Medarı Maişet Motoru

7,3/10  (27 Oy) · 
89 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.010 gösterim
Medarı Maişet Motoru Sait Faik'in kaleminden bir ilk romandır. Henüz Yeni Mecmua'da tefrika edildiği sırada (1940-41) dönemin baskıcı siyasi ortamında sakıncalı bulunup roman olarak yayımcı bulmakta zorlanacak ve Sait Faik'in annesinin maddi desteğiyle Ahmet İhsan Basımevi'nden 1944'te yayımlanacaktır. Ancak dağıtılmaya başlanmışken bakanlar kurulu kararıyla toplatılan roman, kimi paragrafları çıkarılarak Birtakım İnsanlar adıyla 1952 yılında okuyucusuna kavuşur.

İş Bankası Kültür Yayınları olarak Medarı Maişet Motoru üzerinde yıllardır süren sansürü kaldırıyor ve "tehlikeli" bulunarak çıkarılan kısımları koyu harflerle vererek yapıtı eksiksiz bir şekilde sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  193
 • ISBN:
  9786053320555
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
09 Şub 13:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Medari Maiset Motoru,Sait Faik Abasiyanik'in ilk romanı. Çok zorluklar çekmiş,yollar geçmiş bir kitap. Sait Faik önce kitabı basacak yayinevi bulamamış. Daha sonra annesinin maddi desteğiyle kitabı bastırabilmis. Bu kez de kitap sansürlenmis ve nihayetinde toplatilma kararı çıkmış. Yasaklar aşıldıktan sonra Is Bankası Kültür Yayınları sansurlenen bölümleri koyu yazılarla basarak çıkarmış kitabı. Bu açıdan ilgi çekici. Kitap tabiki bir klasik ama ben romancı Sait Faik'ten çok hikayeci Sait Faik'i okumayı sevdim.

insan_okur 
05 Eyl 14:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Sait Faik'in ilk romanıymış; okumadan önce bilmiyordum; kitabı bitirdikten sonra baktığımda öğrendim ayrıca kitabın bazı bölümleri siyah punto ile basılmış. Gerekçesi de puntolu yerlerin yasaklanmış olması. Okuduğumda hayret ettim nesi var yasaklanacak diye ama o zamanın yönetimi işte... Velhasıl kitabın başından bir sürü olaylar geçmiş ama yine de yayınlanmış bir eser. Ben YKY epub olarak okudum ama elimde Bilgi Yayınevi'nin kitabı var. Siyah puntoları YKY'de bulabilirsiniz.

Yazarın büyük bir öykücü olduğunu zaten biliyoruz. Nedendir bilmem bana pek çekici gelmedi yine bir Sait Faik eseri. 4 kısma bölünmüş hikayeler ama anlam bütünlüğü yok denecek kadar kopuyor bölümlerde. Geçim dertlerini anlatan bir hikaye. Yine İstanbul'un adalarında geçiyor ve dili ağır bir eser. 90 tane falan bilinmeyen kelime ve açıklaması var.

Hoş kısmı çok nadir de olsa; ders çıkarılacak bir bayan karakterin olması çok güzeldi. Kadının babasının yaptıkları ve o zamanki ortamın haletiruhiyesinin nasıl durumda olduğunu gözler önüne sermiş. İstanbul'dan bir nefes veriyor size Abasıyanık. Güzel tasvirler ve betimlemeler gerçekten şahane laf edemem ama konu itibariyle pek de çok çok iyi bir eser diyemeyeceğim.

Yine de tavsiye edilmeyecek kadar kötü bir eser asla değil ama hikaye için başka eserlerine de yönelebilirsiniz.

Hayat_guzeldir 
01 Haz 00:36 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Birbiriyle bağlantılı dört kısımdan oluşan eser, aynı çevrede bulunan insanların; ilişkilerini, geçimlerini ve başlarından geçen olayları anlatıyor. İş Bankası Kültür Yayınlarının; kitap üzerinde yıllardır süren sansürü kaldırıp, tehlikeli bulunan kısımları koyu renkle belirterek() eseri eksiksiksiz olarak okuyucuya sunmuş olmasını da takdir ettim.

