Sevme Sanatı Sevmek Bir Sanat Mıdır? Öyleyse Eğer, Bilgi ve Çabaya Gereksinimi Vardır

8,2/10  (80 Oy) · 
253 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.923 gösterim
Sevmek bir sanat mıdır? Öyleyse eğer, bilgi ve çabaya gereksinimi vardır. Yoksa sevgi, kaderin bir lütfuyla şanslı olanlarımızın "kapılmadığı" tatlı bir duygu mudur? Şüphesiz büyük çoğunluk ikinci önermeye inanmaktadır. Oysa bu kitap, birinci önerme temeline oturtulmuştur.

Hiç kimse sevginin önemsizliğine ilişkin bir düşünce taşımaz. Birçok kişi onun açlığını çeker, mutlu ve mutsuz aşk öyküleri anlatan bir dolu filmi izler, yüzlerce ucuz aşk öyküleri anlatan bir dolu film izler, yüzlerce ucuz aşk şarkıları dinler. Buna karşın, pek azı sevgiye ilişkin bir şeyler öğrenmenin gerekli olduğunu düşünür.

Bu özel tutum, kişiyi ya tek başına ya da toplu olarak, böyle düşünmeye yöneten birçok önyargıya dayanır. Bir çok kişi, sevgi sorununu ilkel bir biçimde ele almakta, kendi sevebilme gücünden, sevme ediniminden çok sevilme olarak görmektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786055248208
 • Çeviri:
  Ayşe Türkmen
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bitirdiğimde ilk söylediğim şey; ben bu kitabı evleneceğim adama okutucam illa olmuştu -ki okuttum da- :)) Sevgi tanımı yapılması zor bi duygu, etrafında gezinen ve ona benzeyen çok duygu var. Erich Fromm bu açıdan konuyu güzel değerlendirmiş, sevginin çeşitleri ve insanın sevme tarzını oluşturan etkenleri güzel incelemiş. İnsanı tutsak eden değil, özgürleştiren sevgiyi çok güzel ifade etmiş. Okuyun okutturun efendim :)

Osman Çağrı Oğuz 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Toplumumuz gelişiyor diyoruz, fakat en önemli konuları göz ardı ediyoruz. Duygularımızın körelmesine, bireyselliğimizin yok edilmesine ve makineleşmemize izin veriyoruz. Günümüzden birkaç yüzyıl önce ortaya çıkan eşitlik fikri ilk başlarda bireyin özgürlüğüne bir nevi altyapı oluştururken yani insanların haklar ve sorumluluklar bakımından eşitliğini savunurken modern dünyada eşitlik artık aynılık olarak algılanmakta ve bireyselliğimizi her gün gittikçe artacak şekilde tehdit etmekte. Dolayısıyla eşitlik fikri amacından sapıyor ve özgürlüğümüze ortam hazırlamanın aksine toplumu aynılaştırarak özgürlükten uzaklaşmamıza sebep oluyor. Eski bir Fransız deyişine göre, sevgi özgürlüğün çocuğudur, yani özgürlük olmadıkça sevgi de olmaz. Peki, günümüzde özgürlüğümüz bu kadar kısıtlanmışken gerçek sevgiden söz etmek ne kadar mümkün?
Erich Fromm kitabı yazmadan önce bir amaç belirlemiş kendine. Sevmenin sanat olduğunu göstermek, bu sanatı öğretmek ve insanlığın sevgiyle ilerlemesini sağlamak. Sevmenin ne yetenek ne de nesne sorunu olmadığını vurguluyor. Günümüzde sürekli sevgiyle aşkın birbirine nasıl karıştığını göstermeye çalışıyor. Fromm’a göre sevgi varoluşsal sorunlarımıza bir yanıttır. Ömrümüzün başından sonuna kadar birlikte yaşamak zorunda olduğumuz güçsüzlüğümüz ve yalnızlığımızla başa çıkmanın en etkili yolu sevmektir diyor. İnsanda gerçek ve tam anlamıyla olgun sevginin gelişmesi için 4 önemli unsur belirlemiş: Özen, sorumluluk, saygı ve bilgi. Bu özellikleri geliştirdiğimiz takdirde sevgiyle birlikte kişisel yaşamın sınırlarını aşıp bütünlüğe ulaşabileceğimizi söylüyor. Sevgiyle birlikte varoluşumuzun gizini, bir çocuğun oyuncağının gizini çözmek için kırıp parçalara ayırmasına benzer şekilde değil, sevilenle ‘bir’ olarak çözebileceğimizi belirtmiş. Buradan hareketle Tanrı’nın da düşünce yoluyla değil sevgiyle anlaşabileceğini söyleyip doğu felsefesine göz kırpmış. Aynı zamanda Freud’un sevgi bilinçaltına bastırılmış cinsel isteklerin dışa vurumudur şeklindeki fikrine karşı çıkmış, Freud’un cinsel birleşmeyi tamamen yanlış yorumladığını, bu isteklerimizin ardında ‘bir’ olma çabasının yattığını göremediğini söylemiş.
Kitabı okuduktan sonra kendinizi sorgulayıp, acaba gerçekten sevebiliyor muyum diye düşüneceksiniz. Sevginin ilişkilerimizde karşılıklı çıkardan sonra ikinci plana atıldığı günümüzde bu kitap sevgiye farkındalık oluşturmak için birebir.
İncelememi kitaptan alıntı yaparak bitirmek istiyorum:
‘’Sevmek de yaşamak gibi bir sanattır.’’

Ce-mâ 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı çok mu beğendim? Aslına bakarsanız en beğendiğim , en etkilendiğim kitapları sayarken sayacağımı sanmıyorum. Ama benden kitap tavsiyesi isteyecek herkese vereceğim ilk kitap tavsiyelerinden biri olacaktır.

Hatta bizim eğitim mufredatına kesinlikle ders kitabı olarak eklenmesi gerek diye düşünüyorum. İlkokuldan üniversiteye değin o kadar boş ders , ve bize çok sey katamayan ders kitapları var ki, bunların yerine bize sevmeyi , sevmenin ne oldugunu ,( hiçbir sey yapmasa dahi en aziından sevme'den, sevgi'den bahsedilecektir ) öğretecek bu tür kitaplara gerçekten toplum olarak muhtacız.
Sevme'nin kitabını yazmaya ne gerek var diyenlere kitaptan bir alıntı yaparak bitireyim.
"Gerçekten de sevgiden söz etmek ' boş öğütler vermek' değildir, çünkü sevgiden söz etmek en basitinden en temel ve gercek gereksinimden söz etmek demektir. Bu gereksinimin karanlıkta kalmış olması, onun varolmadığını göstermez."
Sevgiyi, sevmeyi yaşatmalı ey kitap sevgilileri :)

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

sevmek kavramının bize tanıtılış ve anlatılış biçiminin tamamen yanlış olduğunu anlatan erich fromm bu kitapta 'olmadan' sevmenin imkansızlığını anlatmaktadır. tek açlığımız olan sevgiyi hiç tanıyamadığımız, yaşayamadığımız, sevemediğimiz ve gerçekten sevilemediğimizden kaynaklanır bütün hüzünlerimiz. ve sevgi en belirgin niteliğidir insan olanın. sömürmeden sömürülmeden gerçekten sevgiyi yaşayabilceğimiz günler dileğiyle.

Mazlum İlhan 
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevme üzerine birçok kitap yazılmıştır; ama sevme'nin kitabını yazmak hep es geçilmiştir. Diğer birçok insani duygunun derinlemesine inceleme-araştırma-temellendirme'sinin yapılmadığı ya da çok nadir yapıldığı gibi. Yazar kendi penceresinden sevmenin ne olduğunu, sevmenin nasıl olması gerektiğini güzel akıcı bir üslupla dillendirmiş. Sevgi-sevme konusunda çoğu düşüncemizi değistirebilecek güçte bir kitap.

samet azap 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erich Fromm'n bu sosyo psikoloji tarzda yazdığı kitap sevgi çeşitlerinden bahseden modern dünyada unuttuğumuz sevginin anlamını hatırlatan yapıdadır. sevginin metalaştığı bir dünyada bizi biz yapan sevgi edimini öne çıkaran kitap sevginin bir ağacın dalları gibi kökü bir ancak hissedilen türe göre ağacın dalları gibi birbirinden farklı yapıda olduğunun altını çiziyor. Özellikle birbirimize duyduğumuz nefret duvarları karşısında dünyada hala insanın içinde var olan sevgi kıvılcımını imleyen kitap mutlaka okunmalı...

