Varolmayan Şövalye

6,6/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
590 gösterim
Varolmayan Şövalye'nin kahramanı Agilulfo, çok yiğit ve soylu bir şövalye olmakla beraber, bir tek kusuru vardır: varolmamaktadır. Daha doğrusu parlak, gösterişli bir zırhtan ibarettir, ama ne yazık ki zırhın içi boştur.

Soğuk bir zırha bürünmüş, korkusuz, idealleri olan, ama bir boşluktan ve bir bilinç varlığından başka bir şey olmayan Agilulfo ile karşı karşıyayızdır.

Onun karşı kahramanı ise bedensel varlığa sahip, ama akıldan yoksun Gurdulù'dur. Biri bedensel varlıktan, diğeri bilinçten yoksun bu iki kahraman aslında varolan ile varolmayanın çatışmasıdır.Çevremizdeki her insanın, kendimizin dahi yüzünde, Calvino'nun "atalarımız" dediği bu kahramanların izleri saklıdır... Varolmayan Şövalye, Italo Calvino'nun İkiye Bölünen Vikont ve Ağaca Tüneyen Baron'dan sonra Atalarımız üçlemesinin son halkası olarak yayımladığı kitaptır. Varolmayan Şövalye, ilk kez her yaştan okura hitap eden bu resimli baskısıyla da Türkçede...
(Tanıtım Bülteninden)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap tezatlar bütünü baktığınızda. Bedenen var olmayan, sadece zırhtan ibaret bir ruh Agilulfo'nun karşısına, bedenen var olan ancak fikirlerini yönetme gücü olmayan Gurdulu'yu koymuş yazar. Diğer yandan varoluşu bir şeyler başarmış olmaya bağlayan, varolma duygusunu gelecekte arayan Rambaldo'nun karşısına, varoluşunu geçmişte yaşadıklarıyla bütünleşmiş gören Torrismondo'yu çıkarmış. Toplumun o dönemde yaşadığı çelişkileri bireylere yüklemiş .
Kitabın ana kahramanı Agilulfo, bana göre sadece bedenen var olmayan bir ruhtan ziyade , insanların ulaşmak istediği ya da farkında olmadan arayış içinde olduğu ideali de temsil ediyor.Bunu Bradamante'nin boş bir zırha aşık olmasından çıkarabiliriz. Boş bir zırha aşık olmasındaki neden, şüphesiz ki kafasındaki ideal sevgili profiline uymasıdır. Ben bu ideal sevgili arayışını , ideal insan arayışına benzettim daha çok.
Agilulfo aldığı işi hakkıyla yapan, sorumluluklarından taviz vermeyen bir insan.Bu onun orduda sevilmemesine , insanların onu fazla sıkıcı bulmasına neden oluyor. Her fırsatta kaytarmaya, işleri boşlamaya meraklı diğer askerler, bu şekilde işi ciddiye alan bir insanla karşılaşınca onu dışlamayı seçiyor. Bu bir nevi günümüze aynayla bakmak gibi bence. Herkes yanlış bir düzenin içinde doğru davranan insanları yok etmeye çalışıyor.
Kitabın yazılışında kullanılan dile gelirsek eğer ,dil olarak akıcı ve sade olduğunu kabul etmeliyim .Kitap biraz destansı bir havayla yazılmış. Boş bir zırhın denizin dibindeki kumlara ayak basarak yürümesini sadece uçuk diye değerlendirebilirim ve biraz masalsı bir hava katmak adına bu tip şeyler anlatıldığını düşünüyorum. Ama bu anlatılmak istenen konuyu baltalamış ve varoluş kaygısı masal içinde vurgusunu yitirmiş bir yerden sonra. Bu yüzen içerik olarak biraz boş hissine kapıldım. Yani doldurmanız gereken çok fazla boşluk var.
Son olarak söyleyebileceğim keşke kitabın sonunda biraz daha Agilulfo'ya odaklansaydı. Bence bu onun hikayesiydı ama benim kitap bittiğinde gördüğüm, yarım kalan tek öykü onunkiydi.

Kitaptan 9 Alıntı

KubraYSN 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Görünüşün bu denli aldatıcı olabileceğini hiç aklından geçirmemişti.

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 26)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 26)

Benim efendim varolmayan biridir, bir zırhın içinde olmadığı gibi bir şarap şişesinin içerisinde de olmayabilir.

Varolmayan Şövalye, Italo CalvinoVarolmayan Şövalye, Italo Calvino
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan yazmakla kendini kurtarır diye bir şey yok. Yazarsın yazarsın bir de bakarsın ki ruhun elden gitmiş bile .

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 76)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 76)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Daha dün güneşin al çaldığını gördünde, kendi kendisine şöyle soruyordu : " Yarın güneş batarken ne halde olacağım acaba? Denemeyi başarmış olacak mıyım? denemeyi başarmış olacak mıyım ?İnsan olduğumu kanıtlamış olacak mıyım? Toprağın üzerinde yürürkenz bıraktığımı? "

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 54)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 54)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zaten savaş dediğin gittikçe daha çok hırpalanan eşyaların elden ele geçmesinden başka nedir ki ?

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 44)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 44)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Var olup olmadığını henüz bilmeyen kişi olsa olsa bir gençtir.

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 140)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 140)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Biz yaşayanlar için de ,siz ölüler için de mezardan önceki işte bu günlerden başka gün yok ki. Dilerim onları ziyan etmeyeyim , dilerim olduğum ve olabileceğim şeylerden hiçbirini boşa harcamayayım .

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 62)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 62)
KubraYSN 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir arkadaşla dirsek dirseğe çarpmak, tek başına çarpışmaktan bam başka şeydi. Birebirinizi yüreklendirirsiniz , bir düşmanı olma duygusuyla bir dost olmak duygusu aynı sıcaklık içinde erir gider .

Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 50)Varolmayan Şövalye, Italo Calvino (Sayfa 50)