Emperyalizm Kapitalizmin En Yüksek Aşaması

9,0/10  (9 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
639 gösterim
"Tekeller, oligarşi, özgürlük tutkusu yerine egemenlik tutkusu, giderek artan sayıda küçük veya güçsüz ulusun, en zengin ve en güçlü birkaç ulus tarafından sömürülmesi; bütün bunlar, emperyalizmin, onu asalak ve çürümeye yüz tutmuş kapitalizm olarak tanımlamamıza neden olan özelliklerini yaratmıştır."

Genel olarak kapitalizm, geçmişe göre çok daha hızlı büyür. Fakat bu büyüme, yalnızca genelde giderek bir dengesizlik kazanmakla kalmamaktadır.Bu dengesizlik, sermaye gücü en yüksek ülkelerin çürümesinde kendisini özellikle gösterir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1992
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789757399148
 • Çeviri:
  Cemal Süreya
 • Yayınevi:
  Sol Yayinlari
 • Kitabın Türü:
Arda Çolakoğlu 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Burada kitapta emperyalizmin ekonomik işlevini çok güzel bir şekilde açıklıyor.Kitapta diğer yazarlardan alıntılar vardır.Kitabı anlayabilmeniz için ekonomiden anlamanız gerekiyor ki büyük bölümü ekonomi ağırlıklıdır.Kitapta emperyalizm tekel kapitalizmi olarak ele alınmış ve tekellerin dünyayı nasıl paylaştığını,sömürgeleri de kapsayan geniş kapsamlı bir anlatım sunmuş yazar.

Tarihsel Maddeci 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emperyalizm, sadece devletlerin bir devleti işgal ederek toprak olarak yayılması değil. Bankalar sistemi ile birlikte her devletin başka devlet üstündeki hegomonya kurma çağı olan emperyalizmin, nasıl tekeller, tröstler, karteller yolu ile en çürümüş, en kokuşmuş şekilde ayakta kaldığını anlatan bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Tarihsel Maddeci 
 06 Mar 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Emperyalizm ve oportünizm
Dünyayı paylaşmak için savaşım veren emperyalist devletler arasındaki uzlaşmaz karşıtlıkların yoğunlaşması da bu eğilimi kuvvetlendirmektedir. Ve böylece emperyalist gelişimin belirli özellikleri başka ülkelere göre, İngiltere'de çok daha önce görülebildiği için, ilkin ve en açık biçimde orada kendini gösteren emperyalizm ve oportünizm arasındaki bağ yaratılmıştır. (...) Gerçekte oportünizmin gelişmesindeki olağanüstü hız ve özellikle iğrenç nitelik, hiç de onun zaferinin sürekli olacağının güvencesi değildir; sağlıklı bir bedende bir çıbanın hızla büyüyüp baş vermesi, nasıl yalnızca o çıbanın daha çabuk patlaması ve organizmanın iyileşmesi sonucunu doğurursa, bu da, tıpkı öyle. Bu bakımdan, emperyalizme ve oportünizme karşı savaşım, sıkı sıkıya birbirine bağlı olarak yürütülmedikçe, birincisinin de boş ve yalan bir sözden ibaret olacağını bir türlü anlamak istemeyenler, en tehlikeli kimselerdir.

Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 151 - Sol Yayınları)Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 151 - Sol Yayınları)
Arda Çolakoğlu 
18 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Emperyalizm,tekellerin ve mali sermayenin egemenliğinin ortaya çıktığı;sermaye ihracının birinci planda önem kazandığı;dünyanın uluslararası tröstler arasında paylaşılmasının başlamış olduğu ve dünyadaki bütün toprakların en büyük kapitalist ülkeler arasında bölüşülmesinin tamamlanmış bulunduğu bir gelişme aşamasına ulaşmış kapitalizmdir.

Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 95)Emperyalizm, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 95)