Celile (Ela Gözlü Pars)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.279
Gösterim
Adı:
Celile
Alt başlık:
Ela Gözlü Pars
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı'nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı Fausto Zonaro'nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma'da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı.

Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu... Korku nedir hiç bilmedi!

Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nazım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı.

Bir solukta okuyacaksınız.

Tıpkı öteki Osman Balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi...
416 syf.
""Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;...." Dizelerini Yahya Kemal'e yazdıran Celile.. Yaşadığı dönemine göre aldığı eğitimi, ressamlığı bunların yanı sıra güzelliği ile gündemden düşmeyen paşa kızı Celile. Oğlu Nazım'ın her durumunda yanından hiç ayrılmayan anne Celile. Bir solukta okuyacağınız bir kitap. Keyifli okumalar.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Biyografileri oldubitti severim. Hele de herşeyi ile farklı, şahsınamünhasır karakterlerin yaşamöküleri ilgimi daha çok çeker.

***Kitabın içeriği kakkında bilgi içerir!

Celile, oldukça sıradışı bir insan. Yaşadığı yüzyıl açısından bakıldığında; Osmanlı'da sosyoekonomik koşullar, hemcinslerinin toplumsal ve kültürel seviyesi gözönünde tutulacak olursa; gerçekten sıradışı bir şahsiyet. Her iki taraftan paşa torunu, saraylarda, konaklarda fransız mürebbiyelerin elinde büyümüş, Paris'te, Roma'da eğitim görmüş, ilk kadın ressamlarımızdan biri... Asrî yaşantısıyla, dönemin ünlü şairi Yahya Kemal Beyatlı'ın gönlünü çalmasıyla, daha da önemlisi: Ünlü şair Nazım Hikmet'in annesi olma özelliği ile, dillere destan güzelliğini, cesaretini de hesaba katarsak ,çok özel bir kadın! İlgiyle okudum! ..
416 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Ne güzel bir kitap ,ne çok da bilgi edindim. Celile , Nazım Hikmet'in annesi,Yahya Kemal'in sevgilisi,paşa kızı , ressam,çok iyi eğitim almış bir Osmanlı kadını.Döneminin en cesur kadınlarından biri...Her anne gibi o da oğlunun ,sevgili Nazım'ının ölümüne göz yumamazdı tabi ki...Müthişti .hiç bitmesin istedim Nazım gibi annesini de sevdim...
416 syf.
·Beğendi·8/10
Büyük şair Nazım'ın Annesi Celile yi anlatan biyografik bir eser. Ancak dolaylı olarak da Nazım'ın hayatını içine alan dolaylı, farklı bir biyografiyi de içinde saklıyor.
Osman Balcıgil den ilk kez bir eser okudum. Okuması kolay, dili oldukça sade, net bir anlatım tarzı, Tarihsel anlatımı ile de bir nevi belgesel kokulu okunmasını tavsiye edilecek bir kitap.
Ben büyük bir zevk ile okudum. beğendim.
Hele sanat dünyasının, resim, edebiyat, şiir gibi içsel güzelliği ve evrenselliği sizi kendine çekiyorsa, tarihsel bir anlatım dan da hoşlanıyorsanız mutlaka okumalısınız.
Nazımı sadece şiirleri ile değil, yaşadığı sıkıntıları, ailesinin kökeni, ailesinin üzüntüleri, çileleri, aşkları, sanat anlayışı, sanatı ve şiire bakışının evrenselliği ile de ele almak gerekir. Öyle anlamak lazım hem kendini hem de okurken şiirlerinde hedefini bulmak istediğini.
416 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Celile... O paşa kızı, paşa gelini, Osmanlı'nın ilk kadın Nü ressamı, ünlü şair oğlu Nâzım'ı ikinci defa doğuran anne ve Yahya Kemal'in Ela Gözlü Pars'ı.

