İpek Sabahlık (Bir Suat Derviş Romanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,5bin
Gösterim
Adı:
İpek Sabahlık
Alt başlık:
Bir Suat Derviş Romanı
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053112952
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Suat Derviş, hayata ağzında altın kaşıkla merhaba dedi.
Son nefesini yoksulluk içinde verirken, üzerinde saraylı annesinin hediyesi ipek sabahlık örtülüydü.

Ülkesi için en iyiyi isteyen aydınların gördüğü eziyetten nasibini fazlasıyla aldı.
Bu yolda, doğurmak üzere olduğu oğlunu kaybetti.

Onlarca kez sinemaya ve sahneye uyarlanan FOSFORLU CEVRİYE isimli romanında, “hayatının aşkı”nı betimledi.
Bu eseriyle sadece kendi ülkesinde değil, pek çok ülkede de gönülleri fethetti.

Nâzım Hikmet’in “başını eğemedim, gölgesini çiğnedim” diye şiirler yazdığı yıl, Suat Derviş sadece on altı yaşındaydı.
Sonra biri güreşçi, biri romancı, öteki gazeteci olmak üzere üç koca eskitti.

Almanya’da Suzet Doli ismiyle Almanların, Fransa’da Suat Derwish adıyla Fransızların kalbini çaldı.

Yaşadığı dönemin kuşkusuz en iyi gazetecisi ve en çok okunan romancısı olan Suat Derviş’in soluk kesen dramını, İPEK SABAHLIK’ta sevinerek, gıpta ederek, şaşırarak, acı çekerek okuyacaksınız.

