Kitap
Cahil Filozof

Cahil Filozof

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
112 Kişi
346
Okunma
103
Beğeni
4.716
Gösterim
88 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Aralık 2020 · Ciltli · 9786254051555
Orijinal adı
Le Philosophe Ignorant
Diğer baskılar
Cahil Filozof
Cahil Filozof
Cahil Filozof
Voltaire (1694-1778): Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından olan François-Marie Arouet eserlerinde kullandığı Voltaire mahlasıyla tanınmıştır. Eleştirel zekâsı ve hiciv ustalığıyla sivrilen yazar, neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiş olmasının yanı sıra döneminin siyasi kurumlarına ve popüler düşünce tarzlarına oklarını yönelttiği Felsefe Sözlüğü ile bu alanda da etkili olmuştur. Fransız İhtilali’nin arifesinde Avrupa medeniyetinin gelişim yönünü etkileyen eserleri çağımızda da baskı ve bağnazlık karşısında yurttaşlık hakları ve özgürlük düşüncesinin başyapıtları yer alır. Cahil Filozof Voltaire’in yetmiş iki yaşında yazdığı, emin oldukları ve hâlâ şüphe duyduklarının bir katalogudur. “Ben kimim?” sorusundan başlayarak çıktığı yolculukta Descartes, Spinoza, Leibniz gibi düşünürlerin tezleriyle yüzleşir, kendinin ve başkalarının cehaletinden geçer ve aklın şafağına ulaşır. Bu küçük ama etkili eser Voltaire’in felsefesinin inancıyla birleştiği noktaya ışık tutması açısından da önem taşır.
5 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,77
8.3
10 üzerinden
112 Puan · 22 İnceleme
Elif ÖZCAN
Cahil Filozof'u inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
Cahil Filozof Voltaire'in 72 yaşında yazdığı, "ben kimim" sorusundan başlayarak bir çok sorular sorduğu ve bazen cevaplar verdiği kısacık ama doyurucu bir felsefi eser. Felsefeyle inancın birleştiği noktaya ışık tutmuş yazar. Akıcı bir eserdi. Denemeler'i hatırlattı bana.
Cahil Filozof
8.3/10
· 346 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Barış tuzlu
Cahil Filozof'u inceledi.
156 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Sen kimsin? Nereden geliyorsun? Ne yapıyorsun? Ne olacaksın? Bu; evrendeki bütün canlılara sorulması gereken, fakat hiçbirinin cevap vermediği bir soru." Diyerek başlamıştı sözlerine, Aydınlanma Çağı'nın en önemli isimlerinden Voltaire.(mahlası) Fransız Devrimi'ne de büyük katkılar sağlamış olan yazarımız eserini yaşamının son demlerinde(70 yaşında) kaleme almıştır. İçerisinde birçok filozofa, yazara, antik dönemlerde değin kaleme alınmış eserlere dil uzatmış, yeri geldiğinde de sivri dilini kullanarak alaycı bir hiciv etmeyi de esirgememiştir. "Belli bir zekaya sahip olduğumuzu biliyoruz. Peki ama bu zekayı nasıl elde ediyoruz? Bu, doğanın hiçbir faniyle paylaşmadığı sırrıdır." Yaşamımızda sahip olduğumuz o temel şeylerin(nasıl düşündüğümüz, karar verme sürecinde gerçekleşen zihnimizde dönen o akışın...) ilk ilkeye dayanandığını ve bunun hakkında bir fikre sahip olamayacağımızı bunu öğrenmek için çabalayanların ise beşikteki çocuğun bildiğinden daha ötede bir şey bilemeyeceğini söylerek kesin bir dille bu dogmaya kapılmıştır. "Kral olmak şöyle dursun, sonsuzluğun ortasında tek bir noktaya sıkışmış, etrafımı saran her şeyin kölesi olan ben, işe kendi kendimi aramakla başlıyorum." Filozofomuzun ilk kuşkusu bu girdapta dönüyor. "İnsanların Tanrı üzerine kurmuş olduğu bütün sistemler içerisinde hangisini benimsemeliyim? O’na tapmak dışında hiçbirini." Deist olan yazarımız, eserinde de bu ve bunun gibi birkaç alıntı ile de bu bilgiyi doğruluyor ve nedenlerini çok ikna edici olmasa da sıralıyor. Eserin bir yerinde de neden olarak sunduğu diğer bir alıntı: "Her eser bir işçiye işaret eder." Aynı zamanda kendisi vahiy kavramını reddediyor. "Bizler doğarken içimizde daha ileride gelişecek her şeyin tohumunu da taşıyoruz. Fakat nasıl ki Raffaello ve Michelangelo fırçalarıyla ve renkleriyle doğmadılarsa, bizler de fikirlerle doğmadık." Döneminde Descartes gibi filozofların dile getirdiği gibi insanların fikirlerle düşüncelerle doğmadığını, tecrüberle bilgi edindiğini söyler. Fakat doğarken de genetik olarak belirli bir zeka seviyesinin de varlığını yadsımaz. Hatta bir başka alıntısı olan: "Dünya üzerinde tecrübe olmadan hiçbir şey bilemediğimizi kabul etmemek için sağduyudan yoksun olmak gerekir." bu alıntıda da bunu doğrulamaktadır. Son olarak tesadüf kavramını reddeder ve insanlığın bunu var etmek için uğraşının tek sebebinin sonuçları var olan şeylerin nedenlerini bulamayan insanlar olduğudur der ve ekler: "Nedensiz hiçbir şey yoktur. Nedensiz bir sonuç saçma bir ifadedir."
Cahil Filozof
8.3/10
· 346 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Elif Tuğçe balaban
Cahil Filozof'u inceledi.
88 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Bir Deli Adam
Voltaire nin Cahil Filozofu bir daha asla geri getiremeyeceğim bugünün son kitabı oldu. Bu aralar Modern Klasikler Dizisinin son kitabını da ardıma alınca Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisine tam kapsamlı başlamaya karar verdim hal böyle olunca, Voltaire in enfes kafasının ve dahice usunun peşine takılmak icap etti. Kitap felsefe üzerine gerçekten hayret verici derecede kısa ancak aynı ölçüde de donanımlı. Eleştirel ve sorgulayan- düşünen ve karar vermede ölçülü olan- sessiz ama çığlık atarcasına bağıran- hiciv bilmeye zul - bilene de dert olan enteresan bir 'Ben kimim, nereden geliyorum, nereye gidiyorum, emin olduklarım ve hala şüphe duyduklarım, tanrı nedir ve var mıdır emsali bir çok soruya yanıt ve soru olan muhteşem bir eser. Her söylediğine katılmamakla birlikte yine de okurken sürekli olarak etkilendiğimi hissettiğim bu 'felsefenin inançla' kaynaştığı kitap ayrıca bizim ismini anarken bile büyük bir haşmetle hürmet ettiğimiz Descartes, Spinoza, Aristoteles gibi düşünürleri bir sağa bir sola yatırıp, tasımlarını kendi becerisi ile yerle bir ediyor. Okurken sık sık alıntılar not etmekle zamanımı verimli hale getiren ve daha önce üzerinde hiç düşünme ihtiyacı duymadığım birçok konuda dengemi sarsan ve tözlerime kadar işleyen kitabı tavsiye etmekle kalmıyorum Voltaire nin her daim el üstünde tutulması gerektiğine de inanıyorum..
Cahil Filozof
8.3/10
· 346 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17