Kendime Düşünceler

Marcus Aurelius

Kendime Düşünceler Konusu

Marcus Aurelius (MS 121-MS 180): MS 121 yılında Roma’da doğdu. Fronto, Apollonius Chalcedonius gibi döneminin önde gelen hatip ve filozoflarından özel dersler aldı. MS 161-180 yılları arasında Roma İmparatoru olarak hüküm sürdü. “Stoacı İmparator”, “Filozof İmparator” gibi sıfatlarla anılan Marcus Aurelius, barışçı bir insan olmasına rağmen hükümdarlığının çoğunu seferlerde geçirdi. MS 169 yılı sonlarında Germen kavimlerine karşı düzenlenen bir sefer esnasında yazmaya başladığı Kendime Düşünceler, Stoacılık özellikle de Roma Stoası açısından büyük bir öneme sahiptir. Sağlam bir eşitlik ve özgürlük inancına sahip olan Marcus Aurelius imparatorluğu boyunca doğayı bilip anlayarak yaşamaya çalışmış, her şeyin ortasına insanı koymuştur. Günlük olarak kaleme alınmış bir özdeyişler ve düşünceler derlemesi denebilecek Kendime Düşünceler eserinde kendinden önceki caesarları ve filozofları eleştirmekle kalmayıp, kendi kendini de sorguya çekerek bir vicdan muhasebesi de yapar. Sonraki kuşaklara, kilise düşünürlerine, Rönesans’a da temel olan Kendime Düşünceler, Stoa felsefesinin anlaşılması açısından günümüzde de çok değerli bir kaynaktır.
Çevirmen:
Yunus Emre Ceren
Yunus Emre Ceren
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 5 dk.Sayfa Sayısı: 144Yayınlanma Tarihi: Ocak 2022İlk Yayınlanma Tarihi: 180Yayınevi: İş Bankası YayınlarıOrijinal Adı: Ta Eis Heaton (Τα Εις Εαυτόν)
ISBN: 9786052954027Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.510 üzerinden
3.727 Puan · 737 İnceleme

Kendime Düşünceler Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
nalkan

nalkan

@lkan
·
18 Mayıs 2021 20:52
9/10 puan verdi
İnsanoğlu var olduğu günden beri sürekli mutluluğun gizini aramış. Bunu pek çok din adamı, düşünür ve filozofun ortaya koyduğu görüş, düşünce ve eserlerinden de görmek mümkün. Öyle ki birçok filozof daha da ileriye giderek düşüncelerini felsefi bir okul haline dönüştürmüş. Nitekim bu düşünce
221 etkileşim
Aslan h.

Aslan h.

@Raion
·
14 Ağustos 17:04
10/10 puan verdi
“Evlat olarak senin bütün hataların, benim başarısızlığımdır” diyordu yazarımız Marcus Aurelius, “Gladyatör filminde.. Evet evet yanlış duymadınız gladyatör filmini izlemiş olabilirsiniz.. Ama sıradan biri gibi gelmiş olabilir, fakat bu eseri okuduktan sonra tekrar izlemek isteyebilirsiniz. Kitaba gelirsek içinde Filozof bir imparatorun ( Marcus Aurelius ) kendi kendini öğütlediği düşüncelerini içeriyor.. ama bu düşüncelerin adının “Kendime Düşünceler” dediğine de bakmayın hepimiz için çok güzel düşünceler ve yolların olduğunu kesinlikle göreceksiniz. Yazar yıkıcı duyguların üstesinden gelmenin bir yolu olarak doğa ile uyumlu bir yaşamın ve felsefe ile ancak buna erişilebileceğini, bizlere aktarmaktadır.. Kesinlikle her bir pasajı alıntılanabilecek ve altı çizilebilecek bir eser “Kendime Düşünceler” gayet akıcı sıkılmadan rahatlıkla okunabilir. Keyifli Okumalar :)
353 etkileşim
Leyla acar

Leyla acar

@leylek1
·
14 Ağustos 2021 22:31
Puan vermedi
Baştan söylemeli ki okursanız pişman olmazsınız, öte yandan okuyup hemen rafa kaldırmamanızı öneririm çünkü fazlaca öğüt, tavsiye içermekte. Herkes kendinden parçalar bulur ama bazı konularda da hemfikir olmayabilirsiniz yazar ile. Mesela benim 'hayal gücünü öldür' veya 'şiirden ve laf cambazlığından kaçın' cümleleri hemfikir olmadığım konular. (Tavsiyesi için La Perduta Gente'ye teşşekkürler)
170 etkileşim
Saliha

Saliha

@Salihaaydin
·
04 Temmuz 17:03
10/10 puan verdi
"Zümrüt çirkinleşir mi övgüler düzülmezse?" Diyor
Marcus Aurelius
Marcus Aurelius
. Zümrüt övgüler düzülmese de zümrüttür, övülmeyişi değerinden bir şey eksiltmez. Bu kitap da zümrüt gibi, övgüler düzülmese de çok değerli ama ben yine de öveceğim... Çünkü bunu sonuna kadar hak eden bir başucu eseri
Kendime Düşünceler
Kendime Düşünceler
.
126 etkileşim
Muzaffer Ç.

