·
Okunma
·
Beğeni
·
4.885
Gösterim
Adı:
Şahmerdan
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
106
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Şahmerdan
Şahmerdan
"...Ben de dün akşamdan beri Hasan'a uyduracak hikâye düşünüyorum. Saatlerce düşündüm. Sabahleyin ilk vapurda yine düşündüm. Ne dersin?.. Bu sefer benim hikâyemi anlatırsın... Yağmurlu gecede bir adam geldi, dersin..." diyen büyük yazarın; ilk kez 1940 yılında yayımlanan hikâye kitabı Şahmerdan yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı.
Eserde birbirinden güzel hikayeler var. Hikayelerde belli bir konu yok. İnsana dair gözlemlerini anlatmış Sait Faik. Genellikle adada geçen hikayeler yanında, güneydoğu ya ait hikayeler de mevcut. Köye Gönderilen Eşşek, Çöpçü Ahmet, Alt Kamara, Francala mı, Elmek mi?, Kaşıkadasında, Mahpus, Köy Hocası ile Sığırtmaç... Her bir hikaye o kadar samimi, o kadar bizden ki. Sanki kahramanlarını tanıyormuşum gibi.
142 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İyi ki bu topraklarda doğmuşumda böyle bir dehayı, böyle muazzam yazan bir öykücüyü tanımışım diyebiliyorum. Ne zaman denize baksam gelir usta aklıma; öyküleriyle baharı, martıları, insanları, suyu, havayı, varlığını hissediyor insan. Hangi öyküsünü, hangi kitabını alayım da bir başka öyküsünün arkasına koyalım? Dönüp dönüp o güzel diliyle yazdığı öyküleri okumalı demekten başka ne diyebilir ki insan?
106 syf.
·1 günde·8/10
19 öyküden oluşan müthiş bir eser. İçinde Anadolu'nun toprağı da var, İstanbul'un denizi de. Duru ve içten.
Sait Faik'in kendine has o üslubunu çok beğeniyorum. Öyküleri tam bir kültür gösterisi. İnsanı ve insani değerleri çok iyi işliyor.
Keyifle okudum. Sizlere de tavsiye ederim :)
142 syf.
·8/10
Sait Faik'in 19 öyküsünden oluşan,Ara GÜLER'in kendisine ilişkin anekdotları ile tamamlanan öykü kitabı "Şahmerdan".Kimi zaman Anadolu'dan,çoğunlukla İstanbul'dan;kısa ama tesirli,kıyısından ama derin.İnsanoğlu'nun türlü türlü yanlarını kusursuz bir kadrajdan çıkarır gibi;öyle anlattığı herşeye ruh veriyor.Türk Edebiyatı nasıl gurur duyulası bir ummandır,damla damla yüzmek lazım.Keyifle okudum.
142 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
şahmerda çok eğlenceli bir kitap ve eğlencesi dışında insana zevk veren bir kitap bu kitabı hepinize öneriyorum ve okurken zevk alacağınıza eminim
142 syf.
·3 günde·10/10
19 hikaye ve Ata Güler'in kaleminden Sait Faik'i tanıyoruz.En sevdiğim hikaye "Satılık Dünya" idi.Her hikayede farklı ama güzel ders veren hikayelerdi.Ara Güler'den Sait Faik'i öğrenmek ise bambaşka Ve eşsiz bir duyguydu.Keyifli okumalar. :)
142 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İş bankası yayınlarının Sait Faik eserlerine gösterdiği özeni kitabın sonuna eklenen Ara Güler'in anı yazısından anliyoruz. Ara Güler'in yazısı neredeyse kitabın önüne geçti. Sait Faik ile tanışmasını , son günlerini okumak insanı huzunlendiriyor. Kitapta yine birbirinden güzel öyküler bulunmakta.Keyifli okumalar.
142 syf.
·3 günde·9/10
Sait Faik'in eserlerinde kullandığı doğal, samimi üslubunun, kendine has öykücülüğünün, olayları başarılı gözlem süzgecinden geçirip kaleme almasının yanında onun eserlerini güzel kılan diğer bir nokta ise şüphesiz içerisinde barındırdığı kültür şölenidir. Öyle ki, onun eserlerinde Ermeni'sinden Rum'una, Türk'ünden Kürt'üne birçok farklı kültürden karaktere rastlayabilir, günümüzde özlem duyduğumuz "KARDEŞLİK" kavramını derinden tadabilirsiniz.Çünkü Sait Faik'in eserlerinde dil, din, ırk gibi kavramlar yoktur; insan, insani değerler vardır. Bu nedenle Sait Faik okumak sadece diliyle, üslubuyla, kendine has tekniğiyle değil, insani değerleriyle de bir edebiyat harmanıdır.

Sayfalarından, satır aralarına kadar bu usta kalemden dökülen öyküler her daim doyumsuz birer yolculuk, büyük bir keyiftir ve benim için de kalemiyle tanıştığım ilk günden bugüne öyle olmuş, bu durum tüm eserlerini tamamlama isteğimi her geçen gün biraz daha arttırmıştır. Nitekim geçtiğimiz günlerde yine edebiyat sevdam depreşince minik Sait Faik koleksiyonuma bir yeni kitap daha ekleyip, büyük bir keyifle de okudum. On dokuz öykü ve Ara Güler'in kaleminden, anılarından Sait Faik'i anlattığı bir ekten oluşan Şahmerdan, okuduğum diğer eserlere göre daha hüzünlü, insanın içine işleyecek öyküleri barındıran, tamamında olmasa bile genelinde yokluk ve zor yaşam koşullarının ön planda olduğu bir eser. Sevgili Sait Faik yine olayları başarılı gözlem yeteneğinin süzgecinden özenle geçirip, gözler önüne sermiş. Kitabın içerisinde her biri ayrı ayrı tadı damaklarda kalacak öykülerin yanında Kültür Yayınları'nın her Sait Faik eserinin sonunda minik birer eke yer vermesi de yine ayrıca doyumsuz noktalardan biri. Öyle ki, her kitabı taçlandırdığı bu minik ekler bizlere anılarda Sait Faik'i okuma, onu daha yakından tanıma olanağı sunuyor ve onun tüm bu usta kalemine rağmen aslında edebiyatımızın mütevazi bir değeri olduğuna tanıklık etmemizi sağlıyor.Yine harika bir ek ve yine harika öykülerin yer aldığı bu eser yüreğinize dokunacak sayfalarıyla okurunu bekliyor...
Edebiyat ve Sait Faik severlerin her bir satırını keyifle okuyacağına inandığım bu güzel Sait Faik eserine mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum :)
142 syf.
·Puan vermedi
Küçük öykülerden oluşan kitap Anadolu 'nun, toprağın, yaşamın kokusunu içinde barındırır. İçinde yaşadığı toplumu çok iyi gözlemleyen Sait faik umutla bir yaşama sevinci içindedir Cahit ırgat, Sait faik için 'Toprak kokan, deniz kokan, içi yıldız dolu bir insan. Sevdiği dosta, uçan kuşa, havaya, suya, toprağa, her şeye bağlı bir insan... Yaşamak ne düzel derdi sık sık demiştir.
142 syf.
Birbirinden güzel hikayelerin bir araya geldiği kitabı okumak çok keyifli idi... bu hikayeler hala yaşıyor... Anlatım o kadar güçlü ki! Aklınıza kazınacak, uzunca süre yüreğinizi yaralıyor olacak olan bu hikayeleri okumak hiç de vakit kaybı değil...
142 syf.
Birbirinden güzel kısa hikayelerle buluşacağınız güzel bir kitap. Hikayelerde sizi pek çok değişik duygu sarıp sarmalayacak. Betimlemeleri çok beğendim. Bir çırpıda okuyacaksınız.
106 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Şahmerdan, ünlü yazarSait Faik Abasıyanık'ın 1940 yılında yayınlanan üçüncü kitabı. Kitap Sait Faik'in kendine has üslubu ile yazdığı hikâyelerden oluşuyor. Yazar özellikle İstanbul temalı hikâyelerinde klasik öykü anlayışını bırakarak konusuz, anlık izlenimlere dayanan öyküler anlatıyor.
İçime ağlamak geldi. Gülmek istedim, tutturdum bir memleket havası...
_ Ah anam, dedim, Dünya güzelmiş be!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şahmerdan
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
106
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Şahmerdan
Şahmerdan
"...Ben de dün akşamdan beri Hasan'a uyduracak hikâye düşünüyorum. Saatlerce düşündüm. Sabahleyin ilk vapurda yine düşündüm. Ne dersin?.. Bu sefer benim hikâyemi anlatırsın... Yağmurlu gecede bir adam geldi, dersin..." diyen büyük yazarın; ilk kez 1940 yılında yayımlanan hikâye kitabı Şahmerdan yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı.

Kitabı okuyanlar 334 okur

  • Çağlar Mert Ertuğ
  • f_d
  • Vera⠀ོ
  • Fahrettin Ballıoğlu
  • Ra.
  • Yurdacan aleyna çay
  • Sercan Gedik
  • BilgeSevgi
  • Ege
  • Meryem Yabalak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (3)
9
%1.3 (1)
8
%4 (3)
7
%1.3 (1)
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0