Okur
Burak yüksel
TAKİP ET
Burak yüksel
@Pdrburaky
Yaşıyor
Psikolojik danışman
680 okur puanı
04 Şub 2020 tarihinde katıldı.
304
Kitap
14
İnceleme
3
Alıntı
2
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Burak yüksel
Bugünü Yaşama Arzusu'yu inceledi.
440 syf.
·
Puan vermedi
Bugünü yaşama arzusu'nu, son zamanlarda popüler olan psikolojik kitapların çok dışında tutuyorum. Çünkü hayattan bir roman okuyorsunuz ama doğrudan birilerinin hayatını ifşa etmiyor. Bak ne kötü hayatlar var diye göze sokma çabası yok. Bir grupla psikolojik danışma sürecini okuyoruz. Aynı zamanda karamsarlığıyla ünlü olan Schopenhauer'i Philip karakteriyle günümüze getirip onunla bir psikolojik danışma serüvenine çıkıyoruz. Okurken etkilendiğim ve acaba buradan ne çıkacak dediğim yer yer tepkileri anlamlandırmaya çalıştığım güzel bir serüvendi. Özellikle kitabın sonuna geldiğimde tüylerimin iki sefer diken diken olduğunu da söylemem gerekiyor.
Bugünü Yaşama Arzusu
8.9/10
· 1.837 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
58
Burak yüksel
Kadınlar Ülkesi'ni inceledi.
216 syf.
·
Puan vermedi
Lamarck'ın ortaya attığı teoriden yola çıkarak zor zamanlar geçiren kadınların hayatta kalmak ve soylarının devamını sağlamak için bir tür modifikasyon ortaya çıkmış. (tabi bu sadece bir kadında ortaya çıkan bir durum) Sonrasında bu soydan gelen kadınlara genetik olarak aktarılmış bir eşeysiz üreme durumu var. Eşeysiz üreme gerçekleştiren İlk kadının yanında bulunan diğer kadınlar bu duruma ayak uyduramadığı için Darwin'e göre doğal seleksiyona uğrayıp yok olup gitmişler. Buraya kadar yazdıklarımın hiçbiri maalesef kitapta yok. Kitabın yazıldığı dönem düşünüldüğü zaman sperm bankaları falan beklemiyorum. Bu yüzden kitabımız bilimkurgu değil bir kurgu kitabı. Kitabın bir bilim kurgu olarak tasarlanmadığı ve amacının kadınlardan oluşan bir ülkenin daha barışsever ve daha düzenli olacağını anlatmaya çalışan feminist bir ütopyayla karşılaşıyoruz. Bir eleştiri daha yapmam gerekirse, kadınlar ülkesinden birçok kişinin haberdar olduğunu biliyoruz. Zaten bizim üç kaşifte bu bilgiden yola çıkarak bu ülkeyi arıyor. Fakat kadınların dış dünyadan bilgisi yok. Üstelik atletik, medeni bir toplum dışarı çıkmayı başaramamış. Burada da yazarın farkında olmadan içinde bulunduğu dönemin yargılarından kurtulmakta zorlandığını görüyoruz. Birde gerçek bir kadınlar ülkesi olsaydı bir şekilde dış dünyaya ulaşılarlardı.
Kadınlar Ülkesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
104
128 syf.
·
Puan vermedi
Genel olarak ifade etmek gerekirse Machiavelli'nin Prens'i savaş ve barışta halk ve askerin nasıl yönetildiğini gösteren tarihi kişi ve olayları temel alan bilimsel bir incelemedir. Devlet yapılanması, yeni prensler ve miras yoluyla prens olanlar ve tahtlarının daha uzun ömürlü olabilmesi için neler yapıldığı hakkında tarihsel analizleri görüyoruz. Machiavelli ülkeler ve yöneticiler arasında kıyaslamalar ve istisnaları ortaya koyarak yönetim hakkında yol göstermek istemiş. Tabi böyle bir şey yaptığı için övülmüş mü? Elbette hayır. Hatta ciddi eleştirilere maruz kalmış. Kitabın basımı ancak ölümünden 5 yıl sonra gerçekleşebilmiş. Gerçi yol göstermek demişken bence prenslerin bütün kirli çamaşırlarını ortaya koymuşta diyebiliriz. Çünkü prens başta kalabilmek için her şeyi yapabilir. Kitapta özellikle ilgimi çeken yerlere de değinmek istiyorum. Dalkavuklar hakkında yazılan kısma gelince aklıma istemsizce Shakespeare'in Othello'su geldi. Ah Othello bir dalkavuğun sözüne inanıp hem karına hem kendi canına nasıl kıydın. Böyle konuşma hakkını Iago denen dalkavuğa tanımasaydın. Keşke yanında bir danışmanın olsa ve sadece ona danışsaydın ve başkasının sözlerine kulak asmasaydın. Tabi asıl dikkatimi çeken kısım istisnalardan örnek verileceği zaman gözüm hep bir Türk kelimesi aradı ve buldu da. Tarihte ülke yönetim yapımızı ele alması hoşuma gitti. Tabi Fransızlarla yaptığı kıyaslamada geç işgal edilip bir kez işgal edildikten sonra yıkılmamızın çok kolay olduğunu söylemesi aklıma KürŞad'ı getirdi. Elbette machiavelli o konudaki incelemesinde haklıydı ama Türk'ün özgürlüğe karşı duyduğu bağımlılık çok başka bir inceleme konusu olmalı.
Prens
8.1/10
· 8,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
128
DAHA FAZLA GÖSTER