mukavvadan adam 
 07 Oca 13:07 · Kitabı okudu · 424 günde · Beğendi · 5/10 puan

sevme sanatı kitabı daha çok kurumsal yönü üzerinde durulmuş
kitabın ismi çok ilgi çekici ...
zaten kendisi sevginin uygulanması başlığı ile sizi hayal kırıklığına uğratacağım demiş. bu kitap bir reçete değil.
dikkatimi çeken bir nokta ise kitap batı toplumunu ele almış hristiyanlık ve musevilkten örnek vermiş.
doğal olarak batı kültüründen bahsetmiş .
açıkçası bana bir şey kattıı:))
okuyun:))

Kitabı okduğunuzda Mevlana'yı biliyorsanız muhtemelen aklınıza gelecektir. Yazarın Mevlana düşünceleri hakkında bilgisi var mıdır bilemem ama onu bilseydi yazdığı 'sevme sanatı' kitabı nasıl olurdu? Kısacası bol bol sevin ama sahip olmadan sevin! Sevdiklerine, paraya çeşitli nesnelere sahiplenir olmuş insan. En kötüsü de hastalığına bile sahip olmuş. Sahip olmayın BÜTÜNLEŞİN!

Cemre Kara 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap sevmeyi değil sevginin nasıl olduğunu söylüyor tüm insanlığa bırakılmış en iyi miras sevgi ama sevmek nasıl oluyor nasıl olmalı işte bu kitap bunu anlatıyor.Aşkta eşitlikçi olanlara, olmak isteyenlere.

Serkan 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Kendisi kısa kattıkları çok bir kitaptı.Sevmenin tanımı,ihtiyacı,kaynağı ve buna ulaşmak için düşünsel olarak yapılması gerekenleri sade bir dille açıklayan bir eser. Fark edebilirseniz hayatla ilgili bir çok karmaşayı açıklayan ipuçlarına da sahiptir.

2 /

Kitaptan 227 Alıntı

şeyma özaslan 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek 'sevgisi'ne inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz 'etken ilgi'dir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 30)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 30)

Saygı, korkmak ve çekinmek değildir. Sözcüğün kökenine göre, bir insanı olduğu gibi görebilme yetisini, onu özgün bireyselliği içinde fark edebilmeyi belirtmektedir. Saygı, diğer kişinin, dilediğince büyüyüp gelişmesine duyulan ilgi anlamına gelir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 32)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 32)
mukavvadan adam 
07 Oca 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

birisini sevmek yalnız güçlü bir duyguya kapılmak değildir. bir karardır bir yargıdır., bir söz vermedir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 58 - payel)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 58 - payel)

Bir insan başka birine ne verir?
Kendisinden verir; sahip olduğu en değerli şeyden, “yaşamından” verir.
Bu, o kişinin yaşamını diğer insan için feda ettiği anlamına gelmez aksine kendi içinde yaşattıklarından veriyordur;
Sevinçlerinden, ilgi duyduğu şeylerden, anlayışından, bilgisinden, mizahından, üzüntüsünden- içinde canlı olan her şeyden.
Ve bazen bir şeyler vermek için bir bakış bile yetebilir.

Sevme Sanatı, Erich FrommSevme Sanatı, Erich Fromm
şeyma özaslan 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başarı, itibar, para, güç.. hemen hemen tüm enerjimizi bunları nasıl gerçekleştireceğimizi öğrenmeye harcarız. Sevmeyi öğrenmeye ise verecek hiç bir şeyimiz kalmaz.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 10)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 10)
Nisa 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yalnız geçmişte kesinlik vardır.
Gelecekte kesin olan tek şey ölümdür.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 16 - Payel)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 16 - Payel)
efla- 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu

Öğretmen de yalnızca ya da her şeyden önce bir bilgi kaynağı değildir; görevi bazı insancıl davranışları öğrencilerine aktarmaktır.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 111)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 111)

Çağdaş insan içinde bulunduğu anı yaşamaz, ya gelecekte yaşar ya da geçmişte.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 100)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 100)
şeyma özaslan 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bugün birçok durumda sorumluluk, kişiye dışarıdan yüklenmiş olan bir görev olarak anlaşılmaktadır. Fakat gerçek anlamıyla sorumluluk, tamamıyla iradi bir edimdir. Benim başka insanların, ister belirgin ister gizli olsun gereksinimlerine verdiğim yanıttır. 'Sorumlu' olmak demek 'yanıt' vermeye hazır olmak demektir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 31)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 31)