Kolera Günlerinde Aşk

8,2/10  (191 Oy) · 
727 okunma  · 
195 beğeni  · 
6.181 gösterim
Kolera Günlerinde Aşk", bırakılmış bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. "Marquez"in, ustalığı, bu öyküyü bir destana dönüştürüyor: aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü bir destan. On dokuzuncu yüzyılın yirminci yüzyıla dönüştüğü bir zaman dilimini kapsayan bu bitmeyen aşkın gerisinde, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun çeşitli yönlerini, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince bir alayla eleştiriyor yazar. Roman boyunca, aşk acılarının lirik rüzgarlarının esintileri arasında, Marquez'in, insancıl mizahı, sürekli olarak duyuruyor kendini. Bu nitelikleriyle, "Kolera Günlerinde Aşk", Marquez'in başyapıtı sayılan "Yüz Yıllık Yalnızlık"ın yanında tartışılmaz bir biçimde yerini alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9789750730146
 • Orijinal Adı:
  El Amor en Los Tiempos del Colera
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
29 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Can Sanat Yayınları 2016 basımını okuduğum Kolera Günlerinde Aşk, yaklaşık elli yıllık bir aşkı anlatıyor.
Florentino Ariza, annesine kitap okuyan bir kız görür ve ilk görüşte aşık olur Fermina Daza'ya.. Uzun süre mektuplaşırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak hiçbir şey bekledikleri gibi olmaz. Aralarına mesafeler girer. Ve Fermina koleraya yakalandığı zamanda Doktor Juvernal Urbino ile tanışır, o günden sonra tüm hayatı değişir..
Bir aşk hikayesini etkili bir dille anlatmış Marquez. Ölene kadar aynı kadını seven fakat farklı kadınlarla da ilişkiler yaşayan Ariza'nın umutsuz bekleyişini okumak çok farklıydı.. Sonlara doğru daha da farklı bir hal aldı roman. Olay örgüsü ve karakterleri okuyucuya çok iyi kabullendirmişti yazar.
Bazen okurken sıkılmadım değil. Olaylar fazla teferruatlı geldi nadiren. Ancak ilerleyince neden böyle bir anlatıma başvurduğunu anlıyoruz yazarın. Okumayı sevenlere, sabırla sayfa çevirenlere tavsiye edeceğim bir kitaptı..