René Descartes

René DescartesYöntem Üzerine Konuşma yazarı
Yazar
7.9/10
1.143 Kişi
6,7bin
Okunma
936
Beğeni
27,6bin
Gösterim

René Descartes Kimdir?

René Descartes (d. 31 Mart 1596 - ö. 11 Şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve filozof. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biridir. Skolastik düşünceden sıyrılışın, bir başka deyişle Modern Felsefe'nin Descartes ile başladığı kabul edilir. Descartes, 1628'den itibaren, 15 yıl süren geziler, savaşlar ve serüvenlerden sonra yerleştiği Hollanda'da, batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu. Öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı. Metot üzerine konuşmada hep karmaşıktan basite inerek, gerçeği kuşatmaya yarayacak kuralları bir bir saydı. Felsefeyi, bütün inceleme kitaplarının Latince yazıldığı bir çağda, Fransızca yazarak ve «sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir» diyerek, herkesin, uzman olmayanların bile anlayabileceği bir duruma indirgedi. Descartes her tür araştırmanın pratik niteliği üzerinde ısrarla durur. Ona göre en önemli bilimlerden mekanik, insanlara yardım edecek makineleri yapma sanatı; tıp, vücudu ve ruhu tedavi etme sanatı; ahlâk, mutlu yaşama sanatıdır. Descartes, zamanının bilginleriyle, hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişkiler kurmuştur. Ona hayran olan İsveç kraliçesi Cristina, Descartes'ı sarayına davet etti. Descartes, elli dört yaşında Stockholm'de öldü.
Tam adı:
Renatus Descartes, Renatus Cartesius
Unvan:
Fransız Matematikçi, Bilimadamı, Filozof, Yazar
Doğum:
La Haye En Touraine, İndre-et-Loire, Fransa, 31 Mart 1596
Ölüm:
Stokholm, İsveç, 11 Şubat 1650

Okurlar

936 okur beğendi.
6,7bin okur okudu.
222 okur okuyor.
4.443 okur okuyacak.
175 okur yarım bıraktı.

René Descartes Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Takım ruhu..
Böylece yeni gelenler öncekilerin bıraktığı işleri devam ettirirse hep birlikte bir kişinin yapabileceğinden çok daha fazla yol kat edilebilecekti.
Üçüncü bölüm
Ve nihayet yetenekli olduğum tüm bilgileri ve de gücüm dahilindeki tüm gerçek nimetleri elde etmemi sağlayacağından emin olduğumu düşündüğüm bir yol izlemeseydim ne arzularımı sınırlamayı bilirdim, ne de mutlu olurdum; irademiz bir şeyi anlama yetimizin bunu iyi ya da kötü diye temsil etmesine göre izlemeye ya da ondan kaçınmaya yöneldiğinden iyi davranmak için doğru yargıda bulunmak ve elinden gelenin en iyisini yapmak için, yani tüm erdemleri ve diğer tüm iyi şeylerin hepsini elde etmek için de mümkün en iyi hükmü vermek yeterlidir ve bundan emin olunduğunda ise hoşnutluk duymamak olanaksızdır.
...yalnızlığıma çok kızdım.
Sayfa 14 - Milli Eğitim Bakanlığı YayınlarıKitabı okudu
Üçüncü bölüm
Zira tüm düşüncelerimi genellikle bu yöntemin kurallarına göre yönetmeye özen göstermemin yanı sıra, zaman zaman da birkaç saatimi özel olarak bu yöntemin matematiğin bazı güçlüklerine uygulanmasına ve hatta bu kitapta açıklanan birçoklarında göreceğiniz gibi yeterince sağlam bulmadığım tüm diğer bilimlerin ilkelerinden ayırarak, matematiksel güçlüklere benzer hale getirebildiğim başka bazı güçlüklere ayırıyordum. Ve böylece görünüşte tatlı ve masum bir yaşam geçirmekten başka hiçbir uğraşları olmadığından, incelemelerini zevkleri kötülüklerden ayırmaya yönelten ve boş zamanlarının tadını canları sıkılmaksızın çıkarmak için tüm dürüst eğlencelerden istifade ederek yaşayan kişiler gibi yaşayarak tasarımı sürdürmekten ve belki de hakikatin bilinmesinde sadece kitapları okumakla ya da kültürlü kişilerle görüşmekle yapmış olacağımdan daha fazla ilerlemekten geri kalmadım.

René Descartes İletileri

Tümünü gör
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
youtube.com/c/alintilarlaya... Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
"En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir."
René Descartes
René Descartes
İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanları ile sohbet etmek gibidir.
René Descartes
René Descartes

René Descartes Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
204 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
René Descartes (31 Mart 1596) Fransa ~ La Haye Descartes’ın Tanrı’nın varlığını ve insan ruhu ile bedeninin birbirinden ayrı olduğunu kanıtlamaya çalıştığı Metafizik Üzerine Düşünceler adlı eseri, döneminin bilimlerine sağlam bir temel oluşturmak kaygısıyla inzivaya çekilip kendini toplumdan
Metafizik Üzerine Düşünceler
Metafizik Üzerine DüşüncelerRené Descartes · Kabalcı Yayınevi · 2013343 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
Descartes'te Özne, Öz-varlık
Meditasyonlar
Meditasyonlar
René Descartes
René Descartes
Descartes'te ortaya çıkan iktidar, hüküm etme değil algılamalarında yöntem belirlemek için kendisine ''auto'' (Tanrı'nın verdiği akılla önderi olmaktır) kurmak için yapılacak bir düzeneğe sahiptir. Descartes muktedir olma meselesinde varlık oluşumu olan insanın, görünümlerin algılamasında açıklık(bilinçlilik) ve seçiklik (doğrudan) gözlemci olacak insanın algılamalarını nasıl sağlayacağını meydana getirirken doğa yasasında da kullanılan yöntemin, insanın toplumsal varlık etkinliğinde ahlakta da etkin olacağını söyler.
Meditasyonlar
MeditasyonlarRené Descartes · Alfa Yayıncılık · 2015962 okunma
160 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Bütün duyguları ve organizmayla bağlantısını öyle ustalıkla ifade etmiş ki Descartes , herkesin hem kendi duygularını anlamak, hem de karşısındakiyle empati kurabilmek adına okumasını tavsiye ederim. Özellikle tüm sağlık çalışanlarının da mutlaka okuması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum.
Ruhun Tutkuları
Ruhun TutkularıRené Descartes · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20201.061 okunma