Görmek

8,4/10  (72 Oy) · 
163 okunma  · 
69 beğeni  · 
2.158 gösterim
Körlük’ün adı bilinmeyen ülkenin adı bilinmeyen kentindeyiz yine. Üstelik yaşanan trajedinin üzerinden çok da geçmemiş, uyandırdığı dehşetin hatırası taze, mağdurları da hâlâ sağken yeni bir felaket, daha doğrusu olağandışı bir hal geliyor kentin başına. Seçim yapılıyor, sandıklar kuruluyor.
Ancak beklenmedik bir şey oluyor ve oyların büyük çoğunluğu boş çıkıyor. Hükümet bir komplo şüphesiyle derhal teyakkuza geçerek bu beklenmedik durumu siyasal düzenin çarkları içinde öğütmeye çalışıyor; sonuç alamayınca da çareyi sıkıyönetim ilan ederek kenti terk etmekte buluyor. Fakat beklentinin aksine, düzenin yokluğunda düzensizlik baş göstermeyince, onu çıkarmak da yine siyasal erke düşüyor.
Saramago, hiciv ile alegoriyi derin bir kavrayış ve keskin bir görüyle harmanladığı, o muazzam dil cambazlığıyla devamlı eşeleyerek zihnimizde karıncalanmadık yer bırakmadığı bu unutulmaz eserinde, hamaset denen düşünce fukaralığının ve onun kovuklarında yuvalanan güç saplantısının ipliğini pazara çıkarıyor. Fars hiç bu kadar trajik anlatılmamıştı.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9786052981320
 • Orijinal Adı:
  Ensaio sobre a Lucidez
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
15 Haz 22:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine Saramago, yine bitmeyen virgüller, yine adı bilinmeyen bir yer ve adı bilinmeyen insanlar..
Körlük ile başlayan macerama, Saramago etkinliği dolayısıyla Görmek ile devam ettim. Yaklaşık üç buçuk saat süren bir okuma serüveniydi ve çok iyiydi. (O virgüller olmasa daha iyi olurdu tabi :D)
Her zaman olduğu gibi fazla ayrıntıya girmeden konudan bahsedeceğim.
Adı bilinmeyen ülkenin başkentinde seçim olacaktır. Ancak o gün şiddetli bir yağmur vardır başkentte. Bu nedenle halkın büyük çoğunluğu oy kullanmaya gelmemiştir. Sandık kurulu bu 'zor şartta' bile görev aşkıyla erkenden görev yerlerine gelirken, halk ne cürretle gelmemiştir oy kullanmaya. Yağmur nedeniyle mi gelmezler, yoksa bu bir 'isyan' mıdır? İsyansa eğer; bu isyan hangi partiyedir, ya da halkın 'gözü mü açılmıştır' , cevap evet ise onları kim örgütlemiştir? Görevliler bunları düşünmekle zaman geçirirken saat dörtte seçmenler sözleşmiş gibi oy kullanmaya gelirler. Bu duruma sevinen siyaset ahalisi sonuçları beklemeye başlamıştır artık. Ama hesaba katmadıkları bir şeyle karşılaşırlar; oyların çoğunluğu 'beyaz oy'dur. Halkın neredeyse tamamı boş oy atmıştır. Peki siyasiler şimdi ne yapacaktır; geçerli oylar mıdır önemli olan yoksa yüzde seksen üç 'beyaz oy' mudur? Bu olanların 'beyaz körlük' ile alakası var mıdır? Seçim sonucu neleri değiştirecektir, halkın bu kararlı duruşu siyasilere hatalarından ders almayı ögretecek midir?
Kendi tercihini yapan halkı korkutarak, tehdit ederek, ellerinden haklarını alarak getirilen demokrasinin ne derece etkili olabileceğini ve panikleyen iktidarın yapabileceklerini okuyunca hayret edeceksiniz..
Saramago; hükümetlerin neden halktan korkmaları gerektiğini gözler önüne sermiş, demokrasi bekçisi olduklarını söylerken halka korku salmak adına kanunsuzluklar yapan yöneticileri anlatmayı da ihmal etmemiştir.
Okurken sürekli ülkemizdeki seçimleri düşünecek, yöneticiler tarafından ortaya atılan her fikirde bizden bir şeyler bulacaksınız.
Saramago'nun okuduğum ikinci romanını da beğenmenin verdiği sevinçle, etkinlik boyunca tüm eserleri bitirme hedefimi yineliyorum :)

Mathmazel 
 10 Eyl 13:09 · Kitabı okudu · 67 günde · 9/10 puan

Kitabın bittiğine hala inananmıyorum!

