Mitoloji 101 (Eski Yunan ve Roma Mitolojisi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5557
Gösterim
Adı:
Mitoloji 101
Alt başlık:
Eski Yunan ve Roma Mitolojisi
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050203882
Orijinal adı:
Mythology 101: From Gods and Goddesses to Monsters and Mortals, Your Guide to Ancient Mythology
Çeviri:
Ekin Duru
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Sizi tıpkı Odysseus gibi maceralarla dolu bir yolculuğa çıkaracak olan bu kitapta Truva Savaşı, Perseus'un Medusa'yı öldürüşü, Oedipus'un bir kehanetten kaçışı gibi en ilginç klasik mitoloji öykülerini bulacaksınız. Kendisinden bir şeyler istemek için gelen konuklarını "unutma sandalyelerine" oturtan Hades; yatağına uydurmak için yolcuların bacaklarını kesip boyunu kısaltan hancı Procrustes; bir açgözlüyü kendi etini yemeye mahkûm eden Demeter; söyledikleri şarkılarla denizcilerin aklını başından alıp gemilerin kayalıklara bindirmesine sebep olan Sirenler; sorduğu bilmecenin cevabını bulamayan yolcuları parçalayıp yiyen canavar Sfenks ise bu öykülerde karşılaşacağınız en tuhaf mitolojik karakterlerden yalnızca birkaçı olacak. Ayrıca Eski Yunan ve Roma mitolojisini anlatan belli başlı klasik çağ yazarları ve eserleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
264 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Mitolojiyi her kültürden insanın, çevrenin önemsediğini gördükçe sebebini araştırıyor ve net bir cevap bulamıyordum. Başvurduğum bir kaç kaynaktan da tatmin edici bir sonuç elde edemedim. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile yayınevinin bu serisinde görünce denemek istedim. Ve aradığım kaynağı bulmuş oldum.
Kitap mitolojinin önemini anlatmakla birlikte; hem Yunan, hem de Roma mitolojisini'nin karakterlerini ve birbirleri ile ilişkilerini anlatıyor. Yani bildiğiniz mitolojiye giriş... Hem de benim gibi, bu konunun bilgi fakiri biri için gayet anlaşılır bir dille anlatıyor.
Günümüzde kullanılan bir çok terimin mitolojik karakter ve olaylardan geldiğini okudukça şaşırdım doğrusu. Narsist, Aşil topuğu, aylar, günler, burçlar, gezegenler ve Oedipus kompleksi gibi tıptaki bazı terimler...
Son olarak diyebilirim ki; hem bu kitabı sevdim hem de mitoloji olayını sevdim. Hatta mitoloji beni kendine daha kuvvetli çekmeye başladı. Kesinlikle bu konuda kitapta geçen ve başka bu konuda tavsiye edilen kitapları okuyacağım. Bu kitabı da konuyla ilgilenenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
264 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kör cahiller için tam bir konuya giriş kitabı.

Belirli bir okuma alışkanlığı kazandıktan ve düzenli bir okur haline geldikten sonra, okuduğum kitapların niteliğini arttırmalıyım diye düşündüm ve klasik Rus edebiyatına artık adım atmalıyım, dedim. Ancak fikirlerine çok güvendiğim bir okur olan Oğuz Aktürk'e göre [ Oğuz Aktürk ] Dostoyevski okumak için, kendisi kitaplarını kaleme alırken ondan ilham aldığından, Dante'nin İlahi Komedya'sını okumuş olmak gerekiyordu [ https://www.youtube.com/watch?v=0i9F0L1dcsM ], ki kitaplarından tam verim alınabilsin. İlahi Komedya'yı anlayabilmek için de Yunan ve Roma mitolojilerine aşina olmak gerekiyordu [ https://www.youtube.com/watch?v=qY11mC3P_e0 ]. Ben de kendisinin Mitoloji Okuma Rehberi önerilerini dinledim [ https://www.youtube.com/...LJWRBNSAw&t=920s ] ve İlyada ile mitolojiye giriş yaptım. Ancak şiirin bana her zaman anlaşılmaz gelmesi ve kitaptaki karakterlerin hikaye içinde tanıtılmıyor olması sebebiyle, kendimi hikayeye pek adapte edemedim. Bu nedenle İlyada'yı bir kenara bırakıp, sürprizbozan yeme riskini göze alarak, Mitoloji 101'e başladım.

Say Yayınları'nın Türkçeye çevirdiği 101 serisini zaten severim, o nedenle de temel mitoloji bilgisi edinmek için piyasadaki pek çok kitap arasından bunu seçtim. Faydasını da gördüm. Evrenin oluşumundan tanrı ve tanrıçaların aralarındaki kan davalarına, ölümlü kahramanlardan ünlü söylencelere kadar mitoloji ile ilgili her konu, kısa ve anlaşılır biçimde özetlenmiş. Sürprizbozan yedim mi? KRALINI YEDİM! Okuma listemdeki mitoloji kitaplarının hemen hepsinin sonunu öğrendim ama kitaplar sadece sonunda neler olacağını öğrenmek için okunmaz, bu durum okuma keyfimi kaçırmaz. İlyada'nın sonunda Truva'nın düşeceğini de biliyorum mesela - Truva Çanakkale'de, Çanakale'ye gitmeyenler bile bu tarihi biraz olsun biliyordur - ama bu beni İlyada'yı okumaktan alıkoymuyor.

