8,2/10  (23 Oy) · 
107 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.168 gösterim
1953'te Sait Faik, ikinci Türk olarak, Amerika'daki Uluslararası Mark Twain Derneğinin onur üyeliği payesini aldı. Bu kadarı küçük bir haber olarak gazetelerde çıktı çıkmasına ama, sanatçılar gazete sütunları için pek çekici konu değildi. Oysa bundan önceki Mark Twain üyeliği ilk Türk olarak Atatürk'e verilmişti. Şimdi ikinci Türk de Sait Faik oluyordu. Aradan yıllar geçti, bugüne kadar başka hiçbir Türk bu onura layık görülmedi.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786053607731
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
menesim 
Dün 10:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İyi ki bu topraklarda doğmuşumda böyle bir dehayı, böyle muazzam yazan bir öykücüyü tanımışım diyebiliyorum. Ne zaman denize baksam gelir usta aklıma; öyküleriyle baharı, martıları, insanları, suyu, havayı, varlığını hissediyor insan. Hangi öyküsünü, hangi kitabını alayım da bir başka öyküsünün arkasına koyalım? Dönüp dönüp o güzel diliyle yazdığı öyküleri okumalı demekten başka ne diyebilir ki insan?

Yağmur 
18 Şub 10:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

19 hikaye ve Ata Güler'in kaleminden Sait Faik'i tanıyoruz.En sevdiğim hikaye "Satılık Dünya" idi.Her hikayede farklı ama güzel ders veren hikayelerdi.Ara Güler'den Sait Faik'i öğrenmek ise bambaşka Ve eşsiz bir duyguydu.Keyifli okumalar. :)

İlknur Kalaycı 
15 Şub 19:43 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

şahmerda çok eğlenceli bir kitap ve eğlencesi dışında insana zevk veren bir kitap bu kitabı hepinize öneriyorum ve okurken zevk alacağınıza eminim

niluferinkitapligi 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sait Faik'in 19 öyküsünden oluşan,Ara GÜLER'in kendisine ilişkin anekdotları ile tamamlanan öykü kitabı "Şahmerdan".Kimi zaman Anadolu'dan,çoğunlukla İstanbul'dan;kısa ama tesirli,kıyısından ama derin.İnsanoğlu'nun türlü türlü yanlarını kusursuz bir kadrajdan çıkarır gibi;öyle anlattığı herşeye ruh veriyor.Türk Edebiyatı nasıl gurur duyulası bir ummandır,damla damla yüzmek lazım.Keyifle okudum.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sait Faik'in eserlerinde kullandığı doğal, samimi üslubunun, kendine has öykücülüğünün, olayları başarılı gözlem süzgecinden geçirip kaleme almasının yanında onun eserlerini güzel kılan diğer bir nokta ise şüphesiz içerisinde barındırdığı kültür şölenidir. Öyle ki, onun eserlerinde Ermeni'sinden Rum'una, Türk'ünden Kürt'üne birçok farklı kültürden karaktere rastlayabilir, günümüzde özlem duyduğumuz "KARDEŞLİK" kavramını derinden tadabilirsiniz.Çünkü Sait Faik'in eserlerinde dil, din, ırk gibi kavramlar yoktur; insan, insani değerler vardır. Bu nedenle Sait Faik okumak sadece diliyle, üslubuyla, kendine has tekniğiyle değil, insani değerleriyle de bir edebiyat harmanıdır.

Sayfalarından, satır aralarına kadar bu usta kalemden dökülen öyküler her daim doyumsuz birer yolculuk, büyük bir keyiftir ve benim için de kalemiyle tanıştığım ilk günden bugüne öyle olmuş, bu durum tüm eserlerini tamamlama isteğimi her geçen gün biraz daha arttırmıştır. Nitekim geçtiğimiz günlerde yine edebiyat sevdam depreşince minik Sait Faik koleksiyonuma bir yeni kitap daha ekleyip, büyük bir keyifle de okudum. On dokuz öykü ve Ara Güler'in kaleminden, anılarından Sait Faik'i anlattığı bir ekten oluşan Şahmerdan, okuduğum diğer eserlere göre daha hüzünlü, insanın içine işleyecek öyküleri barındıran, tamamında olmasa bile genelinde yokluk ve zor yaşam koşullarının ön planda olduğu bir eser. Sevgili Sait Faik yine olayları başarılı gözlem yeteneğinin süzgecinden özenle geçirip, gözler önüne sermiş. Kitabın içerisinde her biri ayrı ayrı tadı damaklarda kalacak öykülerin yanında Kültür Yayınları'nın her Sait Faik eserinin sonunda minik birer eke yer vermesi de yine ayrıca doyumsuz noktalardan biri. Öyle ki, her kitabı taçlandırdığı bu minik ekler bizlere anılarda Sait Faik'i okuma, onu daha yakından tanıma olanağı sunuyor ve onun tüm bu usta kalemine rağmen aslında edebiyatımızın mütevazi bir değeri olduğuna tanıklık etmemizi sağlıyor.Yine harika bir ek ve yine harika öykülerin yer aldığı bu eser yüreğinize dokunacak sayfalarıyla okurunu bekliyor...
Edebiyat ve Sait Faik severlerin her bir satırını keyifle okuyacağına inandığım bu güzel Sait Faik eserine mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum :)

Kitaptan 39 Alıntı

muhammet moroglu 
04 Oca 11:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçime ağlamak geldi. Gülmek istedim, tutturdum bir memleket havası...
_ Ah anam, dedim, Dünya güzelmiş be!

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17)
Ahmet 
26 Ağu 06:39 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yüzle ahlak arasında herhalde müthiş bir münasebet vardır."

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26)
Ahmet 
26 Ağu 06:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bırakın beni ey hakikatler! Yürümek istiyorum. Cennetlerin olduğu yere doğru."

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10)
Ahmet 
26 Ağu 09:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bütün dertlerini, yüz kelimelik bir kamus içinde anlatabildiği için dertsiz denebilirdi."

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 77)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 77)
muhammet moroglu 
06 Oca 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar her yerde aynı idi. Hareketli, hırsız, namuslu, iyi, kötü. Fakat ölüler her gün bambaşka türlüydüler.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)

8:45 vapuru iskeleden kalktıktan sonra, uzak şimşekler yakınlaşmaya başlamıştı. Anadolu sahili bir ara gözden kayboluverdi. Yağmur, projektörün önünde, birtakım hendese-i musattaha şekilleriyle beyaz ve keskin kaynaştı. Kanepede üstüne başına yağmur sıçrayan, uzak ve puslu ışıkların yandığı evleri düşündüğü pek anlaşılan bir adam, yerinden bir iskeleyi kaçırıyormuş gibi aceleyle kalktı. Projektörcünün yanına doğru ilerledi. Projektörcünün üstünde kolları boşta sarkan eski bir muşamba vardı. Sırtı kamburlaşmıştı. Yanma sokulan adama başını çevirip baktı. Yüzünü tekrar projektörün, şimdi yalnız birtakım münkesir, müstakim ve muvazi hatlardan başka bir şey göstermeyen ışığına çevirdiği zaman, kendisine laf söylenebilir bir adam yüzü görmüş zannettirecek bir halle:
—Müthiş yağmur, dedi. Öteki:
—Ben önümüzde bir şey göremiyorum… Ya siz?
—Sis var, dedi. Yağmur da fazla, bir şey görünmüyor.
—Kınalı daha uzak mı?
—Yakın olmalı ama, bir şey göremiyoruz ki…”

Şahmerdan, Sait Faik AbasıyanıkŞahmerdan, Sait Faik Abasıyanık
4 /