1000Kitap Logosu
Marshall B. Rosenberg
Marshall B. Rosenberg
Marshall B. Rosenberg

Marshall B. Rosenberg

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
261 Kişi
828
Okunma
42
Beğeni
2.545
Gösterim
Unvan
ABD'li psikolog
Doğum
Ohio, 6 Ekim 1934
Ölüm
New Mexico, ABD, 7 Şubat 2015
Yaşamı
Marshall Rosenberg (6 Ekim 1934; Canton, Ohio - 7 Şubat 2015), Şiddetsiz İletişim Süreci'ni (Nonviolent Communication)geliştirmiş olan ABD'li psikolog. Marshall Rosenberg, Yahudi anne-babadan dünyaya geldi. Geliştirdiği iletişim tekniğiyle "şefkatli" iletişim kurmayı ve empati kurarak çatışmaları önlemeyi amaçlamaktadır. Şiddetsiz İletişim Derneği'nin (CNVC) kurucusudur.
Merve Şahin
Şiddetsiz İletişim'i inceledi.
264 syf.
Böyle bir kitaba ulaşmış olmak kendinize yapabileceğiniz büyük bir yatırım. Çünkü insanlar yaşamları boyunca anlaşılmak ve anlamak istiyor. Bu kitapla beraber düşünce tarzınızı sorguluyorsunuz. Daha doğrusu otomatiklesmis düşünce kalıplarının iletişimde sizi nasıl zarara uğrattığını anlıyor, bunun yerine de ne yapmanız gerektiğini belirliyorsunuz. Aslında karşımızdaki kişiyle iletişim dört maddeye dayaniyormus. Gözlem yapmak, duyguyu belirlemek, ihtiyacı saptamak, istek rica. İletişimde kalmanın en ama en önemli kısmı birinci basamağı yapabilmek. Neden. Çünkü bu kısmı yapamazsak diğer kısımlara gelemeyiz. Peki gözlem yapmak neden zor? Çünkü karşı taraf sana olumsuz bir şey söylediğinde önce duygunu ortaya çıkarıyorsun. Onun bunu neden demiş olabilecegini onemsemiyorsun o an onu soyleyen kişinin sende açığa çıkardığı hayır böyle diyemezsin ile karşı atağa geçiyorsun. halbuki kitap karşındaki seni kıracak, üzecek, hatta yanlış yargılar dagitsa bile önce karşındaki gozlemleyeceksin, hangi duygu ile bunu söylemiş olduğunu bulacak ona duygusunu ve ihtiyacını söyleyerek anlaşılmış olduğunun hissini verecek sonra isteğine bakacaksın. İşte olgun insanların yaptığı bu. Burada düşünce ve duygularımızı ayırt etmemiz önemli bir hal alıyor. Çünkü duygularımızı tanımıyoruz. Ama ugrasirsak yapabiliriz. Herkese tavsiye ederim. Hayatımın savaşmadan akıp gitmesi umuduyla bu tür kitapları okuyorum. Yavaş yavaş yollar katediliyor. Kendinize inanın.
Şiddetsiz İletişim
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
50
Cangül’ün Kütüphanesi
Şiddetsiz İletişim'i inceledi.
264 syf.
·
35 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İlk başta kendim de dahil, iletişim kurma becerimizin aslında hiç de gelişmediğini ve aslında çok eksik olduğumuzu kabul etmemizle başlıyor gelişim. Doğru sandığımız ve anlaşılmak için ise gösterdiğimiz çaba acınası bir halde dolayısıyla...İletişim dinleme ile başlar ve şahsen ben de var olduğunu sandığım, o çok kullandığımız -empati- ile devam eder. Bir şeyi çok kullanmamız ve onu tekrar etmemiz onu bildiğimiz ve anladığımız anlamına da gelmez.Aksine sık sık buna sığınmak zorunda kalıyorsak en eksik yönümüz odur zira...Aylardır yanımdan ayırmadığım ve okurken sık sık not aldığım, işaretler koyduğum bir insan olma rehberi, -benim açımdan-bu kitap.Ben sandığım kişinin ne kadar eksik, kusurlu ve ham olduğunu anladım.Ve bir kitap ile kapatılamayacak kadar büyük eksiklikler...Marshall B. Rosenberg PH.D. dünyanın pek çok ülkesine The Center for Nonviolent Communication(Şiddetsiz İletişim Merkezi) kurmuş ve bu konuyla ilgili aydınlatıcı pek çok çalışmaları ülkemizde de mevcut. İnsan olarak hepimiz aynı evrensel duyguları paylaşıyoruz ama anlaşamıyoruz.Çünkü iletişim kuramıyoruz... Her Söz Bir Penceredir (ya da Bir Duvar) Öylesine mahkum hissettiriyor ki sözlerin, Sanki yargıladın beni ve sürgüne gönderdin... Çekip gitmeden önce mutlaka bilmeliyim, Gerçekten bu muydu söylemek istediğin? Savunmaya başlamadan sana kendimi, Dile gelmeden, acıyla ya da korkuyla, Sözcüklerle bir duvar örmeden aramıza, Doğru mu duyduğum, bir daha söyle bana. Her söz bir penceredir, ya da bir duvar, Mahkum da eder kişiyi, azat da eyler... Konuşurken ve dinlerken ben, Sevginin ışığı aksın içimden, izin ver... Pek çok şey var söylemem gereken, Ve onlar öyle önemli ki benim için... Anlatamazsam sözcüklerle derdimi, Özgürleşmeme yaradım eder misin? Eğer seni yermiş gibi göründüysem, Eğer düşündüysen umursamadığımı, Duymaya çalış sözcüklerimin arasında Seninle paylaştığımız bütün o duyguları. Ruth Bebermeyer Bu şiiri okuduğumda o kadar ağladım ki..uzun bir süre kitabı elime alıp okumaya dahi cesaret edemedim.Tamamlanmamış yanlarla barışmak uzun zaman alıyor..ya da hiç tamamlanmıyor.
Şiddetsiz İletişim
OKUYACAKLARIMA EKLE
5