Görmek bir insanın başına ne kadar bela getirebilir? Cevabı:Eğer körlük salgınında kör olamamışsan işte o kadar bela getirir.

Guya özgür olduğumuz bu dünyada görmemiz gerekenler daha ne zamana kadar engellenecek? Daha ne zamana kadar doğru diye bize empoze edilenlerin gerçek yüzünü hep saklayacaklar bizden? Daha ne zamana kadar algılarımız birilerinin esiri olacak? Daha ne zamana kadar...

Hepsinin cevabı biz görmeye başladığımız anda verilmiş olacak ama bu cevabı bilsek de paylaşmamamız gerektiğini öğretecekler bu sefer.

Her olayın illa ki bir elebaşı olmalı mı? Aynı fikre sahip olan insanlar aynı kişi tarafından mı yönlendirilmişlerdir? Neden hep bir olayı bir sebebe bağlama ihtiyacındayız?

Kitabı okuduğumda sorulara boğdum kendimi. Öyle sorulardı ki cevapları rahatsız ediciydi. Ve dünyadan ve siyasetten bir kere daha nefret ettim. Kalpten bir nida ile " Siyasetten sana sığınırım Rabbim! Sakın beni siyasete yaklaştırma!" dedim.

Görmek için bu dünyanın düzenini bu kitabı okumak gerek.

Dikkat! Görecekleriniz sizleri rahatsız edebilir.

Nur 
 12 May 16:06 · Kitabı okudu · 6 günde

Yine bir Saramago klasiği;
İsimsiz bir ülke ve evrensellik...
Saramago'nun eserlerinde yakaladığı evrensel tutum konuya hemen dahil olmanızı sağlıyor. Bazı yerlerde, yazarın üçüncü bir göz olarak olayları yorumlaması sohbet havası katıyor esere. Virgülle birbirine bağlanmış uzun cümlelerle siyaseti edebiyat içinde ustalıkla harmanlamış.

Konuya birazcık değinecek olursam;
Adı olmayan ülkede seçim zamanıdır. Halk oyunu kullanır ve sandıklar açılınca halkın hatırı sayılır çoğunluğunun boş oy kullandığı görülür. Halkın bu seçimi; yani bireysel ve yasal olan bu hakkı devlet tarafından anarşist bir eylem olarak nitelendirilir.
Sözde, demokrasiyi uygulama vaadi veren yöneticiler bir eylem planı hazırlayarak halkı kaosa sürüklemeye çalışır. Ancak halkın demokratik tutumu istenilen sonucu vermez.
Neticede devlet olağanüstü hal ilan eder ve trajikomik hadiseler cereyan etmeye başlar.

Kitapta yaşanılan anti-demokratik tutumlar, Hobbes 'ın bir sözünü hatırlattı. Hobbes der ki:
"Kılıcın zoru olmadan ahitler sözlerden ibarettir ve insanı güvence altına almaya yetmez. "
Bu söz hem devlet hem birey açısından devletin gerekli olduğunu vurgulaması yönünden , kitapta da tasvir edilen, kılıç görevi üstlenen , halka sadece seçmekten başka hak tanımayan baskıcı devlet anlayışına işaret ediyor.

Daha sonra yalnızlaştırma politikası ile halkın iktidar / yöneticiler olmadan huzur ve adalet içinde yaşayabilme becerisi göstermesi de "iktidarsız devlet anlayışı mümkün müdür" sorusuna işaret eder gibiydi.

Bu kitap bir kurgu elbette ki; ama siyaset içerisinde yer alanların kirli savaşları, yöneticilerin yasaları diledikleri gibi kullanarak haklı çıkma uğruna işledikleri suçları, iktidar mücadelelerini, devlet-iktidar-toplum ilişkilerini sarsıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bu kitabın "Körlük" kadar beğenilmediği söylense de, "Körlük"te toplum cezalandırılmıştı; "Görmek"te de bir nebze de olsa Devlet/İktidar...