Muzaffer Ç.

@Muzaffer_C
·
21 Temmuz 2022 21:35
9/10 puan verdi
Marcus Aurelius hem yazar ve hemde Romada imparator. Bu eserinde herşeyin doğadan geldiğine inanarak ve ona göre yaşayarak stoa felsefisini okuyoruz. Kitap 12 mektup şeklinde oluşuyor içerisinde adalet, toplum, kader, ölüm vs.. konuları almaktadır.Her bölümde kendini ait fikirlerini dile getirmişti. Her insanın kendinden bişey katabileceği, pay çıkarabileceği insana hayata ve doğaya dair ne varsa bizlere öğretici şekilde başyapıt.
66 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 57.8
Erkek% 42.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Marcus Aurelius
Marcus AureliusYazar · 7 kitap
Marcus Aurelius Antoninus Augustus (26 Nisan 121 - 17 Mart 180). 161 - 180 yılları arası Roma İmparatoru. 96 - 180 yılları arasında görev yapan Beş İyi İmparator'dan sonuncusudur ve aynı zamanda en önemli Stoacı filozoflardan biri olarak kabul edilir. Adını ilk olarak Asya'da yeniden güçlenmeye başlayan Pers İmparatorluğu'na karşı ve limes Germanicus (Cermen sınırı) boyunca Cermen kabilelerle yaptığı savaşlar ve ardından Tuna nehrini aşmasıyla duyurur. Doğuda, Avidius Cassius önderliğindeki bir isyanı bastırmıştır. Marcus Aurelius'a ait (Meditations / Kendime Gözleyişim) adlı felsefi eser 170-180 arasında savaştayken yazıldı. Eser edebi bir başyapıt olarak günümüzde bile hala saygı görür ve "mükkemmel vurgusu ve sonsuz narinliği" ile övgüyü hak eder.

Kendime Düşünceler Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
La Perduta Gente

La Perduta Gente

@laperdutagente
·
18 Haziran 2021 20:31
"Çünkü insanın çekileceği en güzel yer kendi içidir."
2.914 etkileşim
Alsu

Alsu

@alsuserver
·
15 Eylül 16:06
Kitapları uzaklaştır. Bundan böyle onlara kapılıp gitme! Buna müsaade yoktur.
558 etkileşim
La Perduta Gente

La Perduta Gente

@laperdutagente
·
24 Temmuz 2021 19:06
Sabahları uyandığında hayatta olmanın, sevmenin, mutlu olmanın ve düşünmenin nasıl bir ayrıcalık olduğunu düşün.
1.351 etkileşim
İklima Gökalp

İklima Gökalp

@Iklimagklp
·
27 Ocak 16:51
İntikam almanın en iyi yolu intikam alınacak kişiye benzememektir.
1.249 etkileşim
özge

özge

@Ankaask
·
01 Mayıs 2021 14:58
"Kim ne derse desin ya da ne yaparsa yapsın, ben rengini yitirmeyen bir zümrüt olacağım"
806 etkileşim

Kendime Düşünceler İletileri

Tümünü gör
Bir insanın sadece bir ömrü vardır ve sen bu ömrün iyiliğini, başkalarının ruhlarında arıyorsun.
Marcus Aurelius
Marcus Aurelius
Kendime Düşünceler
Kendime Düşünceler
Kendime Düşünceler
Kendime Düşünceler
aldım, kendimdeki düşünceler yetmezmiş gibi ☺️ Kitapçıya gidebilmeyi, kitaplara dokunabilmeyi ne çok özlemişim...
Siz kaçını okudunuz ve bunu nasıl unutursun dediğiniz kitaplar?
Bütün zamanların en çok okunan kitaplarını artık benim de okumam gerektiğini hatırlatan bir listedir bu. Bu kitapları hala okumamış olmanın utancı içerisindeyim: 1.
Kamelyalı Kadın
Kamelyalı Kadın
2.
Denemeler
Denemeler
3.
Madame Bovary
Madame Bovary
4.
Babalar ve Oğullar
Babalar ve Oğullar
5.
Karamazov Kardeşler
Karamazov Kardeşler