7,8/10  (26 Oy) · 
84 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.119 gösterim
Önümüzde hayat... Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

''Sarnıç'' adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9786053607724
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
21 Oca 18:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Semaver eserinden sonra birleştirilmiş olarak Sarnıç'ı da bitirmiş oldum. Hemen kıyaslayacak olursam kesinlikle Sarnıç çok daha iyi. Sarnıç' ta 16 hikayeden oluşmakta. "Sarnıç", "Ormanda Uyku", "Park", "Kalorifer ve Bahar" isimli hikayeler çok farklı tattaydı. Çok beğendim.

Yine farklı duygular, çok kendine özgü, okuyanı içine alan; daha doğrusu direk yazarın kendi ağzından anlatılıyormuşcasına yazılmış olması sizi direk hikayenin içine sokuyor. Sıkmadan 3'er 4'er sayfalara bölmüş hikayeleri Sait Faik. Semaver'den çok daha güzel. Bu kitabı hikaye okumak isterseniz tavsiye ederim.

Akif Kümülüs 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

3 yıl önce çıkan semaver ve hatta 9 yıl sonra yazdığı Lüzumsuz Adamdan bile çok daha sosyal içerikli ve toplumcu bulduğum bu kitap,şüphesiz ki Sait Faik'in okunmazsa okunmaz kitabıdır. Bu kitabı okumadan Sait Faik'i anlamak mümkün değil.

Hilal 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Diğer bütün kitaplarında da yaptığı gibi Sarnıç' ta da yapmış Abasıyanık bütün yapacağını. Sarnıç, içindeki öykü sayısınca dünyayı barındırıyor. Her bir öyküde farklı bir bakış açısından bakıyoruz etrafa, farklı yerler geziyoruz ve farklı duygular hissediyoruz.

Sait Faik' in çoğunluğu Varlık' ta yayınlanmış öykülerinin derlendiği bir kitap Sarnıç. Bunun yanında yazarın yalnızca bu kitap için yazdığı öykülerde bulunuyor. Güzel kurgular Sait Faik' in kelimeleriyle birleşince geriye bir bardak kahve alıp keyfini çıkartmak kalıyor tabii!

Kitaptan 20 Alıntı

KeMâL 
21 Oca 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Işık denilen şey karanlıktan değil, karanlık ışıktan ötürüdür.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 141 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 141 - Bilgi Yayınevi)
Hülya Dinçer 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu. O halde niçin sokakta çıplak çocuklar, aç gezenler, işsiz delikanlılar, titreyen köylüler,yalnız namazlarını ve torunlarını seven ihtiyarlar vardı?

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)
Nebahat 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Önümüzde hayat… Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık
KeMâL 
21 Oca 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayal etmek
Artık rahattı. Otobüsün camına kafasını yasladı. Yine hayal etti. Hayal etmek kadar güzel şey yoktu. İnsanı yapan eden, hayal etmekti.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
21 Oca 10:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan, dedi, aslını unutmamalıdır. Bakın bu çay bile aslının göl olduğunu unutmuyor. Suları bir göl suyu gibi ılık ve sessiz. Sanki bir göl gibi sakin, bir göl gibi akmıyor. Tabiat bile aslını unutmuyor, görüyon a !

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 153 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 153 - Bilgi Yayınevi)
M.Fatih Deniz 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben ki dans salonlarına,barlara,hatta balolara düşman bir adamımdır.Sinirlenirim.Bana öyle gelir ki,oralarda yalnız bir tek fikir vardır:O da bir kadın kandırmak.Ondan ötesi,mızıka,ışık,kadeh,raks,adi birer vasıtadır.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55 - Yky)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55 - Yky)
KeMâL 
 21 Oca 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

''İnsanları sevmek, hayatı sevmek ne iyi şey... Ancak insanları sevebiliriz. Bir tek insan bütün insanları nasıl sevebilir ? İki türlü: Biri; çok büyük bir adam olarak. Böylesi ne iyi ! Fakat kim bilir bu işin ne eziyetleri vardır: Ne işkencelerle büyük adam olunabilir. Bir de avantürye olarak insanları sevmek vardır. Bu daha çok insanları değil, hayatı sevmek demektir. Avantürye ile büyük adam arasındaki fark da; birinin insanlar, diğerinin hayat üzerindeki fazla bilgi ve sevgileridir. Don Kişot'la Cervantes arasındaki farkı anlıyorum.''

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 197 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 197 - Bilgi Yayınevi)
M.Fatih Deniz 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İstanbul İnsanları
İstanbul hâsılı bir âlemdi.Yiyen,içen,gülen dolu idi.Yemeyen,içmeyen,gülmeyen bir köşeye çekilmiş;yemiyor,içmiyor,gülmüyordu.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Yky)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Yky)
Hilal 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kış, saadetlerimizi tamamlamak için geliyor. Bahar, aşkımızı tazelemek için. Yaz, damarlarımızdaki çalışma arzusuna biraz tembellik, güneş ve kudret doldurmak için.

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık
2 /