Lüzumsuz Adam

7,9/10  (172 Oy) · 
578 okunma  · 
152 beğeni  · 
4.418 gösterim
"Sait Faik'e geceleri sinemalarda rastlardım. Tanışmazdık.

Sinemanın ön sıralarına oturur, koltuğuna iyice gömülürdü.

Koyu yeşil bir pardösüsü, çok dar kenarlı, kafasının biraz üstünde kalan kahverengi bir şapkası vardı. Sinema dönüşü dalgın, Beyoğlu'nun gece yarısı kalabalığına dalar, çeker giderdi. Sinemada bulunanlar arasında bu gedikli birinci mevki müşterisinin yazısını okuyan var mıdır acaba, diye çok düşünmüşümdür. Kuşkusuz, yoktu. Sait Faik, edebiyattan hoşlanacak bir okur topluluğunu hazır bulan talihli yazarlardan değildi. Okurunu yetiştiren, eğiten, okuruyla birlikte oluşan bir yazardı. Gerçek talihinin de bu olduğu söylenemez miydi?"
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9786053607861
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
04 Oca 23:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili Sait Faik için objektif olamıyorum maalesef. Ne yazsa okurum demiştim daha önce de onun için, şimdi ekliyorum; ne yazsa büyük bir zevkle okurum. Varsın kayda değer bir şey anlatmasın. Yoldan geçen birine bakıp hayallere dalsın; tahmin oyunu oynasın kendince. Benim için en güzel kurgulardan bile daha güzel bir hikâye anlatırmış gibi gelir.


Samimiyete vurgunum çünkü ben! Bunca samimiyetsizliğin ortasında, bunca yabancının ortasında, bunca haksızlığın, bunca gözünü hırs bürümüş varlıkların (insan demeye de dilim varmıyor) ortasında kalmışken sığındığım o balıkçı kasabası benim için Sait Faik öyküleri. Ne zaman ihtiyacım olsa koşup gittiğim, ruhumu dinlendirdiğim o gizli yerim benim Sait Faik kasabası. Hiç görmediğim o yerlere duyduğum özlemi dindirdiğim yer.

Nerede yaşamak isterdim mümkün olsa; bir Sait Faik hikâyesinde, satır aralarında. Orada kendime bir dünya kurabilirdim. Bir kuşun bir su birikintisinde banyo yaptığını izlememiş olanlar giremez mesela o dünyaya. Bir balığı hayal ederken asık suratlı olarak canlandıranlar da. Ya da bir sokak köpeğine selam vermeden geçip gidenler de giremez. Bir kadının ellerine bakıp dünyayı güzelleştirenin onlar olduğunu bilmeyenler hiç uğramasın kapıya, uyarı asmak gerekecek. Bu liste uzayıp gider mi dersiniz? Ancak tek bir hayalim vardı; samimiyet azizim! Kalbinde bir miktar sevgi, bir miktar samimiyet olan insanlar. O kadar.

İyi ki geçtin bu dünyadan Sevgili Sait Faik. Umudumun tükenmeye başladığı anlarda imdadıma yetişiyorsun hep!

Rogojin 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lüzumsuz Adam'ı okurken Oktay Akbal'ı düşündüm. Akbal'ın okuduğum tek kitabı olan "Aşksız İnsanlar" Sait Faik'le aynı damardan beslendiği belli olan, bize İstanbul sokaklarında insanları, mekânları anlatan bir hikâye kitabıydı, Akbal'ın gençliğindendi; hikâyelerin birinde Sait Faik de kendi hikâyesini yazıyordu üstelik! Kimbilir, belki de Lüzumsuz Adam'daki hikâyelerden birisini yazıyordu o an.

