Sait Faik Abasıyanık

Yazar 8,1/10 · 1667 Oy · 33 kitap · 5927 okunma ·  1621 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Sait Faik Abasıyanık
 • Unvan:
  Türk Öykü ve Roman Yazarı, Şair
 • Doğum:
  Sakarya, Osmanlı Devleti 18 Kasım 1906
 • Ölüm:
  İstanbul, Türkiye 11 Mayıs 1954 (47 Yaşında)
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

1.621 okur beğendi.
1.667 puanlama · 1.840 alıntı
8 haber · 32.879 gösterim
5.927 okur kitaplarını okudu.
3.109 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
153 okur kitaplarını şu anda okuyor.
63 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Sait Faik Abasıyanık'ın Biyografisi

(Sait Faik Abasıyanık, 15 Kasım 2015-21 Kasım 2015 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Sait Faik Abasıyanık ya da Sait Faik (18 Kasım, 22 Kasım ya da 23 Kasım 1906 -11 Mayıs 1954), Türk öykü, roman ve şiir yazarıdır. Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından sayılan Abasıyanık, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır. Modern Türk hikâyeciliğinin öncülerinden olan Sait Faik, getirdiği yeniliklerle "kökü kendisinde olan" bir yazar olarak kabul edilir.

Klasik öykü tekniğini yıkarak doğayı ve insanları basit, samimi, hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlatmıştır. Bunu yaparken diğer çoğu Cumhuriyet sonrası sanatçısı gibi Batı'daki gelişmelere bağlı kalmamış, hiçbir edebî anlayışın etkisinde hareket etmemiş ve belli bir tarzın takipçisi olmamıştır. Toplumun problemlerine değil bireyin toplum içindeki sorunlarına yönelen yazar, öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkıp bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalışır. Çoğunlukla şehirli alt sınıfın hayatını yazan Abasıyanık, balıkçı, işsiz, kıraathane sahibi gibi karakterleri anlatır. İnsanların yaşama biçimlerini, isteklerini, tasalarını, korkularını ve sevinçlerini irdeleyerek, toplum meselelerinden çok "insanı ele alan sanatçılar" sınıfında yer alır.

1930'larda başladığı yazı hayatı boyunca "sorumlu avare", "gözlemci balıkçı", "çakırkeyf sirozlu", "küfürbaz şair", "müflis tacir", "züğürt yazar", "hamdolsun diyemeyen rantiye", "anadan doğma çevreci" gibi sıfatlarla anılan Abasıyanık'ın tüm yazdıkları bir şair duyarlılığı içermektedir. Hikâye, roman, şiir yazan, çeviriler ve röportajlar yapan sanatçı bütün bu türleri kendine özgü tarzı ile kaynaştırmıştır. Yazarın, anlık heyecanlarını yansıtan izlenimci ve fovist ressamların üslubunu anımsatan bir tarzı olduğu söylenmiştir. Kendi özgün dilini oluştururken André Gide, Comte de Lautréamont, Jean Genet gibi isimlerden etkilenen Abasıyanık, kendisinden sonra gelen Ferit Edgü, Adalet Ağaoğlu, Demir Özlü gibi pek çok yazara da öncülük etmiştir. Ölümünün ardından Burgaz Adası'ndaki evi müzeye dönüştürülen yazar adına her sene öykü ödülü de verilmektedir.

Sait Faik Abasıyanık'ın Kitapları Kitap Ekle

8,0/ 10  (265 Oy) ·  1.034 Okunma
6. Kayıp Aranıyor (100 Temel Eser)
7,9/ 10  (129 Oy) ·  411 Okunma
8,1/ 10  (67 Oy) ·  238 Okunma
7,7/ 10  (27 Oy) ·  118 Okunma
18. Semaver Sarnıç (Bütün Eserleri 1)
7,9/ 10  (13 Oy) ·  57 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Hüseyin Erol, bir alıntı ekledi.
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İğrenir görünürlerden çoğu o nevi insanlardan bin defa daha aşağılıktır.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
27 May 2017

Düşünmeye başlayalı beri bir gün sarhoş olmadan gülmedik ki.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan olabilmek için erkek olmanın yeteceğini sanıp aldanmıştı.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyada her şeyle alay edilir, şaka yapılır ama şiirle asla!