Yağmur 
 14 Mar 14:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerebilir.Dört bölümden oluşuyor.Dili bana biraz ağır gelse de beğendim.Kitap dört bölümden oluşuyor.Birbiri ile bağlantılı dört hikaye.Hayatımızda tanık olduğumuz ya da olmadığımız olayları anlatan yazar,bir takım insanların yaşadıklarını çok güzel anlatıyor.İş Bankası Yayınları tehlikeli bulunulan yerleri kalın yazması ayrıca güzeldi.

Alemdağ'da Bir Yılan kitabından sonra biraz sıkıldım bu kitapta. Bağlayışları çok kuvvetli bulamadım. Yine de özellikle genç kızın hali, tavrı vs bunları çok beğendim. ^^

Zeynep Işık 
26 Haz 05:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduktan sonra dedimki, "her gün okula gidiş gelişim bile bu kitabın konusu olabilir; ben de bir kitap kahramanı olabilirim.".
Ana kahraman yok, herkesin hayatı önemli, değerli, kıymetli. Dil sade. Yazar bir köşeye çekilmiş ve gözlemlerini aktarmış.

Kitaptan 29 Alıntı

Ben ne istediğini adamakıllı bilen birisi değilim. Yalnız bildiğim bir şey varsa o da, başkaları iyi şeyler yaparsa derhal anlıyorum. Ben hakiki bir köylüyüm. Yarım yamalak tahsilimle iyiyi, kötüyü tefrik ediyorum; bu bana yeter!

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Yayınları 3.Basım Ocak 2016)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Yayınları 3.Basım Ocak 2016)

Deniz
İşte niyetim o vergili, kırağılı, tohumu çürüklü topraktan çok denizle uğraşmak. Ne tohumu var ne kırağısı. Ne harman için rüzgâr beklemek. Ne döven için öküz kiralamak, ne de tohum için borç para almak var. Ne de sınır, "benim malım" demek kaygısı...

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81 - Türkiye İş Bankası Yayınları 3.Basım Ocak 2016)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81 - Türkiye İş Bankası Yayınları 3.Basım Ocak 2016)
nejla güldalı 
03 Ağu 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın en fenasında bir iyi tarafın bulunduğunu biliyoruz. Biz o iyi tarafı bulmaya, ondan istifade etmeye mahkûmuz, mecburuz.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
insan_okur 
05 Eyl 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“Böyle olacağı belliydi” dedi kendi kendine, “insan denilen mahluk yalnız edemez. Yalnız kalırsa aklına ya delilik ya fenalık gelir. Bu işte çocukların kabahati yok; kabahatin büyüğü bende... İnsan etrafındaki ne olursa olsun, ne İğrenç, tiksindirici olursa olsun, insanlardan kaçmamalı...”

