Celile (Ela Gözlü Pars)Osman Balcıgil

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.440
Gösterim
Adı:
Celile
Alt başlık:
Ela Gözlü Pars
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı'nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı Fausto Zonaro'nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma'da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı.

Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu... Korku nedir hiç bilmedi!

Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nazım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı.

Bir solukta okuyacaksınız.

Tıpkı öteki Osman Balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi...
""Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;...." Dizelerini Yahya Kemal'e yazdıran Celile.. Yaşadığı dönemine göre aldığı eğitimi, ressamlığı bunların yanı sıra güzelliği ile gündemden düşmeyen paşa kızı Celile. Oğlu Nazım'ın her durumunda yanından hiç ayrılmayan anne Celile. Bir solukta okuyacağınız bir kitap. Keyifli okumalar.
Biyografileri oldubitti severim. Hele de herşeyi ile farklı, şahsınamünhasır karakterlerin yaşamöküleri ilgimi daha çok çeker.

***Kitabın içeriği kakkında bilgi içerir!

Celile, oldukça sıradışı bir insan. Yaşadığı yüzyıl açısından bakıldığında; Osmanlı'da sosyoekonomik koşullar, hemcinslerinin toplumsal ve kültürel seviyesi gözönünde tutulacak olursa; gerçekten sıradışı bir şahsiyet. Her iki taraftan paşa torunu, saraylarda, konaklarda fransız mürebbiyelerin elinde büyümüş, Paris'te, Roma'da eğitim görmüş, ilk kadın ressamlarımızdan biri... Asrî yaşantısıyla, dönemin ünlü şairi Yahya Kemal Beyatlı'ın gönlünü çalmasıyla, daha da önemlisi: Ünlü şair Nazım Hikmet'in annesi olma özelliği ile, dillere destan güzelliğini, cesaretini de hesaba katarsak ,çok özel bir kadın! İlgiyle okudum! ..
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.994 Oy)17.349 beğeni39.158 okunma2.038 alıntı163.908 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (4.811 Oy)5.376 beğeni14.079 okunma1.469 alıntı60.800 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.092 Oy)10.749 beğeni26.349 okunma1.374 alıntı138.936 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.379 Oy)3.212 beğeni10.176 okunma779 alıntı33.039 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.944 Oy)12.385 beğeni31.512 okunma2.711 alıntı131.475 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.172 Oy)8.078 beğeni23.760 okunma1.867 alıntı101.412 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (2.720 Oy)2.635 beğeni7.505 okunma679 alıntı32.920 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.912 Oy)8.294 beğeni23.028 okunma1.112 alıntı111.804 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.388 Oy)8.343 beğeni22.600 okunma1.387 alıntı104.510 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.559 Oy)4.909 beğeni15.602 okunma803 alıntı53.903 gösterim
Ne güzel bir kitap ,ne çok da bilgi edindim. Celile , Nazım Hikmet'in annesi,Yahya Kemal'in sevgilisi,paşa kızı , ressam,çok iyi eğitim almış bir Osmanlı kadını.Döneminin en cesur kadınlarından biri...Her anne gibi o da oğlunun ,sevgili Nazum'ının ölümüne göz yumamazdı tabi ki...Müthişti .hiç bitmesin istedim Nazım gibi annesini de sevdim...
Büyük şair Nazım'ın Annesi Celile yi anlatan biyografik bir eser. Ancak dolaylı olarak da Nazım'ın hayatını içine alan dolaylı, farklı bir biyografiyi de içinde saklıyor.
Osman Balcıgil den ilk kez bir eser okudum. Okuması kolay, dili oldukça sade, net bir anlatım tarzı, Tarihsel anlatımı ile de bir nevi belgesel kokulu okunmasını tavsiye edilecek bir kitap.
Ben büyük bir zevk ile okudum. beğendim.
Hele sanat dünyasının, resim, edebiyat, şiir gibi içsel güzelliği ve evrenselliği sizi kendine çekiyorsa, tarihsel bir anlatım dan da hoşlanıyorsanız mutlaka okumalısınız.
Nazımı sadece şiirleri ile değil, yaşadığı sıkıntıları, ailesinin kökeni, ailesinin üzüntüleri, çileleri, aşkları, sanat anlayışı, sanatı ve şiire bakışının evrenselliği ile de ele almak gerekir. Öyle anlamak lazım hem kendini hem de okurken şiirlerinde hedefini bulmak istediğini.
"Ela Gözlü Pars Celile" romanı, usta şair Yahya Kemal ile Nazım Hikmet'in annesi Celile Hanım arasındaki aşkı anlatıyor. Kitabın ismine ilham veren Yahya Kemal şiiri ise şöyle:"Yollarda kalan gözlerimin nurunu yordum/Kimdir o, nasıldır diye rüzgarlara sordum/Hülyamı tutan bir büyü var onda diyordum/Gördüm: DİŞİ BİR PARSIN ELA GÖZLERİ VARDI"
Yazar, romanında bu iki ünlü simanın aşkını anlatsa da aslında aşk hikayesi romanın birkaç bölümünde anlatılıyor. Geriye kalan bölümlerde daha çok Celile Hanım'ın ve Nazım Hikmet'in hikayelerine odaklanılmış. "Peki kitap bize Yahya Kemal ve Celile arasındaki aşka dair ne anlatıyor?"Diye sorarsak akıllarda kalan aşkından korkup kaçan bir şair ve onunlayken ve ondan sonra da daima dimdik duran güçlü bir kadın. Bu aşkın gerçekte nasıl yaşandığı bilinmez ama kitaba bakacak olursak akıllarda yer edecek büyük bir aşk göremiyoruz. Yazar, Celile'yi o kadar büyütüyor o kadar yüceltiyor ki kitabı bitirdiğimizde aklımızda Celile'den başka bir kahraman kalmıyor. Roman, hacimli olmasına rağmen oldukça akıcı ve hızla okunuyor. Nazım Hikmet'in aile çevresine dair detaylar hakkında bilgi edinmek için okunabilir, ancak baştan sona devam eden bir aşk hikayesi beklentisi içinde okunursa hayal kırıklığı yaratabilir.
Celile... O paşa kızı, paşa gelini, Osmanlı'nın ilk kadın Nü ressamı, ünlü şair oğlu Nâzım'ı ikinci defa doğuran anne ve Yahya Kemal'in Ela Gözlü Pars'ı.

İnişli çıkışlı yaşam öyküsü beni her zaman etkilemiştir Celile'nin. Yıllar önce okuduğum Yılmaz Karakoyunlu'nun Yorgun Mayıs Kısrakları kitabında dikkatimi çekmişti. Bu kitapla da merak ettiğim yönlerini öğrendim. Hayata karşı nasıl dik durduğunu, aşkı için nasıl çırpındığını ve sonunda hüsrana uğradığını. Kii arkadaşı Marcel'e yazdığı bir mektubunda aşkı Yahya Kemal için;

"Nasıl olacak da olacak bilmiyorum! Kemal ürkek. Bana soracak olursan, bir guvercinin yüreği bile onunkinden büyüktür. Belki de o dokunaklı şiirlerin ardında yatan neden bu."

Diyerek yaşadığı hayal kırıklığını dile getirir.

Yıllar sonra da kardeşine şair için şu sözleri sarf eder Celile ;
"O ince derin şiirler gönülden gelmiyormuş. Sadece kelimelerin ustalıkla yan yana dizilmesinden ibaretmiş meğer. "

Son dönemde okuduğum etkili kitaplardan bir tanesi. Yazarın anlatımı ve o dönemde gelişen olaylarla ilgili sayfa altında verilen tarihi bilgi kitabı daha da cazip hale getiriyor. Özelikle son bölümlerinde Nâzım Hikmet'in cezaevi günlerinden de bahsetmesi, Celile'nin oğlunu kurtarmak için onunla birlikte açlık grevine başlaması, kahramanımızın mücadeleci ruhunu da gözler önüne seriyor.

Güzel bir yolculuk oldu benim için. Okumayanlara tavsiye ederim...
Tarih kitaplarını çok okumama rağmen tarih kitaplarında görmediğim birçok detayı bu biyografi tarzında roman sayesinde görmüş oldum. Benzer kitaplardan bildiğimiz şekilde gayet akıcı ve keyifli bir kitaptı. Yazar annesi üzerinden Nazım hakkında baya güzel ve olumlu bilgiler vermekle birlikte Celile hakkında da hiç bilmediğimiz verilere ulaştık. Açıkçası Celile karakteri bende negatif bir enerji bıraktı nedense ısınamadım. Bu nedenle yazar başarılı bir eser meydana getirmiş diyebiliriz. Çünkü okumayan herkes ana karakter hakkında kitap boyunca olumlu şeyler sıralanmış diye düşünebilir. Öyle ana karaktere devamlı olumlu şeyler yazan yazarları pek sevmiyorum. Bu açıdan kitabı çok sevdim.