Lüzumsuz Adam, aynen Oktay Akbal gibi, Sait Faik'in insanı, insanımızı anlatan ve bunu şehir mekânlarında, ama belki Akbal gibi mekânlardan çok insanın kendisine odaklanarak anlatan bir eser. Bütün hikâyelerde canlı karakterlerle karşılaşıyoruz. Dilin sadeliği, kıvraklığı akıp gidiyor; yazar sadece ve sadece insana, insanın ruhuna odaklanarak bize şehirden çeşitli insanlar anlatıyor; yoksul, kafası karışık, mutsuz, yalnız, neşeli, cıvıl cıvıl insanlar... yazar bu insanlara, toprağa, hatta mezar taşlarına ve onların hikâyelerine sevgiyle bakıyor; çaresiz, mutsuz, yalnız ya da mutlu, neşeli ama acı çekerek, mutsuz ölen insanlar olsun, hepsi yaşadıklarını söylüyor bize; o kadar canlılar, o kadar varlar; işte bu yüzden bu eser o kadar gerçek ve o kadar edebiyat. Ben de Sait Faik'in diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim gibi, herkese Lüzumsuz Adam'ı okumayı mutlaka öneriyorum.

Halil Yavuz KAYA 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lüzumsuz Adam da 14 hikayecik karşılıyor Sait Faik 'in o nefis anlatımıyla bizleri.
Bu hikayecikler bize, bizlere öyle bir boy aynası tutuyor ki; o aynada hepimiz ayrı sıfatlarda, simalarda da olsak yine biz bize benziyoruz. Kaldır aradan aynayı hangimiz hangimiziz şaşar kala kalırız.
Nasıl mı?
Ayniyle vaki bu hikayeler bize bizi tanımlıyor...Şöyle ki....!
Günlük hayatımızı sıkıştırıverdiğimiz daracık yaşam alanlarımızdaki bireysel ilişkilerimizi, kentimizdeki, semtimizdeki, mahallemizdeki, sokağımızdaki, kahvehanedeki, meyhanedeki, iş yerimizdeki bizleri yerli yerine yerleştirip harika bir izahatla tasvir ediyor. Anlıyoruz ki yaşamın içinde ne gereksiz işlerimiz, işlevlerimiz var kısacası "öyleyse ne lüzumsuz adamlarız bizler" demek zorunluluğunun girdabına yuvarlanıyoruz.
Karasızlık içindedir geleceğimiz, adeta pusulasız yol alıyoruz ve bu yolda bizi atmaca gibi bekleyen çıkarcı, istifçi, aç gözlü, sinsimi sinsi fer fecir okuyan gözler yolumuzu gözetler. Madiğin en büyüğünü birbirimize atarız böylece demeye getiriyor yazarımız..
Birbirimizi tanımadan dışsal görümümüz, hal ve hareketlerimizle, hayal dünyamızda süsleyip, kurgulaya bildiğimiz kadarıyla bu dünyada bir yere oturtup ne güzel yorumlar ve ön yargılarımızın prangasında hapsederiz...
Okumanızı dilerim...

Merve Erbaş 
26 Şub 20:48 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaba başlarken mahalle kahvesinde aldiğim tadi yani ilk hikaye lüzumsuz adamda alıyorsunuz.Mahalle kahvesiyle tanistigim sait faik betimlemeleri ve uçarı kişiliği ile beni benden alıyor teee uzaklara götürüyor.Kitabı metroda durakta otobuste okumak ayri bir zevk tabi.Çünkü hikayeler zaten dış mekan da geçiyor.Sait amcam öyle bir üslup kullanıyor ki başkalarinin yazarken ojuyucunun sadece zihninde canlandirdigi şeyleri yaşatıyor ve bazen hic gormediginiz Istanbulu ve onun yaşadığı istanbulu karsilastiriyor kalabaligi ve insanları sevmeyen bir insan olduğunu görüyorsunuz.herşeyden once sait faik halktan esnaftan adamdan kadından köyluden işçiden yana oldugunu 2 kitabinda da cozsbiliyor insan.MUTLAKA OKUYUNUZ :)

Sehertan 
 10 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

14 hikayeyi içeren bu kitap, gündelik hayatımızda rastlayabileceğimiz ama çoğu zaman dikkatimizi pek de çekmeyen belki hayali belki ilham alınarak sıradan insanların hayatlarını konu alarak oluşturulmuş. Biz ne kadar sıradan olduğunu düşünsek de her insanın ayrı bir hikayesi, ayrı bir acısı ve sevinci vardır, bunu görüp de edebiyata dönüştürebilmek de derin bir hissiyat ve kabiliyet gerektirir. Sait Faik de bu özelliklerini hikayelerine başarılı bir şekilde yansıtarak bu kişilerin dünyalarına bizi de dahil etmiştir.

ebru cemre 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

▶#luzumsuzadam gündelik hayatımızda rastlayabileceğimiz ama çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen sıradan insanların hayatlarını anlatıyor.
Biz ne kadar sıradan olduğunu düşünsek de her insanın ayrı bir hikayesi,ayrı bir acısı ve sevinci vardır,bunu görüp de edebiyata dönüştürebilmek de derin bir hissiyat ve kabiliyet gerektirir.
Sait Faik,her eserinde olduğu gibi bu özelliklerini hikayelerine başarılı bir şekilde yansıtarak,bu kişilerin dünyalarına bizi de dahil etmiş yine
Her hikayesiyle insanı saran bir yazar Sait Faik.
Mekan olarak İstanbul’da geçiyor hikayeler.Ve her bir hikayede,hiç İstanbul’da bulunmamış olsanız bile,o dönemin İstanbul’una ait sokakları arşınlıyor,o sokaklardaki insanlarla konuşuyor,dertleşiyor gibi bir hisse kapılıyorsunuz.
Sait Faik hiç tartışmasız bizler için çok büyük bir değer

Fatih Olgun 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hikayelere hususi ilgisi olan bir adam değilim, değildim. Gel gelelim Sait Faik Beğ bu alakayı sağladı, sadece bunun için bile, "hikaye" sevmek için bile okunabilir bir kitap.
Kitaptaki hikayelerse "anlamsızlığı" ve sadece yaşanmışlıkları ile insanı farklı bir şekil ile kendine çekiyor hatta bağlıyor. Denize girip duran adamlardan, herhangi şekilde dikkate değmeyecek hareketler yapan adamların boş beleşliği insana insanlığı hatırlatıyor be azizim...

Saniye SAFKAN 
05 Mar 14:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün ümit yarın sabahta"
"Şaştım kaldım insanoğlunun bu kadar çörü çöpü olmasına."
"Nasıl birbirinden bu kadar ayrı, birbirini bu kadar tanımayan insanlar aynı şehirde yaşıyor?"

Kitaplarının telif haklarını ve mal varlıklarını Darüşşafaka'ya bağışlamış olan yazarın on dört öyküsü bir arada.

ertuğrul akyar 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

sait faik abasıyanık kitaptaki kısa hikayelerle eski istanbulu anlatmış insanları anlatmış kendi iç dünyasını anlatmış sonuş olarak kısa hikayelerden oluşan bir kitap ve çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Biz kitapseverlerin her daim okunacak kitapları, kalemiyle tanışmak istedikleri yazarları vardır. Bu listeler asla tükenmediği gibi, gün be gün yenilerinin eklenmesiyle de katlanır da katlanır. Bazen yeni bir yazarın kalemiyle tanışmanın mutluluğunu yaşarken, bir burukluk da çöküverir insanın yüreğine "Keşke kalemiyle daha önceden tanışmış olsaydım" diye. Bunu birçok kez yaşadınız, belki de yaşayacaksınız. İlla ki yüreğinize çöküverecek o geç kalınmışlık duygusu. Geriye dönüp baktığımda bunu en çok Türk edebiyatının güzide yazarlarında hissettiğimi fark ediyorum. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve tabii ki şimdilerde sevgili Sait Faik...

Çok değil daha geçtiğimiz ay tanıştım Sait Faik'in o güzel kalemiyle. Bir daha da bırakmak mümkün olmadı, kitaplığımın en güzel köşesinde kendine bir yer edinmeyi başardı. Zaten o zaman da dile getirdiğim gibi "Sait Faik'in kaleminden öykülerin tadına bir defa baktıktan sonra devamını getirmemenin imkansız olduğunu düşünüyorum." Bugün de yavaş yavaş eserlerine kitaplığımda yer açarak bu düşüncemi destekliyor ve okudukça bu düşüncemde yanılmadığımı da görüyorum. Öyle ki, Sait Faik'i Sait Faik yapan oldukça samimi, bir o kadar da doğal ve özel bir anlatımı var. Elinize aldığınız her bir eserinde o samimi anlatımın büyüsüne kapılmaktan, kurgunun bir parçası olmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Sait Faik'in büyüleyiciliği eserlerindeki sohbet havasındaki, alışılmışın dışında, kendine has anlatımıyla kitabını okurken yanında içtiğiniz çayınıza kahvenize ortak olmasında, eserlerinde gördüklerimize farklı birer boyut katmasında yatıyor. Ve şuna inanıyorum ki o, bugün dahi eserlerinde yeniden hayat buluyor, eserleriyle hâlâ yaşıyor. Bugün, ölümünün üzerinden 62 yıl geçmiş olmasına rağmen ,elinize aldığınız her eserinde onunla sohbet ediyormuş hissini yaşıyorsak, bunu kendinden kaç nesil sonraki bizlere yaşatabiliyorsa bu, eserleriyle yaşıyor olduğunun en güzel kanıtı değil midir?