İnişli çıkışlı yaşam öyküsü beni her zaman etkilemiştir Celile'nin. Yıllar önce okuduğum Yılmaz Karakoyunlu'nun Yorgun Mayıs Kısrakları kitabında dikkatimi çekmişti. Bu kitapla da merak ettiğim yönlerini öğrendim. Hayata karşı nasıl dik durduğunu, aşkı için nasıl çırpındığını ve sonunda hüsrana uğradığını. Kii arkadaşı Marcel'e yazdığı bir mektubunda aşkı Yahya Kemal için;

"Nasıl olacak da olacak bilmiyorum! Kemal ürkek. Bana soracak olursan, bir guvercinin yüreği bile onunkinden büyüktür. Belki de o dokunaklı şiirlerin ardında yatan neden bu."

Diyerek yaşadığı hayal kırıklığını dile getirir.

Yıllar sonra da kardeşine şair için şu sözleri sarf eder Celile ;
"O ince derin şiirler gönülden gelmiyormuş. Sadece kelimelerin ustalıkla yan yana dizilmesinden ibaretmiş meğer. "

Son dönemde okuduğum etkili kitaplardan bir tanesi. Yazarın anlatımı ve o dönemde gelişen olaylarla ilgili sayfa altında verilen tarihi bilgi kitabı daha da cazip hale getiriyor. Özelikle son bölümlerinde Nâzım Hikmet'in cezaevi günlerinden de bahsetmesi, Celile'nin oğlunu kurtarmak için onunla birlikte açlık grevine başlaması, kahramanımızın mücadeleci ruhunu da gözler önüne seriyor.

Güzel bir yolculuk oldu benim için. Okumayanlara tavsiye ederim...
416 syf.
·Beğendi
"Ela Gözlü Pars Celile" romanı, usta şair Yahya Kemal ile Nazım Hikmet'in annesi Celile Hanım arasındaki aşkı anlatıyor. Kitabın ismine ilham veren Yahya Kemal şiiri ise şöyle:"Yollarda kalan gözlerimin nurunu yordum/Kimdir o, nasıldır diye rüzgarlara sordum/Hülyamı tutan bir büyü var onda diyordum/Gördüm: DİŞİ BİR PARSIN ELA GÖZLERİ VARDI"
Yazar, romanında bu iki ünlü simanın aşkını anlatsa da aslında aşk hikayesi romanın birkaç bölümünde anlatılıyor. Geriye kalan bölümlerde daha çok Celile Hanım'ın ve Nazım Hikmet'in hikayelerine odaklanılmış. "Peki kitap bize Yahya Kemal ve Celile arasındaki aşka dair ne anlatıyor?"Diye sorarsak akıllarda kalan aşkından korkup kaçan bir şair ve onunlayken ve ondan sonra da daima dimdik duran güçlü bir kadın. Bu aşkın gerçekte nasıl yaşandığı bilinmez ama kitaba bakacak olursak akıllarda yer edecek büyük bir aşk göremiyoruz. Yazar, Celile'yi o kadar büyütüyor o kadar yüceltiyor ki kitabı bitirdiğimizde aklımızda Celile'den başka bir kahraman kalmıyor. Roman, hacimli olmasına rağmen oldukça akıcı ve hızla okunuyor. Nazım Hikmet'in aile çevresine dair detaylar hakkında bilgi edinmek için okunabilir, ancak baştan sona devam eden bir aşk hikayesi beklentisi içinde okunursa hayal kırıklığı yaratabilir.
416 syf.
·9/10
Tarih kitaplarını çok okumama rağmen tarih kitaplarında görmediğim birçok detayı bu biyografi tarzında roman sayesinde görmüş oldum. Benzer kitaplardan bildiğimiz şekilde gayet akıcı ve keyifli bir kitaptı. Yazar annesi üzerinden Nazım hakkında baya güzel ve olumlu bilgiler vermekle birlikte Celile hakkında da hiç bilmediğimiz verilere ulaştık. Açıkçası Celile karakteri bende negatif bir enerji bıraktı nedense ısınamadım. Bu nedenle yazar başarılı bir eser meydana getirmiş diyebiliriz. Çünkü okumayan herkes ana karakter hakkında kitap boyunca olumlu şeyler sıralanmış diye düşünebilir. Öyle ana karaktere devamlı olumlu şeyler yazan yazarları pek sevmiyorum. Bu açıdan kitabı çok sevdim.