Yazarın yaş ve tarihler konusunda bazı verdiği bilgiler de kafamı karıştırdı. Sık sık hesap yapmak ve yazarı yargılamak zorunda kaldım. Bazı tarihlerde açıkçası tam da emin olamadım ama çok da kafa yormak istemedim.

Genel olarak kitabı tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Son sayfayı göz yaşlarımla kapattım. Sürükleyici ve bir o kadar bilgi dolu bir kitap .
Ellerine sağlık Osman Balcıgil 'in . Diğer kitaplarını da okuyacağım.
Celile - Nazım - Kemal - Münevver...
Bir anda kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi. Ne olacak ne yapacak diye merakla bekliyorsunuz okurken. Aşk vefa annelik dostluk akrabalık hangi duygu istenirse var
Nazım Hikmet'in annesi Celile'nin hayatını ustaca ve akıcı bir uslupla kaleme almış yazar. Okumaya başladığınızda elinizden bırakamayacaksınız. Yazarın bir diğer kitabı olan "Yeşil Mürekkep" kadar etkileyici ve köşede kalmış noktalara ışık tutuyor.
Osman Balcıgil kaleminden çıkmış bu otobiyografik romanı okurken bir yandan güçlü bir kadınla karşılaşmanın yanı sıra Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına Cumhuriyet 'in ilk yıllarına bir bakış atıyorsunuz.. Hem tarih kokan hemde Celile hanımın hayatını sürükleyici bir tarzda anlatan güzel okunası bir roman..
Geçen yıldan kalma bir inceleme:

Yeni bir yazara daha sahip oldum, seri halde kitaplarını okumak isteyeceğim..Yine nefis bir roman..daha çok otobiyografi tadında, yine çok araştırma yapıldığı belli olan, Nazım Hikmet'in annesi Celile'yi anlatan şahane bir kitaptı..ne çok şey öğrendim yine! mesela Yahya Kemal Beyatlı'nın yazdığı ve bizim şarkısını Hümeyra'dan dinlediğimiz Sessiz Gemi şiiri Nazım Hikmet'in annesi Celile için yazılmış..ve uğruna eşini evini terkettiği Celile kadar yürekli değilmiş Yahya Kemal, onu taşıyacak yüreğe sahip değilmiş, korkağın tekiymiş..16 yaşındaki Nazım, durumu farkettiğinde cebine bir not koymuş Yahya Kemalin, demiş ki: Muallim olarak girdiğiniz bu eve, babam olarak giremeyeceksiniz.. ödü kopmuş terketmiş Yahya Kemal büyük aşkı Celile'yi ve tabii Nazım Hikmet'in hapislerle dolu hayatında, 70 yaşına gelen Celile'nin oğluyla birlikte açlık grevi yapacak kadar cesur bir kadın oluşunu, oğlu için verdiği mücadeleleri öğrendim..ve bir dönemin çok ünlü ressamı olduğunu..okuyun lütfen..o kadar akıcı ki, metroda kızılayda inmeyi unutup 5 durak geri dönmüşüm o derece! tavsiyemdir
Öte yandan, "Acaba..." diye de düşünüyordu güzel kadın. "Ne kadar sürecek bu mutluluğum?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Celile
Alt başlık:
Ela Gözlü Pars
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı'nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı Fausto Zonaro'nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma'da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı.

Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu... Korku nedir hiç bilmedi!

Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nazım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı.

Bir solukta okuyacaksınız.

Tıpkı öteki Osman Balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi...

Kitabı okuyanlar 635 okur

 • MR. Gogna
 • Uğur Kılıç
 • Jayhoun
 • Sibel Doğan
 • Güneş Köksal
 • Asdfghhkjha
 • Gökben Tutlu
 • Aybike Gizem
 • Mercan Buse Nakiboğlu
 • Ali Haydar YILMAZ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%19.4
35-44 Yaş
%35.9
45-54 Yaş
%15.2
55-64 Yaş
%4.6
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.3
Erkek
%14.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (87)
9
%27.7 (77)
8
%24.1 (67)
7
%11.2 (31)
6
%2.2 (6)
5
%0.7 (2)
4
%1.4 (4)
3
%1.1 (3)
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları