Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Roquentin

Sabitlenmiş gönderi
Öğrenin oğlum, iyi bir şey
Hiç kimsede sevginin önemsiz olduğuna ilişkin bir kanı yoktur. Onun açlığını çekerler, sinemalarda mut­lu ya da mutsuz aşk hikâyeleri izlerler, yüzlerce nite­liksiz aşk şarkıları dinlerler. Buna rağmen, pek azı sevgiye ilişkin bir şeyler öğrenmenin gerekli olduğunu düşünür.
Sayfa 11
Reklam
Roquentin tekrar paylaştı.
Kent
Dedin, "Bir başka ülkeye, bir başka denize gideceğim, bundan daha iyi bir başka kent bulunur elbet. Yazgıdır yakama yapışır neye kalkışsam ve yüreğim gömülü bir ceset sanki. Aklım daha nice kalacak bu çorak ülkede. Nereye çevirsem gözlerimi, nereye baksam hayatımın kara yıkıntıları çıkıyor karşıma, yıllarıma kıydığım , boşa harcadığım. "
208 syf.
·
Puan vermedi
·
28 günde okudu
Sözcükler
SözcüklerJean-Paul Sartre
8.2/10 · 1.543 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Roquentin

Roquentin

, bir kitabı okumaya başladı
Toplu Oyunları 2
Toplu Oyunları 2Federico Garcia Lorca
9/10 · 5 okunma
Reklam
Yaşarken, kamuoyunun dikkatli bakışı, çıkar çatışmaları, açgözlülükle açgözlülüğün savaşı, insanın eski paçavralarını saklamasına, söküklerini ve yamalarını gizlemesine, kendi vicdanına yaptığı itirafları diğer insanlardan esirgemesine neden olur; insan, başkalarını böyle kandırmasının en büyük ödülü olarak, kendisini de kandırmayı başarır, çünkü bu durumda, acılı bir deneyim olan utançtan ve korkunç bir ahlaksızlık olan ikiyüzlülükten kurtulmuş olur.
Uzun bölümler, sıkıcı okurlar için daha uygundur; fakat biz büyük sayfalı kitapların insanları arasında değil, cep kitapları insanları arasında yaşıyoruz ki onlar kısa metinleri, geniş marjinleri, şık matbaa harflerini, kenarları yaldızlı sayfaları ve resimleri tercih ediyorlar. Özellikle de resimleri...
... ama bu dünyada biraz aptal olmayan kim var ki?
Bizler hayatta yaptığımız iyiliklerden çok bize yapılan iyilikler sayesinde ilerleriz: korumaya yüz tutmuş bir dalı alıp toprağa dikeriz, sonra da dikmiş olduğumuz için sularız.
Sayfa 150Kitabı okudu
Yüreği her şeyi açık olan kişi şu kısacık ömür parçası içinde ne çok macera yaşayabilir! Görmeye gözü varsa eğer, hayat yolunda ilerlerken zamanın ve tesadüflerin ona her an sunduklarından da hakça yararlanabilir.
Reklam
Yürek, kazandıklarını elinde tutup muhafaza etmekten yanadır.
Reis saplayarak başlamış
Yalnızca kendi emeklerinin ekmeğini yemek isteyenler ile başkasının emeğinin ekmeğini yiyerek ömürlerini Tanrı aşkı adına miskinlik ve cahillik içinde geçirmekten başka tasaları olmayanlar arasında ayrım yapmak durumundayız.
7,5bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.