Giriş Yap

René Descartes

Yazar
7.9
1.050 Kişi
Tam adı
Renatus Descartes, Renatus Cartesius
Unvan
Fransız Matematikçi, Bilimadamı, Filozof, Yazar
Doğum
La Haye En Touraine, İndre-et-Loire, Fransa, 31 Mart 1596
Ölüm
Stokholm, İsveç, 11 Şubat 1650
Yaşamı
René Descartes (d. 31 Mart 1596 - ö. 11 Şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve filozof. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biridir. Skolastik düşünceden sıyrılışın, bir başka deyişle Modern Felsefe'nin Descartes ile başladığı kabul edilir. Descartes, 1628'den itibaren, 15 yıl süren geziler, savaşlar ve serüvenlerden sonra yerleştiği Hollanda'da, batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu. Öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı. Metot üzerine konuşmada hep karmaşıktan basite inerek, gerçeği kuşatmaya yarayacak kuralları bir bir saydı. Felsefeyi, bütün inceleme kitaplarının Latince yazıldığı bir çağda, Fransızca yazarak ve «sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir» diyerek, herkesin, uzman olmayanların bile anlayabileceği bir duruma indirgedi. Descartes her tür araştırmanın pratik niteliği üzerinde ısrarla durur. Ona göre en önemli bilimlerden mekanik, insanlara yardım edecek makineleri yapma sanatı; tıp, vücudu ve ruhu tedavi etme sanatı; ahlâk, mutlu yaşama sanatıdır. Descartes, zamanının bilginleriyle, hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişkiler kurmuştur. Ona hayran olan İsveç kraliçesi Cristina, Descartes'ı sarayına davet etti. Descartes, elli dört yaşında Stockholm'de öldü.

İncelemeler

Tümünü Gör
133 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kartezyen Düalizmin babası olarak tarihe geçen Descartes, burda da yine ruh ve beden bütünlüğüne değiniyor. Can ruhlarının insanın karakterine ve davranışlarının sonuçlarına yansımasını bir bir tutkular üzerinden ele alıyor. Arzu, sevgi, kıskançlık, öfke, vicdan, keder … ve birçok duyguları ruhun bedene yapışmasının sonucu olarak can ruhlarını ele alıyor. Damarlarda akan kanın devinimini can ruhları hareket ettiriyor ve birçok duygunun dışavurumunu kan akışına bağlıyor. Yüz kızarması, yüzün renginin yeşile dönmesi, utanç, hasetlik gibi kavramların insanların yüzüne ve gözlerine yansımasından çıkarsama yaparak duygularını gözlemleme fırsatı sunuyor. Ruh ve bedenin bir bütün olduğunu ve can ruhları eşliğinde o sıcaklık ve harekete tabi olduğumuzu detaylı bir şekilde açıklıyor. Çok severek okudum. Tarihin önemli filozoflarından biri. Anlarım tarzı biraz stoacı felsefecileri andırsa da bilimsel açıklamaları onlardan kendini ayırıyor.
Reklam
104 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Kitabı iki ay önce falan şans eseri edinmiştim, bir kez de başlamayı deneyip yarıda bırakmıştım. Geçtiğimiz günlerde Descartes hakkında az biraz bilgi edindikten sonra okumaya karar verdim ve bitirdim. Öncelikle belirteyim, bu yoğunlukta okuduğum ilk felsefe kitabı olması sebebiyle yorulduğum bölümleri oldu. Bu çeviriden kaynaklı da olabilir, o konuda emin değilim ama kesinlikle tek oturuşta/anlayarak okunabilecek bir kitap değil. Descartes'ın düşünceleri de aynı şekilde yoğundu, kitap boyunca kendi uyguladığı yöntemi anlatıyor ve bunun başkaları için geçerli olamayacağını da sıklıkla belirtiyor. Bu sebeple düşüncelerini anlamakta zorluk çektiğim yerler oldu, yine de temel hatlarıyla kavradığımı düşünüyorum. Diğer kitaplarını okumadığım için kesin konuşamıyorum ama bence kendisini tanımak için en uygun kitap bu olur, bahsettiğim bir iki zorluğa rağmen felsefesini sevdim ve haklı bulduğum birçok yer oldu. Ayrıca matematik, fizik, biyoloji alanlarında da gayet yetkin bir insanmış, o kısımları gördükçe de şaşırmakla beraber sevindim. Son olarak bir video bırakacağım, Descartes'ı ve felsefesini tanımak için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Eğer ilginizi çekerse kitabı önerebilirim, ben de onun hevesiyle başladım. Başka kitaplarla görüşmek üzere. youtu.be/f1yg4Fowi4Q
104 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Fransız matematikçi, bilim adamı ve filozof olarak kayda geçen Descartes, aslında en çok felsefe alanında katkıları olmuştur. ‘Düşünüyorum o halde varım ‘ kavramıyla tanırız onu ama bilimler adına, gerek dünyanın güneş merkezinde olan hareketleri olsun, matematik ve tanrı kavramı konusunda iddialı görüşleri olsun, tıp alanında düşünceleri olsun bir çok alanda düşünce anlamında katkı sağlamıştır ve felsefenin de babası ilan edilmiştir. Stoacıları da bireysel görüşleri savunup Tanrı’yı bertaraf ettikleri için eleştirmiştir. Şüpheyi hayatında önemli bir yer edinmiştir fakat Tanrı kavramında şüpheye yer olmadığını iddialı bir biçimde savunmuştur. Dönemin de şartlarına bakarak Galileo’nun mahkum edilmesinden ötürü bazı yazılarını yayınlamaktan geri durmuştur. Yöntem üzerine kitabı, Kartezyen teoriye de basamak oluşturmuştur.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42