Kopyalanmış Adam

7,9/10  (20 Oy) · 
45 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.579 gösterim
Tertuliano Máximo Afonso boşanmış, karamsarlık içinde tekdüze bir yaşam süren bir tarih öğretmenidir. Keyfi biraz yerine gelsin diye arkadaşlarının önerdiği bir filmi videoda izlemek üzere alır. Aynı gece evdeki gürültülere uyanınca filmin videoda kendi kendine oynadığını görür. Filmdeki figüranlardan biri kendisinin beş yıl önceki haline tıpatıp, ikiz gibi benzemektedir. Tertuliano bu adamın izini sürmeye çalışır; saplantıya dönüşen arayışının tedirgin edici, hatta dehşet verici sonuçlara ulaşacağını anladığında ve adamın kim olduğunu öğrendiğinde garip bir hikâye gibi başlayan olay, kimlik ve benlik üzerine karmaşık bir düşünceler silsilesine dönüşecektir. José Saramago'nun lirik bir anlatımla sunduğu bilinç akışı yöntemiyle okur, metropol yaşamının birey üzerindeki etkisini de bu olağanüstü hikâyenin katmanlarında buluyor. Kopyalanmış Adam sinemaya da Düşman adıyla uyarlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786054927203
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Fatma 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Son zamanlarda her kitap aldığımda, elim onun kitaplarına gitti. Merakla başlayan Saramago serüvenim, basılmış bütün kitaplarını okuyarak tamamlansın istiyorum. Okuduğum ve beğendiğim bir kitabın ardından, diğer kitaplarını da okumayı düşündüğüm yazarlar olmuştu herkes gibi. 1K’da en çok okunma, en yüksek puan gibi kriterlere bakarak okuyacağım kitaplara eklemişimdir bu yazarların kitaplarını. José Saramago’nun kitapları içinse böyle kriterlerle ilgilenmiyorum. Benim için her kitabı şimdiden değerli.

***Alttaki paragraf biraz spoiler içerir***

Kopyalanmış Adam da Saramago’nun okuduğum diğer kitapları gibi ilginç bir konuya sahip. Kitap, başkarakter Tertuliano Máximo Afonso’nun izlediği bir filmde, kendisine tıpatıp benzeyen bir oyuncuyu görmesiyle başlar. Bu durum için ‘benzemek’ kelimesi hafif bile kalır; sesinden, vücudundaki izlere kadar tamamen aynısı olan bu adamın varlığı, Máximo Afonso’yu derinden sarsar. Kopyasını bulmak için çok çabalar ve tanıştıklarında, artık hayatlarına eskisi gibi devam edemezler.

Saramago’nun kitaplarında anlatıcı, kendini mutlaka belli eder. Konunun bir yerinde araya girer -ki bunu sık sık yapar, yokluğunu hissetmezsiniz- ve okuyucuyu başka düşüncelere savurur. Konuyu toparlamayı da iyi bilir, bu yüzden hikâyeden de kopmamış olursunuz. Bu kitaptaki anlatıcı, okuduğum üç kitabı içinde en muzip olanıydı. Özellikle kitabın ilk yarısında, beni çokça güldürdü :)

Kitabın en sevdiğim yanlarından biri, başkarakter ile sağduyusu arasında geçen diyaloglardı. Kitabın sonu da oldukça başarılıydı. Saramago’yu okuyanlar bilir; yazı stili farklıdır, noktalama işaretlerinden sadece nokta ve virgülü kullanır. Diyaloglar da virgülle ayrılıp büyük harfle başlar, bu yüzden de kimin ne söylediği bazen karışır, konuşmanın başına dönmek zorunda kalırsınız. Bu yazı biçimi bazen sorun oluştursa da; bazen diyaloglar birbirini öylesine tamamlar ki, sanki hepsi tek bir kişinin sözleri olur. Bu da, bu yazı biçiminin bir artısıdır benim gözümde.

Okuduğum üçüncü kitabı sonrasında José Saramago’nun şu anki favori yazarım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kitaplarının bazısı hüzünlendirip bazısı güldürmekle birlikte hep düşündürüyor ve şaşırtıyor. Üç kitabı birbirinden farklı olsa da, hepsi keskin bir zekânın ürünü.

Ben Saramago’yu çok sevdim. Okuyun. Siz de seveceksiniz :)

