp öldürmeyeceğidir, diye yazdı.
Tom Robbins, yegane ciddi soru, zamanın bir başlangıcı ve sonu olup olmadığıdır, diye yazdı.
Belli ki Camus ters tarafından kalkmıştı. Robbins ise saatin alarmını kurmayı unutmuş olmalı.
Sadece tek bir ciddi soru var. O da şu:
Aşkı kalıcı kalmayı kim biliyor?
Bana bunun yanıtını verin, ben de size kendinizi öldürüp öldürmeyeceğinizi söyleyeyim.
Bana bunun yanıtını verin, ben de zamanın başlangıcı ve sonu konusunda içinizi rahatlatayım.
Bana bunun yanıtını verin, ben de size ay’ın amacını açıklayayım.

Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 15)Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 15)
yunus ÖZTÜRK 
01 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlişkinin gizemi kaybolunca aşk da kaybolur. Bu kadar basit. Demek ki bizim için öylesine önemli olan aşk değil, gizemin kendisi. Aşk bağlantısı bizi gizemle temasa geçirmek için yalnızca bir bir araç belkide bizler, gizemin yakınında olmanın mutluluğu sürsün diye arzuluyoruz aşkın sürmesini.

Ağaçkakan, Tom RobbinsAğaçkakan, Tom Robbins
esracaprak 
03 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Aslında bu dünyada iki tür insan var: Bu dünyada iki tür insan olduğuna inananlar ile buna inanmayacak kadar akıllı olanlar.

Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 78 - Ayrinti Yayinlari)Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 78 - Ayrinti Yayinlari)
Erhan 
08 Eyl 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dört elementten üçü tüm yaratıklar tarafından paylaşılır ama ateş sadece insanoğluna bağışlanmış bir hediyeydi. Ateşe, canımız o anda yanmadan en çok sigara içerek yakın olabiliriz. Sigara içen herkes, tanrıların ateşini çalıp evin götüren Prometheus'un cisimleşmiş halidir. Güneşin gücünü elde etmek, cehennemi etkisiz kılmak, o ilk kıvılcımla özdeşleşmek, yanardağın iliğini emmek için sigara içeriz. Peşinde olduğumuz tütün değil ateştir. Sigara içerken bir çeşit ateş dansını, yıldırım kadar eski bir ritüeli icra ederiz.
Sigara tiryakilerinin dindar fanatikler olduğu anlamına mı gelir bu? Kabul edin, arada bir benzerlk var.
Sigara içen kişinin akciğeri, ateş tanrısına kurban edilmiş çıplak bir bakiredir.

Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 157)Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 157)
yunus ÖZTÜRK 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Aşk, uğruna uç noktalara gitmeye istekli olanlara aittir. Hoşça kalın''

Ağaçkakan, Tom RobbinsAğaçkakan, Tom Robbins
esracaprak 
03 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Kadınları kısıtlayanlar erkekler değil, eşcinselleri kısıtlayanlar heteroseksüeller değil, siyahları kısıtlayanlar beyazlar değil. İnsanları kısıtlayan, kendi filmlerini yönetmek bir yana, o filmde başrol oynayacak büzüğe ya da düş gücüne bile sahip olmamaları.

Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 108 - Ayrinti Yayinlari)Ağaçkakan, Tom Robbins (Sayfa 108 - Ayrinti Yayinlari)
2 /