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 197 - Bilgi Yayınevi)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 197 - Bilgi Yayınevi)
nejla güldalı 
04 Ağu 15:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bana toprak sahibi olmaktan bahsetme arkadaş! Toprağın asıl sahibi onunla dövüşendir.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
nejla güldalı 
04 Ağu 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Canım,
Toprak en sonunda -insan ölünce uzuyorsa- insanın kendi boyundan bir karış uzun, beş karış enliliğinde, bir buçuk metre derinliğinde, insanoğluna yetişiyor. Ama yaşayan insanın, belki yedi sekiz dönüm, belki de biraz daha fazla bir toprağa ihtiyacı olsa gerek. İlk insanların, karada, kendilerine mahsus birkaç dönüm arazileri muhakkak varmış. Bütün anlaşamamazlık belki de kuvvetlinin zayıftan aldığı toprak yüzünden çıkmış. Hâlâ da çıkmakta...
İnsanoğlunun en basit, en temiz geçinme yolu, en büyük, en şerefli işi toprak kalmış. Kendi emeğiyle toprağı ekip biçerek, yahut kendinden başka türlü görmediği insanlarla ekip biçerek yaşama tarzı en namuskâr bir çalışma tarzı olduğu bence muhakkak.
Bu ne bir çiftlik sahibi olmak arzusu ne de ağa olmak yoludur. Diyeceksin ki, “Bu, yalnız senin hayatın boyunca böyle olur da çocukların, ağır ağır ağa olmaya giderler.” Gidemezler! Oğullarımız bizden daha bilgili, daha müsamahakâr, daha mütekâmil olmaya doğmadan namzettirler. Onlardan korkum yok.
Senin toprağı sevdiğini bilirim. Sen basit insanları seversin. Basit, temiz yaşamak, tek gayendir. Ne olur canım? Ne olur? Gel evlenelim. Günün birinde insanların mesut olacaklarını, iyi günler göreceklerini söylerdik. O zaman birbirinden daha güzel meslekler sayar, tahayyül ederdik.
Sen bunların içinde en güzelini, bir sürünün başında çobanlığı seçmiştin. Dünya yüzünde bir sürü sahibi olmak gayesiyle değil, bir sürüyü kendi saadetimiz namına idare etmeye memur edilmeyi büyük bir şeref addederdin. Hemen hemen bütün şairlerin bilmeyerek arzular göründüğü, sever göründüğü bu hayata karşı, senin bilerek, severek düşkünlüğün acaba onlarınki gibi nihayet bir arzudan mı ibarettir? Yalan, riya, bir melankoliden başka bir şey değil midir? diye düşünürdüm. Çoban, köpeğinden, bir tepede rastlanmış diğer bir çobanla, ağasından başka dünyası olmayan bir zavallı adamdır. Belki zaman zaman şairdir. Belki zaman zaman hasta yahut açtır. Başka insanların sürüsünün doğurduğunu görmekle bahtiyardır. Dünya yüzünde bugünkü çobanın mevkii, senin belki de bir üniversite tahsilinden sonra yapacağın çobanlıktan bambaşkadır. Yine de mesleklerin en temizi, en güzelidir. Ben sana, ideal bir çobanlık teklif edeceğim. Burada küçük, miri[65] tepeler var. Otları, yoncaları dizlerime çıkıyor. Koyunlar, her yerde olduğu gibi, burada da melüldür. Evet, sürü bizim ama etraf köyler de bizim sürüden istifade edebilecek vaziyette. Hem ne olursan olsun... Nasıl olursa olsun, zengin olmamıza imkân yok, korkma! Hiçbir şey çalmış olmayacağız. Allah'a karşı değil, insanlara karşı, en az günah işleyen biz olacağız; bu muhakkak! Gel, yalvarırım! Seni seviyorum, evlenelim.
Fahri.”

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
nejla güldalı 
04 Ağu 15:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben şu karıncalara basamam. Karıncalara basmamak için gözlerim önümde yürürüm. Ama bu herifin gırtlağına basarım.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
büşra korkmaz 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra kendini en dostları içinde yapayalnız hissetti.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 34 - Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 34 - Kültür Yayınları)

Onda bu huy eskiden beri vardı. Bazen kendisine bir çocuğun gülümsemesiyle, bazen yeni yapılmış bir tanışın samimi selamıyla, bazen bir yerde birtakım insanlarla birdenbire ahbap oluşun verdiği saadetle günlerce mesut, şen olurdu.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 125)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 125)
nejla güldalı 
04 Ağu 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insanı yanında uşak gibi kullandıracak her işten sakın! İnsanoğlu birbirinin uşağı değildir, olamıyor. Sen o uşak gibi gözükene bakma! Ben en köpek ruhlu insanın birdenbire köpürdüğünü, menfaatini ayaklar altına aldığını gözümle görmüşümdür.

Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Medarı Maişet Motoru, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
3 /