Tıpkı Nâzım Hikmet’in annesinin hayatının kaleme alındığı ELA GÖZLÜ PARS CELİLE’yi ve bir Sabahattin Ali romanı olan YEŞİL MÜREKKEP’i okurken olduğu gibi.
432 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Osman Balcıgil’in okuduğum 3. kitabı .1. Ela Gözlü Pars Celile 2. Afife Jale 3.İpek Sabahlık Suat Derviş .Aslında Türkiye’de Suat Derviş’i bilmeyen yok ama “ha o mu “ derler hepimizin bildiği ve bir kaç kere filmini izlediğimiz Fosforlu Cevriye kitabının yazarı.Kesinlikle tavsye edeceğim kitaplar arasında ilk sıralarda..Benim için ise sırada 4. Kitap Yeşil Mürekkep var .
432 syf.
·Beğendi·10/10
Osman Balcıgil'in Celile ve Yeşil Mürekkep kitaplarından sonra hakkında hiçbir şey bilmediğim ama okuduktan sonra hayran kaldığım kadın.
Gerçek adı Hatice Saadet Derviş.Ailesinin peşi erkek olsun diye Suat ismini koymak istemesine rağmen imamın erkek ismi katiyen koydurmam dediği ama ısrarla hayatı boyunca kullandığı ,1918 de ilk şiiri Hezeyan'ı Alemdar da izinsiz bir şekilde gazetede yayınlatan Nazım Hikmet'in
“Ağlasa da gizliyor gözlerinin yaşını;
Bir kere eğemedim bu kadının başını”
mısralarını yazdıracak kadar güçlü bir kadın ilk romanını 7 yaşında Çamlıca Perileri adı altında yazan,ilk Gotik eser olarak bilinen Kara Kitap adlı eseri 1921 yazar ,ağzı gümüş kaşıkla doğup babasının ağzındaki kanseri sebebiyle tedavi için yurt dışında servetlerini yitirip,en büyük dayanağı ablası Hamiyet olan,4 defa evlenen ilk eşinin altın madalyalı Seyfi Cenap Berksoy adında güreşçi son eşinin ATATÜRK'ün teyzesinin oğlu olan Reşat Fuat Baraner'le evlenen hayatı mücadele içinde geçen Suat Derviş 1973 yılında en yakın arkadaşı olarak yıllarca yanında olan ablası Hamiyet'ten 2 yıl sonra vefat eder.
İşte Osman Balcıgil bu değeri anlaşılmayan unutulup giden tutkulu, güçlü, çekici ve akıllı kadını en sevdiği ata yadigarı ipek Sabahlık ile anlatıyor.Eline sağlık
432 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en iyi kitaplardan..
Çoğumuzun belki de duymadığı , duyup da araştırmadıgi bir yazar , bir gazeteci , bir aydın , bir mücadele kadını Suat Derviş ' in hayatını anlatan güzel bir kitap.
Osmanlı da saygın ailelerden birinin kızı Suat .
Ailesi ve çevresi dolasıyla çok iyi egitim almış , birçok roman hikaye , roman yazmış Fransa ve Almanya ' da ve dünyada eserleri yayımlanmış ,
Nâzım Hikmet 'in arkadaşı , Mehmet Rauf , Yusuf Ziya gıbı önemli isimlerle tanışmış,
Lozan Konferasina gazeteci olarak gözlemlemiş , hep üretken bir kadın olmuş Suat Derviş.
Üç evlilik yapmış en son dördüncü eşi Resat Fuat olmuş
Ülkesinin içinde bulunduğu duruma sessiz kalmamış , yanlışa yanlış demiş bu yüzden işsiz kalmış ama düşüncelerinden taviz vermemiş bir kadın
Yoksulluk içinde vefat etmiş
Ama Nâzım Hikmet 'in de dediği gibi hayat karşısında başı hiç eğilmemiş.
Türkiye ' nin yetiştirdiği güçlü kadınlardan biri Suat Derviş .
432 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Osman Balcıgil'in kitapları genel olarak çok akıcı ve bilgilendirici. Bu kitabı okuyana kadar ben Suat Derviş adını duymamıştım. Beni çok etkiledi bundan yıllar önce düzene boyun eğmeyen kendi doğrularından taviz vermeyen ülke menfaatini üstün tutan bir şahsiyet. Türkiye'nin ve dünyanın buhranlı dönemlerinde yaşamış olan bu yazarımızın hayatı dramatik bir şekilde kaleme alınmış. Olaylar taraf gözetmeksizin tarafsız bir gözle anlatılmış Yüreğine kalemine sağlık diyorum . Öbür kitaplarını da en kısa zamanda okuyacağım...
432 syf.
·Beğendi·7/10
Osman Balcıgil'in, Celile ve Yeşil mürekkep kitaplarından sonra bu kitap. İlk ikisi kadar yüksek seviyede sarmasa da... bana, bir döneme imzasına atan bir kadın yazarımızın biyografisi etrafında tarihe göz atma (tabii ki hatırlama babında) fırsatı tanıdı bu kitap.
Hatice Saadet Baraner... Yazar bu ismin nasıl Suat Derviş'e evrildiğini kitabın son sayfasına koymuş olsa da, 1905- 3 Temmuz 1972 arasına sıkışmış, inişli çıkışlı, kah zirvede, kah yerlerde 67 yıllık yaşam kavgası veren, vazgeçemediği iki şey, yazmak ve ipek sabahlığı olan bu kadın bu Suat Derviş kim? Öğrenmek istiyorsanız okumalısınız.
Kendini işine, sanat, edebiyat ve gazeteciliğe adamış, içine doğduğu köklü, aristokrat bir aile de el bebek, gül bebek yetişmiş ve dolayısıyla "ben" odaklı yaşam tarzını benimsemiş, "iş"i, "aşk"a daima benimsemiş. Ama yine de başından dört evlilik geçmiş, on yedili yaşlarında Nazım Hikmet'in de aşık olduğu, ona şiir yazan Nazım, aynı zamanda Suat'ı Babali'ye ilk adımı attıran kişidir. Beni Fosforlu Cevriye ile kendine çeken ilk kadın gazeteci ve yazarlarımızdan, varsıl bir ailenin iki kızından küçüğü dür. Babaları, Türkiye'nin ilk kadın doğum doktorlarından Prof. unvanına sahiptir. Anne ve baba tarafları saraydan gelmektedir. Çok iyi eğitim almıştır. Fransızca, Almanca'yı anadili gibi konuşmakta İngilizce bilmekte, şan ve piyano dersleri almakta hatta müzik eğitimi için iki kardeşte Almanya'ya göndermiştir aileleri.
Bu arada içindeki yazma tutkusu Nazım'ın verdiği cesaret ile alevlenmiş ve henüz yirmi yaşında bir çok hikayeye, dört romana da imza atmıştı ki, bazı romanları Almancaya çevrilmişti.
Birinci büyük savaş ve sonrası işgal altında İstanbul da, yedi yıl Almanya da, sonra ikinci büyük savaş ve çekilen sıkıntılar, ardından dokuz yıl Fransa da, çok partili hayata geçiş ve siyasi çalkantılar, darbeler ve meslekte müthiş düşüşlerle geçen bir hayat.
Suzet Doli, (Suat'ın S si- Derviş'in D si ) müstear ile Almanya da Almanca yazmalar. Berlin i bu romanlarla fethediş.
Yaşamı ne zikzaklar çizen, ne inişler çıkışlar gösteren süreçti ama. Romantizm den, halkın içine giriş, halkın sorunları ile sosyal olgulara yelken açış, iktidarların yanlışlarını çekinmeden kaleme almak, Türkiye de kadın sorunları ile ilgileniş, Halkın içine ve sorunları ile ilgilendikçe, hızla çöküşlerin yaşanması. Zenginliği de yoksulluğu da yaşayış, köşklerde de konaklarda da dadılarla yaşamayı da nohut oda bakla sofayı da kabullenebilmek. Şahane gözleriyle neleri görmedi ki, ama şeker hastalığının etkisiyle ruhu olan yazmayı ve yazdıklarını okuyamaz oldu o güzel gözler. Çıtı pıtı yüreği heyecan dolu bir genç kızlıktan sosyalizme kadar varan bir yaşamdı onun öyküsü.
Ama bir şey vardı ki hiç vaz geçmedi. Öldüğünde üzerinde o vardı. İpek Gecelik...
432 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Vatanperverlik neydi sahiden? Kime göre vatansever oluyorsun? Çizgi neydi? Hep ülkenden başka bir şey düşünmez iken nasıl vatanhainine çıkıyor adın? Yoksa vatansever olmak dönemin iktidarına olan yakınlık derecenle mi ölçülüyordu?
432 syf.
·111 günde·10/10
Osman Balcıgil sayesinde taniştım Suat Derviş'le. Geç kalmışlığıma da üzüldüm.
1903-1972 yılları arasında yaşamış gazeteci ve yazar. Asıl ismi Hatice Saadet Derviş'tir. Çok mücadeleci , asla yılmayan , toplumcu bir yazardır. En ünlü eseri "Fosforlu Cevriye"dir.
Fikirleri nedeniyle mahkum olan , maddi ve manevi anlamda da çok sıkıntı çekmiş bir yazar. Hayat hikayesinin anlatıldığı bu kitap beni çok etkiledi.
En kısa zamanda Suat Derviş kitapları ile buluşmak istiyorum.
Nazım Hikmet'e "Ağlasada gizliyor gözlerinin yaşını ; Bir kere eğemedim bu kadının başını" mısralarını yazdıracak kadar güçlü bir kadın...