Şeyma 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir José Saramago eseri daha biter ve kitaplıktaki yerini alır. :) Kopyalanmış Adam okuduğum üçüncü Saramago eseriydi ve ben kitabın başından itibaren "Keşke Saramago'yu bu eserle tanımış olsaydım." demekten kendimi alamadım. İnsanın fiziksel olarak kendinden bir tane daha olduğunu öğrenmesinin hayatinda ne gibi olumsuzluklara sebebiyet vereceğinin etkili bir kanıtıydı bu kitap. Düşünsenize sizden bir tane daha var, bu insanin sizinle hiçbir kan bağı yok ve bu insanla aynı şehirde yaşamaktasınız. Hayali bile kötü. :) Kitaptaki Afonso ve Claro isimli karakterlerin yaşadıkları bu benzerlik durumu, iç sesleriyle birlikte yansıtılmış okuyucuya. Saramago okuyanlar yazarın noktalama işaretleriyle arasının pek iyi olmadığını bilir. :) Bu kitapta da sadece virgüllerle ayrılan uzun uzun cümleler ve diyaloglar mevcut. Noktalama işaretlerinin alıştığımız tarzda yer almaması yazarın kitaplarında sevmediğim bir yön. 300 sayfa olmasına rağmen konsantre olmaksızın okunabilecek bir eser değil. Zira diyaloglar düz yazı şeklinde verildiği için insan dikkatini kaybettiği anda "Bunu kim söylemişti?" deyip başa sarabiliyor. Ayrıca Saramago'nun, karakterlerin sağduyularıyla yaptıkları hayali konuşmalara yer vermesi ve ara sıra konunun dışına çıkarak esprili bir dille farklı konulardan dem vurması da kitaba odaklanmanızı gerektiren diğer unsurlardan. Bu denli dikkat istemesine ve 5 sayfada anlatılabilecek bir olayın okuyucuyu sıkmadan 20 sayfada süslenerek, ağır ağır anlatılmasına rağmen okurken son derece zevk aldığım kaliteli bir eserdi. Saramago okumaya yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilir. :)

Kübra Erciyes 
22 Şub 07:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kopyalanmış Adam , Jose Saramago'nun okuduğum dördüncü kitabı. Onun eserlerini her bitirdiğimde kendimi boşlukta hissediyorum. Üstün zekası ile beni her defasında biraz daha sarsıyor ve kendisine hayran bırakıyor.
'Kopyalanmış Adam'da bir lisede tarih öğretmenliği yapan adamın , öğretmen arkadaşının önerisi üzerine izlediği filmde kendisinin birebir kopyası olan bir sinema oyuncusunu görmesiyle başlayan olaylar dizisi yer alıyor.
Bu sarsıcı tesadüf neticesinde ne tarih öğretmeninin ne de onun birebir kopyası olan sinema oyuncusunun hayatı eski gibi olmayacaktır.
Saramago , karakterlerin ruh çözümlemelerini eşsiz bir biçimde gözler önüne serdiği , kimi zaman geçmişi kimi zaman da geleceği aktaran romanında okuru da bolca düşünmeye sevk ediyor ve onunla sohbet edermişçesine bir tutum sergiliyor. Sürpriz bir sonla , okuyucunun her daim üst noktada tuttuğu merakını taçlandırıyor.
Film izlemeyi sevenlere 'Kopyalanmış Adam'ın sinemaya uyarlanmış hâli 'The Enemy'i de izlemelerini tavsiye ederim.

birsen 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Aslında Jose Saramago okumaya ilk önce Körlük'le başlayacaktım ama Kopyalanmış Adam'dan uyarlanan sinema filmini yakın zamanda izleyip çok etkilenince ve kafama takılan bazı şeyler olunca bu kitaba öncelik vermeye karar verdim. Kitaptan uyarlanan filmleri izledikten sonra bir süre ara vermek filmdeki ayrıntıları biraz olsun unutmak ve böylece kitaba kendinizi vermenizin daha kolay olduğunu düşünenlerdenim. Hem sinema aşığı hem de kitap aşığı biri olarak ilk önce filmi mi yoksa kitabı mı tartışmasına hiç girmiyorum. Kopyalanmış Adam'da kitabı ve filmi arasında farklı yorumlanmalar olduğunu; her ikisinin de konuya kendine göre bir şeyler kattığını söylemeliyim. İster kitabından ister filminden başlayın ama ikisini de keşfetmenizi tavsiye ederim.

Kitaptan 71 Alıntı

Umut 
24 Oca 23:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen dünyanın içine düştüğü facianın bizim suçumuz olup olmadığını merak ediyorum.

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 38)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 38)
Umut 
27 Oca 12:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan düşmanı evine davet ettikten sonra kalkıp şikayet etmemelidir.

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 217)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 217)
Umut 
26 Oca 11:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... acımasızlığın birçok şekli vardır, hatta bazen kayıtsızlığa veya üşengeçliğe benzer.

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 129)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 129)
Umut 
25 Oca 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... beynimizin büyük kısmını işgal eden gelenek, alışkanlık ve göreneğin muazzam ağırlığı, geriye kalan kısımdan çıkabilecek parlak ve yaratıcı fikirlerin üzerine çöker.

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 82)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 82)
Umut 
24 Oca 21:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüzde gerçeklik diye adlandırdığımız kavrama eskiden hayal gücü dendiğini unutmayın, mesela Jules Verne'e bakın.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

Öğretmenlerin okula gitmeden önce çok iyi beslenmeleri gerekir; çünkü bilgi ağaçlarını genelde verimliden ziyade kısır topraklara dikmek gibi müthiş zor bir işleri vardır.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

İnsan kararsızlığından kurtulmak uğruna öylesine büyük bir ihtiyaca kapılır ki ne olursa olsunbir şeyler yapmak ister, yapacakları ne kadar yararsız, ne kadar anlamsız olursa olsun, halen kendi iradesiyle karar verebildiğini görmesi açısından önemlidir, tıpkı girmemizin yasak olduğu bir kapının deliğinden bakmamız gibi.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago
Umut 
25 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Kahve içer miydin?' gibi bir sorunun körelmiş hisler hakkında acı bir tartışmaya veya bir türlü su yüzüne çıkarılamayan tatlı bir barışmaya dönüşebileceği kimin aklına gelirdi ki?

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 95)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 95)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız