Medarı Maişet Motoru

7,5/10  (20 Oy) · 
62 okunma  · 
18 beğeni  · 
858 gösterim
Medarı Maişet Motoru Sait Faik'in kaleminden bir ilk romandır. Henüz Yeni Mecmua'da tefrika edildiği sırada (1940-41) dönemin baskıcı siyasi ortamında sakıncalı bulunup roman olarak yayımcı bulmakta zorlanacak ve Sait Faik'in annesinin maddi desteğiyle Ahmet İhsan Basımevi'nden 1944'te yayımlanacaktır. Ancak dağıtılmaya başlanmışken bakanlar kurulu kararıyla toplatılan roman, kimi paragrafları çıkarılarak Birtakım İnsanlar adıyla 1952 yılında okuyucusuna kavuşur.

İş Bankası Kültür Yayınları olarak Medarı Maişet Motoru üzerinde yıllardır süren sansürü kaldırıyor ve "tehlikeli" bulunarak çıkarılan kısımları koyu harflerle vererek yapıtı eksiksiz bir şekilde sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  193
 • ISBN:
  9786053320555
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
09 Şub 13:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Medari Maiset Motoru,Sait Faik Abasiyanik'in ilk romanı. Çok zorluklar çekmiş,yollar geçmiş bir kitap. Sait Faik önce kitabı basacak yayinevi bulamamış. Daha sonra annesinin maddi desteğiyle kitabı bastırabilmis. Bu kez de kitap sansürlenmis ve nihayetinde toplatilma kararı çıkmış. Yasaklar aşıldıktan sonra Is Bankası Kültür Yayınları sansurlenen bölümleri koyu yazılarla basarak çıkarmış kitabı. Bu açıdan ilgi çekici. Kitap tabiki bir klasik ama ben romancı Sait Faik'ten çok hikayeci Sait Faik'i okumayı sevdim.

Yağmur 
 14 Mar 14:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerebilir.Dört bölümden oluşuyor.Dili bana biraz ağır gelse de beğendim.Kitap dört bölümden oluşuyor.Birbiri ile bağlantılı dört hikaye.Hayatımızda tanık olduğumuz ya da olmadığımız olayları anlatan yazar,bir takım insanların yaşadıklarını çok güzel anlatıyor.İş Bankası Yayınları tehlikeli bulunulan yerleri kalın yazması ayrıca güzeldi.

Alemdağ'da Bir Yılan kitabından sonra biraz sıkıldım bu kitapta. Bağlayışları çok kuvvetli bulamadım. Yine de özellikle genç kızın hali, tavrı vs bunları çok beğendim. ^^

Kitaptan 17 Alıntı

Beyza 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çok severim, dedi Fahri, geceleyin deniz kenarından başka bir deniz kenarının ışıklarını seyretmeyi

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 68)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 68)

Bunda bir hakikat vardır ama bu hakikati herkes kendine göre tefsir eder.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7 - Kültür Yayınları)

Bir gün artık o hale geldi ki onsuz her şey, yalnız her şeydir.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Kültür Yayınları)

Yalan söyledim diyorum. Demin bu yalanları söylerken yalan olduklarını biliyordum. Şimdi güya doğru söylüyorum ya. Bu söylediklerimi de doğruluğuna kani değilim.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 68 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 68 - Kültür Yayınları)

Onu bir ikinci, bir üçüncü görüşümde içime bir pişmanlık doldu. "Ne yaptım, ne yaptım?" diye söylendim. "Neden öptüm bu çocuğu? Bu yüzü ben nasıl sevdim?" Müthiş bir utanma hissi duydum.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 53 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 53 - Kültür Yayınları)

O zaman hayal meyal hissetmiştim ki, yüzle ahlak arasında herhalde müthiş bir münasebet vardır. Güzel olan muhakkak güzel ahlaklıdır demeyeceğim artık.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 52 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 52 - Kültür Yayınları)

İçime ılık dünyalar deviren ses şimdi bana garip bir memleketin hilekar, hasis, yalancı, dedikoducu, yılan insanlarının şaraplar, açlıklar, uykusuzluk, hırslı gecelerle eskimiş gırtlaklarının sesi gibi cırtlak geliyordu.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 52 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 52 - Kültür Yayınları)

Odisiya aptal değildi. Fakat bazen böyle görünmeyi, bu bir kahramanlık iyilik olduktan sonra sevinerek benimserdi.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 48 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 48 - Kültür Yayınları)

Bir çok üzüldüğü zaman, bir de iyi veya kötü şeyler düşünmeye karar verdiği zaman en küçük bir aydınlığa tahammül edemezdi. Kapkara bir yalnızlık içinde kendi vücudundan bile habersiz düşünmeyi pek severdi.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Kültür Yayınları)
2 /