Gökhan

Gökhan
@gokhan_ak
ARŞİV HESAPTIR. -Gerçeğin çölüne hoş geldiniz! #Psikanaliz, Sosyoloji, Felsefe, Araştırma, Bilim, Anarşizm, Transandantalizm
Sabitlenmiş gönderi
Yalnızca karanlığı kavrayamayanlar korkar geceden. Karanlığı, geceye ait olanı, içindeki dipsizi kavrayarak tamamen yalın olursun.
Sayfa 215Kitabı okudu
Reklam
10\10
İnsanın gördüğü bütün güzellikler ve değerler doğada değil insanın kendisindedir. Dünya boştur aslında ve bütün ihti­şamını onu yaldızlayıp yücelten ruha borçludur.
Akıllılar tek takılır
Sürü, bile bile akıllarını terk eden ve aklın işleyişini reddedden şahısların oluşturduğu topluluktur. Sürü, insanın bile bile hayvan tabiatına alçalmasıdır

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Kusurlarımız birer fırsattır
Gücümüz zayıflığımızdan boy atar. Hor görülerek ve aşa­ğılanarak tahrik edilmediğimiz sürece gizli güçlerle donanan öfkemiz uyanmaz. Büyük insan daima razıdır küçültülmeye. Avantajların sunduğu rahat minderde otururken uyuyakalır; ama itilip kakıldığında, cefa gördüğünde ve mağlup edildiğin­de bir şeyler öğrenme şansı vardır; aklını ve yiğitliğini geri ka­zanır; gerçeklere kavuşur; cahilliğini anlar; kibrin çılgınlığın­dan arınır; itidale ve hakiki kabiliyetlere sahip olur. Bilge insan kendisine saldıranlarla saf tutar.
Sevmekten korktuğun için sevilmiyorsun
Severseniz sevilirsiniz. Sevgi adildir, hem de matema­tiksel bir biçimde, tıpkı bir cebir denkleminin iki tarafının eşit olması gibi.
Reklam
Dinde dışlayıcı davranan kişi, başkalarına kapıları kapatmaya çalışırken cennetin kapılarını kendine kapatmıştır.
Hayattan bir şeyler alabilmek için önce bedeli ödenmeli
Şeyler çifttir, her şeyin bir eşi vardır. Kısasa kısas, göze göz, dişe diş, kana kan, cana can, aşka aşk. Verin, size de verilir. Sulayan, kendisi de sulanır. Neyi istiyorsun diye sorar Tanrı: Bedelini öde ve al.
Tanrı'nın her an her yerde hazır bulunurlu­ğuna dair öğreti, Onun her yosunda ve örümcek ağında her parçasıyla tecelli ettiği anlamına gelir.
Bir parça zeka, bir parça delilik getirir. Eksilen her bir şeyin karşılığında baş­ka bir şeyi kazanırsınız; kazandığınız her şeyin karşılığında bir şeyleri kaybedersiniz.
Gökhan
Bir kitabı okumayı düşünüyor
Günlerin Köpüğü
Günlerin KöpüğüBoris Vian
7.2/10 · 1.772 okunma
Reklam
Size kendinizden başka hiç bir şey huzur getiremez.
Bizim ev geçindirmek dediğimiz şey dilenciliktir; sanatlarımızı, mesleklerimizi, evliliklerimizi, dinimizi kendimiz seçmedik, toplum bizim için seçti
Bir parça merakım yüzünden insanlara canımı sıkma gücünü kendim veriyorum. Ben müsaade etmesem kimse yanıma yanaşamaz
Ne isek öyle tanınırız. Karakter, iradelerimizin üzerinde bir şeyler öğretir başkalarına. İnsanlar erdemlerini ya da kusurlarını sadece aleni eylemlerle bildirdiklerini sanırlar; erdemin ya da kusurun her an bir nefes yaydığını görmezler.
Sevgi öğretisi ağlayıp sızlamaya dönüşmüşse, çare olarak nefret öğretisi telkin edilmeli.
19bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.