Sonuç olarak kitabı tavsiye ediyorum ama koşullu olarak: Eğer mitoloji okumak istiyorsanız ama kitapların sonunu öğrenmek tadınızı kaçırıyorsa, Mitoloji 101 kitabının sadece tanrıları, tanrıçaları ve canavarları tanıttığı kısımları okuyup geri kalanını atlayın. Ben kitaptaki Odysseus bölümünü ilk iki sayfasını okuyup atladım mesela, sadece Odysseus kimdir neyin nesidir onu öğrenip Odysseia'da anlatılan 10 yıllık yolculuk kısmına geldiği yerleri okumadan geçtim.
264 syf.
·9/10
Mitoloji; dönem dönem dikkatimizi çeker fakat nereden baslayacagimizi nasıl yol almamız gerektiğini bilmeyiz işte bu kitap Yunan ve Roma Mitolojisi (tanrilari) hakkında temel bilgileri verip mitostan başlatip kaosa doğru yol almamıza yardimci oluyor.
264 syf.
·3 günde·10/10
Her zaman mitolojiye ilgim vardı ancak okuduğum fantastik serilerdeki yetersizliğimi görünce bir kaynak edinmek istedim, geç bile kalmışım. Her şeyi dozunda ve hikaye anlatımıyla yediren çok kaliteli bir eser olmuş. Kafanız karıştığında açıp tekrar okuyabileceğiniz zengin bir kitap. İyi ki okumuşum, birçok şeyi öğrendim, okurken bol bol da notlar aldım.
264 syf.
·Puan vermedi
Neredeyse tüm Yunan ve Roma tanrıları hakkında kısa kısa tanıtımlar yapan bir kitap. Hikaye tarzı bir anlatım beklediğimden hayal kırıklığına uğradım. Adeta bir tanrılar sözlüğü. Adını duyduklarımı merakla okurken duymadığım binlerce tanrıdan bahsetmesi sıkıcı geldi. Çoğu zaman göz atarak ilerledim. Mitolojik hikayeler okuyacağım diye okumak isteyenler kesinlikle uzak dursun. Özel ilgi alanı mitoloji olanların hoşuna gidebilir. İyi okumalar
264 syf.
·34 günde·Beğendi·7/10
Kitabın henüz ortalarindayim ve gerçekten mitolojiye başlangıç için iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap beni daha çok meraklandirdi mitolojiye karşı. Bitirdikten sonra mit hakkında daha çok şey okuyacağım sanırım :)
264 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Mitolojiye yeni yeni ilgi duyan biri olarak aldığım tavsiye üzerine bu kitabı satın aldım ve çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Her bir popüler tanrıyı, ölümlüyü, periyi, yaratığı vb. güzel ve anlaşılır şekilde, öyküleriyle ve doğru başlıklarıyla anlatan bu kitap, mitolojinin günümüze olan etkileri hakkında da güzel bilgiler veriyor. Mitolojiye ilginiz varsa ya da yeni yeni oluşuyorsa bu kitabı kesinlikle okumalısınız.
264 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Genel bir çerçevede mitoloji hakkında bilgileri derleyen bir kitap olmuş. Akıcı bir dili var. Görsel ve yazı tarzı olarakta çok beğendim. Mitolojiye başlamak için güzel bir kitap.
264 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap bilgilendirici ve iyidi. Eğer Yunan ve Roma mitolojisi hakkında hiç birşey bilmiyorsanız ideal fakat iyi bir bilginiz varsa biraz sıkıcı gelebilir.:)
Mitolojiye başlama adına baştan sonra yüzeysel anlatımın en güzel kaynakları arasındadır. Ben başladım ve bir solukta bitirerek içerisinden sevdiğim noktalara ait kitaplar edinme yoluna girdim.
264 syf.
·16 günde·10/10
Mitoloji alanında tezini yapacaklar, mitolojiye ilgi duyanlar veya sanat tarihi bölümü okuyanların öncelikli okuması gereken bir kitap. Daha önce duyduğumuz mitolojik yaratıkların, tanrı ve tanrıçaların hayatları anlaşılabilir şekilde anlatılmış. Bu kitabı okurken yanınızda en az bir paket post-it olmalı çünkü ben birinci post-iti bitirdim :D
Umarım sizde benim gibi beğenirsiniz :)
264 syf.
·Puan vermedi
Bir mitoloji rehberi. Merak edenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. İçerisinde bir çok mitolojik hikayenin bulunduğu Eski Yunan ve Roma mitolojisi hakkında bilgi edinebileceginiz güzel bir eser.
Prometheus insanoğlunu yarattıktan sonra Zeus' un emirlerini kasten hiçe sayarak insana ateşi armağan etti.Bu küstahlığından ötürü Prometheus 'u cezalandıran Zeus insanoğlunun ateş sayesinde edindiği güçten tedirgindi.Bu nedenle insanoğlunu güçsüz kılacak bir plan yaptı.Kadın sahnedeki yerini aldı.
•Aries (koç ) altın postlu koçtur

•Taurus (boğa ),Europayi Girite götüren beyaz bogadir.

•Gemini (ikizler)Zeus ile Ledanin ikiz oğulları Castos ile Pollustur.

•Cancer (yengeç )Heraklesin karşılaştığı yengectir.

•Leo (aslan ) Heraklesin bir başka düşmanı olan Nemea Aslanıdır.

•Virgo (başak) Romalılarin adalet tanricasi Astraeadir

•Libra (terazi) Athenanin terazsini temsil eder.
•Scorpio (akrep) Orionu öldüren akreptir.

•Saggitarius (yay)ünlü bir okcu olan Chiron adındaki bir sentordur.

•Capricorn (oğlak ) Zeusu emziren Amalthes isimli keçidir.

•Aquarius (kova) tanrıların sakisi Ganymededir.

•Pisces (balik) hem Afroditin hem de Erosun gizlenmek için yararlandiklari baliktir.
Bilgelik ve savaşın yanı sıra Athena edebiyat,şiir,müzik ve felsefe gibi birçok başka sanat dalının da hamisiydi.Onun varlığı şiirlere esin kaynağı oluyordu.Birçok ozan onun gri renkli gözleri ve asil duruşu hakkında şiirler yazdı.
Bakire bir tanrıça olarak Artemis başına buyruktu. Ne istediğini biliyor ve elde ediyordu. Özgür bir ruha sahipti ve doğa tutkunuydu.
Hephaistos Afrodit'in kocasıydı .Aşk tanrıçasının yakışıklı ve hoş bir adamla evleneceğini sanırsınız.Ama Olympos'ta böyle olmazdı.Aslına bakılırsa Zeus ve Hera'nın oğlu olan Hephaistos doğduğunda çirkinliği ve şekil bozukluğu yüzünden cennetten kovulmuştur .
Zeus sonsuz düzen tanrıçası olan Themis ile evlendi. Çiftin çok sayıda çocukları oldu.
Apropus, Clotho ve Lachesis adındaki Moitai’ ler (Kaderler) , Horae (Saatler) , Eunomia (Disiplin) , Dike (Adalet) ve Eriene (Barış) . Bu çocukların doğumuyla evrenin düzeni tamamlanmış oldu.
"Zeus insanoğlunun ateş sayesinde edindiği güçten tedirgindi. Bu nedenle insanoğlunu güçsüz kılacak bir plan yaptı. Kadın sahnedeki yerini aldı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mitoloji 101
Alt başlık:
Eski Yunan ve Roma Mitolojisi
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050203882
Orijinal adı:
Mythology 101: From Gods and Goddesses to Monsters and Mortals, Your Guide to Ancient Mythology
Çeviri:
Ekin Duru
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Sizi tıpkı Odysseus gibi maceralarla dolu bir yolculuğa çıkaracak olan bu kitapta Truva Savaşı, Perseus'un Medusa'yı öldürüşü, Oedipus'un bir kehanetten kaçışı gibi en ilginç klasik mitoloji öykülerini bulacaksınız. Kendisinden bir şeyler istemek için gelen konuklarını "unutma sandalyelerine" oturtan Hades; yatağına uydurmak için yolcuların bacaklarını kesip boyunu kısaltan hancı Procrustes; bir açgözlüyü kendi etini yemeye mahkûm eden Demeter; söyledikleri şarkılarla denizcilerin aklını başından alıp gemilerin kayalıklara bindirmesine sebep olan Sirenler; sorduğu bilmecenin cevabını bulamayan yolcuları parçalayıp yiyen canavar Sfenks ise bu öykülerde karşılaşacağınız en tuhaf mitolojik karakterlerden yalnızca birkaçı olacak. Ayrıca Eski Yunan ve Roma mitolojisini anlatan belli başlı klasik çağ yazarları ve eserleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 485 okur

  • Çağla G
  • Eren Şahin
  • Turan inal
  • gokn
  • 25
  • Nisa Toprak
  • Baki Yılmaz
  • Yue
  • Emre Fidel Çelik
  • M..✿

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%40
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%5
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%10

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.3
Erkek
%32.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.5 (35)
9
%25.7 (44)
8
%22.2 (38)
7
%17 (29)
6
%10.5 (18)
5
%1.8 (3)
4
%1.8 (3)
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%0