Saramago üslubunun tadına varmanız adına bu iki etkileyici kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitapla kalın ^.^

Mithril / Luthien / Bernard 
18 Tem 18:58 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Körlük kitabının devam kitabı niteliğinde olan Görmek, yine 4 yıl evvel beyaz körlük hastalığının yaşandığı şehirde geçmektedir. Ancak bu sefer halk körleşmemiş aksine bir anda görmeye başlamıştır. Ve bu da kendisini genel seçimlerde belli etmiştir.
Saaramago, Tanrı’yı eleştirdiği pek çok kitabından sonra bu kitabında da devleti eleştirmiştir. Kitap, genel seçimlerin olduğu gün başlar. Halk demokratik haklarını kullanarak sandık başına gider ancak seçim sonuçları açıklandığında herkesi büyük bir sürpriz karşılar. Başkentte yüzde seksen üzerinde boş oy, ya da kitaptaki tabiriyle “beyaz oy” kullanılmıştır.
Bundan sonrası tamamen bilinçli, iyi niyetli ve artık gören halkla, kendisini terk eden, kaçan ve halka resmen soğuk savaş başlatan hükümet arasında geçmektedir. Beyaz oy verenleri kötülemek için tüm basın yayın organlarını kullanmak mı ararsınız, sivil halka bombalı saldırılar düzenletip yine bu beyaz oycuların üstüne yıkmaya çalışmak mı dersiniz ya da masum halktan günah keçisi bulup onun üzerinden mi oynamak dersiniz, kazanmak için her türlü pisliğin döndüğü bir devlet modeli işte...
Başka bir deyişle, gücünü halktan alan hükümetlerin güçten kör olup halka sırtını döndüğü herhangi bir ülkede yaşanabilecek sıradan olaylar...

Sabırlı Firuze 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba başlayınca önce şok oldum. Çünkü bir cümle sayfalarca sürüyor, paragraf için en az on sayfa geçmesi gerekiyor. Ne konuşma çizgisi, ne tırnak işareti ne parantez hiç bir şey Yok. Ayrıca özel isim yok, kişiler meslekleriyle hitap ediliyor.(doktor, komser, başkanın karısı gibi) Konu o kadar değişik ki alıştığımız tarzda olmaması okumamıza engel değil. Konuyu anlatmam için spoil vermem gerekiyor.
Bir başkentte yapılan seçimde %83 boş oy kullanan seçmenler le hükümet arasında yaşananlar mizahi konuşmalar ve davranışların yanı sıra alınan karşılıklı restleşmeler gerçek gibi gözler önüne seriliyor.
Kitabı okurken bu bizim bir kentimizde olsa ne olurdu diye düşünmekten kendimi alamadım. Bazı olaylar ülkemizde yaşanan olayları da hatırlatıyor. Hükümet ve kent sakinleri arasında yaşanan olaylar zincirini merak edin diye anlatmayacağım.
İnsana beyin jimnastiği yaptıran ilginç bir kitaptı. Gerçekten okumayı sevenler okumalı.

insan_okur 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Sanırım bu sefer çok detaylı bir inceleme olmayacak. Jose Saramago'nun diğer kitaplarını okumadı iseniz bu kitabı ile asla başlamayınız. Hele hele Körlük kitabını okumadan bu kitabı hiç okumayınız. Çünkü kitabın devamı olarak kaleme almış Saramago.
Saramago'nun üslubu malum; paragrafsız, noktalama işareti olmadan, konuşma çizgileri olmayan bir şekilde. Bu yüzden bu kitaba da odaklanması ve okuması zor bir eser. Kült eser dedikleri bu olsa gerek.
Konu olarak ütopik bir konuyu ele alıyor. Seçimlerde yüzde 85 oranında boş oy çıkması ve bunun çözümünün yada çözümsüzlüğün içeriğini anlatmış yazar. Günümüz olayları ile çok ilişkili. Kısmen yaşanmış ya da yaşanabilecek olayları sorgulatmayı amaçlayan ağır ve dahiyane bir eser. Sonunu beğenmediğim için 1 puan vermedim. Kurgu muazzam, siyaset, politika, devlet düzeni, işleyişi, demokrasi, haklar, özgürlükler konusunda son derece verimli bir eser. Politikaya hiciv olarak yazılmış bu eseri; bu konuları sevenler için ve önceden Saramago okuyanlar için tavsiye ediyorum.

Öğrenmek üzerine

"öğrenmek denen şey söz konusuysa, herkes her zaman bir şey öğrenirdi, öğrendiği şey hiçbir işe yaramasa da..."
Sayfa 18 - Can Yayınları

"Şaşırmış numarası yapmayın ve elimde bununla ilgili kanıtlar olup olmadığını sorarak boşuna zaman yitirmeyin, suçsuz olduğunuzu bize kanıtlayacaksınız, çünkü kanıtlar, gerek duyulduğunda ortaya çıkacaktır.”

