8,0/10  (93 Oy) · 
404 okunma  · 
77 beğeni  · 
2.491 gösterim
"Sait Faik, Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.
Türk hikâyeciliği Ömer Seyfettin'den sonra Memduh Şevket Esendal, Fahri Celalettin gibi ustaların sürdürdüğü bir türdü. Sabahattin Ali, Refik Halit'in memleket hikâyeciliğine diyalektik bir görüş katmış ve bu yeniliği ile 1940'ların tek ismi olmuştu . Sait Faik ise onların yapmadığı bir şeyi yaptı. Bir konuyu değil, yaşamın bir parçasını işliyordu. Bir tez savunmuyor, bir yaşantıyı yansıtıyordu. İnsan sevgisi dolu, doğa sevgisi dolu bir yüreği vardı. Neye baksa bu sevgi ile ısınıyor, ışıklanıyordu. Biz ancak o el attıktan sonradır ki, en önemsiz görünen insanların ve şeylerin zevkine eriştik."
-Haldun Taner-Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, 1983.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  138
 • ISBN:
  9786053608851
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
20 Oca 23:04 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Körleşme'ye başlamadan hafif eserler okuyayım diyerek Sait Faik'in hikayelerine yöneldim. 19 farklı hikayeden oluşuyor kitap. Sait Faik'in Seçme Hikayeler kitabında çok daha fazla etkilenmiştim; sanırım bu kitapta beklentiyi biraz yükselttim. Çok beğendim de diyemem beğenmedim de. Edebi açıdan dilini tartışamam ama hikayeler o kadar güzel değildi. Stelyanos Hrisopulos Gemisi ve Semaver hikayelerini çok beğendim. Konulara bakarsak geneli deniz ile ilgili ama umut, hüzün, doğa vb. daha doğrusu tüm konulardan tadımlık işlemiş. Hikaye okumak isteyenlere tavsiye edilebilir.

Sait Faik 'in okuduğum ikinci yada üçüncü kitabı sanırım.19 hikayeden oluşuyor kitap. Beş yaşındaki hırsızın hazin hikayesi İpekli Mendil, hüznü insanın yüreğini yakan Semaver, öksüz ve yetim Trifon'un hayallerini taşıyan Stelyanos Hrisopulos Gemisi sevdiğim hikayelerden birkaçıydı.

Onur Erol 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sait Faik'in o sergüzeşt yanını ilk kitabında da rahatlıkla görüyoruz. Bu sefer acıklı bir öyküyle başlıyor. İsmi Semaver. Her sabah namazında kaynıyor ve içinize kadar iniyor sıcaklığı. Her hikayesinde değişik yaşantıları kaleme almayı seven Sait Faik yine o bildik ama bazen içinize mıh gibi oturan o sözleriyle devam ediyor. Sonra yine içiniz ısını veriyor Garson'da Birtakım İnsanlarda ne yapacağı nereden çıkacağı belli olmuyor Sait Faik'in. Ansızın sizi bir yerlere çekip götürüyor. Sizde gidiyorsunuz usul usul. Ama bir Orman Evine ama bir Otel'e ama bir Mahalle Kahvesine. Nereye götürse giderim diyorsunuz. O kadar samimi ve içten anlatıyor o gerçek yaşamları. Bu yüzden okumalıyız onun her kitabını. Kim bilir bizi daha nerelere götürecek. Saygılar, hürmetler bir kez daha kendisine..

M.Fatih Deniz 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Abasıyanık'ın Nam-ı diğer Adalı'nın en karamsar kitabı diyebileceğimiz bir kitap.Zaten Sait Faik'in her kitabında biraz hüzün bulunur elbette.Çünkü Sait Faik gündelik hayatı,sokağı,bakkalı,kahveciyi,ayyaşı,balıkçıyı anlatır.E malum hayatı anlatan her kitapta hüzün bulunur.Nitekim yaşamın içinde hüznün payı büyüktür.Ama bu kitap S.F.A'nın diğer kitaplarına göre yaşamı tatlı bi hüzünle yoğurarak anlatmaktan ziyade insanın içini kasvet bulutlarıyla doldurarak anlatıyor.İçlerinde Sait Faik in normal tarzını yansıtan hikaye kitaba adını veren Semaver tabiki.Bunun yanında Bohça,Robenson hikayeleri de güzeldi.

Mine Can 
18 Haz 2015 · Beğendi · 8/10 puan

Öykü türünde okuduğum ilk kitaptır kendisi, ve bu türü sevmeme vesile olmuştur. Özellikle ''Şehri unutan adam'', ''İpekli mendil'' , ''Sevmek korkusu'' isimli hikayeleri beni etkiledi. Sait Faik'in dünyasının o naif kimseleri insanın içini ısıtıyor.

serdar şahin 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Ömer Seyfettin hikayeciliğinin aksine Sait Faik'te bir olaydan ziyade günlük yaşamdan kesitler ele alınıyor. Bazen bir işçi, bazen bir balıkçı, bazen de belirtmese de kendisini anlatıyor. Açıkçası hafif de olsa bir olayın anlatıldığı hikayeleri daha çok hoşuma gitti bu kitapta. Diğer taraftan duyguların ve tasvirlerin ağırlıkta olduğu hikayelerinde ise kafamda tasvir edilmek istenen yer, kişi ya da düşünceleri, duyguları anlamaya çalışmak biraz yordu beni. Anladım ki bu tarz tasvirlerin tadında yer aldığı i(yani hikayenin asıl bir vakasının etrafında tasvirlerin süsleme olarak kullandıldığı) hikayeler bana daha çok hitap etti.