Lüzumsuz Adam, kaleminden okuduğum ilk eser olan Havada Bulut'tan( kitabın yorumu için tık tık ) sonra hayran kaldığım Sait Faik'ten okuduğum, öykü türündeki ikinci eser. Kitap, diğer kitaptaki birbiriyle bağlantılı hikayelerden ziyade alışılageldiği gibi birbirinden bağımsız on dört öykü ve "Sait Faik'ten Sonra" isimli bir ekten oluşuyor. Her daim olduğu gibi bu eserinde de öykülerin İstanbul ve Burgazada çevresinde geçiyor olması, okurken sizi oturduğunuz yerden alıp oralara doğru bir yolculuğa çıkarıyor, İstanbul ve ada havası almanızı sağlıyor. Sait Faik eşliğinde farklı hayatlara doğru tatlı bir yolculuğa çıkacağınız, onun başarılı gözlem yeteneğinin süzgecinden geçirip, kurguladığı karakterler ve onların çevresinde gelişen olaylarla yine gördüklerinize farklı boyutlardan bakacağınız bu güzel kitaba şans vermenizi öneriyor, ama en çok da ne olursa olsun mutlaka bu usta kalemle mutlaka tanışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum :) Dile getirdiğim tüm güzel duyguları deneyimleyebilmeniz dileğiyle. Kitapla ve sevgiyle kalın...

2 /

Kitaptan 109 Alıntı

BARAN 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her insandan korkuyorum. Kimdir bu sokakları dolduran adamlar? Bu koca şehir, ne kadar bir birine yabancı insanlarla dolu. Sevişemeyecek olduktan sonra neden insanlar böyle birbiri içine giren şehirler yapmışlar? Aklım ermiyor. Birbirini küçük görmeye, boğazlaşmaya, kandırmaya mı? Nasıl bir birinden bu kadar ayrı, birbirini bu kadar tanımayan insanlar bir şehirde yaşıyor?

Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 9)Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 9)

Şehri bırakıp gitmeliydi. Nereye olursa olsun... Bu şehri bırakmalıydı. Dağlarda yatmalı, su başlarında garipler gibi su içmeli, köylerden ekmek dilenmeli, şehirli görünce yol değiştirip koşa koşa kaçmalı, samanlıklarda yatmalı, dağlardan üzüm çalmalıydı.

Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 36 - İp Meselesi)Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 36 - İp Meselesi)
Hilal G 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Severim toprağı. Bu sessiz, mütevazı, sakin, deli şeyi, dedi. Hayat bundandır işte. Biz canlı mıyız bunun yanında. Onun için bundan yapıldık derler... Karşılığı için hiçbir şey istemeden veriyor o. Cömerttir, cömert. Sonra vakti gelince, bize yeter dereceye kadar bir bayram gösterdikten sonra, yine alır kucağına çürütür, doğurur. Çürütür, doğurur. Erkekler değil ama kadınlar muhakkak topraktan çıktı. Toprak ana! Toprak ana. Her mahlukun dişisinde bir topraklık var. Biz erkek kısmı güneşin, havanın, suyun çocuklarıyız belki, ama kadınlar muhakkak topraktan.

Lüzumsuz Adam, Sait Faik AbasıyanıkLüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık

Ben hikayeciyim diye sizden ayrı şeyler düşünecek değilim. Sizin düşündüklerinizden başka bir şey de düşünemem. O halde bu adamın hikayesi ne olabilir? Sakın benden büyük vakalar beklemeyin, n'olur?

Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19)Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19)