Kesinlikle okunması gereken bir kitap, Körlük kadar akıcı olmasa da mutlaka ama mutlaka okunmalı...
Kapalı kapılar ardında dünyada yaşananları ve yaşatılanları,terörün bilinmeyen yüzünü,güç mücadelerini biraz da olsa anlamayı sağlıyor.

kays el ecer 
23 May 2016 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Bu okuduğum 5. Saramago hepsinden ayrı bir hoşlaştım umarım bu aşk bu ve diger bütün kitaplarında devam eder.
Iyi ki Saramago var . Yoksa bu Türklerle nasıl idare ederdik maazallah . Kendime hayırlı okumalar diliyorum hepiniz adına :glck

Mert Demiröz 
10 Eyl 01:36 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabi okumadan önce yazarin bir diğer kitabi Körlük"ü okumaniz çok daha iyi olur(Görmek, Körlük"ün devamı niteliğinde).Yine son sayfasina kadar merak uyandiran güzel bir kitapti. Saramago"nun okurla olan samimi dilinin etkisi bu kitabinda da fazlasıyla mevcut.

Wise_Owl 
13 Tem 19:14 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Körlük ve sonrasında Görmek...
José Saramago'nun tarzına önce biraz değinmek istiyorum. Bu iki kitapta hiçbir isim, konuşma çizgisi, paragraf başı yok. Hal böyle olunca bu tarza alışana kadar biraz yadırgama süreci yaşanıyor ki yaşadım. Lakin olayı o kadar yanındaymışcasına betimliyor ki yanımda bir bina içerisinde oy sandıkları ve oy vermeye gelmeyen insanlar durmak bilmeyen yağmur hepsini bir anda görebiliyorum. Körlük okumadan Görmek okunmamalı, 203. sayfadan sonra Körlüğü okumamış biri olayları kavramakta biraz sıkıntı yaşayabilir.
Görmek nasıl başlıyor bir seçim günü tepki olarak yada bilmeyerek! sandığa atılan oyların �ünün beyaz yani boş olmasıyla başlıyor. Yasada yer aldığı üzere boş oy verme hakkı her seçmenin olmasına rağmen kendini halktan üstün gören devlet erkanı bunu bir başkaldırı olarak yorumluyor. Suçu yıkacak, başkaldırıyı örgütleyen birini aramaya başlıyorlar ki bu hiç ummadıkları bir şekilde kanat açarak kollarına düşecek...
Okunması gerekenler listemi süsledi bile.

3 /

Kitaptan 279 Alıntı

Mathmazel 
22 Tem 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hep böyle mi olacak :(
Değişen bir şey olmayacak, günahkârların günahını bir kez daha hakbilir insanlar çekecek, kötülerin yerine bir kez daha dürüst insanlar cezalandırılacak

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago
Mathmazel 
 06 Tem 23:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hocam integral ne işimize yarayacahk?
her şeyden önce, öğrenmek denen şey söz konusuysa, herkes her zaman bir şey öğrenirdi, öğrendiği şey hiçbir işe yaramasa da...

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago
Mathmazel 
 11 Tem 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

ses geçirmeyen bir cam kürenin içine hapsedilmiş gibi hepsi sağırlık salgınına yakalanmıştı sanki

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago
Mithril / Luthien / Bernard 
30 Haz 07:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kimi insanlar, en berbat pişmanlığı, yapılmasına izin verdiğimiz şeyler yüzünden çektiğimizi ileri sürer...

Görmek, José Saramago (Sayfa 135 - Can)Görmek, José Saramago (Sayfa 135 - Can)
Mathmazel 
 10 Tem 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bu konuşmayı yapan birine basarım kahkahayı :)
yoksa demokrasinin insanda gülme isteği uyandıran bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz, Ya da belki demokrasinin insanda ağlama isteği uyandırdığını düşünüyorsunuz, Gülme isteği mi, ağlama isteği mi, ne dersiniz,

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago
Mathmazel 
22 Tem 21:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ben söylemiş kadar oldum ve rahatladım :)
Yaptığım bu uyarıların sertliğini bir tehdit olarak değil, kendi bünyenizde kendi ellerinizle yarattığınız ve içinde debelendiğiniz bulaşıcı bir politik irinin akıtılması olarak algılayınız.

Görmek, José SaramagoGörmek, José Saramago

Kitapla ilgili 1 Haber

Görmek Kırmızı Kedi de
Görmek Kırmızı Kedi de Kırmızı Kedi Jose Saramagonun diğer nadide eseri Görmek' i de piyasaya çıkarmaya hazır.