8,1/10  (17 Oy) · 
74 okunma  · 
11 beğeni  · 
960 gösterim
1953'te Sait Faik, ikinci Türk olarak, Amerika'daki Uluslararası Mark Twain Derneğinin onur üyeliği payesini aldı. Bu kadarı küçük bir haber olarak gazetelerde çıktı çıkmasına ama, sanatçılar gazete sütunları için pek çekici konu değildi. Oysa bundan önceki Mark Twain üyeliği ilk Türk olarak Atatürk'e verilmişti. Şimdi ikinci Türk de Sait Faik oluyordu. Aradan yıllar geçti, bugüne kadar başka hiçbir Türk bu onura layık görülmedi.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786053607731
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
18 Şub 10:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

19 hikaye ve Ata Güler'in kaleminden Sait Faik'i tanıyoruz.En sevdiğim hikaye "Satılık Dünya" idi.Her hikayede farklı ama güzel ders veren hikayelerdi.Ara Güler'den Sait Faik'i öğrenmek ise bambaşka Ve eşsiz bir duyguydu.Keyifli okumalar. :)

İlknur Kalaycı 
15 Şub 19:43 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

şahmerda çok eğlenceli bir kitap ve eğlencesi dışında insana zevk veren bir kitap bu kitabı hepinize öneriyorum ve okurken zevk alacağınıza eminim

niluferinkitapligi 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sait Faik'in 19 öyküsünden oluşan,Ara GÜLER'in kendisine ilişkin anekdotları ile tamamlanan öykü kitabı "Şahmerdan".Kimi zaman Anadolu'dan,çoğunlukla İstanbul'dan;kısa ama tesirli,kıyısından ama derin.İnsanoğlu'nun türlü türlü yanlarını kusursuz bir kadrajdan çıkarır gibi;öyle anlattığı herşeye ruh veriyor.Türk Edebiyatı nasıl gurur duyulası bir ummandır,damla damla yüzmek lazım.Keyifle okudum.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sait Faik'in eserlerinde kullandığı doğal, samimi üslubunun, kendine has öykücülüğünün, olayları başarılı gözlem süzgecinden geçirip kaleme almasının yanında onun eserlerini güzel kılan diğer bir nokta ise şüphesiz içerisinde barındırdığı kültür şölenidir. Öyle ki, onun eserlerinde Ermeni'sinden Rum'una, Türk'ünden Kürt'üne birçok farklı kültürden karaktere rastlayabilir, günümüzde özlem duyduğumuz "KARDEŞLİK" kavramını derinden tadabilirsiniz.Çünkü Sait Faik'in eserlerinde dil, din, ırk gibi kavramlar yoktur; insan, insani değerler vardır. Bu nedenle Sait Faik okumak sadece diliyle, üslubuyla, kendine has tekniğiyle değil, insani değerleriyle de bir edebiyat harmanıdır.

Sayfalarından, satır aralarına kadar bu usta kalemden dökülen öyküler her daim doyumsuz birer yolculuk, büyük bir keyiftir ve benim için de kalemiyle tanıştığım ilk günden bugüne öyle olmuş, bu durum tüm eserlerini tamamlama isteğimi her geçen gün biraz daha arttırmıştır. Nitekim geçtiğimiz günlerde yine edebiyat sevdam depreşince minik Sait Faik koleksiyonuma bir yeni kitap daha ekleyip, büyük bir keyifle de okudum. On dokuz öykü ve Ara Güler'in kaleminden, anılarından Sait Faik'i anlattığı bir ekten oluşan Şahmerdan, okuduğum diğer eserlere göre daha hüzünlü, insanın içine işleyecek öyküleri barındıran, tamamında olmasa bile genelinde yokluk ve zor yaşam koşullarının ön planda olduğu bir eser. Sevgili Sait Faik yine olayları başarılı gözlem yeteneğinin süzgecinden özenle geçirip, gözler önüne sermiş. Kitabın içerisinde her biri ayrı ayrı tadı damaklarda kalacak öykülerin yanında Kültür Yayınları'nın her Sait Faik eserinin sonunda minik birer eke yer vermesi de yine ayrıca doyumsuz noktalardan biri. Öyle ki, her kitabı taçlandırdığı bu minik ekler bizlere anılarda Sait Faik'i okuma, onu daha yakından tanıma olanağı sunuyor ve onun tüm bu usta kalemine rağmen aslında edebiyatımızın mütevazi bir değeri olduğuna tanıklık etmemizi sağlıyor.Yine harika bir ek ve yine harika öykülerin yer aldığı bu eser yüreğinize dokunacak sayfalarıyla okurunu bekliyor...
Edebiyat ve Sait Faik severlerin her bir satırını keyifle okuyacağına inandığım bu güzel Sait Faik eserine mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum :)

Kitaptan 20 Alıntı

muhammet moroglu 
04 Oca 11:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçime ağlamak geldi. Gülmek istedim, tutturdum bir memleket havası...
_ Ah anam, dedim, Dünya güzelmiş be!

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17)
muhammet moroglu 
06 Oca 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar her yerde aynı idi. Hareketli, hırsız, namuslu, iyi, kötü. Fakat ölüler her gün bambaşka türlüydüler.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 109)
muhammet moroglu 
05 Oca 21:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fukaralık ayıp değil dediğimiz zaman bunun ancak bir teselliden ibaret olduğunu ve fukaralığın bal gibi hem ayıp, hem günah, hem enayilik olduğunu biliriz.

Şahmerdan, Sait Faik AbasıyanıkŞahmerdan, Sait Faik Abasıyanık
M.Ali BARAN 
08 Oca 14:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ölüm belki de bir memlekettir. Işıkları söndürülmüş bir Paris kadar güzel, tayyare korkusundan ışıkları söndürülmüş bir Paris’te, bir çift Parisli kadar yalnız aşıklarını düşünmeye çalışan insanlarla doludur, beklide ölüm şehri. Orada, belki de insan yalnız iskeletiyle güzeldir.

Şahmerdan-Bekar

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 116)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 116)
M.Ali BARAN 
08 Oca 13:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bırakın beni ey Hakikatlar! Yürümek istiyorum. Cennetlerin olduğu yere doğru. Ne açıkları, ne açları, nede beni kızına layık görmeyen zengin tüccarı,hiçbir şeyi düşünmeyeceğim. Dertlerimden kime ne?

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10)
Beril 
20 Şub 23:35 · Kitabı okuyor

Yemin ederim ki onun uykusunu ben de uyuyordum: Uyanık olarak... İçimde kahramanlıklar, dostluklar ve arkadaşlıklar... Kocaman otların, denizin, balıkların, sandalın, bahçıvan kulübesindeki memeleri büyük kadının; posbıyıklı, nefesi şarap ve tütün kokan bağcının, Odisyaların kulübesinin içindeki kırık dökük temiz eşyanın; esmer, sırım gibi ince uzun bacaklı, etekleri rüzgarlı kız kardeşinin; kocayemiş meyvelerinin, camların mahremiyetine giriyorum.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 24)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 24)
Dilvin KİRİŞ 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kılıçbalığının bu sene az tutulduğunu gazetelerden birinde okumuştuk. Kılıçbalığının sahiden kılıcı var mıydı? Adamı keser miydi? Yoksa kılıçbalığı zabit miydi?

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)
2 /