Emperyalizm Kapitalizmin En Yüksek Aşaması

9,0/10  (9 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
615 gösterim
"Tekeller, oligarşi, özgürlük tutkusu yerine egemenlik tutkusu, giderek artan sayıda küçük veya güçsüz ulusun, en zengin ve en güçlü birkaç ulus tarafından sömürülmesi; bütün bunlar, emperyalizmin, onu asalak ve çürümeye yüz tutmuş kapitalizm olarak tanımlamamıza neden olan özelliklerini yaratmıştır."

Genel olarak kapitalizm, geçmişe göre çok daha hızlı büyür. Fakat bu büyüme, yalnızca genelde giderek bir dengesizlik kazanmakla kalmamaktadır.Bu dengesizlik, sermaye gücü en yüksek ülkelerin çürümesinde kendisini özellikle gösterir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1992
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789757399148
 • Çeviri:
  Cemal Süreya
 • Yayınevi:
  Sol Yayinlari
 • Kitabın Türü:
Arda Çolakoğlu 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Burada kitapta emperyalizmin ekonomik işlevini çok güzel bir şekilde açıklıyor.Kitapta diğer yazarlardan alıntılar vardır.Kitabı anlayabilmeniz için ekonomiden anlamanız gerekiyor ki büyük bölümü ekonomi ağırlıklıdır.Kitapta emperyalizm tekel kapitalizmi olarak ele alınmış ve tekellerin dünyayı nasıl paylaştığını,sömürgeleri de kapsayan geniş kapsamlı bir anlatım sunmuş yazar.

Tarihsel Maddeci 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emperyalizm, sadece devletlerin bir devleti işgal ederek toprak olarak yayılması değil. Bankalar sistemi ile birlikte her devletin başka devlet üstündeki hegomonya kurma çağı olan emperyalizmin, nasıl tekeller, tröstler, karteller yolu ile en çürümüş, en kokuşmuş şekilde ayakta kaldığını anlatan bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı

Arda Çolakoğlu 
18 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Emperyalizm,tekellerin ve mali sermayenin egemenliğinin ortaya çıktığı;sermaye ihracının birinci planda önem kazandığı;dünyanın uluslararası tröstler arasında paylaşılmasının başlamış olduğu ve dünyadaki bütün toprakların en büyük kapitalist ülkeler arasında bölüşülmesinin tamamlanmış bulunduğu bir gelişme aşamasına ulaşmış kapitalizmdir.

Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 95)Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 95)