(Ali Lidar'ın notuyla, sevgiyle..)
432 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
~Kitaplar nefesiniz olsun~

Güzel bir insan, ülkesi için hep iyisini isteyen o dönem insanı ve diğer güzel insanların yaşadıkları zorluklarla, adanmış hayatlarının çektiği çile ve yaşanmışlıklar. İpek Sabahlık çarpıcı göz alıcı bu seriye devam sıraya uymasamda olsun teşekkürler Osman Balcıgil.

Bütün kitaplar güzeldir. "Bu bir tık daha güzel" iyi okumalar.
432 syf.
·8 günde·10/10
Oldum olası biyografi kitaplarını çok severim. Bir de biyografik eseri Osman Balcıgil yazdıysa daha da bir çok severim :)

Aynı tat...
Aynı lezzet...
Aynı merak...
Aynı akıcılık...

Suat Derviş’ in birkaç kitabını okumuştum ve kendisine hayrandım :)
Hayatını okurken, tarihi bilgileri de tazeledim ve yeni bilgilere ulaşmanın mutluluğu ile okudum! Yudum, yudum...

Alkışlarım senin için Osman Balcıgil...
“Güzeli anlatabilmek için çirkini,geceyi tarif edebilmek için gündüzü,iliklerinize,kemiklerinize kadar hissedebilmelisiniz...”

Almanya’da, Fransa’da adını duyuran,aydınların gördüğü eziyetten nasibini alan donemin en iyi gazetecisi ve en çok okunan romancısı Suat Derviş.

Kitabı okurken bir kadının başarısını,aşkını,mücadelesini onunla birlikte hissedebiliyorsunuz.