Kitabı toplu olarak değerlendirdiğimde bende biraz umut, biraz yalnızlık, biraz hümanizm, biraz da basit gibi görünen gündelik yaşamımızdaki şeylerin aslında mutluluk verici yönlerinin olduğu duygusunu verdi. Edebi inceliklere değer veren ve bundan zevk alan okuyucuların bu kitabı oldukça beğeneceğini düşünüyorum. Ama benim gibi aşırı yoğun tasvirler ve felsefe arasında kaybolan kişiler içinse bu zevkin biraz daha az olacağını düşünüyorum. Nihayetinde her okuyucunun kendisinin karar vereceği şeylerdir renkler ve zevkler.

Arif Kılınçarslan 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okunması gereken bir kitap. Sait faik'in güzel ve yürek yakan bir öyküsü. 3 saatte okuduğum ve etkilendiğimi bir öykü oldu. Semaver her okura tavsiye edilebilecek nitelikte bir kitap.

Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Haldun Taner'in de dediği gibi yüreği insan ve doğa sevgisiyle dolu olan ve bu sevgiyle bulunduğu her yeri ısıtan adam Sait Faik; Semaver'de de birbirinden şirin öyküleriyle okuyucunun içini ısıtıyor. Kitabın kapağı bile bunu destekler nitelikte. 19 kısa öyküden oluşan eserde Sait Faik'in denize olan tutkusunun izlerini fark etmemek mümkün değil. Neredeyse her öyküsünde denize, sahile, seyâhatlere özgü bir şeyler var. Hikayeler okuyucuyu sıkmayacak kadar kısa ve anlaşılır. Hani deriz ya bizim oğlan diye; işte tatlı üslubuyla bizim her zamanki Sait Faik diyesi geliyor insanın. En çok da kitaba ismini veren Semaver öyküsünü beğendim. Duygulu, manidar bir öykü. Zihni dinlendirecek, sevimli bir eser. :)

Bennu Akay 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sait Faik'in ilk okuduğum hikayesidir. Hala daha unutmam. Başka bir özeldir o kitap.

Semaver kitabı, kısa hikayeler barındırıyor. Kitap sanki yazı diliyle değil, sokak diliyle yazılmış gibi. İçinde farklı ve değişik yaşantılar barındırıyor. Sait Faik Abasıyanık' ın benzetmeleri ve sert analizleriyle kitap farklı ve güzel olmuş. Kitap hayatın içinden kopmuş gibi gerçekçi ve dürüst. Sait Faik Abasıyanık farklı anlatımı olan bir yazar. Semaver kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap.

2 /

Kitaptan 88 Alıntı

AYNUR 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Sevmekten korkuyorum... ondan karanlıktan, riyadan, zulümden, hürriyetsizlikten korkar gibi ürküyorum.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91)
Atarlı Kız 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Birtakım İnsanlar
Yatağım tramvay beklediğim dakikalardaki o munis halini kaybetmişti artık. Ne şu ne buydu. Bir yataktı. İçinde yatabildiğim için mesut değildim.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - kültüryayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - kültüryayınları)
Atarlı Kız 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

sevmek korkusu
Müzik,her ışıklı çarşıda bir fırtınayı, çamların üzerinde birikmiş kışı, kiliselerin çanları üzerinde serseri karların çıkardığı işitilmez sesleri hikaye ediyordu.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92 - kültüryayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92 - kültüryayınları)

''Sarhoştum. Hava, elektrikler, şehir beni sarhoş ediyordu. İnsanlar beni mıknatıs hızıyla kendilerine çekiyorlardı. Dünyayı ve şehri riyasız kucaklamak istiyordum.''

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)
Göknur Sarı 
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şehri Unutan Adam
Birden bütün neşemin bir camın kırılışı kadar ses ve şangırtı çıkararak düşüp kırıldığını gördüm.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)
Furkan 
 27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dersler deniz kadar güzel, deniz kadar öğretici miydi acaba?

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Fatmanur Tali 
03 Oca 16:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sevimli Bir Aylak
Sait Faik'i, Sait Faik yapan, bütün o yüksündüğü özellikleriydi. Aylaklığıydı. Okul kaçkını başıboşluğuydu. Hiçbir ciddi işi ucundan tutamayan gelgeçliğiydi. Sonunda kendini olduğu gibi kabul etti. Dünyadaki, toplumdaki hikayeci yerini, bilinçle aldı. Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.
Disiplinli yazarlar gibi, muntazam çalışmıyordu, yazma işine asılmıyordu. Eserekli yaradılışına uyarak, durup dinlenip, bazen sadece yaşayıp, yazmayı unutarak, yazmaktan ekmek parası beklemeyerek, yazıyordu.
...
Hey gidi koca Sait Faik. Bakın öleli yirmi yıl olmuş. Ne var ki, hikayelerinin her biri dün yazılmış gibi diri ve canlı. Bir yazar için bundan büyük talih olur mu?

Haldun Taner, Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, 1983.

Semaver, Sait Faik AbasıyanıkSemaver, Sait Faik Abasıyanık
AYNUR 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 137)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 137)

Kitapla ilgili 1 Haber