Ağaca Tüneyen Baron

8,3/10  (4 Oy) · 
26 okunma  · 
4 beğeni  · 
666 gösterim
Italo Calvino'nun en sevilen kitaplarından biri olan Ağaca Tüneyen Baron, daha sonra yazarın Atalarımız üçlemesinde bir araya getirdiği kitaplardan ikincisidir. Birinci kitap İkiye Bölünen Vikont, üçüncü kitap ise Varolmayan Şövalye'dir.

Ağaca Tüneyen Baron, soylu bir aileden gelen, on iki yaşındayken babasına isyan edip ağaca çıkan Cosimo üstüne yazılmış bir ütopyadır... Bir daha yeryüzüne ayak basmayacağını söyleyip bütün ömrünü ağaçların ütünde geçiren, bütün ihtiyaçlarını orada gideren; ağaçların üstünde yemek yiyen, temizlenen, okuyan, öğrenen, hatta âşık olan Cosimo, toplumdışı yaşayışına rağmen insanlarla birlikte hareket etmekte, onların yapıp ettiklerine müdahil olmaktadır. O, dünyayı değiştiremese de tanımaya ve anlamaya çalışmaktadır.

Cosimo'nun biraz komik, biraz hüzünlü ve pek tuhaf bir şekilde son bulan hikâyesi, aslında insanlık tarihinin kazanma ve kaybetmesi üstüne bir hikâyedir.

Ağaca Tüneyen Baron, ilk kez her yaştan okura hitap eden bu resimli baskısıyla Türkçede...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750815614
 • Çeviri:
  Filiz Özdem
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurcan 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ilk bakışta çocuklara yonelik bir kitap gibi gorunsede yetişkinlerin anlayabileceği mesajları olan çok güzel bir kitap

Kitap 12 yaşındaki bir çocuğun babasına kızıp ailenin baskıcı kurallarına baş kaldırması ve bir ağaca çıkmasıyla başlıyor.Kahramanımız soylu bir ailenin en büyük oğlu. Kitap yetişkinler için masal tadında bir anlatıma sahip.Bir ağaç üzerinde hiç inmeden 65 yıl yaşıyor ve tüm ihtiyaçlarını yeme,içme ve temizlenme dahil ağaç üzerinde yapıyor.Eğlenceli bir anlatıma sahip.

Kitaptan 1 Alıntı

Felsefi bir romandan
İçten gelen bir inada bağlı başarıların sessizlik içinde ve karanlıkta kalması gerekir; bunlar açıklanacak olursa ya da bunlarla böbürlenmeye kalkışılırsa yavanlaşır anlamsız hale gelir, bayağılaşır.

Ağaca Tüneyen Baron, Italo Calvino (Sayfa 54 - YKY)Ağaca Tüneyen Baron, Italo Calvino (Sayfa 54 - YKY)