Az Şekerli, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 98)Az Şekerli, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 98)
Ferah, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2015

''... Sonra oturup
hüngür hüngür ağlasam.
Boş geçirdiğim,
bağırmadığım,
sustuğum günlere...''

Sait Faik AbasıyanıkSait Faik Abasıyanık
Bütün Alıntıları Göster

Sait Faik Abasıyanık ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Sait Faik büyüklerin dünyasından (haklı olarak) ürkmüş, çocuk kalmış bir insan sayılırdı; büyüklerin isteklerine yabancıydı, şuyum buyum olsun, şunu bunu alayım dediğini hiç işitmemiştim. Birkaç kez, "Şuralardan çekip gitmek bir deniz kıyısında kahve açmak"tan söz ettiydi! Biz tanıştığımızda ölüme çok yakınmış zaten, bana söylememişti! Alçak gönüllü bir insandı; yazarlığını, kendini övdüğünü hiç işitmedim. Sadece bir kez umutsuzlukla, "Elli yıl sonra 5-6 hikayem kalır mı acaba?" diye sordu ve ardından bu "ifşaat"ından dolayı çok sıkıldı!.. İnsanların gözünü hırs bürümüş, ruhunu üne, paraya, güce adamış varsıllarını sevmezdi.

-Leyla Erbil, Zihin Kuşları

Sait Faik Abasıyanık'ın arkadaşı Orhan Tuncer, Bavul dergisine anlatmış:

"1950 yılıydı. Bir gün dükkanıma geldi yine. Sait oldukça neşeliydi, yerinde duramıyordu... 'Hayrola nedir bu keyfin?' diye sorduğumda, 'Sorma yahu, bugün Beyoğlu'nda Yazarlar Derneği'nin bir toplantısı vardı, gideyim dedim, kapıya bir bekçi koymuşlar, ben tam girecekken 'Hop! Dur bakalım hemşerim, buraya sadece yazarlar girer, balıkçılar değil' dedi ve beni içeri sokmadı. Hiç sesimi çıkarmadım. O kadar memnun oldum ki... Demek ki yalnız giysilerim değil, yüzüm hareketlerim, halim, tavrım, her şeyim balıkçıya benziyormuş. Bu benim için müthiş güzel bir şey biliyor musun ?' dedi. O tanınmak istemeyen, halktan bir insandı."

11 Mayıs...

Sait Faik, Parmakkapı'daki Sanatseverler Lokali'nde yapılan bir tartışmada sık sık sözü geçen "mezen" kelimesinin anlamını merak etmişti. Bir arkadaşı, "Mezen diye, sanatçıları koruyan varlıklı sanat dostlarına denir" demişti. Sait Faik'in buna tepkisi çok hoştur: "Desene annem en büyük mezenmiş."
Gerçekten de bu cevherli aylağı yaşamı boyunca hep annesi korudu. Hiçbir meslek tutmadan başıboş yaşamasını o sağladı. Babası Adapazarlı bir tüccardı. Tahsil için Grenoble'e bile yolladığı oğlunun, kendi kereste fabrikasında çalışmasa bile, bir iş tutmasını istiyor, Sait'in aylaklığına tutuluyordu. Babasının hışmına karşı onu hep annesi arkaladı. Ve Sait Faik, Almanların "Musse" dediği bir yaratıcı rahatlık içinde, keyfi istediği zaman yazdı, keyfi istediği zaman durdu. Ekmek parası için sabahtan akşama kadar yazmak zorunda bir Orhan Kemal'e kıyasla lüks mevkide yaşar gibi bir mutluluğu vardı. Vakitsiz ölümünden sonra adının unutulmamasını ilk düşünen de yine annesi oldu. Tüm varını Darüşşafaka Cemiyeti'ne bir tek şartla bağışladı: Her yıl onun adını taşıyacak bir armağan düzenlenmesini istiyordu. Böylece Darüşşafaka Cemiyeti de yılın en önemli bir edebiyat yarışmasına önayak oldu ve oluyor.
Haldun Taner

''yine çarşamba, yine perşembe, işte cuma! cumartesi..
hele bu ertesiler yok mu ertesiler?
bu ertesiler,
o kendilerini bir şey sanan
insanlara benzerler...''

Keşke dünyada herkes Türkçe bilse ve Sait Faik'i ana dilinden okuyup insana hissettirdiklerini hissedebilse düsündürttuklerinin farkına varabilse herkes.O kadar naif bir insan ki Sait Faik sanki dunyada herkesin onu okuduğu gün savaşlar bitecekmiş gibi yazıyor.Öyle ki içi boşaltılmış insaniyet kavramının içi yeniden dolacakmış gibi.Bizi insan yapan diğer canlılardan ayıran duyguların yeniden farkına varacakmışız gibi.Ve yine kendisinin de çok güzel bir şekilde ifade ettiği gibi: Sevmek,bir insanı sevmekle başlar herşey...Şu söz tüm dünya klasiklerinde geçen en afili sözlere bedel gerçekten.Okuyun okutun böyle güzel bir insanla aynı topraklarda yaşamıs olmakla mutlu olun sadece.Kendisi der ki: "Yazmasaydım deli olacaktım!" İyi ki yazmışsın güzel insan iyi ki!

"biz ne gogol’ün palto‘sundan ne oğuz atay’ın beyaz mantolu adam‘ından çıktık. sait faik’in paltosundan çıktık biz. bizim edebiyatımızda düzyazı, öykü ve roman, sait faik’ten önce başka türlü yazılıyordu, sait faik’ten sonra başka."

"Sait Faik’i yapıda ve özde modern hikayeciliğimizin babası sayıyorum.
Sait, bence Türkçenin dar hudutlarını zorlamış, ilk defa doğru dürüst, gerçek anlamıyla Türkçe yazmış ilk Türk yazarıdır.

Sait’ten önce hiçbir yazarımızda bütün nüanslarıyla sıcaklığı, açıklığıyla Türkçe yoktur. Kalıplaşmış bir Türkçe vardır.
Gerçek Türkçesiyle birlikte, hikayelerinde anlattığı, bir düş içinde görünen insanları
da gerçektir. Düş dünyası Sait’in gerçekçiliğinin üstüne çekilmiş bir cila gibidir.

Sait her yönüyle halktandı. Onları seviyordu. İhtiyar hallacı, Ramazan’ı, Panco’yu, Melek’i, Kondosi, hani “Birtakım insanlar” daki
Ali Rıza var ya, Hikmet var ya, onları
candan seviyordu.

Bıraktığı on üç eseri aşkla, sevgiyle, tonla dolu bir destandır. Bir büyük şehrin, fakir, emeklerinin karşılığını alamayan iyi insanlarının destanıdır.

Sait’e yüreğim çok yandı desem
kaç para eyler…" - Yaşar Kemal

http://saitfaikmuzesi.org/...hakkinda-dusunceler/

“Sait Faik Adalı Abasıyanık’ı tanımakla
yeni bir ada keşfetmiş kadar sevinebilirsiniz, Adalı’nın adası bir dünyadan büyüktür,
içinde her şey var.
Gorki’nin Rus edebiyatına yaptığı hizmeti, Adalı Türk edebiyatına yapacak.
Fakir fukaralar anafordan futbol maçına
girer gibi Sait Faik’le beraber
kitaplarımıza girdiler, yuria!
(…) Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir. Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir.
Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi
piyesi ve romanı en ummadığınız
yerinden çıkaracaktır.
Sait Faik Adalı’ya abayı yaktık vesselam.”

Abidin Dino
(S.E.S. Dergisi, 7 Haziran 1939, Sayı 1)

Türk edebiyatında okumaktan bu kadar keyif aldığım bir başka isim olmadı. İnsanda yazma isteğini tetikleyen en önemli isimlerden biri.