Mustafa A.

472 syf.
·
Puan vermedi
Yazarın Yolculuğu
Yazarın YolculuğuChristopher Vogler
8.5/10 · 78 okunma
Reklam
Freud'un sadece belirli miktarda aşkımız olduğu inancı, onun, kişi birini severse kendine olan sevgisinin azaldığı düşüncesini savunmaya iter. Biri ne kadar kullanılırsa, diğeri de o kadar azalır.
Sayfa 100 - Okuyan Us 5.Baskı Çeviren: Yudit NamerKitabı okuyor

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
İnsanoğlu sürekli değişmektedir: Saçları, eti, kemiği, kanı, bütün bedeni, bir yandan yenileşir, bir yandan ölür. Yalnız beden değil, can da değişir. Tabiat, huy, inanışlar, arzular, zevkler, dertler, kaygılar, bunların hiçbiri kimsede aynı kalmaz, biri ölürken, bir yenisi doğar. İşin en tuhafı, bilgilerimiz bile bir yandan doğar, bir yandan ölür, bilgi bakımından da hiç aynı kalmayıp. hep değişir bildiklerimiz.
Sayfa 94 - Okuyan Us 5.baskı Çeviren: Yudit NamerKitabı okuyor
"Her başlangıç hoştur."
Sayfa 91 - Okuyan Us 5.baskı Çeviren: Yudit NamerKitabı okuyor
Reklam
Mustafa A.
2024 okuma hedefini güncelledi.
2024 OKUMA HEDEFİ
10/60 kitap - %17 tamamlandı
10 kitap okudu
60 kitap
3.254 sayfa
2 inceleme
128 alıntı
5 günde 1 kitap okumalı.
Dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış türlerin toplam sayısının 17 milyon (bugün en az 10 milyon türün yaşadığı düşünüldüğünde gerçeğin oldukça altında bir tahmin) ile 4 milyar arasında olduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık 250 bin fosil türü keşfettiğimize göre tüm türlerin sadece % 0,1 ile 1'lik bir kısmının fosil kanıtlarına sahip olduğumuz anlamına gelir. Yaşam tarihinin hiçte iyi bir örneklemi değil! Bizim için sonsuza kadar kayıp olan birçok şaşırtıcı yaratık yaşamış olmalıdır. Yine de, bize evrimin nasıl ilerlediği konusunda iyi bir fikir verecek ve büyük grupların birbirlerinden nasıl ayrıldıklarını fark ettirecek ölçüde yeterli fosile sahibiz.
Sayfa 22 - Palme Yayıncılık Çeviri:Hasan BaşıbüyükKitabı okuyor
Doğal seçilim ortaya mükemmellik çıkarmaz, sadece daha önce olan üzerine bir ilerleme koyar. Daha uygun olanı üretir, fakat en uygun olanı üretmez.
Sayfa 13 - Palme Yayıncılık Çeviri:Hasan BaşıbüyükKitabı okuyor
Doğal seçilim usta bir mühendis değil, fakat usta bir düşünürdür. Sıfırdan başlayarak, bir tasarımcı tarafından varılabilecek mutlak mükemmeli üretmez fakat daha çok eldeki ile en iyi ne yapılabilecekse onu yapar.
Sayfa 12 - Palme Yayıncılık Çeviri:Hasan BaşıbüyükKitabı okuyor
Doğal seçilim düşüncesini kavramak zor değildir. Eğer bir tür içerisinde bireyler birbirlerinden genetik olarak farklı iseler ve bu farklılıklardan bazıları bireyin çevresinde üreme ve hayatta kalma yeteneğini etkiliyorsa, bir sonraki nesilde daha yüksek üreme ve hayatta kalma başarısına yol açan "iyi” genler “pek iyi olmayan” genlere göre, göreli olarak daha fazla kopyaya sahip olacaklardır. Zaman içinde, populasyon kademeli olarak yararlı mutasyonlar açığa çıktıkça ve populasyonda yayıldıkça ve zararlı mutasyonlar elendikçe, göreli olarak çevresine daha iyi uyum sağlar hale gelecektir. En sonunda, bu süreç çevrelerine ve yaşam yollarına iyi uyum sağlamış organizmalar üretir.
Sayfa 11 - Palme Yayıncılık Çeviri:Hasan BaşıbüyükKitabı okuyor
Resim