Burak Yüksel

Burak Yüksel

Yazar
9.3/10
34 Kişi
·
37
Okunma
·
20
Beğeni
·
179
Gösterim
Tosbağa insanlardan, aşktan bahsetti. "Başlarda aşkın bir anlamı vardı. Aşk ebedi ve ezeli olarak görünürdü ama bu insanlar aşkı rezil edecek, zamanla doğanın onlara miras bıraktığı aşkı öldürecekler." dedi.
"Aşk" dedi yıldızların yolladığı tosbağa ve sonra devam etti. “Aşk, bir şey yaratmaz ama kainat var olduysa aşkla var oldu ve kainat yok olacaksa aşkla yok olacak, bunu sakın unutma olur mu turşu? "
"Ne kadar da garipti bu insan denilen yaratık. Güneşe bakmak yetmez miydi vakti anlamak için? Sabah vardı bir, bir öğlen, bir de akşam. Arada kalanların ne önemi vardı ki! Zamana sıkışıp kalmak da neyin nesiydi? Bıraksalar zaman zaten her şeyi yoluna koyardı."
"... Ona
aşık olan tek yıldızdım ben. Sana ve hatta bütün dünya
yaratıklarına yol göstermek için hep kuzeyde kaldım ve
onu izledim. Sonra insanlar geldi dünyaya, denizlerde
gemicilik yaptılar. Karanlığın en koyusunda parlayıp
kuzeyden yol gösterdim onlara. Bunların hepsini işte
dünyaya olan aşkımdan yaptım ben. Başka da nasıl
gösterilir bilemedim.”
"Aşk kalp işidir, göze ne hacet," diye karşılık verdi kapının çamdan yapılmış dış tarafı. "Gözle seversen uzakta kalınca unutulursun. Kalple seversen ama... uzakta da olsa onu hissedersin."
Umudunu yitirdi turşu, sırtlandı fıçısını. Herkese, her şeye soracaktı. Bu aşk nasıl bir şeydi? Gitmek miydi beklemek mi, sevmek miydi sevilmek mi?
76 syf.
·10/10
İnsana buruşuk bir turşu kadar meraklı ve duygusal hissettiren, her cümlede yeniden kendi tosbağasını aratan naif bir yetişkin hikayesi. Yazarın ilk kitabı. İnsanın yüzünde kocaman bir gülümseme bırakıyor. Bir yolculukta, bir kahve molasında, küçük bir kaçamak anında mutlaka okumanızı öneririm. Dilerim okurlar olarak daha nice hikayelerde buluşuruz genç yazar ile...
76 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aşkı bir daha anlamanızı ya da anlamlandırmanızı sağlayacak belki de sorgulatacak güzel bir hikaye. Turşuyu gözümde canlandırmaya çalışırken yakaladım hep kendimi :) Keyifle okunuyor...
76 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ne kadar güzel tatlı tatlı ilerleyen bir kitap okudum. İçinde barındırdıklarıyla kısa ve derin duygular barındıran, her yaşa hitap edebilecek, yüzünüzde tebessümle okunacak bir hikaye.
Turşu'nun arayışları, vazgeçmeyişleri aşkı çok güzel anlatmış. Keyifle okudum.
76 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın yorumları, kahramanlar, içindeki hikayeler, karakterler her şey çok güzel. Özellikle şimdiler de aşkın ne duruma geldiğini çok iyi anlatıyor. Aşıksanız eğer tam olarak içinizdeki duyguları yansıtıyor, aşık degilseniz gelecekti aşkiniza sahip çıkmayı öğreniyorsunuz. Yazar Bey'in ellerine sağlık. Başarılarrr. (Bazı cümleler içinize oturuyor..)
76 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Herkesin kendi fıçısında demlenen turşular gibi hiç acelesi olmayan tosbağaları beklediği bir hayat, masalsı bir ilk kitapta hikayeleşmiş. Anlatım ‘ateş’ gibi yakıcı ve sıkıcı değil, ‘su’ gibi akıcı. Siz ikisinin dansını düşünürken, bir solukta okunuyor.
Gençlere destek vermek, günceli takip etmek de gerek. Okumayı sevdiğimiz büyük büyük adamlar artık toprağın altına girmiş olsalar da yaşamsal döngüde onların yerini birileri almalı, birileri insanı insana anlatmalı...
Yazmak, yazdıkça gelişen okudukça renklenen bir yolculuk. Tozuyla pisiyle kiriyle insanı yoran ama emeği zayi etmeyen bu yolculukta sayın Burak Yüksel’e başarılar diliyorum.
Her şeyin çok ama iyinin az olduğu bu hızlı tüketim çağında en iyilerden biri olmasını temenni ediyorum.
Bence gençlere en büyük desteği yine gençler vermeli. Bu kitabı okuyun gençler; belki tosbağalar daha hızlı yürümeye başlar da turşular çok beklemez... Turşu ile Tosbağa Burak Yüksel
76 syf.
·Beğendi·8/10
Aslında ilk bakışta çocuklar için yazılmış bir hikaye kitabı gibi görünebilir. Ama aşkı farklı bir dille anlatmış olan büyükler için yazılmış bir kitap. Aşkı bir turşu ve tosbağanın diliyle aramış.
Yazarın ilk kitabı ve gelecekteki kitapları, heyecanla beklenilecek kitaplar olacaktır.
Başarılarının devamının gelmesi ümidiyle.
76 syf.
·2 günde·7/10
Beni bana anlatsana tosbağa...
Aslında aranan hayatımızın cümlesi bu.Oysa biz alışmıştık hep kendimizi anlatmaya yarım kalmış hep bir yanıyla..Tamamlamalı belki de bir tosbağa..Ancak o zaman bulabiliriz belki aşk denen o "şey"i.Güzel ve keyifli bir yolculuktu.Bu kadar hassas bir konunun bu kadar keyifle anlatılması ve anlatırken düşündürmesi özel bir hayal gücünün ürünüydü.Yazarın bizi de götürdüğü bir rüya alemiydi bu masal.Fakat üzgünüm!Çünkü masal bana göre yarım kalmıştı...Rüyadan çok erken uyandırıldım ve bir turşu olarak :) hala aşkı bulamamıştım...Ve anladım ki aşk; hayallerimiz de bulduğumuz, gerçekte hep arayacağımız bir şeydi..
76 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Aşk üzerine, bireyselden evrensele,fabl türünde, farklı bir büyüklere masallar tadında öykü kitabı Turşu ile Tosbağa. Dili anlaşılır ve sade.
"Belki de hikâyenin özü zaten kavuşmak değil de aşkın bir yok oluş üzerine olduğuydu. Aşk büyük bir yok oluştu. Kendinden akıp sevdiğinle bir bütün olduğun uzun bir yok oluşun hikâyesiydi. Üstelik bu yok oluş diğer yok oluşlar gibi de değildi.
Yok oldukça daha da büyüyen bir şeydi. Yani aşk çok büyük bir tezatlıktı işte."
Aşk için son tahlilde öykücünün yorumu bu şekilde, yolunuz açık olsun.
76 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir çırpıda okunabilecek dilinin hafifliği ve akıcılığı sizi yormayacak bir kitap. Aldığım gibi okudum ve her bir cümlenin aslında altında yatan o kadar derin anlamlar var ki. Çok beğendim gerçekten iyjki bu uygulamada karşıma çıkmış bu kitap:)
76 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Turşu ile tosbağanın naif masalımsı aşkı güzeldi çabuk biten bir kitap kısacık 73 sayfa yazarın ilk kitabı inşallah son olmaz yazara başarılar diliyorum

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 166 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.