Bir ilham kaynağı olarak Suat Derviş’i okuyun.
432 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
#ipeksabahlık #osmanbalcıgil #431syf #tavsiyekitap #tavsiye #okurken...Tek kelimeyle ŞAHANE...! O kadar hüzünlü bir hayat ki, sonunda ağlattı..Evet yine Osman Balcıgil'den roman tadında bir biyografi. Zor kitaplar dışında biyografileri bana sevdiren yazar..Daha önce okuduğum Sabahattin Ali'yi anlatan Yeşil Mürekkep de, Nazım Hikmet'in annesini anlatan Ela Gözlü Pars Celile de harikaydı ve çokk sürükleyiciydi..3 kitapta da Nazım Hikmet adıyla ve kahramanların yaşamlarında yer alışlarıyla vardı, şimdiki beklentim yazardan Nazım Hikmet'i de kaleme alması.. Kitaba gelince 1900lü yılların başında yazarın deyimiyle ağzında altın kaşıkla doğan paşa torunu kadın gazeteci-yazar Suat Derviş'in hüzünle sonlanan yaşam hikayesi. İdealist bir gazeteci ve yazar. Hani o filmini izlediğimiz Fosforlu Cevriye'nin yazarı..3 defa evlendikten sonra Atatürk'ün teyzesinin oğlu ve TKP'nin 1 numaralı adamı, hayatının aşkı Reşat Fuat Baraner'le evlenen ve kendisi gibi idealleri uğruna kendi bildiğinden şaşmayan kocasının dönemin hükümeti tarafından hapse atılmasıyla uzun yıllar ayrı kalmış, kendisi de ülke çapında yazılarından dolayı pek çok gazeteden afaroz edilmiş, uzun yıllarını ülkesinden ayrı geçiren müthiş bir gazeteci..Son derece eğitimli, kusursuz almanca ve fransızca bilen, kitapları dünya dillerine çevrilmiş bir kadın Suat Derviş..Kendi bildiğinden şaşmadığı için zirvede ve şaşalı bir yaşam süremeyip sefalet içinde ve kimsesiz, üzerinde nereye gitse yanında taşıdığı annesinin hediyesi olan İpek sabahlıkla 1972 yazında ölmüş..İşte böyle bir kadının hikayesi bu kitap..Okuyun mutlaka, yaklaşık 70 yıl içinde dünya ve Türkiye'de gelişen tüm olaylar nefis bir araştırma ile romanın içinde okuyucuya sunulmuş..Gazeteciligin canli tarihi gibi bir kitap..Pişman olmazsınız..! Şiddetle tavsiyemdir...
Büsbütün unuttun seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de şimdi herkes gibisin...
Osman Balcıgil
Sayfa 15 - Destek Yayınları
Sadece bir erkek , bir koca olarak değil , iyi bir insan , bir can yoldaşı olarak da burnunda tütmüştü sevgili eşi
Osman Balcıgil
Sayfa 380 - Destek Yayınları
Hilafeti geri getirmek için Cumhuriyet’in en zayıf anını kollayacaklar hep.Ve emin ol,kendileri yaşarken beceremeseler bile, bu düşünceyi sonraki kuşaklara aktarmaktan hiç vazgeçmeyecekler.
"Güzeli anlatabilmek için çirkini, geceyi tarif edebilmek için gündüzü, iliklerimize, kemiklerinize kadar hissedebilmelisiniz."
İlk kez, sokağa düşmüş kadınlar değil de onları bedenlerini satarak hayatını kazanmak zorunda bırakan şu berbat düzen sorgulanacak.
Osman Balcıgil
Sayfa 286 - Destek Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İpek Sabahlık
Alt başlık:
Bir Suat Derviş Romanı
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053112952
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Suat Derviş, hayata ağzında altın kaşıkla merhaba dedi.
Son nefesini yoksulluk içinde verirken, üzerinde saraylı annesinin hediyesi ipek sabahlık örtülüydü.

Ülkesi için en iyiyi isteyen aydınların gördüğü eziyetten nasibini fazlasıyla aldı.
Bu yolda, doğurmak üzere olduğu oğlunu kaybetti.

Onlarca kez sinemaya ve sahneye uyarlanan FOSFORLU CEVRİYE isimli romanında, “hayatının aşkı”nı betimledi.
Bu eseriyle sadece kendi ülkesinde değil, pek çok ülkede de gönülleri fethetti.

Nâzım Hikmet’in “başını eğemedim, gölgesini çiğnedim” diye şiirler yazdığı yıl, Suat Derviş sadece on altı yaşındaydı.
Sonra biri güreşçi, biri romancı, öteki gazeteci olmak üzere üç koca eskitti.

Almanya’da Suzet Doli ismiyle Almanların, Fransa’da Suat Derwish adıyla Fransızların kalbini çaldı.

Yaşadığı dönemin kuşkusuz en iyi gazetecisi ve en çok okunan romancısı olan Suat Derviş’in soluk kesen dramını, İPEK SABAHLIK’ta sevinerek, gıpta ederek, şaşırarak, acı çekerek okuyacaksınız.

Tıpkı Nâzım Hikmet’in annesinin hayatının kaleme alındığı ELA GÖZLÜ PARS CELİLE’yi ve bir Sabahattin Ali romanı olan YEŞİL MÜREKKEP’i okurken olduğu gibi.

Kitabı okuyanlar 659 okur

  • Ebru Erem
  • Hande cankurt
  • FATMA SEVİM KARA
  • Fatma Kübra İstanbullu
  • Serap Doğan
  • Nazmiye Dinçer
  • ikbal cengiz
  • Hülya Dönmez
  • Kader zeytun
  • Fırat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.2
25-34 Yaş
%16.3
35-44 Yaş
%42.9
45-54 Yaş
%12.2
55-64 Yaş
%8.2
65+ Yaş
%4.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.7
Erkek
%19.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.2 (108)
9
%26.8 (67)
8
%19.2 (48)
7
%7.2 (18)
6
%1.6 (4)
5
%0.4 (1)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0.8 (2)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları