7,8/10  (37 Oy) · 
111 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.224 gösterim
Önümüzde hayat... Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

''Sarnıç'' adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9786053607724
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
meltem şen 
22 Mar 04:35 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Etkileyici, hayatın içinden, sımsıcak hislerle dolu bir kitap. Sait Faik gocunmadan, abartmadan olduğu gibi anlatıyor bizi bize. Şaşasızlığının vermiş olduğu yakınlık hayatımızı yansıtıyor. Kısacık cümlenin, hatta eski bi' kelimenin kişiyi bu kadar tanıdık hislere götürmesi muazzam.

KeMâL 
21 Oca 18:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Semaver eserinden sonra birleştirilmiş olarak Sarnıç'ı da bitirmiş oldum. Hemen kıyaslayacak olursam kesinlikle Sarnıç çok daha iyi. Sarnıç' ta 16 hikayeden oluşmakta. "Sarnıç", "Ormanda Uyku", "Park", "Kalorifer ve Bahar" isimli hikayeler çok farklı tattaydı. Çok beğendim.

Yine farklı duygular, çok kendine özgü, okuyanı içine alan; daha doğrusu direk yazarın kendi ağzından anlatılıyormuşcasına yazılmış olması sizi direk hikayenin içine sokuyor. Sıkmadan 3'er 4'er sayfalara bölmüş hikayeleri Sait Faik. Semaver'den çok daha güzel. Bu kitabı hikaye okumak isterseniz tavsiye ederim.

Yağmur 
11 Mar 19:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Spoi içerir.Sabahattin Ali'yi sevgim ile Sait Faik sevgim eşit ve çok seviyorum,bu iki yazarı.Akıcı ve güzel bir kitaptı.Severek ve hatta bayılarak okudum.

Kitabı üç bölüme ayırmak gerektiğini düşünüyorum.İlk bölümde,yazarın Bursa'da yaşadıkları anlatılmakta.Bu bölümde yer alan hikayeler; Sarnıç, Beyaz Altın, Lohusa, Ormanda Uyku, Gaz Sobası, Davudun Anası ve Hancının Karısı.İkinci bölümde;yazarın İstanbul'da yaşadıkları anlatılmakta.Bu bölümde yer alan hikayeler;Bir Karpuz Sergisi, Mavnalar, Gece İşi, Park, Kalorifer ve Bahar ve Plaj İnsanları.Üçüncü bölümde ise yazarın yurt dışında yaşadıkları anlatılmakta.Bu bölümde yer alan hikayeler;Grenoble'da İtalyan Mahallesi,Marsilya Limanı.

Yazar,bu kitapta insan sevgisini,gelenekleri,görenekleri ve insanların yapsını anlatmakta.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

BERK ÜNAL 
 12 Nis 19:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ormanda Uyku,Kalorifer ve Bahar ve Kim Kime hikayelerini gerçekten çok beğendim.Sait Faik,böyle aslında hissettiğim ancak tasvirini yapamadığım duygularıma dokunuyor.Hayatın içinden hikayelerinde, buram buram her duyguyu kokluyorsunuz.
Bazı cümleleri var ki 10 tane hikayeyi birleştirip sanki bir cümlenin içine sıkıştırmış gibi..
Şiirde Orhan Veli, Hikayede Sait Faik yeri gerçekten bambaşka..
Sanki; İçinizdeki kötü binaları yıkıp yerine mis kokan çiçek bahçeleri oluşturuyorlar.

Bizimmahalleninkitapcisi 
05 May 20:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Şüphesiz ki Sait Faik okumak, bir okurun tadabileceği en muazzam ayrıcalıklardan biridir; sıcacık bir sohbeti paylaşır gibi, içilen çayın, kahvenin kokusunu içine çekmenin derin hazzını yaşar gibi, anı iliklerinde hisseder gibi doyumsuz bir edebiyat yolculuğudur Sait Faik...

Kaleminde hayatın tınısı, fark edilmeyenlerin büyüsü, bir de ıskaladıklarımızın şaşırtan çarpıcılığı vardır. Kusursuz gözlem yeteneğinin süzgecinden geçirdiği her saklı cevher, satırlarında gün yüzüne çıkar ve okurun yüreğine bir nehir misali akar. Öylesine bir ustalık vardır ki kaleminde görmediklerimizin, duymadıklarımızın hikâyesini fısıldar...⭐

"Etrafımda vapur düdüğü, tramvay çanı, otomobil kornası, şimendifer sesi duyuluyor. Ama şehir uğultusu daha başlamamıştı. O uğultuyla beraber yerimden kalkacak, o uğultunun içinde benim de sesim bulunsun diye dolaşacaktım. Ne garip bir uğultuydu o!.. Bir çimenliğin üstünde gazetemi okurken birdenbire kulağıma gelirdi. Bu insanların yürümesinden, koşmasından, tahtaların düşmesinden, makinelerin işlemesinden, atların yürümesinden, uzak, çok uzaktan geçen arabaların, uzak, çok uzak kaldırımları tıkırdatmasından, kim bilir daha nelerden nelerden bir araya gelme, ne müthiş bir birikme mahsulü bir sesti. bu arı, kovanının etrafındaki aynı vızıltının birikmesinden doğan tek ses değildi. Bu ayrı ayrı birbirine benzemeyen sesler çıkaran canlı cansız milyonların, şehir denilen kovan içinde vınlayışıydı. Bu sesin içinde ağlamak, yürümek, demiri dövmek, esnemek, tramvayı işletmek, at nallamak, horlamak var.
Şimdiki halde kuş sesleri duyuyorum. Etrafımda biri ceketli ihtiyar, öteki ceketsiz iki genç park temizleyici, hiç konuşmadan, yaprakları süpürüyorlar. Fakat kuru yapraklar onlarla konuşuyor gibi!.. Yalnız bu bana mevsimi hatırlatmaya kâfi: Sonbaharı..."

- Sait Faik'in kaleminden Park isimli öykünün minik bir kesitiyle ıskaladıklarımızın satırlara izdüşümü... -

Sarnıç, 16 öykü ve anılarda Sait Faik'in anlatıldığı bir adet ekten oluşan bir öykü kitabı. Sait Faik'in ilk eseri Semaver'e dahil etmediği öykülerin yer aldığı bu güzel eser, bir öykü bir öykü daha diyerek sonunu kısa sürede getireceğiniz, anılarda Sait Faik'in kaleme alındığı ek ile sayfalar boyu çıktığınız doyumsuz yolcuğu taçlandıracağınız muazzam bir eser ya da diğer bir deyişle yine usta bir kalemden edebiyat şöleni diyebileceğimiz nitelikte.
Her bir satırında öykünün geçtiği zaman ve mekana yolculuk yapmaktan kendinizi alıkoyamayacağınız bu güzel esere şans vermenizi tavsiye ediyorum. E, haydi o zaman durmayın! Doldurun tavşan kanı çayınızı, yanına da bir Sait Faik kitabı iliştiriverin ve yukarıda dile getirdiğim tatlı duygular tek tek deneyimlemeye başlayın. Kendinizi bu usta kalemi okuma ayrıcalığından mahrum bırakmayın

Akif Kümülüs 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

3 yıl önce çıkan semaver ve hatta 9 yıl sonra yazdığı Lüzumsuz Adamdan bile çok daha sosyal içerikli ve toplumcu bulduğum bu kitap,şüphesiz ki Sait Faik'in okunmazsa okunmaz kitabıdır. Bu kitabı okumadan Sait Faik'i anlamak mümkün değil.

Hilal 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Diğer bütün kitaplarında da yaptığı gibi Sarnıç' ta da yapmış Abasıyanık bütün yapacağını. Sarnıç, içindeki öykü sayısınca dünyayı barındırıyor. Her bir öyküde farklı bir bakış açısından bakıyoruz etrafa, farklı yerler geziyoruz ve farklı duygular hissediyoruz.

Sait Faik' in çoğunluğu Varlık' ta yayınlanmış öykülerinin derlendiği bir kitap Sarnıç. Bunun yanında yazarın yalnızca bu kitap için yazdığı öykülerde bulunuyor. Güzel kurgular Sait Faik' in kelimeleriyle birleşince geriye bir bardak kahve alıp keyfini çıkartmak kalıyor tabii!

Hayat_guzeldir 
28 Nis 13:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı insanların, hayatlarını okurken farklı duygular hissettiren birbirinden güzel öykülerden oluşan harika bir kitap.. Özellikle Sarnıç, Ormanda Uyku ve Kim Kime hikâyelerini çok beğendim

Kitaptan 26 Alıntı

meltem şen 
21 Mar 02:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hancının Karısı
'' Dert, sararmış buğday tarlalarının üstünden geçen rüzgar hışırtısıyla gelip beni buluyor. Ben bir başak gibi sallanıyordum. ''

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
21 Oca 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Işık denilen şey karanlıktan değil, karanlık ışıktan ötürüdür.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 141 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 141 - Bilgi Yayınevi)
Yağmur 
11 Mar 12:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Karanlık bir yerde insan korkmaz mıydı?

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
 05 May 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İstanbul bir âlemdi. Burada aç köpekler insanlaşmıştı."

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
 05 May 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsan, dedi, aslını unutmamalıdır. Bakın bu çay bile aslının göl olduğunu unutmuyor. Suları bir göl suyu gibi ılık ve sessiz. Sanki bir göl gibi sakin, sanki bir göl gibi akmıyor. Tabiat bile aslını unutmuyor, görüyon a! Aslından kendisine bir şeyler saklıyor."

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 23 - İş Bankası Kültür Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 23 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Hülya Dinçer 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu. O halde niçin sokakta çıplak çocuklar, aç gezenler, işsiz delikanlılar, titreyen köylüler,yalnız namazlarını ve torunlarını seven ihtiyarlar vardı?

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)
Yağmur 
11 Mar 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Önümüzde hayat...Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz.Halbuki zaman,ağır ağır bizimle akan nehir,bir göle varıyordu.Bu gölde artık biz akmıyor,dalgalanıyorduk.Yahut bana öyle geliyordu.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
 05 May 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bu dünya insan için kâfiydi. Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu. O halde, niçin sokakta çıplak çocuklar, aç gezenler, işsiz delikanlılar, titreşen köylüler, yalnız namazlarını ve torunlarını seven ihtiyarlar vardı?"

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
21 Oca 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayal etmek
Artık rahattı. Otobüsün camına kafasını yasladı. Yine hayal etti. Hayal etmek kadar güzel şey yoktu. İnsanı yapan eden, hayal etmekti.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)
3 /