Bir Kalbin Çöküşü

·
Okunma
·
Beğeni
·
15229
Gösterim
Adı:
Bir Kalbin Çöküşü
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737497
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Untergang eines Herzens
Çeviri:
Esen Tezel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bir Kalbin Çöküşü, Stefan Zweig’ın psikolojiye duyduğu yoğun ilgiyi yansıtan öykülerinden biridir. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren Bir Kalbin Çöküşü, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın, Salomonsohn karakterinin ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öyküler.

Zweig’ın en beğenilen öyküleri arasında yerini alan Bir Kalbin Çöküşü şüphe, korku ve nefretle ölüme sürüklenen baba Salomonsohn’un psikanalizi olarak okunabilir. Salomonsohn karakterinin, psikanalize sağladığı malzemeyle Sigmund Freud’un ve Arthur Schnitzler’in ilgisini çektiği biliniyor.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez."

Evet Tanrı bizi böyle yarattı..küçücük bir et parçasına bağlıdır hayatımız..ona bir şey olursa sistem çöker...
Bazen sadece bir duygu, yakınlarından aldığın bir darbe yeterlidir...
Aynen kahramanımızın kalbinin çöküşü gibi.

Adı Salomonsohn olan ve vatanı Almanya'da parayla alınmış bir mevkiye sahip yaşlı bir adam.Ailesini Paskalya tatili için götürdüğü otelde,yatağında aniden uyanır ve göğsüne saplanan acı ile telaşlanır. Agrı yüzünden uyanık kalan adam o esnada bir takım sesler duyar.Koridora yönelir ve odalardan birinden bir kapı kilitleme sesi duyarak irkilir. dindirmek istediği ağrısını gördüğü olay ile daha da kamçılar.Karısı yatağında uyuyorsa;bir yabancının odasından çıkan kim peki?Maceralı yaşama olan düşkünlüğü ile henüz on dokuz yaşında olan kızı Erna'dan başka kim?
Elbette bu Erna'ydı...
Siz olsanız ne yapardınız?
Salomonso susup kendini bitirmeye karar verdi...yüreğinin ölümünü her gün biraz da bekledi...
104 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Stefan Zweig bu eserinde Salomonsohn isminde Alman yaşlı bir adamın bir gün ansızın vücudunda bir ağrının başlamasıyla hayatında değişen ve gelişen olaylara yer verilmiştir. Yaşlı adamın kızı ve eşinin hastalığında onu ihmal etmesi umursamaları Salomonsohn’ı yanı bir babanın ve eşin yüreğinin ezilmesi içine kapanmasıyla ölüme giderken bile intikamını alan birinin hayati anlatıyor.Eserde ;İhmal, umursamazlık, sevgisizlik gibi konular üzerinde durulmuştur Okumanızı tavsiye ederim
104 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap için basitçe, Zweig, bu defa acıyı, direk olarak damardan girmiş diyebiliriz. Bunca yıldır Zweig kitapları okurum , ama bu güne kadar beni bu kadar derinden yaralayan bir eseri olmadı. Oysa Zweig'in bütün eserleri, genelde dram üzerinedir ama bu defa gerçekten damardan vurmuş diyebilirim.

Kitapta bütün ömrünü ailesi için çalışmakla geçirmiş bir babanın, ailesi tarafından gelen bir ihanetle nasıl yıkıldığı anlatılıyor. Ama bu anlatım bu kadar basit sözcüklerle değil.

Böyle bir durumdaki bir kişinin ruhunda kopan fırtınalar ancak bu kadar mükemmel bir şekilde anlatılabilirdi ve bunu da ancak Zweig başarabilirdi. O da, sadece işini yaparak bunu bize aktarmış. Ve sonuçta muhteşem bir öykü yaratarak, bizlere okumamız için bırakmış.

Sonuç olarak, dramatik öykü ve roman severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
54 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı profkitap sitesinden dört adet Zweig,dört adet Dostoyevski eserleri olmak üzere toplamda 8'li set üzerinden aldım.Kitabın kapağında "Yakıcı Sır" yazmasına rağmen ve aslında ben de kitabı "Yakıcı Sır" gibi okurken kitabın başında bu terslikte bir iş olduğunu anladım ve Yakıcı Sır kitabının konusunu iyice araştırmaya başladım ve gördüm ki aslında Yakıcı Sır diye okuduğum kitap aslında Bir Kalbin Çöküşü imiş.Kitabın içinde Zweig'in iki eseri bulunuyor.Diğeri ise Ay Işığı Sokağı.İki eser tek kitapta ama kitap kapağında Yakıcı Sır yazıyor :) İlk kez başıma böyle bir şey geldi.Çok şaşkınım.Korsanı da bozdular artık.İşte bu yüzden korsan değil de PDF okumayı tercih ediyorum.Orjinal kitap mı? He yok kullanmıyorum :) Hani eğitim ücretsizdi?

Bir Kalbin Çöküşü,Zweig'in o bildiğimiz buhranlarını kaleminden akıttığı ve o buhranları bana buram buram yaşattığı bir kitap.Salomonsohn ile birlikte kah başım döndü,kah safra kesem ağırdı,kah titredim,kah ayakta durmakta zorluk çektim.Ama sonunda Salomonsohn öldü,ben yaşıyorum.Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabıyla beni hayal kırıklığına uğratan Zweig bu kitapla yine sevdirdi kendisini bana.Profkitap sitesinin hayal kırıklığını saymıyorum.Onlar kaybetti :)
56 syf.
·Puan vermedi
Elbette hiçlik değildi, hiç olmak bu değildi. Bu tiksinti ve utançtı. Hiçlik neydi? Kendini onlara ait hissetmemek, kendini kendine ait hissetmemekti.


65 yıllık ömründen sana geriye kalan ‘geri kafalılık ünvanı’ , ‘aciz bir adam’, ‘sömürülmüşlük’, ‘tek dayanağı alınma amacından sapmış bir adet baston’, ‘yapayalnız kalbi çökmüş bir adam’.
56 syf.
duyduğu yoğun ilgiyi yansıtan öykülerinden biridir. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren Bir Kalbin Çöküşü, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın, Salomonsohn karakterinin ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öyküler.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bir kırık kalp. Hasta bir adam. Karısı ve kızı.

En son ne zaman kendimiz için yaşadık sahi biz? Ne zaman kalabalıkların bitmek bilmeyen isteklerinden uzaklaşıp biz olduk?
İşte bu zavallı hasta adam içi kararıp ölmeden önce bunları düşünüyordu. Biricik kızını düşünüyordu. Kendisine ihanet ettiğini düşündüğü kızını.

Birkaç spoiler vereceğim.

Kitabımız işte o yaşlı adam ve psikolojisinden ibaret. Altmış beşindeki bu ihtiyarımız karısı ve kızıyla birlikte güneyde bir tatile gitmiştir ve kısacık hikayemiz burada başlamıştır. İhtiyarımız; (ona böyle diyeceğim çünkü hatırladığım kadarıyla Zweig onun ismine kitapta yer vermemişti, vermişse de ben ihtiyarımızdan daha da ihtiyar olabilirim) bir gece karnında bir sancıyla uyanır ve yine o safra kesesinin sebep olduğu nöbetlerden birine yakalandığını sanar. Fakat sonradan anlar ki böyle bir şey yoktur, sadece güneyin yemeklerinin verdiği bir rahatsızlıktır bu. Neyse efendim, ihtiyar yatağından kalkıp kısa bir yürüyüş yapmaya karar verir, belki o zaman ağrım geçer diye düşünür. Gerçekten otelin koridorunda attığı birkaç turdan sonra ağrı silinip gider. Lakin ihtiyar tam odasına dönerken bir ses duyar ve irkilir. Aniden önünden beyaz bir şey geçer ve doğruca onların odasına gider. Korkmuştur ihtiyar. Ve sonra da anlamıştır onun bir kadın ve ayrıca onun kızı olduğunu, gecenin bir vakti başka bir yataktan kalkıp kendi yatağına gittiğini de anlamıştır. İşte tam bu andan sonra hayat onun için içinden çıkılmaz kara bir girdaba dönüşür. Ve bir gece içi ansızın ölür. Tam olarak böyle olur işte.

Ama bir yandan da kendini suçlayıp durur bu ihtiyar. Karım ve kızımı benim bunca yıldır çalışıp kazandığım para bu hale getirdi, diye düşünür. Paranın insanı nasıl değiştirdiğine tanık olmuştur. Yorulmuştur...

Benim bu kitaptan çıkarabileceğim birçok şeyim var. Bence siz de bu kitabı okuyup, kendi hayatınıza bir şeyler katmalısınız. İlla bir şey katmak için değil, birkaç dakikalığına başka bir insan gibi hissetmek için , sadece kendi hayatınızdan soyutlanmak için, kendinizi unutmak için, kitap okuma tutkusu içinde, okumalısınız...
60 syf.
·1 günde
60 sayfalık bir solukta okunacak Stefan Zweig kitabı. Kitapta hasta, yaşlı bir adam, eşi ve kızı anlatılıyor. Bir babanın içsel dünyasının sonunda kırık ve yaralı bir kalbe nasıl dönüştüğüne şahit olacaksınız.
104 syf.
·Beğendi·9/10
Srefan Zweig.. Allahım bu adamı da kitaplarini da çok seviyorum. Gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan biri. Onu ozel kilan şeyse şu: diģer yazarlarin 500 sayfalik kitapla bize hissettiremedigini, Zweig 15-20 sayfalik kitapla hissettiriyor.. Ve yine mukemmel bir Zweig kitabı; Bir Yüreģin Ölümü..
Bu sefer bir adamin kizi ve karisi tarafindan nasil umursanilmadigini, yok sayildigini ve ayrıca kızının nasil kirlendiğini yazmiş. Bir baba için en utanç verici şeydir kızının her gece yabanci adamlarla birlikte olması, karısının gozunden ezik görünmesi. Hayatını sadece karısına ve kızına adamiş insan icin bunlar yenilir yutulur turden şeyler değil. Goz yaşlarima bir turlu engel olamadim sanki benmişim o adamin yerindede kendi hikayemi okuyormuşum gibiydim. Şuna da dikkat ettim, Zweig'in kitaplarindaki karakterler hep sessiz ve sabirli oluyor. Hemde oyle cinsten ki onlarin yerinde sabir taşi olsa çatlar. Cok sabirda iyi degil diye dusunuyorum:) herşeye rağmen mukemmeldi. Yine her zamanki gibi damardan vurdun bizi Zweig..
Ben çok beğendim. Herkese tavsiye ediyorum. Bu kitapta mutlaka işinize yarayacak birşey bulacaksiniz.
56 syf.
·1 günde·8/10
Salomonsohn yıllarca ailesi tarafından hor görülmüş aşağılanmış bir babadır. Çocuğu ve karısı için çalışmıştır. Bir gün tatile gittiklerinde bir gece uyanıp kızı Erna'yı başka bir odadan çıkarken görmüştür. Bunun üzerine acıları öylesine güzel anlatmıştır ki adeta o acıyı hissediyorsunuz.
Bu acıyı asla çocuğuna açmamış ve o tatil yerinden gitmek istemiş ve ailesinin kendisi ile ilgili dediklerini duyunca kahrolmustur.Kitabin adından da anlaşılacağı üzere kalbi çökmüş ve yazar bunu çok güzel bir şekilde betimlemistir. Zweig'in psikolojiye duyduğu ilgiyi bilince bu kadar ustaca duyguları hayal kırıklıklıklarını mutlulukları anlatabilmesine şaşmamak gerek.
-"Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez."
Dikkatlice elini ağrıyan yere bastırdı. “Burada ağrıyan şey benden başkası değil,” dedi içinden, “sadece bu kadarım ben, ateş gibi yanan şu ten parçasıyım sadece...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kalbin Çöküşü
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737497
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Untergang eines Herzens
Çeviri:
Esen Tezel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bir Kalbin Çöküşü, Stefan Zweig’ın psikolojiye duyduğu yoğun ilgiyi yansıtan öykülerinden biridir. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren Bir Kalbin Çöküşü, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın, Salomonsohn karakterinin ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öyküler.

Zweig’ın en beğenilen öyküleri arasında yerini alan Bir Kalbin Çöküşü şüphe, korku ve nefretle ölüme sürüklenen baba Salomonsohn’un psikanalizi olarak okunabilir. Salomonsohn karakterinin, psikanalize sağladığı malzemeyle Sigmund Freud’un ve Arthur Schnitzler’in ilgisini çektiği biliniyor.

Kitabı okuyanlar 3.176 okur

  • DP
  • Gurbet
  • Fëanor
  • Sümeyra Sibel Altungök
  • Mahmut Divan
  • Bibliosmia
  • Meral Hotamış
  • Sultan Baran
  • Heartbroken
  • Oktay Karayel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.3 (100)
9
%9.9 (88)
8
%15.4 (136)
7
%7.5 (66)
6
%3.4 (30)
5
%2.6 (23)
4
%0.9 (8)
3
%0.2 (2)
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları