1000Kitap Logosu
Marcus Aurelius

Marcus Aurelius

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
2.662 Kişi
8,3bin
Okunma
1.032
Beğeni
46,1bin
Gösterim
Tam adı
Marcus Aurelius Antoninus Augustus
Unvan
161 - 180 yılları arası Roma İmparatoru, filozof
Doğum
Roma, İtalya, 26 Nisan 121
Ölüm
Vindobona veya Sirmium, 17 Mart 180
Yaşamı
Marcus Aurelius Antoninus Augustus (26 Nisan 121 - 17 Mart 180). 161 - 180 yılları arası Roma İmparatoru. 96 - 180 yılları arasında görev yapan Beş İyi İmparator'dan sonuncusudur ve aynı zamanda en önemli Stoacı filozoflardan biri olarak kabul edilir. Adını ilk olarak Asya'da yeniden güçlenmeye başlayan Pers İmparatorluğu'na karşı ve limes Germanicus (Cermen sınırı) boyunca Cermen kabilelerle yaptığı savaşlar ve ardından Tuna nehrini aşmasıyla duyurur. Doğuda, Avidius Cassius önderliğindeki bir isyanı bastırmıştır. Marcus Aurelius'a ait (Meditations / Kendime Gözleyişim) adlı felsefi eser 170-180 arasında savaştayken yazıldı. Eser edebi bir başyapıt olarak günümüzde bile hala saygı görür ve "mükkemmel vurgusu ve sonsuz narinliği" ile övgüyü hak eder.
156 syf.
·
43 günde
·
Puan vermedi
Baştan söylemeli ki okursanız pişman olmazsınız, öte yandan okuyup hemen rafa kaldırmamanızı öneririm çünkü fazlaca öğüt, tavsiye içermekte. Herkes kendinden parçalar bulur ama bazı konularda da hemfikir olmayabilirsiniz yazar ile. Mesela benim 'hayal gücünü öldür' veya 'şiirden ve laf cambazlığından kaçın' cümleleri hemfikir olmadığım konular. (Tavsiyesi için La Perduta Gente'ye teşşekkürler)
Kendime Düşünceler
Okuyacaklarıma Ekle
1
105
156 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Bu kitap Marcus Aureliustan okuduğum ilk kitap oldu. Felsefi olsa da, baya akıcı dille yazılmış ve okumaya başladığınız an nerede duracağınızı bilemiyorsunuz. Genel baktığımız an çok güzel alt mesajlar verilmiş okura ve bazen siz anlamasanız bile kelimeleri, beyniniz algılıyor olacaktır. Kitapta pek çok kez "Tanrılar" kelimesinin geçmesi bir az rahatsız etti açıkçası beni, ama bir de bu yönden bakalım, Marcusun yaşadığı dönem ve ortam bunu talep ediyordu, yani o zamanın aktüali, inancı buydu. Neredeyse tüm kelimeleri not edilebilecek bir kitap ve bu yüzdendir ki, kitaptan bir çok alıntılarımı yerleştirdim buraya. Son olarak, okuma tavsiyesi veren ve elektron formatını bulmamda yardımcı olan La Perduta Gente ye teşekkür ederim :)
Kendime Düşünceler
Okuyacaklarıma Ekle
62
156 syf.
·
19 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Marcus Aurelius kendime düşünceler tek kelime ile hangi yayınevinden okursanız okuyun etkisinin uzun süre gitmeyeceği hatta başucu kitabı yapmaya dek varacak bir eser. En etkilendiğim kısımları not aldım, 1000kitapta en çok bu kitaptan alıntı paylaştım ve paylaşmaya doyamadım sanırım. İçinde bulunan öğütler hayatın aslında ne kadar kısa gelip geçici ve bizim gündelik hayatta nasıl boğulduğumuzu işaretler gibiydi hayatıma pause tuşu gibi giriverdi bu kitap. Üstelik kitapla tanışmamı sağlayan La Perduta Gente teşekkürlerimi bir borç bilirim Marcus Aurelius'la son vermek istiyorum. M.S 161'de Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius 121 yılının 26 Nisan gününde doğdu. 180 yılının sonunda, ordusunu kırmakta olan bir salgın sarılığına tutuldu, imparatorlarının öleceğini anlayarak gözyaşlarını tutamayan askerlerine " Niçin ağlıyorsunuz?" diye sordu Marcus Aurelius. " Hepinizin beni yeniden bulacağı yere, sadece, sizden önce gittiğimi bilmiyor musunuz? " dedi ve o günün akşamı bir emri olup olmadığını öğrenmek için yanına gelen görevliye " Artık beni bırakın, doğan güneşi bulmaya gidin çünkü ben batışı'mdaydım." diye yanıt verdi.
Kendime Düşünceler
Okuyacaklarıma Ekle
1
36