Yazarın yaş ve tarihler konusunda bazı verdiği bilgiler de kafamı karıştırdı. Sık sık hesap yapmak ve yazarı yargılamak zorunda kaldım. Bazı tarihlerde açıkçası tam da emin olamadım ama çok da kafa yormak istemedim.

Genel olarak kitabı tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Son sayfayı göz yaşlarımla kapattım. Sürükleyici ve bir o kadar bilgi dolu bir kitap .
Ellerine sağlık Osman Balcıgil 'in . Diğer kitaplarını da okuyacağım.
416 syf.
·Beğendi·9/10
Osman Balcıgil romanlarını yalın bir dille yazarken, fark ettirmeden değerli bilgileri de satır aralarına, dipnotlara serpiştiren bir yazar. Nazım Hikmet'in annesi ve aynı zamanda Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin en güzel kadınlarından ve ressamlarından olan Celile Hanım'ın hayatını anlatırken, 1876 yılında başveren Bulgar isyanları, 1900'lü yılların başında Rusya'daki çarlık rejiminin çatırdamaya başlaması, 1908'de meşrutiyetin ilanı, 1909 da 31 Mart olayı, Birinci Dünya Savaşı, Cumhuriyetin ilanı derken geniş bir dönemi de anlatmış. Kitapta geçen kişileri ve olayları internetten araştırdığım için kısa sürede bitiremedim. Tarihi roman okumayı sevenler için akıcı bir dille yazılmış, her ortamda okunabilecek bir kitap.
416 syf.
Celile - Nazım - Kemal - Münevver...
Bir anda kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi. Ne olacak ne yapacak diye merakla bekliyorsunuz okurken. Aşk vefa annelik dostluk akrabalık hangi duygu istenirse var
416 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Nazım Hikmet'in annesi Celile'nin hayatını ustaca ve akıcı bir uslupla kaleme almış yazar. Okumaya başladığınızda elinizden bırakamayacaksınız. Yazarın bir diğer kitabı olan "Yeşil Mürekkep" kadar etkileyici ve köşede kalmış noktalara ışık tutuyor.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Osman Balcıgil kaleminden çıkmış bu otobiyografik romanı okurken bir yandan güçlü bir kadınla karşılaşmanın yanı sıra Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına Cumhuriyet 'in ilk yıllarına bir bakış atıyorsunuz.. Hem tarih kokan hemde Celile hanımın hayatını sürükleyici bir tarzda anlatan güzel okunası bir roman..
"Keşke anlatabilseydim sana, insanın içinden bir parça koptuğunda neler hissettiğini...Ama ne kabil..."
Osman Balcıgil
Sayfa 94 - Destek Yayınları
Öte yandan, "Acaba..." diye de düşünüyordu güzel kadın. "Ne kadar sürecek bu mutluluğum?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Celile
Alt başlık:
Ela Gözlü Pars
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı'nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı Fausto Zonaro'nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma'da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı.

Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu... Korku nedir hiç bilmedi!

Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nazım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı.

Bir solukta okuyacaksınız.

Tıpkı öteki Osman Balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi...

Kitabı okuyanlar 845 okur

  • Ömer Kutlu
  • balta
  • Esra
  • Semra özcan
  • Özlem Kırılmış
  • Begüm Kurban
  • Selcen Imren Manahan
  • Elif Şengül
  • es..
  • Bzky

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%19.4
35-44 Yaş
%35.9
45-54 Yaş
%15.2
55-64 Yaş
%4.6
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.3
Erkek
%14.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (106)
9
%28.3 (96)
8
%23 (78)
7
%12.4 (42)
6
%2.1 (7)
5
%0.6 (2)
4
%1.2 (4)
3
%0.9 (3)
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları